Zavrieť

Porady

Predaj osob.auta

Prosím aký je váš názor na predaj osobného auta po ukončení leasingu. Osobný automobil po skončení leasingu
sa má nechať v podnikaní. Kedy teda môžem toto auto predať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Heni je offline (nepripojený) Heni

    Heni
    Nie je určená lehota, koľko to auto po skončení leasingu v podnikaní má byť. Teda, teoreticky stačí 1, 2, 3 dni . A potom bárs aj predať...

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    nie je stanovené, koľko musí byť zaradené v obchodnom majetku. musí sa však zaradiť. Aj v JÚ, t.j. treba vystaviť kartu a predaj sa zaúčtuje ako tržba z podnikania.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Auto po ukoncei leasingu MUSIS zaradit do majetku, inak nebudu uznane uplatnene naklady. V pripade, ze ho chces predat znamemu alebo nedajboze do rodiny ako vyhodne vidim prevod auta darovanim, kedy nemusis odviest ziadnu trzbu, iba spisat darovaciu zmluvu.....

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    Janca, a pokial je to PO, tak takisto moze zvolit darovanie vozidla, a nevznika jej z toho ziaden zdanitelny prijem? ziadna danova povinnost?
    potrebovala by som totiz dostat auto z jednej firmy do druhej (inac je to brat bratovi) a nechcem ho predavat, aby nevznikol zdanitelny prijem, ide o osobny automobil bez naroku na odpocitanie DPH, takze DPH urcite viem, ze nebudem odvadzat
    je to auto, ktore bolo na leasing, leasing uz skoncil asi pred rokom a pol

    Lina je offline (nepripojený) Lina

    Lina
    Super téma. Vie niekto aj poradiť v akej cene ho môžem predať? V trhovej alebo sa môže predať aj v zostatkovej cene napr. 1 000,- Sk.

    Díky

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Lina, viem že to musí byť trhová cena alebo keď chceš za nižšiu cenu predať napr. že
    je poškodené, treba znalecký posudok. Aspoň u nás to tak daňováci prezentujú.
    Janca, myslíš že forma darovania prejde? Nebudú mať voči tomu výhrady? Ja si myslím, že nie.

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Teraz v rýchlosti nie som si celkom istá. Ale pokiaľ bolo auto v podnikání tak príjem z jeho predaja sa zdaňuje 5 rokov od vyradenia z podnikania. FO kúpi auto na lízing, deň po skončení vyradí do osobného užívania, následne predá. Musí príjem zdaniť. Ale ak vyradí a má ho v osobnom vlastníctve nad 5 rokov a potom preda ( ak teda ešte predá ) nezdaňuje.

    A ešte k darovaniu. Nie je celkom jednoduché darovať auto najmä ak ide o vzájomne prepojené osoby ( brat bratovi ). Takéto darovanie musí vychádzať tiež z ceny obvyklej.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Myslim, ze PO by to preslo, keby auto daroval na nejak verejne prospesne ucely, nadacii, cirkvi, skole, atd. /nieco ako sponzorstvo/ Neviem ale presne o ake ustanovenia by bolo vhodne sa opriet.
    O tom predaji je to tak ako pise ANNA, s tym suhlasim.
    Ked nieco niekomu darujem tak predsa nedostanem ziadne peniaze, tak aky zdanitelny prijem /ani odhad nie/. Myslim, ze zakon ma ziadnym ustanovenim nemoze donutit /aj ked to auto bezpochyby ma velku hodnotu/, aby som po ukonceni pouzivania auta v podnikani a jeho vyradeni do osobneho uzivania ho daroval komu chcem /napr. dcere, synovi, vnukovi, bratovi/. Skuste sa popytat na Vasom DU ako som to spravila ja.

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    Sponzorstvo je predsa o niečo iné ako darovanie. Pri sponzorstve na vymedzené účely možno darovať auto. Od 1.1.2004 je to dokonca výhodnejšie ako do tohto dátumu ( % limit z HV ). Tento rok môže vyť poskytnutý aj za predpokladu, že je strata.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Prave preto som napisala, ze "nieco ako sponzorstvo" alebo sponzorstvo same. Je to individualne, zalezi aj ake auto chces darovat, alebo sponzorovat /podla mna/. A ako si to myslela s tou cenou obvyklou pri darovani brat bratovi. Ked to auto daruje napr. bratovi podnikatelovi, podla mna si ho zaradi ten druhy brat napr. v tej cene obvyklej a eviduje ho v majetku, nic neodpisuje, len pre verne zobrazenie ucta vie ohodnotit svoj majetok, nie ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.