Zavrieť

Porady

Prosím Vás, poradíte mi, ako mám vybrať dobrý ďalekohlad?

Chcela by som ho kúpiť priateľovi, ale ja sa tomu moc nerozumiem. Mal by byť vhodný na pozorovanie prírody a zvierat v nej. Poraďte mi, prosím, aké parametre by mal spĺňať, prípadne, aký by ste vybrali vy. Samozrejme musí byť aj cenovo dostupný, cca do 150 eur. Za všetky rady vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    viky8 Pozri príspevok
    Chcela by som ho kúpiť priateľovi, ale ja sa tomu moc nerozumiem. Mal by byť vhodný na pozorovanie prírody a zvierat v nej. Poraďte mi, prosím, aké parametre by mal spĺňať, prípadne, aký by ste vybrali vy. Samozrejme musí byť aj cenovo dostupný, cca do 150 eur. Za všetky rady vopred ďakujem.
    Binokulárne ďalekohľady s pevným zväčšením:
    6x: 6x18 , 6x21 - malé, ľahké, šikovné, na každodenné nosenie všade;
    7x: 7x50 - veľmi dobrá sveteľnosť, klasická veľkosť a váha, vhodné pre pozorovanie na kratšie vzdialenosti za horších svetelných podmienok, napr. pre mladších poľovníkov za šera;
    8x: 8x21 , 8x25 - malé rozmery a váha, vhodné na pozorovania vonku za denného svetla, napr. pri turistike, cestovaní, hlavne pri pozorovaní na kratšie vzdialenosti, napr. športu, súťaží, flóry, fauny, architektúry.
    8x30 , 8x32 - ešte stále malé rozmery a váha, vhodné na pozorovania za dobrých svetelných podmienok, napr. pri turistike, cestovaní a iných aktivitách vonku za denného svetla;
    8x40 , 8x42 - ich výhodou je univerzálnosť - váha a rozmery sú prijateľné a optické vlastnosti vhodné na všeobecné použitie: pri cestovaní, turistike, pri pozorovaní na kratšie aj dlhšie vzdialenosti, na kratšie aj dlhodobejšie pozorovania. Menej vhodné sú na poľovníctvo, pri pozorovaní za zlých sveteľných podmienok.
    8x50 , 8x56 - veľmi dobrá sveteľnosť, za cenu väčších rozmerov a váhy. Sú vhodné: na poľovníctvo, pri pozorovaní za šera a zlých sveteľných podmienok, astronomické pozorovania, námorníctvo za šera a tmy. Menej vhodné sú pri cestovaní, turistike, pozorovaní športu, súťaží, pri dlhšom prenášaní a nosení.
    9x: 9x25 - malé rozmery a váha, vhodné na pozorovania vonku za denného svetla, napr. pri turistike, cestovaní, športu, súťaží, flóry, fauny, architektúry.
    9x60 , 9x63- veľmi dobrá sveteľnosť, väčšie rozmery a váha, vhodné pre pozorovanie za horších svetelných podmienok, napr. pre mladších poľovníkov za šera;
    10x: 10x25 10x32 10x42 - vhodnosť použitia je rovnaká ako u príslušných veľkostí 8x25, 8x32, 8x42. Rozdiel je vo väčšom zväčšení 10x, čo znamená o niečo menšiu sveteľnosť, užšie zorné pole a to, že obraz sa pri držaní v rukách viac trasie. Ale zas získate väčší detail.
    10x50 - klasická veľkosť a váha, vhodné pre univerzálne použitie, ale napr. aj pre starších poľovníkov za šera;
    11x: 11x56 , 11x70 - veľmi dobrá sveteľnosť, väčšie rozmery a váha, vhodné pre pozorovanie za horších svetelných podmienok, nielen pre poľovníkov, ale napr. aj na astronomické pozorovania;
    12x: 12x32 , 12x42 , 12x50 - väčšie zväčšenie pre väčší detail, ale je vhodné ďalekohľad stabilizovať;
    16x: 16x50 - väčšie zväčšenie pre väčší detail, ale je potrebné ďalekohľad stabilizovať;
    20x: 20x50 , 20x60 - aby sa využilo priblíženie je potrebné obraz stabilizovať uchytením ďalekohľadu na statív. Treba počítať s menšou sveteľnosťou, užším zorným poľom a menšou hlbkou ostrosti - čím väčšie zväčšenie, tým viac.

    Skús
    http://www.dalekohlady.sk/akcie.php

    Z tejto ponuky by som bral Trailite Explorer 12x42 ...akurát ja som taký , že si musím aj vyskúšať , pozrieť sa...

    Ale rozhodne by som nešiel pod 10 násobné zväčšenie ...

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    Ja by som tiež potrebovala poradiť.
    Dcére navštevuje umeleckú školu a prenáša práce- výkresy v obale ktorý každý pozná ako mapu zaviazanú na šňurku. Je to nepraktické najmä keď vonku prší. Zháňam pre ňu puzdro ktoré je kožené a je na zips a niekto to ma aj s popruhom na zavesenie na plece. Už mi radili, že to sú puzdra na prenos
    notebooku, ale ona tvrdí že to by bolo malé a ona potrebuje veľké.
    Vie mi niekto poradiť kde by som takéto puzdro zohnala.
    Ďakujem.

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    Ludula Pozri príspevok
    Ja by som tiež potrebovala poradiť.
    Dcére navštevuje umeleckú školu a prenáša práce- výkresy v obale ktorý každý pozná ako mapu zaviazanú na šňurku. Je to nepraktické najmä keď vonku prší. Zháňam pre ňu puzdro ktoré je kožené a je na zips a niekto to ma aj s popruhom na zavesenie na plece. Už mi radili, že to sú puzdra na prenos
    notebooku, ale ona tvrdí že to by bolo malé a ona potrebuje veľké.
    Vie mi niekto poradiť kde by som takéto puzdro zohnala.
    Ďakujem.
    Neviem či myslíte takéto tuby na výkresy, ktoré sa môžu zrolovať: http://www.otto-office.com/sk/Box-na-výkresy/61580/p

    alebo alternatíva - zájsť do stavebnín a nejaké plastové trubky na vodu (príp. kanalizáciu) sú tiež ok, ku nim záslepky, tam sa dá potom aj vybrať veľkosť a priemer podľa toho aké veľké výkresy a koľko ich nosí so sebou

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    Ja by som zašiel do špecializovanej predajne a nechal si poradiť, a vybral by som si podľa svojich požiadaviek, záleží či už má nejaký a chce sklené šošovky, nie každý udrží v rukách bez trasenia obrazu zväčšenie 12x najlepšie vyskúšať, či má okuliare, či stačí bakelitový, pogumovaný, hliníkový, vodotesný pretože za všetko sa pripláca a čo nebude potrebovať je zbytočné platiť. Keď nemáš poruke špecializovanú predajňu najdi niekoľko e-shopov daj svoje požiadavky a oni ak je seriózna predajňa pošlú ponuky, môžeš porovnať a vybrať.

    viky8 je offline (nepripojený) viky8

    viky8
    Ďakujem veľmi pekne za radu. Ešte by som sa spýtala, či máš osobnú skúsenosť s tou firmou, čo si mi poslal ten link. A ešte by ma zaujímalo, či nie je dôležitá aj veľkosť objektívu?

    viky8 je offline (nepripojený) viky8

    viky8
    Teraz som si prečítala toto: Poľovník požaduje ďalekohľad s čo najlepšou svetelnosťou, lebo predpokladá, že ho bude používať hlavne za šera, v lese, v noci pri splne mesiaca a preto volí ďalekohľad s menším zväčšením a veľkým priemerom objektívu, napr. 7x50. Tak keď by chcel tým pozorovať zvieratá, čo chodí fakt len vo veľmi skorých hodinách alebo zas neskorých, tak asi toto by bola tá vhodná voľba, či nie?

    Julian je offline (nepripojený) Julian

    Julian
    Ja mám Olympus 10x50 svetelnosť 25 a zdá sa mi, že do prírody je dostatočný. Má sklenené šošovky takže má aj primeranú hmotnosť (0,85 kg), následkom čoho pri dlhšom pozeraní sa už začína triasť- nie on ale moje ruky- (ale aj 10x42 má hmotnosť 0,785 kg a svetelnosť 17,6).
    Porovnával som s 10x25 a rozdiel je veľký- taký by som neodporúčal.
    Porovnával som aj s ďalekohľadom s väčším priblížením (parametre si už nepamätám), ale už bol problém s trasením (keď sa to trasie veľa toho neuvidíš) a navyše obraz bol "mliečnejší".

    V príspevku č.5 sú spomínané okuliare- tým myslel asi to aby nebol extrémny rozdiel medzi ľavým a pravým okom (aby nastavenie ďalekohľadu tento rozdiel vykompenzovalo).
    Ja by som odporúčal 10x40, 8x40, 10x50, 8x50. Aj tá cena by tomu odpovedala.

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    Julian Pozri príspevok
    Ja mám Olympus 10x50 svetelnosť 25 a zdá sa mi, že do prírody je dostatočný. Má sklenené šošovky takže má aj primeranú hmotnosť (0,85 kg), následkom čoho pri dlhšom pozeraní sa už začína triasť- nie on ale moje ruky- (ale aj 10x42 má hmotnosť 0,785 kg a svetelnosť 17,6).
    Porovnával som s 10x25 a rozdiel je veľký- taký by som neodporúčal.
    Porovnával som aj s ďalekohľadom s väčším priblížením (parametre si už nepamätám), ale už bol problém s trasením (keď sa to trasie veľa toho neuvidíš) a navyše obraz bol "mliečnejší".

    V príspevku č.5 sú spomínané okuliare- tým myslel asi to aby nebol extrémny rozdiel medzi ľavým a pravým okom (aby nastavenie ďalekohľadu tento rozdiel vykompenzovalo).
    Ja by som odporúčal 10x40, 8x40, 10x50, 8x50. Aj tá cena by tomu odpovedala.
    Treba menej tej domácej pálenky piť, potom sa nebudú ruky triasť a aj obraz bude ostrejší

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    expeeert Pozri príspevok
    Neviem či myslíte takéto tuby na výkresy, ktoré sa môžu zrolovať: http://www.otto-office.com/sk/Box-na-výkresy/61580/p

    alebo alternatíva - zájsť do stavebnín a nejaké plastové trubky na vodu (príp. kanalizáciu) sú tiež ok, ku nim záslepky, tam sa dá potom aj vybrať veľkosť a priemer podľa toho aké veľké výkresy a koľko ich nosí so sebou
    Tubu už má, ale niektoré práce nesmie nosiť zrolované. Ja zháňam niečo podobné ako puzdra-tašky na notebook,ale o niečo väčšie.

    Ludula je offline (nepripojený) Ludula

    žena Ludula
    No niečo podobné, neviem z akého materiálu to je. Ja som im tam napísala tak mi hádam odpíšu. Potrebovala by som niečo také A2 veľkosti len malo by to byť kožené a poprípade na zavesenie na plece.
    Vďaka za ochotu.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    viky8
    pred kúpou sa ešte pozri na diskus foŕa napr. sem http://www.lovuzdar.sk/diskusia/1328...er-dalekohlad-

    daj ale pozor za čo kúpiš napr. BRESSER CORVETTE 10x50 WP kúpíš aj za 83 €, ale aj za 113€, 121€ tiež aj za 143€
    Naposledy upravil viktorviktor : 23.11.10 at 14:11

    tero21 je offline (nepripojený) tero21

    tero21
    Na bežné pozorovanie prírody stačia aj menšie ďalekohľady v rozmeroch 10x25, 10x32 a podobne, tieto ďalekohľady sú malé spratné a ľahké, ak chce niekto pozorovať aj za zhoršených svetelných podmienok je potrebné niečo ako 8x56, to prvé číslo je vždy priblíženie a druhé je priemer objektívu - pozor neplatí že čím väčšie priblíženie tým lepšie, extrémne priblíženia (nad 18 - 20x) by som amatérom vôbec neodporúčal pretože na ne často potrebujete statív inak nebudete vidieť nič kvôli traseniu rúk. Viac o problematike výberu ďalekohľadov je rozpísané na týchto odkazoch: http://www.polovnictvo-polovnicke-po.../c/dalekohlady

    http://www.polovnictvo-polovnicke-po...ik/dalekohlady

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    viky8 Pozri príspevok
    Ďakujem veľmi pekne za radu. Ešte by som sa spýtala, či máš osobnú skúsenosť s tou firmou, čo si mi poslal ten link. A ešte by ma zaujímalo, či nie je dôležitá aj veľkosť objektívu?
    JE ...

    Objektív - vstupná časť optického systému cez ktorú vchádza do ďalekohľadu svetlo a vytvára obraz pozorovaného predmetu.
    Čím je väčší, tým je lepšia sveteľnosť ďalekohľadu.

    Zväčšenie (priblíženie) - je to najdôležitejšia veličina. Dá sa vyčítať z prvého čísla súčinu. Napr. pri údaji 8x40, prvé číslo udáva zväčšenie 8. Potom pri takom zväčšení objekt vzdialený napr. 800 m, sa javí pozorovateľovi ako by bol vzdialený len na 100 m.

    Priemer objektívu a okuláru.
    Platí rovnica, že priemer objektívu : zväčšenie = priemer okuláru. T.j. napr. pri ďalekohľade 8 x 40, bude priemer výstupnej pupily okuláru 40 : 8 = 5 mm. Je to údaj, ktorý oceníme najmä za horších svetelných podmienok. Lebo priemer pupily okuláru by mal byť zhodný alebo väčší, ako momentálny priemer zornice oka používateľa. U zdravého ľudského oka sa zornica mení podľa svetelných podmienok.

    ...atď ...

    Skúsenosť s touto firmou ani nie ...
    Ja mám tie svoje ďalekohľady , ja už nejak nepotrebujem .
    Jeden do lesa , jeden na strelnicu a jeden na flinte .

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    viky8 Pozri príspevok
    Teraz som si prečítala toto: Poľovník požaduje ďalekohľad s čo najlepšou svetelnosťou, lebo predpokladá, že ho bude používať hlavne za šera, v lese, v noci pri splne mesiaca a preto volí ďalekohľad s menším zväčšením a veľkým priemerom objektívu, napr. 7x50. Tak keď by chcel tým pozorovať zvieratá, čo chodí fakt len vo veľmi skorých hodinách alebo zas neskorých, tak asi toto by bola tá vhodná voľba, či nie?
    Výkonnosť za šera
    Toto je veličina . Táto najlepšie charakterizuje možnosti ďalekohľadu pri použití za šera.
    Je to odmocnina so súčinu zväčšenia a priemeru objektívu.
    Pre použitie za šera by mala mať hodnotu min. 18.
    Potom napr. 8 x 40 má hodnotu 17,8 čo je už pod určenou hranicou. Bežný starší dôstojnícky poľný trieder 7 x 35 má hodnotu 15,6 a kompakt 10 x 25 má hodnotu 15,8, čo je pre použitie za šera málo.

    Takže vyberaj ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.