Zavrieť

Porady

Co robit, ak clovek kupi ojazdene auto, ktore sa mu za jeden tyzden pokazi.

Jedna sa o stare ojazdene auto, ktore som kupila za 800 eur s tym, ze auto je relativne v dobrom stave.. Ale po tyzdni sa ukazalo, ze ten predavajuci nas podstatne oklamal a auto je v horsom stave, ako sme vsetci ocakavali. I ked mam potvrdenie od automechanika, ze zavada, ktora sa na vozidle objavila, nieje chyba sposobena nami, ale predavajucim..., mi nakoniec k nicomu nieje, lebo sme nespisali kupno-predajnu zmluvu..Cim som si vedoma, ze som urobila dost velku chybu..Ale chcela by som od dotycneho vratit peniaze, lebo oprava auta bude stat viac, ako cele auto..
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
1. Motorove vozidlo je mozne kupit len na zaklade pisomnej kupno-predajnej zmluvy. Takze v skutocnosti ku kupe nedoslo. A teda doslo k stavu ze obe strany sa bezdovodne obohatili a teda su povinne si plnenia navzajom vydat. Tj. y ste povinni vratit vozidlo a predavajuci je povinny vratit peniaze.
Som zvedavy ako by ste púolicajtom pri prepise vysvetlovali ze nemate zmluvu na zaklade ktorej ste nadobudli motorove vozidlo.

2. V pripade ak by aj existovala pisomna zmluva, tak podla platnej legislativy sa aj na pouzite veci uplatnuje minimalne 12 mesacna zaruka. A teda je by bolo mozne vozidlo reklamovat.

3. Ak ma vozidlo vadu o ktorej predavajuci musel a mal vediat a tuto zamlcal, aj keby existovala kupno-predajna zmluva, tato by bola neplatna z dovodu zamlcania tzv. neopomenutelnych skutocnosti. A teda opat by vznikol stav bezodovdneho obohatrenia ako som pisal v bode 1.

4. Ak kupujuci jednoznacne vedel a mal vediet akymi vadami vozidlo trpi a neupozornil na ne, dopustil sa precinu podvodu podla § 221 Trestneho zakona a je mozne na neho podat trestne oznamenie.

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
profesional Pozri príspevok
1. Motorove vozidlo je mozne kupit len na zaklade pisomnej kupno-predajnej zmluvy. Takze v skutocnosti ku kupe nedoslo. A teda doslo k stavu ze obe strany sa bezdovodne obohatili a teda su povinne si plnenia navzajom vydat. Tj. y ste povinni vratit vozidlo a predavajuci je povinny vratit peniaze.
Som zvedavy ako by ste púolicajtom pri prepise vysvetlovali ze nemate zmluvu na zaklade ktorej ste nadobudli motorove vozidlo.
Auto nie je nehnuteľnosť a dopravný inšpektorát nie je kataster! TO máš odkiaľ, že auto sa dá kúpiť len na základe kúpno predajnej zmluvy? Na DI ich nezaujíma, či máš nejakú zmluvu alebo nie. Predajca jednoducho odhlási na tlačive inšpektorátu auto a kupujúci si ho vo svojom okrese prihlási. Žiadnu zmluvu nepotrebujú. Predával si niekedy auto?

Ak sa na DI auto prepísalo, tak ku kúpe aj zmene majiteľa došlo.

profesional Pozri príspevok
2. V pripade ak by aj existovala pisomna zmluva, tak podla platnej legislativy sa aj na pouzite veci uplatnuje minimalne 12 mesacna zaruka. A teda je by bolo mozne vozidlo reklamovat.
Kde v legislatíve je 12 mesačná záruka na opotrebované veci predané medzi občanmi?

profesional Pozri príspevok
3. Ak ma vozidlo vadu o ktorej predavajuci musel a mal vediat a tuto zamlcal, aj keby existovala kupno-predajna zmluva, tato by bola neplatna z dovodu zamlcania tzv. neopomenutelnych skutocnosti. A teda opat by vznikol stav bezodovdneho obohatrenia ako som pisal v bode 1.
Nebola by neplatná? O ktoré ustanovenia ktorého zákona sa opieraš? Kde si zobral pojem "neopomenuteľné skutočnosti"?

profesional Pozri príspevok
4. Ak kupujuci jednoznacne vedel a mal vediet akymi vadami vozidlo trpi a neupozornil na ne, dopustil sa precinu podvodu podla § 221 Trestneho zakona Aa je mozne na neho podat trestne oznamenie.
Ale no tak, pri podvode by najprv museli dokázať úmysel. To je trochu prehnané, hneď sa vyhrážať trestným činom...

Ak nemajú zmluvu, kde by bolo uvedené, v akom stave je auto, ťažko dokážu, že malo byť v poriadku. Predávajúci vyhlási, že auto kúpili v takom stave, ako bolo a je to. Ani predávajúci nie je jasnovidec, že by vedel upozorniť, že o týždeň sa pokazí na aute napr. spojka, najmä, ak v čase kúpy riadne fungovala.
Naposledy upravil Chobot : 19.11.10 at 00:27

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Chobot
Elyssa Pozri príspevok
Jedna sa o stare ojazdene auto, ktore som kupila za 800 eur s tym, ze auto je relativne v dobrom stave.. Ale po tyzdni sa ukazalo, ze ten predavajuci nas podstatne oklamal a auto je v horsom stave, ako sme vsetci ocakavali. I ked mam potvrdenie od automechanika, ze zavada, ktora sa na vozidle objavila, nieje chyba sposobena nami, ale predavajucim..., mi nakoniec k nicomu nieje, lebo sme nespisali kupno-predajnu zmluvu..Cim som si vedoma, ze som urobila dost velku chybu..Ale chcela by som od dotycneho vratit peniaze, lebo oprava auta bude stat viac, ako cele auto..
Jediné, o čo ss môžeš oprieť, je § 596 a nasl., kde sa píše:

§ 596


Ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť.

§ 597


(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.

(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.



Čiže ak vieš dokázať, že ťa na chyby auta neupozornil, môžeš sa domáhať zľavy súdnou cestou. Alebo od zmluvy odstúpiť, pokiaľ by bolo auto nepoužiteľné.

Ale ak sa obrátiš na súd, tak ti poviem ako to dopadne - ja som raz tiež kúpil auto. V zmluve bolo napísané, že motor je po GO. V 3 servisoch mi povedali, že to nie je pravda. Ale ak by som sa chcel súdiť, zapôatím súdne poplatky, auto sa odstaví ako dôkazový materiál na súde, kde bude stáť a stáť, kým sa neukončí súd. A to môže trvať aj 3-4 roky. Za ten čas totálne zahrdzavie, keďže sa ňom nebude jazdiť, takže nezískam nič.

Ale spýtam sa ťa, snáď si nečakala, že stará šunka za 800 EUR bude bezchybné fáro??? Však za tú cenu nekúpim ani len DAewoo Tico s EK a STK, aj za to pýtajú 1000 EUR.

Ak je to oprava, ktorá sa dá realizovať, tak si to daj opraviť. Bez zmluvy máš prakticky len malú šancu dostať z predávajúceho peniaze, pokiaľ ti ich nedá dobrovoľne (hoci teoreticky si v práve...).

Indeed je offline (nepripojený) Indeed

Vylúčený člen Indeed
Domáhanie sa odstránenia chyby na oj.aute može byť kontraproduktívné aj,keď podľa zákona by mal kupujúci naň nárok.

Viem o prípade keď súdne konanie prebiehalo 3 roky , auto celý čas stálo na parkovisku a majiteľ nakoniec zomrel.

Auto potom dediči odviezli do šrotu.

Teda škoda bolo premárneného času, nervov aj peńazí....

Elyssa je offline (nepripojený) Elyssa

Elyssa
Dakujem vsetkym za rady..) Auto som dala uz pred rokom do poriadku, na vlastne naklady..Oprava ma stala dalsich 1700 eur,ktore som si zaplatila z vlastneho vrecka, kedze som pri kupe toho srotu urobila strasne vela chyb..Aspon som sa poucila.. este raz, vsetkym velka vdaka..

Co robit, ak clovek kupi ojazdene auto, ktore sa mu za jeden tyzden pokazi.

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.