Zavrieť

Porady

Prebratie účtovníctva - problém.

Vážení poraďáci,

ako mám povedať "účtovníkovi" po ktorom preberám vedenie účtovníctva, že od neho potrebujem dokladovú inventúru účtov, keď jediné čo je schopný urobiť je konečný účet súvahový, ktorý vytlačí z PC, samozrejme bez protiúčtov.
Existuje nejaký "právny" krok, ktorý by ho k tomu prinútil???
Je nejaká "právna" zodpovednosť tohto účtovníka ???
Skúste tu dať odkaz na nejaké §§§, kt. by ho trovhu postrašili.
Ďakujem.
Naposledy upravil Milan Benka : 23.11.05 at 18:58
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    K vyjadreniu by bolo treba asi viac informácií. Napr. či bol odovzdávajúci účtovník pracoval pre firmu ako zamestnanec alebo na živnosť. Ak nebol v pracovnom pomere, či bola s ním uzatvorená písomná zmluva a aké "výstupy" boli zmluvne dojednané. Príslušné požiadavky by však mal podľa mňa vzniesť v prvom rade majiteľ resp. konateľ účtovanej firmy, ktorý bol jeho zamestnávateľom resp. obchodným partnerom. A Ty by si zase predloženie kompletných podkladov pre pokračovanie vo vedení účtovníctva mal požadovať od neho. Možno aj s písomným "protokolárnym" prevzatím, aby si bol krytý v prípade výskytu rôznych chýb, nedorobkov a "nášlapných mín" z minulosti.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Andrej ti napísal správne, že je dôležité, ako pre firmu vykonával práce. Ak bol v pracovnom pomere, tak samozrejme za svoj plat bol povinný odovzdávať aj adekvátnu prácu podľa pracovnej zmluvy. Ak na základe zmluvy o vedení účtovníctva - malo to byť určené v zmluve, za čo zodpovedá. Teda, ak nebol schopný robiť svoju prácu v súlade so zákonom
    o účtovníctva a v súlade s postupmi, mal by z pocitu svojej viny vrátiť prijatú odmenu. Lenže...
    Hm, ako povedal pán Werich - " Kde blb, tam nebezpečno!"

    rudo21 je offline (nepripojený) rudo21

    rudo21
    Doporučoval by som v každom prípade čo najpresnejšie protokolárne zdokladovať skutočný stav prevzaného úćtovníctva, aj to, že dokladová inventúra nebola vykonaná, aby ste sa potom mali ako brániť pri prípadných sporoch. Bude to už ale zrejme na Vaše náklady a Váš na úkor vášho času, závisí, či to robíte ako zamestnanec alebo na zmluvu aby ste si to mohli zohľadniť.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    Bez zdokladovania stavu ku dňu prevzatia účtovníctva nebude už v budúcnosti jasné čo bolo a čo nie. Ja by som ale písomne v bodoch dotyčnému účtovníkovi naniesol svoje požiadavky. Odovzdaj mi to a to! Konkrétne, položkovite. Až k výsledku, ku ktorému by ste sa dopracovali, by sa mal urobiť nejaký záznam. Konštatovanie stavu. Aby šéfstvo firmy videlo konkrétnejšie, čo sa urobilo z jeho strany a čo nie.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    benka
    Vážení poraďáci,

    ako mám povedať "účtovníkovi" po ktorom preberám vedenie účtovníctva, že od neho potrebujem dokladovú inventúru účtov, keď jediné čo je schopný urobiť je konečný účet súvahový, ktorý vytlačí z PC, samozrejme bez protiúčtov.
    Existuje nejaký "právny" krok, ktorý by ho k tomu prinútil???
    Je nejaká "právna" zodpovednosť tohto účtovníka ???
    Skúste tu dať odkaz na nejaké §§§, kt. by ho trovhu postrašili.
    Ďakujem.
    Prečo konečný účet súvahový? Kedže v podvojnom účtujeme podvojne, tak k tomu treba aj protiúčty. A čo tak predložiť súvahu a výsledovku?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    To musí byť ozaj nejaký super účtovník,taký neschopný len kazí povesť iným.

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Možno by viac spolupracoval, keby vedel, že mu nebude vyplatená jeho mzda (faktúra), kým všetko poriadne neodovzdá.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JarkaL
    Možno by viac spolupracoval, keby vedel, že mu nebude vyplatená jeho mzda (faktúra), kým všetko poriadne neodovzdá.
    Nie je to zlá motivácia, len druhá otázka je, či pomôže? Ak svojej práci nerozumie, tak to ťažko dokáže urobiť k spokojnosti iných.

    STRELEC je offline (nepripojený) STRELEC

    STRELEC
    JarkaL
    Možno by viac spolupracoval, keby vedel, že mu nebude vyplatená jeho mzda (faktúra), kým všetko poriadne neodovzdá.
    Pokiaľ je daný účtovník v pracovnom pomere, mzdu môže mať zníženú o pohnútkové zložky mzdy (ak nejaké dostáva). "Zadržanie" mzdy je v rozpore so Zákonníkom práce. Rozhodne by som tak nepostupoval. Porušil by som svoje povinnosti aspoň tak, ako môj zamestnanec v inom.

    Živnostník takúto ochranu ZP samozrejme nepožíva a je prirodzené, že úhradu svojej faktúry (ak si ju trúfol vystaviť - za daných okolností) neuvidí, resp. po odovzdaní a prevzatí výsledku jeho práce.

    michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

    michaela25
    Tiež som prevzala jedno účtovníctvo a neviem ako ďalej už tretí mesiac pýtam P.S. , inventarizácie atď a jediné čo som dostala sú doklady s minulého roka a DP s výkazmi v tisícoch lenže sú to iba doklady žiadne predkontácie knihy nič ani učtovný denník, hlavná kniha vôbec nič nemožno od nich dostať. Navyše podľa mňa sú na súvahe pravdepodobne nezmysly nie je vôbec predchádzajúce obdobie dhm je mínusom pričom majú dve nie lacné auta, žiadne odpisy ale vo výsledovke áno, dokonca aj ZI je mínus 160 v OR 200, záväzky voči zamestnancom aj poisťovni mínusom pričom vo výsledovke nie sú žiadne mzdové náklady, záväzky voči dcérskej alebo materskej spoločnosti nič také ale nemajú.
    Všetko to nechce vydať účt. fy ktorá to účtovala predtým ja im účtujem od 1/2007 a doklady predkladajú mesačne načas a všetky čo pýtam vôbec neviem ako ďalej čo mám nahrať do P.S. mohla by som banku, prípadne fa z minulého roka kt. boli uhradené v tomto a ZI podľa OR ale ostatné neviem ako dostať,

    michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

    michaela25
    Takže podarilo sa mi dostať k hlavnej knihe ale iba mesačnej žiadne denné pohyby tam som zistila že sú napr. nahraté úhrady miezd a poistného ale predpisy nie úplne chýba opačná strana, odpis majetku zaúčtovaný 551/022 ale žiadne obstaranie ani zaradenie na účte repre veľmi vysoká suma ale v daňovom priznaní neuvedená ale najmä neexistuje nič čo by malo byť na tom účte zaúčtované také nákupy ani nedávajú do účtovníctva, zostatok na 261, ZI s.r.o. mínusové naúčtované na 491 keď som to oznámila konateľom, pretože tak rozhodli, keďže tomu nerozumejú že sa mám stretnúť s tými čo to účtovali mám z toho nervy lebo ich prvá reakcia bola že každý účtovník má iný spôsob účtovania a ja som len nepochopila ten ich. Asi si napíšem nejaký zoznam v prípade, že budú veľa oponovať prosím poraďte čo všetko mám pýtať nech niečo nezabudnem

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Po troch mesiacoch márneho dožadovania sa solídnych podkladov by som od takejto práce utekala kade ľahšie. Takýto prevzatý neporiadok sa upratuje niekedy aj pár rokov a nikdy nie je "čisto". Navyše....ak doteraz boli majiteľom ich cifry na účtoch ľahostajné, aké doklady či rozhodnutia k zaúčtovaniu budú predkladať v budúcnosti? Aj keď nie je povedané, že majiteľ musí zákon o účt. ovládať, ale hodnoty, ktoré sa mu pri uzávierke ukážu, by ho zaujímať mohli - veď ide o jeho firmu a za uzávierku je v konečnom dôsledku zodpovedný v podstate on. Upratovala som kedysi dva takéto zázraky, nikdy viac ..........Ak budeš pokračovať, prajem veľa trpezlivosti a úspešné doriešenie

    P.S. Takúto "prácu" šikovne opúšťajú tzv. účtovníci - a to v pravý čas - ktorí neporiadok narobili, uvedomili si dôsledky...a tak radšej rýchlo preč, robiť neporiadok do inej firmy a z tej opäť v pravý čas rýchlo preč.....

    michaela25 je offline (nepripojený) michaela25

    michaela25
    Písomne sme požiadali keďže stretnutiu sa vyhli ale aj tak dodnes nemám odpoveď. Preč od toho asi len tak už nepôjde robila som im 1Q DPH a už mám aj aprílove doklady, keď som to začala tak som netušila že sa nedostanem k PS a keď tak zlým. Je tam toho dosť. Mne to pripadá ako keby to účtovníctvo nebolo predchádzajúce roky robené vôbec a výkazy na DÚ vymyslené. S majiteľmi sa spolupracuje dobre predkladajú doklady načas aj nedostatky ktoré mali na dokladoch po upozornení odstránili. Pravdepodobne naozaj netušili že majú zlé účtovníctvo len podpísali a uverili /dúfam že ja nebudem tá čo uverila im/. Len neviem čo mám spraviť s tými PS keď sa k ním nedostanem do konca roka.

    misolga je offline (nepripojený) misolga

    misolga
    Zrejme účtovník ktorý odchádza z firmy nekončí zo dňa na deň, keď som menila zamestnanie tak dva týždne som pracovala s novou účtovníčkou aby som jej poukazovala všetky veci okolo účtovníctva firmy a v prípade ktorý sa tu rozoberá tak by som sa v prvom rade dohodla s majiteľmi firmy aby od svojho účtovníka ktorý im doteraz robil účtovníctvo vytlačil denník, súvahu, výkaz ziskov a strát, hlavnú knihu, sklad, pokladňu, inventárne karty od začiatku roku k povedzme 30.04.2007 a odkontrolovali to spolu.Ak zistia nejaké nedostatky tak aspoň nová účtovníčka o nich vie a do konca roku má čas na opravu.V opačnom prípade by som asi na bývalú účtovníčku pritlačila s tým že jej vystavím pracovný posudok s uvedením ako zodpovedne vykonávala prácu vo firme a oznámila jej že to spolu s dokladmi ako zápočet a potvrdenie o zdaniteľnej mzde pošlem novému zamestnávateľovi.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.