Zavrieť

Porady

uctovna zostatkova cena nizsia ako danova zostatkova cena

Ahojte poradaci,
uz to tu bolo preberane ale akosi som sa doplietla. Mozete mi prosim odpovedat na jednoduchu otazku?
Ked do danoveho priznania o dani z prijmu PO musim zahrnut aj rozdiel medzi zostatkovou cenou danovou a uctovnou kvoli tomu, ze nasa spolocnost pocas roka predala nedoodpisovany majetok-stroj. pouzijem:
- v pripade ze UZC je nizsia ako DZC riadok (asi 290) DP - odpocitatelna polozka
- v pripade ze UZC je vacsia ako DZC riadok 180 DP - pripocitatelna polozka k zakladu dane.
Uvazujem spravne?
aaa este... ak by som majetok, ktory je nedoodpisovany zlikvidovala? tak je postup rovnaky ako pri predaji? tiez porovnavam UZC a DZC a robim tak korekciu zakladu pre dan?
joooj dnes mam toho plnu hlavu a uz ani neviem cia som... velmi pekne vam dakujem ...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    ynna Pozri príspevok
    Ahojte poradaci,
    uz to tu bolo preberane ale akosi som sa doplietla. Mozete mi prosim odpovedat na jednoduchu otazku?
    Ked do danoveho priznania o dani z prijmu PO musim zahrnut aj rozdiel medzi zostatkovou cenou danovou a uctovnou kvoli tomu, ze nasa spolocnost pocas roka predala nedoodpisovany majetok-stroj. pouzijem:
    - v pripade ze UZC je nizsia ako DZC riadok (asi 290) DP - odpocitatelna polozka
    - v pripade ze UZC je vacsia ako DZC riadok 180 DP - pripocitatelna polozka k zakladu dane.
    Uvazujem spravne?
    aaa este... ak by som majetok, ktory je nedoodpisovany zlikvidovala? tak je postup rovnaky ako pri predaji? tiez porovnavam UZC a DZC a robim tak korekciu zakladu pre dan?
    joooj dnes mam toho plnu hlavu a uz ani neviem cia som... velmi pekne vam dakujem ...
    Pri predaji HIM ešte neodpísaného, si mala postupovať takto:
    ZC 541/082
    vyradenie z HIM 082/022
    faktúra za predaj 311/641

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    Betina2 Pozri príspevok
    Asi som už dopletená,ale uistite ma
    V roku 2010 spoločnosť kúpila auto,následne ho zaradila 21.5.2010 do majetku a začala účtovne aj daňovo odpisovať. Samozrejme tam rozdiel v odpisoch bol.
    Obstar.cena bola 12066 Eur,
    Daňový odpis za 2010 bol 3017,
    účtovný odpis za 2010 bol 2011,20.
    Rozdiel UO a DO sa aj uviedol v DP za 2010 = 1005,80 ako pol.zniž. ZD (UO menší ako DO).

    Následne 11.1.2011 sa auto predalo a vyradilo:
    daňová zostatková cena bola 9049 eur,
    účtovná zostatková cena 10054,80 eur.
    Auto sa predalo za 12000 Eur. na 311/641
    V roku 2011 sa účtovalo:
    žiaden daňový odpis 0,00.
    Účtovný odpis takisto 0,00.
    Ku dňu výradenia doúčtovanie oprávok 10054,80 na 541/082
    vyradenie v OC 12066 na 082/022.

    Ešte mám 1 podobný prípad, len tam bol navyše rozdiel medzi uplatnenými daňovými a účtovnými odpismi v roku 2011 (auto sa predalo v 11/2011, čiže UO je vyšší než DO - to by malo byť ako pol.zvyšujúca ZD na r. 150 DP. Len čo s tým rozdielom medzi zostatkovou účtovnou a daňovou cenou pri vyradení - DZC je vyššia než UZC o 4246,88 eur - dať to na r. 180 resp. ak bude opačný rozdiel tak na r. 280? A samozrejme aj roydiel UO a DO uviesť na r. 140 resp. 240, že?
    ZCÚ>ZCD -položka zvyšujúca HV r.180
    ZCD>ZCÚ -položka znižujúca HV r.290
    ÚO>DO -položka zvyšujúca HV r.150
    DO>ÚO -položka znižujúca HV r.250
    Betina2 Ďakujem

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ynna Pozri príspevok
    spolocnost pocas roka predala nedoodpisovany majetok-stroj. pouzijem:

    - v pripade ze UZC je nizsia ako DZC riadok (asi 290) DP - odpocitatelna polozka
    - v pripade ze UZC je vacsia ako DZC riadok 180 DP - pripocitatelna polozka k zakladu dane.

    Uvazujem spravne? ...
    Áno. V roku predaja i korekcia o účtovné odpisy.

    ynna Pozri príspevok
    ... ak by som majetok, ktory je nedoodpisovany zlikvidovala? tak je postup rovnaky ako pri predaji? tiez porovnavam UZC a DZC a robim tak korekciu zakladu pre dan?...
    Áno.

    Rozdiel je len v účtovaní ZC - pri predaji je to 541, pri likvidácii 551.

    LUJKA je offline (nepripojený) LUJKA

    LUJKA
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Áno. V roku predaja i korekcia o účtovné odpisy.



    Áno.

    Rozdiel je len v účtovaní ZC - pri predaji je to 541, pri likvidácii 551.
    takže keď mám odpisy na 551 a tiež nejakú sumu pri predaji na 541 , tak do daňového priznania ide do účtovných odpisov súčet týchto dvoch účtov?

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Asi som už dopletená,ale uistite ma
    V roku 2010 spoločnosť kúpila auto,následne ho zaradila 21.5.2010 do majetku a začala účtovne aj daňovo odpisovať. Samozrejme tam rozdiel v odpisoch bol.
    Obstar.cena bola 12066 Eur,
    Daňový odpis za 2010 bol 3017,
    účtovný odpis za 2010 bol 2011,20.
    Rozdiel UO a DO sa aj uviedol v DP za 2010 = 1005,80 ako pol.zniž. ZD (UO menší ako DO).

    Následne 11.1.2011 sa auto predalo a vyradilo:
    daňová zostatková cena bola 9049 eur,
    účtovná zostatková cena 10054,80 eur.
    Auto sa predalo za 12000 Eur. na 311/641
    V roku 2011 sa účtovalo:
    žiaden daňový odpis 0,00.
    Účtovný odpis takisto 0,00.
    Ku dňu výradenia doúčtovanie oprávok 10054,80 na 541/082
    vyradenie v OC 12066 na 082/022.

    Ešte mám 1 podobný prípad, len tam bol navyše rozdiel medzi uplatnenými daňovými a účtovnými odpismi v roku 2011 (auto sa predalo v 11/2011, čiže UO je vyšší než DO - to by malo byť ako pol.zvyšujúca ZD na r. 150 DP. Len čo s tým rozdielom medzi zostatkovou účtovnou a daňovou cenou pri vyradení - DZC je vyššia než UZC o 4246,88 eur - dať to na r. 180 resp. ak bude opačný rozdiel tak na r. 280? A samozrejme aj roydiel UO a DO uviesť na r. 140 resp. 240, že?

    uctovna zostatkova cena nizsia ako danova zostatkova cena

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.