Zavrieť

Porady

Predaj bytu - zdanenie

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
Ahojte všetci,

chcela by som sa opýtať na zdanenie predaja bytu v osobnom vlastníctve. Byt bol predaný, resp. prepis v katastri bol v 07-2004.
- kto platí daň z prevodu a prechodu nehnuteľností (kupujúci alebo predávajúci)? - a v akom termíne?
- platí tu oslobodenie od dane z príjmu, ak byt bol v osobnom vlastníctve viac ako 10 rokov, ale majitelia bytu tesne pred prepisom v katastri sa vysťahovali (vypratali byt) a zmenili si aj trvalé bydlisko (kataster bol pomalejší ako obecný úrad, čiže trvalé bydlisko mali zmenené skôr ako došlo k prepisu) - pred prepisom bola uzatvorená zmluva o budúcej zmluve k predaju bytu
- počas tých 10 rokov, mali v byte aj trvalý pobyt
- aké daňové priznanie treba podať predávajúcemu, resp. oznámenie daňovému úradu

vopred ďakujem za radu :-)))
Pekný deň
Usporiadat
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

Ked predal za tu istu cenu, za ktoru kupil je dan 0 Sk. Ale musi to uviest v danovom priznani.
0 0
Pepa Pepa

Pepa je offline (nepripojený) Pepa

vieroslava
Ked predal za tu istu cenu, za ktoru kupil je dan 0 Sk. Ale musi to uviest v danovom priznani.
Súhlas .
0 0
Janika Janika

Janika je offline (nepripojený) Janika

A je to stopercentne? O aký zákon sa môžu oprieť?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Zákon o dani z príjmov, § 8 ods.5 - tu nájdeš čo je výdavkom pri predaji (aj) nehnuteľnosti.
0 0
Janika Janika

Janika je offline (nepripojený) Janika

Nebude sa to posudzovať tak, že najskôr bol výdavok až potom príjem? Myslím tým, že výdavok sa nebude brať do úvahy, pretože bol skôr ako príjem?
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Keď predávaš byt, teda máš príjem z jeho predaja, je logické, že si ho najskôr nejako musela nadobudnúť. Do výdavkov dáš cenu, za ktorú si byt kúpila.
TO je ako v podnikaní, napr. najprv kúpiš tovar a potom ho predáš = najprv výdavok, potom príjem.
0 0
Janika Janika

Janika je offline (nepripojený) Janika

Stále mi to nedá, nie je to § 8 ods. 1 zák. dane z príjmov? Poraďte mi, prosím! Je to súrne!
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Príjem z predaja bytu spadá pod § 8 ods.1 písm. b/ - príjmy z prevodu vlastníctva nehnuteľností.
Následne si pozri § 8 ods.5 - čo je výdavkom pri príjmoch podľa vyššie uvedeného ustanovenia.
Podľa Tvojho príkladu : príjem 400.000 Sk. Výdavok 400.000 Sk v zmysle § 8 ods.5 písm.a/ - kúpna cena preukázateľne zaplatená za vec ( vecou sa rozumie aj nehnuteľnosť, teda aj byt )
Len mi nejako uniká , v čom vidíš problém.
0 0
Janika Janika

Janika je offline (nepripojený) Janika

Myslím si, ze daňováci by mohli mať iný názor, pretože ich zrejme nebude zaujímať za čo nadobudol byt, ale že mal príjem z predaja bytu a keďže nesplnil podmienku trvalého pobytu 2 roky - nie je to príjem oslobodený od dane v zmysle § 9 ods. 1 písm. a) a medzi nadobudnutím a predajom neuplynulo 5 rokov - nie je to príjem oslobodený od dane v zmysle § 9 ods. 1 písm. b). Takže si myslím, že je povinný príjem z predaja bytu zdaniť.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Však ja Ťa nepresviedčam, že nemusí príjem z predaja zdaniť. Ale zdanenie tohto druhu príjmu sa riadi ustanoveniami Zákona o dani z príjmov, ktoré som uviedla v predchádzajúcom príspevku. Daňovník v DPriznaní prizná príjem z prevodu vlastníckeho práva k nehnuteľnosti a má nárok dať si do výdavkov obstarávaciu cenu. Je na ňom, či si tento nárok uplatní alebo nie, ale to by bol sám proti sebe. Nechápem, prečo sa tomu tak brániš. Nie si v pozícii, že by si takto urobila DP na základe nejakej informácie typu " jedna baba povedala ". Máš to podložené príslušnými ustanoveniami Zákona o dani z príjmov.
Kontrolóri preverujú správnosť stanovenia základu dane . Ak zákon umožňuje dať niečo do výdavkov, neviem prečo by to nemali rešpektovať.
0 0
Janika Janika

Janika je offline (nepripojený) Janika

Johanka, vďaka za Tvoju trpezlivosť a radu, mňa totiž kolegyne presviedčali, že si výdavok za kúpu nemôže uplatniť a musí zaplatiť daň zo sumy 400.000,-, čo je 76.000,- Sk. Preto toľko otázok. A ešte 2 posledné: DP musia podať všetci účastníci? Čo sa stane, ak nepodajú? Mladý totiž odišiel na pracovnú cestu na 2 mes. do zahraničia.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

Každý, kto mal nejaký druh príjmu, musí podať DP. Nemusí iba v prípade, že je príjem nedosiahol za rok polovicu nezdaniteľnej časti základu dane alebo jeho príjem je od dane oslobodený ( oslobodené príjmy sa do DP neuvádzajú).
Ak mladý odišiel mimo SR, treba požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP.
0 0
Janika Janika

Janika je offline (nepripojený) Janika

Dík, si .
0 0
laurax laurax

laurax je offline (nepripojený) laurax

No, ja si myslim ze za predaj bytu neplatis 19 % (76 000) ale len 3%, co je v tomto pripade 12 000 skk - moze mi to niekto potvrdit, alebo vyvratit?

Laurax
0 0
helas helas

helas je offline (nepripojený) helas

Ale u nás je rovná daň 19 % a tie 3% to bolo v starom zákone o prevode
nehnuteľnosti a tá sa už neplatí.
0 0
emily77 emily77

emily77 je offline (nepripojený) emily77

Ahojte, chcela by som sa opytat ci by my vedel niekto poradit chcem predat byt ktory som kupila od bytoveho druzstva a mam v nom trvaly pobyt styri a pol roka a tolko isto ho mam aj v osobnom vlastnictve zaujima ma ci musim zaplatit dan ak ho budem predavat? dakujem za odpoved
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
emily77 Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa opytat ci by my vedel niekto poradit chcem predat byt ktory som kupila od bytoveho druzstva a mam v nom trvaly pobyt styri a pol roka a tolko isto ho mam aj v osobnom vlastnictve zaujima ma ci musim zaplatit dan ak ho budem predavat? dakujem za odpoved
Je splnená podmienka § 9 ods.1 písm a) ZoDP trvalý pobyt 2 roky. Teda príjem z predaja bytu bude oslobodený od dane z príjmov.
0 0
Johanka Johanka

Johanka je offline (nepripojený) Johanka

emily77 Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa opytat ci by my vedel niekto poradit chcem predat byt ktory som kupila od bytoveho druzstva a mam v nom trvaly pobyt styri a pol roka a tolko isto ho mam aj v osobnom vlastnictve zaujima ma ci musim zaplatit dan ak ho budem predavat? dakujem za odpoved
Podmienka na oslobodenie od dane z príjmu je trvalý pobyt dva roky bezprostredne pred predajom.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

emily77 Pozri príspevok
Ahojte, chcela by som sa opytat ci by my vedel niekto poradit chcem predat byt ktory som kupila od bytoveho druzstva a mam v nom trvaly pobyt styri a pol roka a tolko isto ho mam aj v osobnom vlastnictve zaujima ma ci musim zaplatit dan ak ho budem predavat? dakujem za odpoved
Máš trvalý pobyt viac ako 2 roky = príjem nezdaňuješ.
0 0
Ella Ella

Ella je offline (nepripojený) Ella

Ahojte, poraďte mi prosím, aká je aktutálne sadzba dane pri predaji nehnuteľnosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať