Zavrieť

Porady

Poradové číslo vlastníka na LV

Dobrý deň,

prosím Vás o radu v nasledovnej veci: s manzelom sme kúpili starsi rodinny dom (samozrejme, do bezpodieloveho vlastnictva).
Cast kupnej ceny sme financovali prostrednictvom stavebneho uveru: cize predavajuci museli suhlasit so zaloznym pravom v prospech banky este pred predajom (podal sa navrh na vklad zalozneho prava) a nasledne po podpise kupnej zmluvy sa podal navrh na vklad vlastnickeho prava na nas.
Na www.katasterportal.sk uz vidim, ze LV mame prepisane na nase mena (ja a manzel). Som ale trocha znepokojena, ze v casti Vlastnici figurujeme pod poradovym cislom 2 (a nie 1), pricom dom mame v bezpodielovom vlastnictve 1/1.
Vie mi niekto poradit, ci je to takto spravne - a preco???
Vopred vdaka za kazdu odpoved.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pokiaľ mi nikto nebude zasahovať do práv, nik iný nie je uvedený ako spoluvlastník, tie ich zapisovačky nech si riešia po svojom. Keby niečo, zápisy sa vždy dajú opraviť.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    sonab, Flinstone, Danielle369, zdenka131, terezamaria
    5

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Zaujímavé, tiež som to zistila. Mama bola ako vlastník domu (po smrti otca) zapísaná s por. číslom 1. Teraz sme spoluvlastníčky dve sestry, por. čísla máme 2 a 3.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    V bytovom dome je to naozaj len zdanlivo komplikovanejšie. Je to také isté, ako pri dvoch, troch či viacerých vlastníkoch. Ak napríklad vlastník pod číslom 33 predal svoj byt, číslo 33 v písanej forme, knihe na katastri zostane stále pôvodnému vlastníkovi. Nový vlastník sa zaradí na koniec s novým poradovým číslom.
    Toto nové číslo sa uvádza aj vo výpisoch LV, ktoré dostanete s kolkami. Ale aj v elektronickej podobe na internete.
    V knihovanej forme na katastri je to kniha, kde sa perom zapíše podľa poradia každý vlastník.
    Ak vlastník pod číslom jeden svoju nehnuteľnosť prevedie na iného vlastníka, nový majiteľ má poradové číslo dva.
    Ak majiteľ pod poradovým číslom 20 prevedie nehnuteľnosť na nového majiteľa, nový majiteľ sa dostane na koniec poradových čísel a ak je majiteľov 34, nový majiteľ dostane číslo 35.ˇAk tento nový majiteľ následne svoju nehnuteľnosť predá, ďalší nový majiteľ už bude mať č. 36.
    To znamená, že majiteľ, ktorý už nie je majiteľ, sa na výpise z LV neobjaví tak isto, ako jeho poradové číslo.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    Poradové číslo vlastníka na LV sa nemení. Kataster má aj písanú formu LV. Je to knihovaný LV. To, čo dostanete, keď si idete vytiahnuť LV, je práve odpis z knihovaného Lv, ktorý kataster vedie.
    V písanej knihe, ktorú kataster vedie, kde je zapísaný každý vlastník, nie je možné dať každému vlastníkovi poradové číslo 1.
    Do knihy sa zapisuje:
    vlastník:
    1. Janko Mrkvička ............................. vlastníctvo zrušené
    2. Anička Dobrá.................................nadobnuté vlastníctvo na základe.......to znamená nový vlastník
    Na výpisoch, ktoré sa vydávajú ako LV, už nie je uvedený prvý, druhý vlastník, ktorý už vlastníkom nie je, ale aktuálny vlastník.
    Poradové číslo sa nemení. Ukazuje však, že sme už v poradí napr. druhým vlastníkom, prípadne ak máme poradové číslo 3, tak tretím vlastníkom.
    Na elektronickom LV, ktorý vidíte na internete, alebo na listinnom výpise, pôvodného vlastníka, ktorý už vlastníkom nie je, toho neuvádzajú a my ho nevidíme.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    zdanlivo komplikovanejšie sú poradové čísla na LV bytových domov, kde poradové číslo sa prideľuje v poradí, v akom boli doručené návrhy na vklad. Napr. ja mám por. č. 260 hoci bytový dom má "len" 176 bytov

    myslím že to je podľa ust. §41 (2) katastrálneho zákona
    "Práva k tej istej nehnuteľnosti sa zapisujú v poradí, v akom sa správe katastra doručili zmluvy, verejné listiny alebo iné listiny o vzniku, zmene alebo zániku práva k nehnuteľnosti na zápis do katastra."

    sonab je offline (nepripojený) sonab

    sonab
    Všetkým ďakujem za odpovede, ktoré vniesli svetlo do "problému" .
    Pekný deň prajem.

    Poradové číslo vlastníka na LV

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.