Zavrieť

Porady

Regulacia podlahoveho kurenia

Ahojte, prisla zima, zacal som kurit a rad by som vedel, ako je idealne kurit s podlahovkou... Hladal som tu, ale nenasiel. Nasiel som jednu celkom zaujimavu diskusie inde ( http://www.e-filip.sk/Default.aspx?C...ortBy=question ), ale rad by som sa poradil aj tu

Situacia: vsade podlahovka (+ garaz 2x radiator - to je jedno, ide len o temperovanie), steny Ytong 250 + 12 cm EPS, strop nobasil 24cm, podlaha 9cm EPS. Kotol Protherm RAJA 9kW, vykon v 1kW skokoch (1,2,3 ... 9).

Na rozdelovaci chcem doladit teploty pomocou priskrtenia prietoku (to chvilu potrva, kym to bude vyladene), termostat je v kuchyni+obyvacke (dost daleko od sporaku). Otazka je, ako kurit

a) fixna teplota na termostate cely den + uprava teploty vykurovacej vody pomocou ekvitermiky (najst spravnu krivku)
b) kurit na "dennu" teplotu napr. 4:00 - 7:00 a 15:00 - 19:00 a zvysok "nocna" teplota
c) (b) + ekvitermika

Zatial to nemam celkom presne odsledovane, ale ak nastavim dennu na 23 a nocnu na 20,5 , tak celu noc vydrzi teplo, ze kotol celu noc nemusi zapnut. Ide o to, ze co bude efektivnejsie, (a), (b) alebo (c)

Plus treba brat do uvahy, ze HDO vypne kurenie 7:30 - 8:30, 9:30 - 10:30, 20:30 - 21:30, 22:30 - 23:30.

Dik za kazdu radu!
Naposledy upravil TomasHC : 26.11.10 at 12:45
Usporiadat
Mirkaska Mirkaska

Mirkaska je offline (nepripojený) Mirkaska

odhovárali nás skôr kvôli rôznej dilatácii železa,betónu a plastu, že sa môže/nemusí tá rúrka po niekoľkých rokoch poškodiť. Uchytávanie sponami na eps - drží to spoľahlivo? A čo rozteče? Zakaždým sa nejako premerajú? Na kari toto nemusím riešiť, len neviem či je dobre dávať všade rovnaké rozteče, napr. oko 15x15. Viem, že sú rôzne veľké oká, ale v prípade použitia TČ je asi lepšie dávať rúrky hustejšie, kvôli lepšiemu využitiu TČ.
ps: neviem či píšem do správnej témy
0 0
mendo933 mendo933

mendo933 je offline (nepripojený) mendo933

Mirkaska Pozri príspevok
odhovárali nás skôr kvôli rôznej dilatácii železa,betónu a plastu, že sa môže/nemusí tá rúrka po niekoľkých rokoch poškodiť. Uchytávanie sponami na eps - drží to spoľahlivo? A čo rozteče? Zakaždým sa nejako premerajú? Na kari toto nemusím riešiť, len neviem či je dobre dávať všade rovnaké rozteče, napr. oko 15x15. Viem, že sú rôzne veľké oká, ale v prípade použitia TČ je asi lepšie dávať rúrky hustejšie, kvôli lepšiemu využitiu TČ.
ps: neviem či píšem do správnej témy
Pouzitie spon do eps je najlacnejsie riesenie, drzat to drzi. Roztec, alebo sa naznaci na foliu, alebo pouzit foliu s rastrom. Ohladom roztece, to treba mat vypocitane, nedava sa to ako sa to hodi. Treba mat projekt, kde je vypocitane pre, ktoru miestnost aku roztec a aku dlzku hada (na hadici su metre tak sa to da odkontrolovat)
V pripade TC je lepsie ak je vstupna voda do podlahy nizsia, ale cim nizsia vstupna voda, tym treba viac metrov hadice. Cim viac hadice, tym vetsie tlakove straty, mensie prietoky atd. Cize to treba vypocitat pre konkretny dom.
1 0
Edo1978 Edo1978

Edo1978 je offline (nepripojený) Edo1978

kde by sa dali zohnat male servopohony ktore ktore budu riadit jednotlive okruhy ktore mi idu z rozvadzaca podlahoveho kurenia?
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Edo1978 Pozri príspevok
kde by sa dali zohnat male servopohony ktore ktore budu riadit jednotlive okruhy ktore mi idu z rozvadzaca podlahoveho kurenia?
Napr. http://www.ivar.sk/prisl_top.html#drat

A nebude jednoduchšie a lacnejšie dať na každý okruh termostatickú hlavicu ktorá bude vyvedená v izbe a teplotu budeľ nastavovať tam? Lebo si neviem predstaviť či chceš mať v každej izbe termostat a od nich kábel a servo na každý okruh? Nemyslím že by sa to nedalo urobiť fixným nastavením prietokov...
0 0
jezo421 jezo421

jezo421 je offline (nepripojený) jezo421

Tipujem ze Edo hlada skor nieco taketo:
http://www.univenta.sk/katalog/podla...enta-1932.html
Nie je to realizovane motormi, ale termoelektricky - medium vo ventile sa nahrieva malym prudom a jeho roztaznost ho uzavrie (alebo otvori, podla typu). Podobne existuju aj hlavice na klasicke radiatory. Nevyhodou je trvala spotreba 2 - 3W v aktivnom stave.

Inak uz sa to tu rozoberalo, len treba hladat:
http://www.porada.sk/t69211-teplovod...regulacia.html
1 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Len pre zaujímavosť prikladám graf teplôt z konca januára 2013, teplota vonku, pod strechou, v obývačke a teplota vykurovacej vody do podlahovky. Je tam pekne vidieť ako ekvitermika "drží" nastavených 21°C či je vonku +10 alebo -10

Link na graf v plnom rozlíšení - http://weather.sitepoint.sk/temp/ekvitermika.png
ekvitermika.jpg  
0 0
day day

day je offline (nepripojený) day

Tomas nemas problem s rozdielnou teplotou v miesnostiach? Myslim tym napr severnu izbu v porovani s juznou.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

day Pozri príspevok
Tomas nemas problem s rozdielnou teplotou v miesnostiach? Myslim tym napr severnu izbu v porovani s juznou.
Nemám teplomery úplne všade, okno na server mám len jedno, aj to v kuchyňo-obývačke, kde sú veľké dvere na terasu presne na juh a dve veľké okná na západ... Ale žiadne veľké rozdiely necítim - nemám pasívny dom, takže tie solárne zisky sú málo výrazné. Ale minulý týždeň ak bolo slnečno tak v obývačke to vyskočilo hneď o 2°C.
0 0
marekc marekc

marekc je offline (nepripojený) marekc

Najprv by som vysvetlil o com je vykurovacia krivka.

Vykurovacia krivka udava aka musi byt teplota vykurovacej vody pri danej vonkajsej teplote, aby bolo v miestnosti 20 stupnov.
To znamena ze ked si pozriete graf vami nastavenej krivky, na x-ovej osi odcitate vonkajsiu teplotu, na y-ovej osi viete odcitat teplotu vykurovacej vody. Pokial bude tato teplota vody dosiahnuta bude v miestnostiach 20 stupnov. Ked si nastavite na regulatore vyssiu pozadovanu teplotu, napr. 22 stupnov, znamena to ze tu krivku posuvate. To znamena, ze pre tu istu vonkajsiu tepolotu uz musi byt vyssia teplota vykurovacej vody.

A ako teda funguje ekvitermicka regulacia ?

Snimac meria vonkajsiu teplotu (te) (napr -10 st).
Na zaklade tohoto udaju si odcita podla krivky pozadovanu teplotu vody, ktoru nastavi (napr. 37 st).
Za tychto podmienok bude v miestnosti 20 stupnov.
Ked vsak prestavite na regulatore pozadovanu teplotu miestnosti na 22 stupnov,
regulator posunie krivku a odcita pre te=-10, teplotu vody 41 stupnov.

Polozme si vsak otazku ako je mozne ze pri teplote vody 41 stupnov bude v miestnosti 22 stupnov? Ved ten kotol moze byt v drevenej sope alebo v dokonale zateplenom dome.
No bohuzial tu narazame na problem, preco musite krivku hladat.

Kazdy dom ma inu tepelnu stratu. Pri teplote vody 41 stupnov odovzda kotol isty vykon.
Napr. 5000 W. Lenze ked mate dom slabsie zatepleny mate celkovu tepelnu stratu 6000 W.
Preto vam teplota vody 41 stupnov nestaci, musite si zvolit strmsiu krivku, ktora zabezpeci vyssiu tepotu vody a tym vyssi vykon kotla.

Ale ani toto nie je uplne vsetko.
Vykon ktory vkurovacia voda odovzda za pocita zo vzorca:
Q = m * c * (tp - ts)

kde m je prietok, tp - teplota privodu, ts - teplota spiatocky.

Cize odovzdany vykon zavisi aj od prietoku. Cim tecie voda rychlejsie, tym sa menej ochladi a jej priemerna teplota (nazyvana stredna teplota) je vyssia. Cize dava vyssi vykon.
Preto staci zvysit pri rovnakej teplote vykurovacej vody vykon cerpadla a stupne aj teplota miestnosti. Nemusi sa nutne dvihat len krivka.

Vykurovanie sa da nastavit vsak aj pomerne presne.
Musite vsak poznat:
1. tepelnu stratu jednotlivych miestnosti aspon pre 3 referencne vonkajsie teploty
2. mat k dispozicii vypocet pozadovaneho prietoku a teploty vykurovacej vody aspon pre 3 referencne vonkajsie teploty
3. na zaklade tychto udajov viete potom presne zvolit vykurovaciu krivku a tlakcerpadla

Tieto udaje by ste mali mat k dispozicii z projektovej dokumentacie.
Zvacsa sa vsak udavaju len najnepriaznivejsiu vonkajsiu teplotu, ale aj z toho sa da vychadat.

Cela problematika je pomerne rozsiahla, pokial vsak mate konkretne otazky pytajte sa, budem sa snazit odpovedat presne na ne.

Pre tych zdatnejsich je aj moznost si vypocitat tepelne straty vasho domu a dokonca aj vykon podlahoveho vykurovania. Su na to programy aj zdarma.
Naposledy upravil marekc : 27.03.13 at 22:40
0 0
diry diry

diry je offline (nepripojený) diry

Ja som rekonštruoval podkrovie na staršom rodinnom dome a vznikla tak samostatná bytová jednotka o vykurovanej ploche skoro 90 m2. Ide o dve izby, kúpelku s WC a kuchyň s obývakom, ktorá je otvorená a nad izbami je ešte ako otvorená galéria - spálňa (tá má ďalších 25 m2. Podlahové kúrenie má 7 okruhov: kuchyň s obyvákom 3, izby,kúpelka a chodba po 1 okruhu. V obývaku je naviac krb, ktorým cez deň vykúrim v pohode skoro celú domácnosť. Ovládanie podlahovky mám cez Honeywell Evohome - je to riadiaca jednotka, ktorá umožňuje ovládať 8 okruhov. Mám ju umiestnenú na chodbe a v každej izbe mám bezdrôtové digitálne snímače teploty. Pretože chodba je otvorená spolu s kuchyňou a obyvačkou tvorí jeden okruh - ovláda ventily na okruhoch č.1 až 3 a ostatné izby potom každý svoj okruh. Riadiaca jednotka umožňuje nastaviť pre každú izbu 6 časových pásiem 7 dní v týždni! Neľutujem vynaložené prostriedky a mám rád komfort, čo tento systém umožňuje. Viac na stránkehttp://www.unimarcz.cz/0,408,Honeywell-EVOHOME.html . Je to presné, nepotrebujem skúšať krivky a hlavne funguje tak, ako chcem... Popis je na http://www.honeywell.cz/home/Odb.clanky/Honeywell_EvoHome.pdf
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

diry Pozri príspevok
Ja som rekonštruoval podkrovie na staršom rodinnom dome a vznikla tak samostatná bytová jednotka o vykurovanej ploche skoro 90 m2. Ide o dve izby, kúpelku s WC a kuchyň s obývakom, ktorá je otvorená a nad izbami je ešte ako otvorená galéria - spálňa (tá má ďalších 25 m2. Podlahové kúrenie má 7 okruhov: kuchyň s obyvákom 3, izby,kúpelka a chodba po 1 okruhu. V obývaku je naviac krb, ktorým cez deň vykúrim v pohode skoro celú domácnosť. Ovládanie podlahovky mám cez Honeywell Evohome - je to riadiaca jednotka, ktorá umožňuje ovládať 8 okruhov. Mám ju umiestnenú na chodbe a v každej izbe mám bezdrôtové digitálne snímače teploty. Pretože chodba je otvorená spolu s kuchyňou a obyvačkou tvorí jeden okruh - ovláda ventily na okruhoch č.1 až 3 a ostatné izby potom každý svoj okruh. Riadiaca jednotka umožňuje nastaviť pre každú izbu 6 časových pásiem 7 dní v týždni! Neľutujem vynaložené prostriedky a mám rád komfort, čo tento systém umožňuje. Viac na stránkehttp://www.unimarcz.cz/0,408,Honeywell-EVOHOME.html . Je to presné, nepotrebujem skúšať krivky a hlavne funguje tak, ako chcem... Popis je na http://www.honeywell.cz/home/Odb.clanky/Honeywell_EvoHome.pdf
A aké boli náklady na tento "komfort"? Moja jediná investícia bolo externé tepelné čidlo pre kotol (20€), "skúšanie kriviek" spočívalo v nastavení najnižšej a práve tá vyhovovala. Osobne nemám potrebu ani dôvod meniť teploty v každej izbe každý deň v týždni a každú hodinu. Podľa mňa je ideálne kúrenie také, o ktorom ani neviem, ani ho nevidím, ani na ňom nemusím nič nastavovať - a presne také mám.
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

TomasHC Pozri príspevok
A aké boli náklady na tento "komfort"? Moja jediná investícia bolo externé tepelné čidlo pre kotol (20€), "skúšanie kriviek" spočívalo v nastavení najnižšej a práve tá vyhovovala. Osobne nemám potrebu ani dôvod meniť teploty v každej izbe každý deň v týždni a každú hodinu. Podľa mňa je ideálne kúrenie také, o ktorom ani neviem, ani ho nevidím, ani na ňom nemusím nič nastavovať - a presne také mám.

tak toto je presne u mna, uz kopa ludi krutila hlavou nad tym, ze u mna v dome neexistuje jediny termostat z displejom a gombikmi. A vzdy ta ista otazka "a ako to potom nastavujes?" Je velmi tazko vysvetlit, ze nastavenie som urobil ja cez PC a ono to proste funguje - inych clenov rodiny nezaujma aktualny stav, alebo dake cisla, im je proste zima, teplo, alebo tak - akurat. No a proste ten stav teraz je, dom je co sa tyka kurenia vyladeny, citime sa v nom fajn, neprekurujeme, ale ani neni zima. A pravdupovediac, keby riadenie kurenia nebolo sucastou riadiaceho systemu celeho domu, zabudol by som nan uz aj ja. Pre vysvetlenie, ladim este rekuperaciu a chystam riadenie cerpania vody a polievania, tak sa v tom systeme vrtam, ale v casti kurenia som nebol ani nepamatam kedy.
0 0
marekc marekc

marekc je offline (nepripojený) marekc

diry Pozri príspevok
Ja som rekonštruoval podkrovie na staršom rodinnom dome a vznikla tak samostatná bytová jednotka o vykurovanej ploche skoro 90 m2. Ide o dve izby, kúpelku s WC a kuchyň s obývakom, ktorá je otvorená a nad izbami je ešte ako otvorená galéria - spálňa (tá má ďalších 25 m2. Podlahové kúrenie má 7 okruhov: kuchyň s obyvákom 3, izby,kúpelka a chodba po 1 okruhu. V obývaku je naviac krb, ktorým cez deň vykúrim v pohode skoro celú domácnosť. Ovládanie podlahovky mám cez Honeywell Evohome - je to riadiaca jednotka, ktorá umožňuje ovládať 8 okruhov. Mám ju umiestnenú na chodbe a v každej izbe mám bezdrôtové digitálne snímače teploty. Pretože chodba je otvorená spolu s kuchyňou a obyvačkou tvorí jeden okruh - ovláda ventily na okruhoch č.1 až 3 a ostatné izby potom každý svoj okruh. Riadiaca jednotka umožňuje nastaviť pre každú izbu 6 časových pásiem 7 dní v týždni! Neľutujem vynaložené prostriedky a mám rád komfort, čo tento systém umožňuje. Viac na stránkehttp://www.unimarcz.cz/0,408,Honeywell-EVOHOME.html . Je to presné, nepotrebujem skúšať krivky a hlavne funguje tak, ako chcem... Popis je na http://www.honeywell.cz/home/Odb.clanky/Honeywell_EvoHome.pdf
Tak to si mal potom ozaj stastie. Lebo krivka ti urcuje mnozstvo tepla ktore kotol doda.
A ked ho bude davat malo, darmo sa budu servopohony snazit, aj ked otvoria prietok na maximum viac tepla ako da kotol nedostanes. Preto je prvorade aby kotol daval tolko co treba. Pokial vsak dava kotol tepla prilis vela, regulacia na rozdelovaci okruhy uzavrie a kotol sa vypne az kym sa okruhy opat neotvoria. Takto sa vsak zvysuju naklady lebo kotol vypina a zapina a nemoze plynule modulovat.

Samozrejme ze regulacia v takomto pripade pomoze lebo keby si ju nemal, tak by si len prekuroval a naklady by boli este vyssie.
Preto moja rada je, vypnut regulaciu, vyladit sustavu bez nej, najst spravnu krivku a potom regulaciu zapnut.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať