Zavrieť

Porady

Materská v Rakúsku a rodičovský príspevok na Slovensku

Dobrý deň, mám takýto problém
V Rakúsku som sociálne aj zdravotne poistená cca 3 roky, kvartálne odvádzam 477 eur, je to približné 160eur mesačne. Do sociálnej poisťovne na Slovensku som si platila do minulého roka dobrovoľné sumu 80 eur mesačne. To už ale nesmiem ,lebo platiť v oboch štátoch nie je povolene. A tu vzniká problém................ V Rakúsku mam nárok len na materskú to je 8 tyž. pred a 8 po pôrode. A čo potom?

Na Slovensku mi zasa dajú len minimum materskej a to by som musela pravdepodobne zrušiť živnosť a zostať nezamestnaná? To maximum čo sa dá dostať na Slovensku, sa dá dosiahnuť, len keď som tu poistená a doplatím si do maxima 270 dní pred pôrodom......., ale nemôžem lebo som poistená v Rakúsku..

Je možnosť že budem pracovať do pôrodu v AT vyberiem si tam 16 tyz. materskej a pokračovať do 3 rokov dieťaťa v poberaní na Slovensku, mám na mysli tých190eur, neviem ako sa to to tu volá? Je to začarovaný kruh.

Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

S pozdravom Daniela
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    Materská v Rakúsku a rodičovský príspevok na Slovensku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.