Zavrieť

Porady

Nepretržitá prevádzka-mzdy a náhrady mzdy

Ahojte, potrebovala by som poradit.
Ak zamestnanec pracuje v nepretržitej prevádzke a jeho pracovná zmena mu pripadne na sobotu a nedeľu, ma nárok na nejaký príplatok? Jedná sa o SBS a podľa § 94 ods. 4) mu takúto prácu možno nariadiť (práce pri strážení objektov zamestnávateľa).
Ďakujem veľmi pekne.
Usporiadat
elenka elenka

elenka je offline (nepripojený) elenka

Ak nemáte uzatvorenú kolektívnu zmluvu -tak si naštuduj § 122 ZP - mzda a náhrada mzdy za sviatok a § 123 ZP mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu.
Pekný deň !
0 0
Julo Julo

Julo je offline (nepripojený) Julo

Stále sa učiací účtovník popri zamestnaní. ...viac
Tiež som mal ten problém, ale ... Predpokladám, že smeny sú dlhšie ako 8 hod. a zrejme aj cez týždeň pripadnú dni voľna. Príplatok za prácu v SO a NE niesu. Jediný príplatok resp. mzdové zvýhodnenie je za prácu vo sviatok - patrí iba tomu, ktorý nastupuje na smenu ! - potom je to ešte za nočnú smenu, prípadne prac.pohotovosť. Ja som aspoň nikde nezistil iné skutočnosti, hoci v iných prevádzkach (hutníctvo; doprava a pod.) tieto príplatky existujú, ale je to zrejme dané buď prítomnosťou odborov alebo kolektívnou zmluvou. Veľmi rád by som sa mýlil a budem povďačný, ak ma v tom niekto opraví.
0 0
adrian adrian

adrian je offline (nepripojený) adrian

Pri nepretržitej prevádzke sú to pracovné dni zamestnanca podľa pracovneho harmonogramu. Príplatok za prácu v SO a NE moze byt upraveny v kolektivnej alebo pracovnej zmluve ako nadštandard v zmysle ZP. Zakonne priplatky: za sviatok, za nočnú zmenu, prípadne za prac. pohotovosť.
Pekné dni.
0 0
momo1050 momo1050

momo1050 je offline (nepripojený) momo1050

ahojte,
neviete mi prosim poradit literaturu, kde by som nasla vzorove priklady na vypocet mzdy? Ide mi predovsetkym o vypocet mzdy v nepretrzitej prevadzke, 12-hod zmeny. Ako pocitat dovolenku, priplatky, FPC, nahradu za sviatok ... Dakujem vopred.
0 0
Boaz Boaz

Boaz je offline (nepripojený) Boaz

Ahoj poradim nasledovne: nahrada za sviatok - minimalna garancia vyplyvajuca zo Zakonnika prace je naviac 50% z priemernej mzdy za kazdu odpracovganu hodinu vo sviatok. Daj si pozor tiez v tom, ze sviatky su dost zaludna tema, takze ak pripadne sviatok napr. na 06.01., zamestnanec ktory zacne smenu /myslim nocnu/ 05.01. a ukonci 06.01., nema narok na priplatok za sviatok, napriek tomu, ze 06.01. odpracoval par hodin. Naopak, ak niekto zacal nocnu smenu 06.01., patri mu priplatok aj za hodiny odpracovane 07.01., z titulu zaciatku smeny vo sviatok - tiez som z toho vedla. Upravit /avsak nie nad ramec zakona/ by to mozno vedela vnutropodnikova smernica schvalena zastupcami zamestnancov, alebo kolektivna zmluva. Nocne priplatky su najmenej 20% z minimalnej mzdovej tarify pre 1.triedu - vypocet 37.40 Sk x 20% = 7.48 Sk, takze 7.50 za hodinu odpracovanu v noci; berie sa od 22.00 do 06.00 hod. Samozrejme pocet hodin na ucely priplatkov pocitame z cisteho pracovneho casu /ocisteneho o prestavky na jedlo/. Tieto priplatky garantuje Zakonnik prace (+priplatky za pracu nadcas = 25% z priem.hod.mzdy), ostatne priplatky vypatraj v kolektivnej zmluve, alebo vnutropodnikovej smernici. Co sa tyka dovolenky, hlavu si z toho nerobim, zamestnancom davame standardne 20 dni /pokial odpracovali menej ako 15 r./ a 25 dni nad odpracovanych 15 rokov. Este podotknem, ze nad pochopenim problematiky sviatkov a FPC /mame zmiesane prevadzky vsetkych druhov/ som stravil tyzden. Ale stalo to za to.
0 0
sea sea

sea je offline (nepripojený) sea

mama troch synov
Mame nepretrzitu prevadzku a funguje to asi takto : Mzda je povysena oproti zakladnej tarife o 15%, hodiny 12-kovych smien preratavame na zakladny povinny fond tak aby sa nam stvrtrocne vyrovnavali, do povinneho pracovneho fondu zapracovavame aj sviatky, pretoze za priplatok na sviatok ma narok len ten zamestnanec, ktory na sviatok pracoval - vid odpoved v susednom prispevku. Tiez evidujeme dovolenku prip. ine absencie len na dni, na kedy ma zamestnanec planovanu smenu. Je este mozne o 10% zvysit triedu zamestnancom ktori nemaju tzv. pravidelny turnus - striedacom - ale to uz neviem v ktorom predpise to je. Pohladam a pripadne sa este ozvem!
0 0
ebeš ebeš

ebeš je offline (nepripojený) ebeš

Sea, zaujalo ma vaše preratávanie na základný povinný fond.
Chcela by som vedieť, či už plánovanú štvrťročnú smenovku máte prerátanú na povinný fond, alebo pracovníkom až po odpracovaní smien štvrťročne preratávate povinný fond.
Lebo u nás zamestnanci robia striedavo 12,10,13 hodín a poviem ti, mám veľký problém vytvoriť im všetkým ročnú smenovku tak, aby naplnili povinný fond pracovného času, nie ešte štvrťročnú.
Ale fond im sledujem štvrťročne, keď majú viac hodín, odložím ich ako náhradné voľno, ktoré zasa rozpustím v štvrťroku, keď mali hodín menej.
Neviem, či je to celkom korektné, ale inak to skombinovať neviem.
0 0
momo1050 momo1050

momo1050 je offline (nepripojený) momo1050

ahojte, dakujem vsetkym za nazory.

co sa tyka FPC, ja ho pocitam takto:
podla ZP max pracovny cas za tyzden v nepretrzitej prevadzke je 37.5 hod/tyzdenne, co je na den cca 5.4 hod (37.5/7), za januar som potom vypocitala FPC - 5.4 hod x 31 dni, co je asi 166.1 hod.
Mame 4 pracovnicky, ktore sa striedaju - den, noc, volno, volno a mam skor problem, ze odpracuju vela hodin, ktore im potom preplacam ako nadcasy - za januar mali priemerne 15 hod kazda. (vobec neviem, ci tento sposob stanovenia FPC je spravny, ja som si ho skor vymyslela, lebo sa mi to zda logicke, ale mozno je to uplne zle).
Co sa tyka dovolenky, pisete, ze ju pocitate na dni, ako ju ale preplacate - ako vypocitate nahradu za jeden den - pocitate na 8 alebo 12 hodin?
Bezny clovek, ktory ma 40 hod uvazok ma 20 alebo 25 dni dovolenky po 8 hodin, clovek pracujuci v nepretrzitej prev. ma potom 20 alebo 25 dni po 12 hodin? mozete mi prosim k tomu napisat vas nazor? dakujem pekne
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

momo1050
Co sa tyka dovolenky, pisete, ze ju pocitate na dni, ako ju ale preplacate - ako vypocitate nahradu za jeden den - pocitate na 8 alebo 12 hodin?
Bezny clovek, ktory ma 40 hod uvazok ma 20 alebo 25 dni dovolenky po 8 hodin, clovek pracujuci v nepretrzitej prev. ma potom 20 alebo 25 dni po 12 hodin? mozete mi prosim k tomu napisat vas nazor? dakujem pekne
Nemôžu mať dovolenku v tej výmere pre 12 hodinové pracovné zmeny ako tí, ktorí majú 7,5 hodinové pracovné zmeny. Musíš ju prepočítať. Neviem na to prísť, ako som to rátala, ale pri 25 dňovom nároku na dovolenku vychádza nepretržitej prevádzke (12 hodinové pracovné zmeny) 16,5 dní dovolenky. Pri 30 dňovom nároku vychádza 19,5 dní dovolenky.
0 0
anet anet

anet je offline (nepripojený) anet

Ak maju zamestnanci hodinovu mzdu 50,-Sk musim im nocny priplatok vyratat z tejto hod.mzdy t.j. 10,-Sk? Doteraz im platili 7,50 Sk z min.hodinovej mzdy.

dakujem
0 0
momo1050 momo1050

momo1050 je offline (nepripojený) momo1050

ahoj,

v Zak. prace je napisane, ze priplatok za hodinu nocnej prace ja minimalne vo vyske 20% minimalneho mzdoveho naroku, co je po zvyseni min. mzdy v okt. 2004 (6500) - SK 7,5. Ak ale chces, mozes im dat aj Sk 10.
0 0
feri25 feri25

feri25 je offline (nepripojený) feri25

ahoj, volam sa Fero a mám otázku. Môj zamestnávatel mi tvrdí že sme nepretrzitá prevádzka. Pracovná doba je od 9:00 do 20:00 sedem dní v týždny, predajnu otvárame o 10:00 a máme 30min prestávku.Aký mám nárok na voľno, prestávku a kedy? ak sme vôbec nepretrzitá prevadzka lebo mne sa to nezdá, lebo podla mna je nepretrzitá prevádzka 24h. vopred dakujem za radu
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Čo máš napísané v pracovnej zmluve, koľko je tvoj týždenný pracovný čas? Pracujete, dúfam, na zmeny? Inak odpoveď na tvoju otázku ohľadne prestávok práci je § 91 Zákonníka práce. Po 6 hodinách práce máš nárok na 30 minút na jedenie.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

ahoj fero
tvoj zamestnávateľ má mylnú predstavu čo je nepretržitá prevádzka,ako si správne uviedol nepretržitá prevádzka je taka kde sa zamestnanci striedaju počas 24 hodín denne počas 365 dní v roku
keby ste boli zamestnanci nepretržitej prevádzky váš pracovný čas za týžden by bol 37 1/2 hodiny

treba bližšie informácie či pracujete na smeny,tzn. či si tam od začiatku zmeny o 9,00 do 20,00,alebo sa vystriedate?

Koľko zmien odrobíš za týždeň?

Alebo lepšie povedané koľko hodín odpracuješ za týždeň?

Pracuješ všetkých sedem dní v týždni?

Dodaj pýtane informácie a tvoj problem ti vysvetlia priatelia z porady

s pozdravom karol
Naposledy upravil karol.za : 28.01.06 at 13:20 Dôvod: preklep
0 0
feri25 feri25

feri25 je offline (nepripojený) feri25

ahoj, v pracovnej zmluve mam napísané 40hod týždenne podla zmluvy, napišem ti aj pracovný rozpis, od 1.2.06 do 28.2.06 do prace chodím na 9:00
do 20:00 otvárame o 10:00
r,r,r,r,v,v,r,r,r,v,v,v,r,r,v,r,r,r,r,v,v,v,r,r,r, r,v,v, odpracovaných budem mať
166h poniektorí kolegovia 174hod
0 0
Zita4 Zita4

Zita4 je offline (nepripojený) Zita4

Podľa toho, čo tu píšeš, pracuješ denne 11 hodín. Vo februári ti vychádza 17 pracovných zmien (ak r = pracovná zmena a v = voľno), čo je spolu 17*11= 187 hodín. Alebo je to inak?
Nepretržitá prevádzka by bola len v prípade, keby ste mali otvorené súvisle každý deň v týždni - t.zn. non stop. Keby ste boli nepretržitá prevádzka, maximálny pracovný čas by ste mohli mať len 37,5 hodiny týždenne, ako ti už napísal Karol.
0 0
karol.za karol.za

karol.za je offline (nepripojený) karol.za

Ahoj Fero
v mesiaci február odpracuješ 17 pracovných zmien
tvoja pracovná zmena je 11 hodín ale nakoľko píšeš,že máš prestávku 30 minút,odpracuješ v tejto zmene len 10,5 hodiny, nakoľko prestávka u teba v trvaní 30 minúť,sa nezapočítava do odracovaného času/ § 91 ods.5 Zakonníka práce/ a tým pádom mi u teba pri odpracovaní 17 zmien vychádza odpracovaný čas 178,5 hodín.
Prestávku v práci je povinný zamestnávateľ poskytnúť zamestnancom ktorý ktorý odpracujú viac ako 6 hodín v pracovnej zmene.Pred novelizáciou ZP platilo že prestávka sa musí poskytnúť najneskôr po odpracovaní 4 hodín
toto už novelizácia ZP neobsahuje ale stále platí že prestávka sa neposkytuje na začiatku a koncy pracovnej zmeny.
Ešte sa nemôžem dopátrať ako si došiel k počtu odpracovaných hodín 166?
Odrobíš na každej pracovnej zmene 10,5 hodiny ???
Alebo niektoré zmeny majú inú pracovnú dobu ???
V tvojom prípade podľa rozpisu zmien je všetko podľa ZP nakoľko sa v tvojom prípade jedná o nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času.
Nakoľko odpracuješ 166 hodín tvoja práca nadčas bude 6 hodín,tie ti buď zamestnávateľ zaplatí alebo ti za ne môže poskytnúť náhradné voľno.
s pozdravom karol
0 0
mlichova mlichova

mlichova je offline (nepripojený) mlichova

prosím Vás pomôžte mi, mame nepretržitú prevádzku rovnomernú t.j.4dni robia 12nástky(11:25)a 4 dnis sú doma cca 8 zamestnaci ako prepočítavam práceneschopnosť?alebo Očr,či jednodňoveho lekára??PROSIIIIIM
0 0
mlichova mlichova

mlichova je offline (nepripojený) mlichova

prosíím vás pomôžte mi, prešli sme na nepretržitú rovnomernú prevádzku od 3.11.2008 t.j. 4 dni pracujú 12 hodin(11,25) a 4 dni majú volné cca 8ludí ako sa im majú prepočítavať pn-ky, jednodnový lekári či očr??,PROSIIIIIIM
0 0
Infarkt Infarkt

Infarkt je offline (nepripojený) Infarkt

Muž...zatiaľ :-)
MLICHOVA - téma zlúčená, rýchlejšej odpovede sa nedočkáš zakladaním príspevku do viacerých tém...používaj VYHĽADÁVANIE
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať