Zavrieť

Porady

Totálna škoda a DPH

Dobrý deň prajem,

potrebovala by som poradiť ako je to s DPH pri totálnej škode. MV je zaradené v majetku od 17.09.2010, oznámenie od poisťovne nám bolo doručené dňa 08.11.2010. Odvádzam DPH z poistného plnenie alebo z niečoho iného (myslím zo zostatkovej ceny a pod.)? Ďakujem pekne za pomoc.
Usporiadat
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Pri totálnej škode sa uplatnená DPH neodvádza, odvádza sa len pri pri krádeži. Poistné plnenie nemá s DPH nič spoločné nejedná sa o zdaniteľné plnenie.
1 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

prosím o radu a keď pri totálnej škode auta pri havárke príde fa za odvoz a zlikvidovanie a pomoc hasičov a všetko s tým spojené firma to zaplatí je to daňovo uznaný náklad pre našu firmu, keď vina bola zo strany nášho šoféra???
a čo ZC auta pôjde do nákladov, keď je rozbité a nepoistené??? žiadna náhrada od poisťovne nebude ako to zniesť v účtovníctve zo sveta všetko nedaňové náklady alebo ako postupovať prosím
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, je to škoda. účtuješ všetko na 549.
Uznaný náklad to nie je - len do výšky prijatej náhrady.
Pokiaľ je šofér poistený, treba si uplatniť poistenie zo zodpovednosti za škodu.....
ak skutočne nebude žiadna náhrada - ani od zamestnanca, tak je to pripočítateľná položka k základu dane z príjmu.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

tak aj ta fa od firmy ktorá likvidovala to auto z cesty je na 549 a neuznaný náklad??? a aj vyradenie auta a ZC je pripočitateľná položka???
0 0
IvoM IvoM

IvoM je offline (nepripojený) IvoM

Zuzanna veď ti to Kejka napísala, daňový nákladom je to do výšky prijatej náhrady /§19.3d/, keďže auto nebolo poistené tak jediná šanca je niečo vymôcť od vodiča, ak nič nevymôžete tak samozrejme všetko vrátane ZC je pripočítateľná položka.
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

zuzanna Pozri príspevok
prosím o radu a keď pri totálnej škode auta pri havárke príde fa za odvoz a zlikvidovanie a pomoc hasičov a všetko s tým spojené firma to zaplatí je to daňovo uznaný náklad pre našu firmu, keď vina bola zo strany nášho šoféra???
a čo ZC auta pôjde do nákladov, keď je rozbité a nepoistené??? žiadna náhrada od poisťovne nebude ako to zniesť v účtovníctve zo sveta všetko nedaňové náklady alebo ako postupovať prosím
ta fa je na 4000 EUR, za ten odvoz takže to bude naša pripočitateľná položka, od šofera sme z poistky dostali 800 EUR takže ostatok ide z násho vrecka ??? chápam dobre
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Chcela by som sa opýtať, čo v prípade, že odpredávame vrak, ide z toho DPH? A tiež by ma zaujímalo, čo dať do zmluvy, auto ešte nebolo nikde odhlásené, je normálne na značkách.
0 0
Luba Luba

Luba je offline (nepripojený) Luba

Pozri tu:
http://www.porada.sk/t55842-predaj-a...-statu-eu.html

To je síce do EÚ, ale vyplýva z toho, že ak bola DPH pri nákupe odpočítaná (napr. bolo to N1), tak pri predaji predať s DPH.

Zaujímavé je, ak to bola M1 a ak nebola odpočítaná DPH, či sa na vrak pozerať ako na predaj os.auta, alebo vraku= kopy šrotu či súčiastok, t.j. inej veci než auta. Ja by som povedala, ak to má ešte OEV a nie je odhlásené, tak že je to stále auto a uplatniť oslobodenie od DPH podľa §85i. Ale nie som si tým istá. Ak by to niekto kúpil napr. na súčiastky, tak kúpi nie auto, ale náhr.diely - a bez DPH???
Možno do zmluvy by ste mohli dať, či predávate auto v stave vraku alebo auto na ND...?
0 0
zuzanna zuzanna

zuzanna je offline (nepripojený) zuzanna

KEJKA Pozri príspevok
áno, je to škoda. účtuješ všetko na 549.
Uznaný náklad to nie je - len do výšky prijatej náhrady.
Pokiaľ je šofér poistený, treba si uplatniť poistenie zo zodpovednosti za škodu.....
ak skutočne nebude žiadna náhrada - ani od zamestnanca, tak je to pripočítateľná položka k základu dane z príjmu.
kejka a ked mam tu škodu zauctovanú na 549 ale náhrada od poistovne do konca roka nepride tak účtujem k 31.12.2010 ako 378/648 neprijate plnenie od poistovne??? a ked ta skoda je 4000eur a neviem ci mi preplati 1000, 2000, 3000, alebo kolko mi vlastne preplati a ci vobec nieco preplati prosim ako to mam riesit v PU
Naposledy upravil zuzanna : 16.12.10 at 18:42
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
A nemôžeš to zistiť v poisťovni, aké bude plnenie?
(V slušnej poisťovni ti to prezradia, dajú krycí list)
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
zuzanna Pozri príspevok
kejka a ked mam tu škodu zauctovanú na 549 ale náhrada od poistovne do konca roka nepride tak účtujem k 31.12.2010 ako 378/648 neprijate plnenie od poistovne??? a ked ta skoda je 4000eur a neviem ci mi preplati 1000, 2000, 3000, alebo kolko mi vlastne preplati a ci vobec nieco preplati prosim ako to mam riesit v PU
rozdiel dáš ako pripočitateľnú položku. Náhradu vieš podľa poistných podmienok, odpočítaš spoluúčasť. Ak nevieš, tak odhadom.
Kludne aj 100% ak ide o nezavinenú škodu, rozdiel sa vysporiada po získaní plnenia hoci aj v nasl. roku.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Dobrý deň prajem, potrebovala by som ešte poradiť. V starom roku nám prišlo oznámenie o plnení aj peniaze, to je OK. My sme sa však voči tejto výške odvolali a teraz v roku 2011, nám prišlo nové oznámenie a doplatok.

Ako to teda vyriešiť? Do výšky plnenia je uznaný náklad, zbytok pripočitateľná položka v DP? A čo tento rok? AKo to ovplyvní?

ďakujem za každú radu.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Neuznaný náklad by podľa starého plnenia predstavoval dosť veľkú sumu, cca 2 000,- €, čo sa značne nepáči majiteľom.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
xmatisova Pozri príspevok
Dobrý deň prajem, potrebovala by som ešte poradiť. V starom roku nám prišlo oznámenie o plnení aj peniaze, to je OK. My sme sa však voči tejto výške odvolali a teraz v roku 2011, nám prišlo nové oznámenie a doplatok.
Ako to teda vyriešiť? Do výšky plnenia je uznaný náklad, zbytok pripočitateľná položka v DP? A čo tento rok? AKo to ovplyvní?...............
xmatisova Pozri príspevok
Neuznaný náklad by podľa starého plnenia predstavoval dosť veľkú sumu, cca 2 000,- €, čo sa značne nepáči majiteľom.
Predsa ste ešte DPPO nepodali. Poznáš nové plnenie uznané poisťovňou na základe vašej reklamácie.
zaúčtuj náhradu 378/648 v starom roku vo výške celkového plnenia.
Ak skutočný náklad je ešte vyšší, treba zvážiť, či budete tento náklad zosobňovať /vo firme často postihnú aj zamestnanca-zosobnia mu určitú časť, potom aj táto náhrada sa započíta do výšky plnenia 335/648/
v r. 2011 iba vyrovnáš pohľadávku 221/378, nič neovplyvní náklady ani výnos. Budeš to mať správne aj v účtovníctve aj v DPPO.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

OK, ja som myslela, že by to bol problém, keďže mi to prišlo až teraz v novom roku. To som rada, že to takto môžem urobiť. A ďakujem veľmi pekne za radu. :-)
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

Ešte by som sa chcela opýtať, auto bolo zaradenú do majetku v septembri 2010, či mám ho vyradiť pri zistení totálnej škody, alebo až predajom vraku a či mám ešte urobiť účtovné odpisy a na 549 dať výšku vst.ceny mínus tieto odpisy, alebo dať celú sumu na 549 a odpisy nerobiť. Predaj sa uskutočnil v decembri.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
xmatisova Pozri príspevok
Ešte by som sa chcela opýtať, auto bolo zaradenú do majetku v septembri 2010,
či mám ho vyradiť pri zistení totálnej škody,
alebo až predajom vraku ...........predajom vraku
a či mám ešte urobiť účtovné odpisy........do hávárie odpisy účtovné áno.
a na 549 dať výšku vst.ceny mínus tieto odpisy,.............áno-účtovne
alebo dať celú sumu na 549 a odpisy nerobiť.
Predaj sa uskutočnil v decembri.
predaj v decembri treba zaúčtovať v decembri aj to je výnos, ktorý ovplyvňuje výšku náhrady škody.

Daňovo NC=ZC=škoda a k tejto hodnote porovnávaš výnosy - náhrady od poisťovne, zamestnanca výnos z predaja vraku.
0 0
xmatisova xmatisova

xmatisova je offline (nepripojený) xmatisova

OK, teda auto kúpené a zaradené 17.9.2010, havária 9.10.2010, oznámenie o totálke 08.11.2010, urobím teda účtovný odpis za 09/2010 aj za 10/2010 alebo už nie? Ďakujem, naozaj mi Vaše rady veľmi pomáhajú.
0 0
psps psps

psps je offline (nepripojený) psps

Firma havarovala auto na total ešte v 9/2009 a ešte v roku bolo zúčtované so zamestnancom a vyradené a odhlásené. V 9/2010 ho firma predala na náhradné diely osobe nepodnikateľovi. Predaj bol len na základe kúpno-predajnej zmluvy bez faktúry v hotovosti. Mala firma odviesť z tohto príjmu DPH?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať