Zavrieť

Porady

Prijaté faktúry zo zahraničia.

Ahojte poraďáci, chcela by som sa spýtať aké máte skúsenosti s prijatými fa zo zahraničia. Máme dodávateľskú firmu z Poľska neviem či je alebo nie je platcom DPH. My sme platcami DPH a robíme v podvojnom účtovníctve.
Mám takýto problém: Prišla mi faktúra zo zahraničia - Poľsko. Bola zaplatená skôr ako vydaná. To jest 24.1O bola táto fa zaplatená .bola to fa - kaucia ale nebola to záloha ani za tovar. Až 18.11. nám táto fa prišla a ja neviem ako to mám zaúčtovať, vôbec nechápem aké kurzy tam mám použiť. A preto sa pýtam: Ked budem zapisovať prijatú fa aký dátum odpočtu tam mám dať? a aký kurz mám použiť ten ktorý bol v deň vydania fa alebo zaplatenia?
Ďalší problém prišla mi fa za tovar zo zahraničia. Ktorý bol dodaný 17.11. a faktúra bola aj v ten deň uhradená v hotovosti v zlotých. Slovenské peniaze boli zamenené 16.11. Aký kurz mám použiť pri zapísaná prijatej fa, a v pokladni?
A čo DPH ako to je s ňou. Faktúry mám zapísať bez DPH a až pri predaji prirátať aj DPH? A ako mám zapisovať kurzový zisk alebo stratu. Mám to zapisovať po každej zaúčtovanej faktúre a jej zaplatení?
Poraďte prosím, budem Vám veľmi vďačná. ĎAKUJEM
Usporiadat
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Ja účtujem zahr. DF kurzom NBS platným v deň vystavenia faktúry. Ak je firma platcom DPH, jej IČ DPH si overíš na stránke http"//europa.eu.int/vies alebo na DÚ na tel. č.048/4131234. Ak účtujete v SW POHODA, prepočíta to kurz v deň úhrady a samo zaúčtuje kurzový rozdiel.
DPH-ak je váš dodávateľ identifikovaný pre daň v Poľsku, nefakturuje vám daň a musíš "samozdaňovať" - POHODA to robí takmer sama. Po zaúčtovaní zahraničnej DF vytvorí interný doklad na odpočítanie dane aj na samozdanenie.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Milan Benka Milan Benka

Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

obyvateľ SR
Overovanie IC DPH v rámci EU:
http://www.europa.eu.int/comm/taxati...n/vieshome.htm
0 0
perta perta

perta je offline (nepripojený) perta

A keď mi to automaticky nezaúčtová do interných dokladov ako to mám spraviť?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

V akom softe robíš? Ja Ti viem poradiťv POHODE.
0 0
žužika žužika

žužika je offline (nepripojený) žužika

???
Ak pracuješ v POHODE a v PÚ. Tak si zaúčtuješ v agende prijatých faktúr zahraničnú DF, ktorá splňa všetký podmienky na samozdanenie.DF zaúčtuješ do nákladov kurzom zaevidovania napr. 10.11.2005 a uložiš ju. Potom sa na ňu znova postavíš a hore na lište je: záznam - vymerať DPH EU tu si zadaš okrem kurzu NBS ktorým robíš samozdanenie aj členenie DPH
0 0
perta perta

perta je offline (nepripojený) perta

Aké členenie tam má dať.
0 0
žužika žužika

žužika je offline (nepripojený) žužika

???
Pri samozdanení v agende prijatých faktúr dávaš členenie nezahrňovať do DPH!!!! Lebo ak potom urobíš samozdanenie ( Záznam - vymerať DPH EU ) pohoda ti automaticky vytvorí v agende interných dokladov 2 interné doklady : jeden na odpočet DPH a jeden na odvedenie DPH. A tu máš navolené členenia k tejto faktúre! Keď v agende prijatých faktúr nahodíš DF a uložíš,tak prejdeš na spomínaný záznam a vymeranie DPH zobrazí sa ti tabuľka kde zadávaš: čísla interných dokladov, kurzy a dátumy a aj členenie DPH k interným dokladom.
Dúfam, že som pomohla
0 0
elena74 elena74

elena74 je offline (nepripojený) elena74

zdravim vas poradaci..

dnes som obdrzala Fa z ciech,pracujem v pohode, my sme platci DPH a dodavatel nie.Isla som presne podla postupu tuto Źužiky,cez zaznam vymerat DPH, to uplatnenie odpoctu dane som odskrkla a hore sadzba DPH 19% mam nechat?Ten kurz nie je vysvieteny ako to tam zadavate vy? Ak nezadam nevadi?

Kurz som prepocitala z NBS vcerajsim dnom kedy bola fa vystavena..
postupovala som spravne?
Dakujem a budem vdacna za vase pripomienky...
0 0
elena74 elena74

elena74 je offline (nepripojený) elena74

dobry den,
prosim vas poradte..mam fakturu z ciech a chcem samozdanit, ake je clenenie DPH a predkontacia v inter dokladoch?

dakujem...
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

elena74
dobry den,
prosim vas poradte..mam fakturu z ciech a chcem samozdanit, ake je clenenie DPH a predkontacia v inter dokladoch?

dakujem...
Predkontácia v ID - mám vytvorenú analytiku na 343 - 343 004.
- odpočet DPH - 343004/343004
343001/343004
- samozdanenie - 343004/343004
343004/343002

ja to mám nadstavené takto a zatiaľ mi to dalo dobre aj do výkazu DPH.
0 0
uctoeva uctoeva

uctoeva je offline (nepripojený) uctoeva

Ja to robím takto v Pohode
Nahrám prijatú faktúru - kurz NBS prijatia Dám si predkontáciu a členenie DPH PN. Idem na záznam - vymerať DPHEU
samozdanenie DPH označiť
samozdanenie predkontácia alnt
členenie DPH DDnadEU
uplatniť odpoč.DPH označiť
predkontácia blnt
členenie DPH PDnadEU
kurz dávam ten istý ako pri prijatí faktúry

snáď ti to ešte pomôže
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ja dávam pri nahratí faktúry členenie DPH - PDnadEU. Kurz NBS - dňom prijatia faktúry, takto to dávam aj ja, akurátne, že kurz pre samozdanenie a odpočet dávam podľa kurzu DPH a to par. 20. S ostatným súhlasím.
Tu mi vznikne použitie 2kurzov a ešte neviem, čo s tým, keď sa takto použiju 2 kurzy??? V tomto som si neni istá, má niekto s týmto skúsenosti - použitie v programe Pohoda 2 kurzov???? ďakujem za názory.
0 0
elena74 elena74

elena74 je offline (nepripojený) elena74

dakujem Vám - pomohlo.....:-)
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Chcem len napísať ohladne použitia 2kurzov - kurz na DPH a kurz pre účtovníctvo - bolo mi povedané, že to nič neovplyvní, že čo sa týka DPH, tak je tam použitý správne kurz podľa daného par.20 a pre účtovníctvo, podľa toho kurzu budú správne prepočítane napr. aj kurzové rozdiely.
Reagujem na to preto, lebo mi zatiaľ nikto na porade neodpovedal na moju predošlú otázku. Kedže som si to zistila, tak sa chcem s Vami o to podeliť. Dúfam, že táto inform.je správna. Ahojte.
0 0
Hanah Hanah

Hanah je offline (nepripojený) Hanah

elena74
zdravim vas poradaci..

dnes som obdrzala Fa z ciech,pracujem v pohode, my sme platci DPH a dodavatel nie.Isla som presne podla postupu tuto Źužiky,cez zaznam vymerat DPH, to uplatnenie odpoctu dane som odskrkla a hore sadzba DPH 19% mam nechat?Ten kurz nie je vysvieteny ako to tam zadavate vy? Ak nezadam nevadi?

Kurz som prepocitala z NBS vcerajsim dnom kedy bola fa vystavena..
postupovala som spravne?
Dakujem a budem vdacna za vase pripomienky...
Ak dodávateľ nie je platiteľom DPH, tak DPH nevymeriavaš !!!
Alebo áno? Už som z toho zmagorená...
0 0
jenny7 jenny7

jenny7 je offline (nepripojený) jenny7

Ak sa môžem pripojiť, tak podľa mňa, ak dodávateľ nie je platca DPH, tak DPH by sa nemalo vymeriavať.
0 0
Bobina Bobina

Bobina je offline (nepripojený) Bobina

PLS. kde si viem nastavit konkrétnu menu, v ktorej fa vystavená ??
a ako budem postupovat , ked potrebujem vystavit fa v EUR ..system mi neponuka moznost vybratia meny, kde sa to nastavuje??dik.,
0 0
Luboslava Luboslava

Luboslava je offline (nepripojený) Luboslava

Došlé fa zo zahraničia- POZOR,ak zahraničný dodávatel nie je platca DPH, samozdanie DPH v tuzemsku sa musi robit.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Bobina
PLS. kde si viem nastavit konkrétnu menu, v ktorej fa vystavená ??
a ako budem postupovat , ked potrebujem vystavit fa v EUR ..system mi neponuka moznost vybratia meny, kde sa to nastavuje??dik.,
V Globálnom nastavení si musíš nastaviť používanie cudzích mien.
0 0
Dada Dada

Dada je offline (nepripojený) Dada

Luboslava
Došlé fa zo zahraničia- POZOR,ak zahraničný dodávatel nie je platca DPH, samozdanie DPH v tuzemsku sa musi robit.
Na základe akého § ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať