Zavrieť

Porady

Pozastavenie živnosti - podávanie DPH !

Dobry, poradte mi, prosim Vas, ktory § o DPH hovori, ze ked je pozastavena zivnost, je povinnost podavat nulove DPH ? §81 som nasla ze treba zrusit registraciu, ale ked je pozastavena zivnost, preco treba davat nulovu DPH-cku? dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Kedze nemas ziadne plnenia ani odpocty, v jednotlivych riadkoch by bola "nula", preto tzv. nulove.

    Zivnost (aktivna, pozastavena) sa riadi zakonom o zivnostenskom podnikani.

    Danove povinnosti sa riadia podla zakona o sprave dani a poplatkov. Pokial si nepoziadal o zrusenie registracia na DPH, si povinny podavat DP DPH.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Mirka K. Pozri príspevok
    §81 som nasla ze treba zrusit registraciu, ale ked je pozastavena zivnost, preco treba davat nulovu DPH-cku? dik
    Zrušenie registrácie
    § 81

    (1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

    (2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.

    Moze, ale nemusi. Pri skonceni registracie mu DU urci posledne zdanovacie obdobie, za ktore poda DPH. Po skonceni tohto obdobia uz nie je platitelom DPH a nepodava "nulove" DP DPH.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Pozastavenie zivnosti nema vplyv na to, ci si povinna podat danove priznanie alebo nie. Zavisi to od uhrnu zdanitelnych prijmov, podla toho, co pises, jedinym tvojim zdanitelnym prijmom su prijmy zo zivnosti. Pripajam prislusny §.

    § 32 Daňové priznanie

    (1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

    a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
    b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
    http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...2010-a.html#32

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ano, da.

    Platitelom DPH musis byt min. 1 rok.

    Ohladom reklamacie si nie som celkom ista, ale len predpokladam, ze zanikom zivnosti zodpovednost za tovar predany v minulosti nezanika, nakolko fyzicka osoba ako obcan ruci celym svojim majetkom a nadalej prebera tieto zavazky.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Z praxe:
    - Vyše dvoch rokov som istej firme podávala nulové DPH a DU ich k ničomu nevyzval, kým si nepožiadal sám o zrušenie registrácie, jednalo sa o FO.
    - Zrušenie DPH daňovým úradom bolo len v prípade SRO, na základe výmazu z Obchodného registra, nečinná SRO.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    § 78 Daňové priznanie a splatnosť vlastnej daňovej povinnosti

    (1) Platiteľ je povinný do 25 dní po skončení zdaňovacieho obdobia podať daňové priznanie a v tej istej lehote zaplatiť vlastnú daňovú povinnosť. Platiteľ registrovaný podľa § 5 a 6 nie je povinný podať daňové priznanie, ak mu nevznikla v zdaňovacom období daňová povinnosť alebo právo na odpočítanie dane, s výnimkou platiteľa, ktorý je povinný platiť preddavok na daň podľa § 78a, a s výnimkou platiteľa, ktorý v zdaňovacom období dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 alebo podľa § 47 alebo dodal tovar podľa § 45.
    http://www.porada.sk/t7176-zakon-o-d...2010-a.html#78

    Pokial si stale platitelom, si povinny v urcenej lehote podat DP DPH.

    Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

    Mirka K.
    dik, cize toto presne nie je nikde specifikovane, kedze som nezrusila zivnost na platcu DPH, zivnost je sice pozastavena ale platca DPH mi bezi, tak podavam nulove DPH kym nepoziadam o zrusenie. A ked mam teda zivnost pozastavenu, tak podavam danove z prijmov FO?

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Danove priznanie za dan z prijmu podavas, ak tvoj prijem dosiahol v roku 2010 aspon polovicu nezdanitelnej casti, t. j. 2012,85 EUR.

    Ty si platitelom DPH ako fyzicka osoba, nielen ako zivnostnik. Treba na to pamätat napr. pri prijmoch z prenajmu a nemoznosti uplatnovat pausalne vydavkovky. (viac zakon o daniach z prijmov)

    Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

    Mirka K.
    jasne ja chapem co mi pises, ja som na rodicovskej dovolenke, socialna davka, prijem ziadny, prenajom ziadny, cize v tomto pripade nepodavam DP? ked je zivnostnik s pozastavenou zivnostou, nie je platca DPH, zivnost pozastavena tak ze vyjde pozastavenie na cely rok, tak nepodava ziadne DP z FO, ci nulove podava?

    Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

    Mirka K.
    aha, cize aj ked vela zivnostnikov ma pozastavenu zivnost, tak ak maju ine prijmy, najmy, poistovaci a podobne, podaju DP z FO typ B, ale zo zivnosti neuvedu ziadne prijmy? v mojom pripade teda nepodam DP z FO, ci ano, nemam ziadne prijmy zo zivnosti ani ine, socialne davky tam teda nejdu.

    Lianka je offline (nepripojený) Lianka

    žena, matka, samoživiteľka... ...viac Lianka
    Ak si nemala ziaden prijem ani zo zivnosti a zaroven nie si v strate, DP podat nemusis. Je vhodne vsak napisat list na DU, ze DP podavat nebudes.

    Je velmi vela druhov prijmov, na kazdy prijem je prislusny riadok v DP. Je potrebne brat do uvahy vsetky druhy zdanitelnych prijmov. Pises, ze u teba prichadza do uvahy len zivnost (s prijmom 0 EUR), inak mas len socialne davky (tie sa v DP neuvadzaju). Plati teda to, co som napisala.

    Ak by si mala akykolvek iny prijem (kapitalove prijmy, predaj majetku, provizie z poistovacej cinnosti a dalsie), treba sa riadit § 32.

    lazika je offline (nepripojený) lazika

    lazika
    Dobrý deň, dá sa zrušit živnost, popri ktorej som nahlásená ako platca DPH? Nieje tam podmienka dvoch rokov? Ked sa zruší živnost, ako je to potom s prípadnou reklamáciou?

    Mirka K. je offline (nepripojený) Mirka K.

    Mirka K.
    zivnost zanikla, ziadne reklamacie, myslim si, zanikla sro-cka stavebna firma a reklamacie sa nedali vykonat nikde, preco by zivnostnici chudaci mali byt na tom inak....??? je to podla mna u nas riadna diera v legislative !

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Lianka Pozri príspevok
    Ano, da.

    Platitelom DPH musis byt min. 1 rok.

    Ohladom reklamacie si nie som celkom ista, ale len predpokladam, ze zanikom zivnosti zodpovednost za tovar predany v minulosti nezanika, nakolko fyzicka osoba ako obcan ruci celym svojim majetkom a nadalej prebera tieto zavazky.
    Asi nemusí. Viď §81 ods.(2)

    Zrušenie registrácie
    § 81

    (1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

    (2) Platiteľ môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň, keď skončí v tuzemsku činnosť, ktorá je predmetom dane.

    Lotarka je offline (nepripojený) Lotarka

    Lotarka
    Stretli ste sa už niekto so zrušením registrácie platcu DPH z úradnej moci?
    Po akom čase, napríklad keď sa podávajú nulové priznania, lebo je živnosť pozastavená, pristupuje daňový úrad k takemuto zrušeniu?

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    §81 odst.4 písm.b ale z praxe zvyknú správkˇyne posielať výzvy či trváte na platcovi. Spravidla posielajú výzvy ak sa podáva 12 mesiacov po sebe 0 DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.