Zavrieť

Porady

Potreboval by som poradit

Dobrý deň. Pred 2 mesiacmi som prestal pracovať pre jednu firmu.dal som normalnu výpoveď.Pracoval som tam ako konštrukér plechových konštrukcií a výrobkov. No ide o to, že pred tým ako som vlastne podával výpoveď som pracoval na jednej zákazke. no a teraz sa vykľul malý problém. chcem sa preto spýtať či mi môžu dať niečo k náhrade keď vlastne sme už pred dvoma mesiacmi rozviazali pracovný pomer? A žiadny dokument o náhrade škody po rozviazaní pracovného pomeru som nepodpisoval a ani mi ho nedávali podpisovať a v pracovnej zmluve, ktorú som s nimi mal sa tiež nič také nepíše.a pracoval som pre nich 5 rokov.Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...myslím, že pokiaľ si pracoval na zákazke pre firmu, ktorá ťa zamestnávala a teraz je v nej problém, firma ťa môže vyzvať k urobeniu nápravy..ak o probléme vieš, že vznikol, bolo by korektné nápravu urobiť, pokiaľ budeš požiadaný..nepíšeš, o aký projekt šlo a či sa tvojím aj nepriamym pričinením nestalo niečo , čo ohrozuje ľudí, alebo podobne...
    nie nebol som vyzvaný. a nieje to problém pri ktorom by šlo o ohrozenie ľudského života. čo sa týka korektnosti tak zo strany firmy taký neboli.rozviazali sme pracovnu zmluvu nie v najlepsom

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Gabriel 1986 Pozri príspevok
    nie nebol som vyzvaný. a nieje to problém pri ktorom by šlo o ohrozenie ľudského života. čo sa týka korektnosti tak zo strany firmy taký neboli.rozviazali sme pracovnu zmluvu nie v najlepsom
    Gabo, a v čom je teda problém ? Ak firme, v ktorej si bol v pracovnom pomere tvojim pričinením vznikla škoda, musí si náhradu uplatniť na súde.
    veronikasad Pozri príspevok
    Gabo, a v čom je teda problém ? Ak firme, v ktorej si bol v pracovnom pomere tvojim pričinením vznikla škoda, musí si náhradu uplatniť na súde.
    ešte im žiadna škoda nevznikla. pracoval som na zákazke dverí ktorá mala krkolomný termín. rýchlo sme to spravili a poslali na stavbu (bolo to cca vo februari) všetko bolo ok a tak sme to aj brali. teraz sa k tej stavbe pristavovala dalšia časť a objednali si totožne dvere.vývoz mal byť v maji no ťahalo sa to až do septembra kedy priletel veduci a rýchlo dat veci do výroby lebo on chce fakturovať. no tak som vykonal.ale aj tak sa to hned nevyrabalo lebo to pozastavili a zase sa to tahalo az kým mne skoncila vypovedna lehota a vyrabalo sa to uz ked som tam nebol a len mi volal veduci ze tam musi nieco davat obrusovat lebo by elek. zamok nesluzil ako ma. a ze sa obava ze aj na predoslej stavbe bude ten isty problem. ja som mu na to povedal ze to neviem, a že ved sa to na hale skusalo a ziadne avizo minikto nic nehlasil. tak takyto je pribeh

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Gabriel 1986 Pozri príspevok
    ešte im žiadna škoda nevznikla. pracoval som na zákazke dverí ktorá mala krkolomný termín. rýchlo sme to spravili a poslali na stavbu (bolo to cca vo februari) všetko bolo ok a tak sme to aj brali. teraz sa k tej stavbe pristavovala dalšia časť a objednali si totožne dvere.vývoz mal byť v maji no ťahalo sa to až do septembra kedy priletel veduci a rýchlo dat veci do výroby lebo on chce fakturovať. no tak som vykonal.ale aj tak sa to hned nevyrabalo lebo to pozastavili a zase sa to tahalo az kým mne skoncila vypovedna lehota a vyrabalo sa to uz ked som tam nebol a len mi volal veduci ze tam musi nieco davat obrusovat lebo by elek. zamok nesluzil ako ma. a ze sa obava ze aj na predoslej stavbe bude ten isty problem. ja som mu na to povedal ze to neviem, a že ved sa to na hale skusalo a ziadne avizo minikto nic nehlasil. tak takyto je pribeh
    Predpokladáš, že tým "obrusovaním" vznikla firme škoda, ktorú si spôsobil ty (napr. nesprávnymi výpočtami) ?
    snáď som tam mal nesprávne výpočty ale čo sa týka škody tak zatiaľ o žiadnej neviem. predpokladajme s možnosťou áno

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    za tú zákazku je zodpovedný dodávateľ, ty si bol zamestnanec.
    Prípadnú škodu bude riešiť bývalý zamestnávateľ - možno bude mať naviac náklady s uvedením veci do funkčného stavu.
    Mieru zavinenia musíš poznať sám a tvoj postoj k problému je vlastne aký?
    Môžeš sa zúčastniť na oprave, môžeš dobrovoľne hradiť nejakú škodu, ale myslím si, že povinnosti nemáš žiadne.
    Ozvi sa, keď budeš vedieť, aké sú konkrétne požiadavky býv. zamestnávateľa.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Gabriel 1986 Pozri príspevok
    snáď som tam mal nesprávne výpočty ale čo sa týka škody tak zatiaľ o žiadnej neviem. predpokladajme s možnosťou áno
    pozri si § 179, 186 a 191 Zákonníka práce
    http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...009-a.html#179

    Ak to bude aktuálne a požiadavka na náhradu škody od bývalého zamestnávatela bude vysoká, zrejme bude dobré riešiť to cez právnika.

    Ak budeš so zamestnávatelom rokovať, trvaj na tom, aby ti protokol poslal poštou a ak bude potrebné, odvolaj sa.
    KEJKA Pozri príspevok
    za tú zákazku je zodpovedný dodávateľ, ty si bol zamestnanec.
    Prípadnú škodu bude riešiť bývalý zamestnávateľ - možno bude mať naviac náklady s uvedením veci do funkčného stavu.
    Mieru zavinenia musíš poznať sám a tvoj postoj k problému je vlastne aký?
    Môžeš sa zúčastniť na oprave, môžeš dobrovoľne hradiť nejakú škodu, ale myslím si, že povinnosti nemáš žiadne.
    Ozvi sa, keď budeš vedieť, aké sú konkrétne požiadavky býv. zamestnávateľa.
    vždy som sa snažil robiť svoju prácu svedomito, no tá zákazka nebola nikdy dotiahnutá do konca tak aby človek vedel čo má presne robiť. mali sme toľko revízií, že sme ani nevedeli, že ktorá je vlastne aktuálna.no môj postoj k veci sa upevní vo chvíli ako sa zachovajú oni,lebo som momentálne živnostník a minulý týždeň som pre nich spravil zákazku,za ktorú som im dal faktúru a pokial mi ju nezaplatia ja sa nebudem nijako interesovať čo sa týka už vlastne ich problému. ale ak mám pravdupovedať štve ma to že tam je chyba

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Gabriel 1986 Pozri príspevok
    vždy som sa snažil robiť svoju prácu svedomito, no tá zákazka nebola nikdy dotiahnutá do konca tak aby človek vedel čo má presne robiť. mali sme toľko revízií, že sme ani nevedeli, že ktorá je vlastne aktuálna.no môj postoj k veci sa upevní vo chvíli ako sa zachovajú oni,lebo som momentálne živnostník a minulý týždeň som pre nich spravil zákazku,za ktorú som im dal faktúru a pokial mi ju nezaplatia ja sa nebudem nijako interesovať čo sa týka už vlastne ich problému. ale ak mám pravdupovedať štve ma to že tam je chyba
    Môže sa stať, že si náhradu škody budú "kompenzovať" nezaplatením tvojej fa ako živnostníkovi a po súdoch budeš chodiť ty - vymáhať úhradu ...
    veronikasad Pozri príspevok
    Môže sa stať, že si náhradu škody budú "kompenzovať" nezaplatením tvojej fa ako živnostníkovi a po súdoch budeš chodiť ty - vymáhať úhradu ...
    no keby to tak bolo tak sa im na tu fakturu vykaslem a uz nebudem s nimi spolupracovat.
    ako som uz pisal nerozisli sme sa v dobrom lebo sme mali medzi sebou problemi s sevyplatenymi peniazmi v prospech mna.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Gabriel 1986 Pozri príspevok
    no keby to tak bolo tak sa im na tu fakturu vykaslem a uz nebudem s nimi spolupracovat.
    ako som uz pisal nerozisli sme sa v dobrom lebo sme mali medzi sebou problemi s sevyplatenymi peniazmi v prospech mna.
    aj s tým musíš počítať. Počkaj na termín splatnosti - uvidíš, čo sa bude diať ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.