Zavrieť

Porady

Ako vyplniť Žiadosť o zaradenie zamestnanca ako neobmedzene povinného odvádzať daň

Dobrý,

Chcel by som poprosiť o pomoc s touto žiadosťou.
Žiadosť o zaradenie zamestnanca ako neobmedzene povinného odvádzať daň
z príjmu podľa § 1 ods. 3, § 1 a EstG (Zákon o dani z príjmu).

Neviem ako ju presne vyplniť a hlavne kam ju dat potvrdiť. Na personálnom vo firme kde sa zamestnávam mi stým veľmi poradiť nevedia.

Ide O to že posledných 5 rokov som pracoval v ČR kde som odvádzal aj dane a daňove priznanie. Na Slovensku som taktiež podával daňové priznanie ale s výsledkom 0.
Od polovice Októbra som sa zamestnal v Nemeckej firme, a potrebujem toto tlačivo vyplniť pre potreby nemeckého daňového úradu.
Keďže som Slovak a mam trvalý pobyt v SR, ale posledný môj daňový úrad bol ten v ČR tak neviem kam to mam dať potvrdiť.
milanr Prosim Vás, stretli ste sa už niekto s touto Žiadosťou o zaradenie zamestnanca ako neobmedzene povinného odvádzať daň? Mám podobný problém ako vyššie uvedený. Slovák (ženatý, manželka žije a pracuje na Slovensku) s trvalým pobytom na Slovensku od januára do septembra 2013 pracoval v Čechách ako zamestnanec, od septembra pracuje ako zamestnanec v Nemecku. Zamestnávateľ mu dal vyplniť a potvrdiť toto tlačivo. Nie je mi ale celkom jasné na čo slúži a ako ho správne vyplniť. Je potrebné nechať ho potvrdiť daňovým úradom na Slovensku (na Slovensku v r.2013 nemal žiaden príjem) aj v Čechách (nakoľko v r.2013 mal príjem aj z Čiech)? Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    je potrebne zajst na danovy urad - pravdepodobne ide o danovu rezidenciu/domicil
    t.j. urcenie, kde budes podavat DP z celosvetovych prijmov

    v nasom zakone o dani z prijmov je to takto:

    § 2
    Základné pojmy

    Na účely tohto zákona sa rozumie

    a) daňovníkom fyzická osoba alebo právnická osoba,

    b) predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12,

    c) príjmom peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou, ocenené cenami bežne používanými v mieste a v čase plnenia alebo spotreby, a to podľa druhu, kvality, prípadne miery opotrebenia predmetného plnenia, ak tento zákon neustanovuje inak; za nepeňažné plnenie fyzickej osoby, ktorá účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 10 alebo 11 alebo 14, sa považuje aj prijatie zmenky ako platobného prostriedku, ktorou dlžník uhradil pohľadávku veriteľovi, ktorý je fyzickou osobou,

    d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

    1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt1a) alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt,1a) ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,

    2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,

    e) daňovníkom s obmedzenou daňovou povinnosťou

    1. fyzická osoba neuvedená v písmene d) prvom bode,

    2. fyzická osoba uvedená v písmene d) prvom bode, ktorá sa na území Slovenskej republiky obvykle zdržiava len na účely štúdia alebo liečenia alebo ktorá hranice do Slovenskej republiky prekračuje denne alebo v dohodnutých časových obdobiach len na účely výkonu závislej činnosti, ktorej zdroj je na území Slovenskej republiky,

    3. právnická osoba neuvedená v písmene d) druhom bode,

    f) predmetom dane daňovníka s neobmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí,

    g) predmetom dane daňovníka s obmedzenou daňovou povinnosťou príjem (výnos) plynúci zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16),


    pozri aj Zamestnanec s príjmami v zahraničí http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...ahranicie.html

    Pokyn DR SR
    k zabezpečeniu jednotného postupu správcu dane pri posudzovaní rozsahu daňových povinností daňovníkov na území Slovenskej republiky (rezidencia) (pdf)


    Oznámenie k zdaňovaniu príjmov zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí (pdf)

    Ako vyplniť Žiadosť o zaradenie zamestnanca ako neobmedzene povinného odvádzať daň

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.