Zavrieť

Porady

Registrácia DPH

Potrebujem poradiť ohľadom registračnej povinnosti DPH podľa § 4 ods.1 od akého obdobia rátať 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov?
V roku 2005 od 1.5.2005 ?
Usporiadat
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

katka5
Potrebujem poradiť ohľadom registračnej povinnosti DPH podľa § 4 ods.1 od akého obdobia rátať 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov?
V roku 2005 od 1.5.2005 ?
Registračnú povinnosť počítate od 1.5.2004
Naposledy upravil Denda : 24.11.05 at 11:59
0 0
Nadena Nadena

Nadena je offline (nepripojený) Nadena

Prosím o radu.
Podnikateľ, neplatiteľ DPH zistil v 11/2005, že k 30.6.2005 dosiahol obrat za posledných 12 mesiacov 1,5 mil. Sk. Neviete mi poradiť, aké pokuty mu hrozia, resp. v ktorých zákonoch to mám hľadať. V Zákone o DPH som to nenašla. Prosím súrne. Ďakujem
0 0
Nadena Nadena

Nadena je offline (nepripojený) Nadena

Pomooooooc
0 0
Denda Denda

Denda je offline (nepripojený) Denda

Skúste si pozrieť túto tému
http://www.porada.sk/showthread.php?...=registr%E1cia
0 0
DušanČ DušanČ

DušanČ je offline (nepripojený) DušanČ

Nadena
Prosím o radu.
Podnikateľ, neplatiteľ DPH zistil v 11/2005, že k 30.6.2005 dosiahol obrat za posledných 12 mesiacov 1,5 mil. Sk. Neviete mi poradiť, aké pokuty mu hrozia, resp. v ktorých zákonoch to mám hľadať. V Zákone o DPH som to nenašla. Prosím súrne. Ďakujem
Všetky poplatky sankčného charakteru, vyplývajúce z nedodržania daňových zákonov rieši zákon č. 511/92 Zb. o správe daní a poplatkov.
0 0
Zyka Zyka

Zyka je offline (nepripojený) Zyka

Prosim vas o radu, ten obrat sa pocita za predch. 12 kalendarnych mesiacov, tj aj prelom rokov, alebo pocas kalend. roka?
asi a) je spravne, ze?
dikes
0 0
Karina Karina

Karina je offline (nepripojený) Karina

Zyka
Prosim vas o radu, ten obrat sa pocita za predch. 12 kalendarnych mesiacov, tj aj prelom rokov, alebo pocas kalend. roka?
asi a) je spravne, ze?
dikes
Presne ta, 12 predchádzajúcich mesiacov, čiže aj prelom roka.
0 0
Zyka Zyka

Zyka je offline (nepripojený) Zyka

cize nejde sa od 1.1. od nuly ale kumulujeme, jo?
thanx
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Zyka
cize nejde sa od 1.1. od nuly ale kumulujeme, jo?
thanx
Áno nemyslí sa kalendárny rok, čiže nejde sa od 1.1.2005. Myslí sa 12 po sebe idúcich kalendárnych mesiacov, čiže napr. v decembri 2005 obdobie od 1.12.2004 do 30.11.2005.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Podnikateľ (SZČO - JÚ) je kvartálny platca DPH. V roku 2005 prijal veľkú zálohu, ktorú keď zarátam do všetkých jeho vystavených faktúr presiahne hranicu 10 mil. Neviem ale či aj táto prijatá záloha sa zarátava do výšky obratu. Záloha nebola v roku 2005 fakturovaná, realizácia dodávky prebehne až v tomto roku. (DPH z prijatej zálohy samozrejme odvedie)
Takže stáva sa táto SZČO mesačným platcom DPH alebo nie??
0 0
elPi elPi

elPi je offline (nepripojený) elPi

Keď sa nasčítajú zdaniteľné obchody zo štyroch štvrťročných daňových priznaní v roku 2005 tak to tých 10 mil. presiahne.
V § 77 zákona o DPH (s použitím definície obratu v § 4 ods. 9) sa však hovorí o obrate, čo by som posudzoval teda ako príjmy, ktoré podliehajú dani z príjmov. A to bude až v roku 2006.
Teda prikláňam sa k tomu, že sa mesačným plátcom nemusí stať.
0 0
ZuzanaA ZuzanaA

ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

Ďakujem elPi, ako píšeš, podľa § 4 a definície obratu, to aj ja tak chápem, že ostáva kvartálny. Možno sa ešte niekto ďalší vyjadrí?
0 0
Robertoz Robertoz

Robertoz je offline (nepripojený) Robertoz

Zakonom 523/2005 Z.z. (vid priloha 523_2005_kDPH.doc) bol novelizovany Zakon o DPH. Novela obsahuje malu zmenu v § 4 ods. 9:

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. ...

Rozmyslam dobre, ak si myslim, ze pri sledovani obratu pre ucely registracie DPH neuvazujem prijmy z dodania tovarov a sluzieb, ktorych miestom dodania je zahranicie? Teda napriklad prijmy zo sluzieb podla § 15 ods. 8, ktore boli dodane osobe so sidlom mimo SR...

Stretol sa uz niekto s nejakym vykladom uvedenej novely???
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Robertoz
Zakonom 523/2005 Z.z. (vid priloha 523_2005_kDPH.doc) bol novelizovany Zakon o DPH. Novela obsahuje malu zmenu v § 4 ods. 9:

(9) Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. ...

Rozmyslam dobre, ak si myslim, ze pri sledovani obratu pre ucely registracie DPH neuvazujem prijmy z dodania tovarov a sluzieb, ktorych miestom dodania je zahranicie? Teda napriklad prijmy zo sluzieb podla § 15 ods. 8, ktore boli dodane osobe so sidlom mimo SR...

Stretol sa uz niekto s nejakym vykladom uvedenej novely???
Ano, do obratu sa zarátajú len výnosy, príjmy z tovatov a služieb , pri ktorých je miesto dodania zdaniteľného obchodu v tuzemsku.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
ZuzanaA
Podnikateľ (SZČO - JÚ) je kvartálny platca DPH. V roku 2005 prijal veľkú zálohu, ktorú keď zarátam do všetkých jeho vystavených faktúr presiahne hranicu 10 mil. Neviem ale či aj táto prijatá záloha sa zarátava do výšky obratu. Záloha nebola v roku 2005 fakturovaná, realizácia dodávky prebehne až v tomto roku. (DPH z prijatej zálohy samozrejme odvedie)
Takže stáva sa táto SZČO mesačným platcom DPH alebo nie??

Mám ten istý problém , a pripájam sa k ZuzanaA . Ak mal už niekto podobný prípad , prosím napíšte pár riadkov .
0 0
KON-EKON KON-EKON

KON-EKON je offline (nepripojený) KON-EKON

Ja si práve lámem hlavu, či správne rozmýšľam. Klient sprostredkuje predaj nehnuteľnosti na územi SR, ktorý je oslobodený od DPH, navyše kupujúceho zabezpečil zo zahraničia, kladiem si otázku, či tento príjem bude oslobodený od DPH. Sama mám pre to viac odpovedí, ale nie som si istá.
Viem mi niekto poradiť? Ak by to podliehalo DPH, musí sa potom zaregistrovať.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ja len drobnú poznámku k registrácii v prípade, že zdaniteľná osoba dosiahne príjmy z predaja nehnuteľnosti. Dodanie a nájom nehnuteľnosti rieši § 38 ZDPH. Tento § zároveň nie je vyňatý pri posudzovaní obratu pre účely registrácie podľa § 4 ods. 9. Z uvedeného vyplýva, že dodanie a nájom nehnuteľnosti sa zahrňuje do obratu pre účely DPH aj v prípade, že by sme to považovali, alebo by to bolo plnenie oslobodené od DPH.

Doplnenie:
Do obratu sa nezahrňuje príležitostné dodanie nehnuteľnosti.
Naposledy upravil Jana Acsová : 19.02.06 at 14:13 Dôvod: Doplnenie "príležitostného dodania".
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
ZuzanaA
Podnikateľ (SZČO - JÚ) je kvartálny platca DPH. V roku 2005 prijal veľkú zálohu, ktorú keď zarátam do všetkých jeho vystavených faktúr presiahne hranicu 10 mil. Neviem
Podľa Usmernenia MF SR k § 4 ods. 9 ZDPH č.j. MF/12 860/2004-73 uverejneného vo FS 13/2004 sa okrem iného uvádza:

Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave PÚ zahŕňa do obratu výnosy bez dane z dodávaných tovarov a služieb, z čoho vyplýva, že do obratu zahrnie výnosy, t.j. vychádza sa z triedy 6.
Zdaniteľná osoba, ktorá je účtovnou jednotkou účtujúcou v sústave JÚ záhŕňa do obratu príjmy bez dane z dodávaných tovarov a služieb.

Definicia obratu sa rovnako aplikuje aj pre obrat na účely určenia zdaňovacieho obdobia podľa § 77.

DOPLNENIE:
Hľadaním súvisiacich materiálov som narazila na jednu vetu v materiáloch DR SR:
"Do obratu sa započítavajú, resp. za príjem sa považujú aj platby prijaté pred dodaním tovaru alebo služby." Následne som sa zaoberala touto problematikou a ešte dopĺňam nasledovné. V spomínanom usmernení MF SR okrem uvádzaného nájdeme aj:
Zdaniteľná osoba zahŕňa výnosy (príjmy) do obratu za kalendárny mesiac, do ktorého je povinná tieto výnosy (púríjmy) zaúčtovať v súlade s účtovnými predpismi, inak za mesiac v ktorom prijala platbu.
Takže zosumarizovaním spomínaných informácií mám za to, že pre účely zmeny zdaňovacieho obdobia je potrebné zohľadniť v obrate aj prijaté platby vopred za dodávky tovaru alebo služby, ktoré neboli vyúčtované za kalendárny rok, ktorý je rozhodujúci pre určenie zdaňovacieho obdobia platiteľa.
Naposledy upravil Jana Acsová : 26.02.06 at 08:07
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
AVO ďakujem , Tvoja odpoveď bola pre Zuzanu , ale týkala sa aj mňa .
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Ja viem .-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať