Zavrieť

Porady

Narok na stravne listky pocas zivnosti a TPP

DObry den som SZCO a kupujem si na svoju zivnost stravne poukazky v hodnote 3,60 podla poctu prac.dni v mesiaci.
Tato polozka ide do nakladov v plnej vyske, tak mi to bolo vysvetlene.Je to OK?

od 1.12. sa idem aj zamestnat na TPP. Zamestnavatel mi chce v zmulve strhavat zo mzdy narok na stravne. Ako mam postupovat, ked mam aj zivnost a stavenky aj tam.Pracovny cas u zmestnavate mam dohodnuty na 3 dni u nich na plny uvazok, 2 dni na zivnost robim pre seba.
Nepotrebujem mat stravne, resp. strhavanie zo mzdy.

Vid text:
Zamestnanec dáva svoj výslovný súhlas na uspokojenie pohľadávky zamestnávateľa, ktorá vznikne zamestnávateľovi v súvislosti s poskytovaním stravného zamestnancovi za ten-ktorý kalendárny mesiac počas trvania tejto zmluvy vo výške, vypočítanej v alikvotnej čiastke podľa platných právnych predpisov a zamestnávateľ sa zaväzuje vykonať zrážky zo mzdy vo vypočítanej výške.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Danitko Pozri príspevok
    DObry den som SZCO a kupujem si na svoju zivnost stravne poukazky v hodnote 3,60 podla poctu prac.dni v mesiaci.
    Tato polozka ide do nakladov v plnej vyske, tak mi to bolo vysvetlene.Je to OK?

    od 1.12. sa idem aj zamestnat na TPP. Zamestnavatel mi chce v zmulve strhavat zo mzdy narok na stravne. Ako mam postupovat, ked mam aj zivnost a stavenky aj tam.Pracovny cas u zmestnavate mam dohodnuty na 3 dni u nich na plny uvazok, 2 dni na zivnost robim pre seba.
    Nepotrebujem mat stravne, resp. strhavanie zo mzdy.

    Vid text:
    Zamestnanec dáva svoj výslovný súhlas na uspokojenie pohľadávky zamestnávateľa, ktorá vznikne zamestnávateľovi v súvislosti s poskytovaním stravného zamestnancovi za ten-ktorý kalendárny mesiac počas trvania tejto zmluvy vo výške, vypočítanej v alikvotnej čiastke podľa platných právnych predpisov a zamestnávateľ sa zaväzuje vykonať zrážky zo mzdy vo vypočítanej výške.
    Za dni keď ti poskytuje príspevok na stravovanie zamestnávatel, nemáš nárok na stravné lístky zahrnuté do výdavkov ovpl.základ dane ako živnostník.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    zo stránky www.drsr.sk:

    Od 1.1.2007 sa v § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov upravilo stravné u daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 (príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti) za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej ako pri pracovnej ceste u zamestnanca v rozsahu 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/2001 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
    Výdavky podľa tohto ustanovenia musí daňovník preukázať a to napr. dokladom o nákupe stravných lístkov alebo stravovacích poukážok, alebo dokladom o nákupe teplého hlavného jedla a pod. Nejde o paušálne uplatňovanie výdavkov, ale o ich preukázanie v súlade s § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov. Výdavky podľa tohto ustanovenia nemôže uplatniť daňovník s uvedenými príjmami vtedy, ak okrem podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti vykonáva súčasne aj závislú činnosť a v súvislosti s jej výkonom mu vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa Zákonníka práce alebo mu vzniká nárok na stravné pri pracovnej ceste podľa zákona o cestovných náhradách a tiež vtedy, ak uplatňuje výdavky na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov, t.j. výdavky (náklady) na stravovanie v súvislosti s vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti mimo miesta pravidelného pracoviska.

    Danitko je offline (nepripojený) Danitko

    Danitko
    Dakujem za odpoved. Rozumiem.
    Na TPP som zamestnana na 40 hod tyzdenne, t.j.5 dni v tyzdni. Na tento pocet dni budem poberat stravne listky od zamestnavatela.

    SZCO - fotograficke prace v ateliery a exteriery budem vykonavat v soboty, nedele.
    Ta tieto dni si mozem uplatnovat stavne listky na zivnost?

    Zamestnavatel mi nevedel dat mzdu, ktora by uspokojila moje ocakavania, a ponukol mi moznost mat vedlajsi prijem zo SZCO aj v piatky. T.j. piatky fotim, nie som u zamestnavatela, ale zmluva je pisana na 40 hod tyzdnne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Danitko Pozri príspevok
    Dakujem za odpoved. Rozumiem.
    Na TPP som zamestnana na 40 hod tyzdenne, t.j.5 dni v tyzdni. Na tento pocet dni budem poberat stravne listky od zamestnavatela.

    SZCO - fotograficke prace v ateliery a exteriery budem vykonavat v soboty, nedele.
    Ta tieto dni si mozem uplatnovat stavne listky na zivnost?

    Zamestnavatel mi nevedel dat mzdu, ktora by uspokojila moje ocakavania, a ponukol mi moznost mat vedlajsi prijem zo SZCO aj v piatky. T.j. piatky fotim, nie som u zamestnavatela, ale zmluva je pisana na 40 hod tyzdnne.
    40 hod. týždenne môžeš odpracovať aj za 4 dni - ak ide prácu s nerovnomerne rozvrhnutým prac. časom. Nárok na stravné od zamestnávatela ti v piatok nevznikne, lebo výkon práce netrvá viac ako 4 hod. Alebo SL dostávaš aj za piatok ?

    Narok na stravne listky pocas zivnosti a TPP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.