Zavrieť

Porady

DoVp a DoBPŠ

Ak mi dohodári nepodpíšu vyhlásenie na odpoč.položku,koľko môže súhrnne zarobiť aby nemusel podávať daňové priznanie, Vďaka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    boban je offline (nepripojený) boban

    boban
    Ahoj. Môžu v tomto roku zarobiť 1/2 nezdaniteľnej sumy základu dane t. j. pre rok 2005 vo výške 21.984,- Sk

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    boban
    Ahoj. Môžu v tomto roku zarobiť 1/2 nezdaniteľnej sumy základu dane t. j. pre rok 2005 vo výške 21.984,- Sk
    dúfam je to k téme - toto sa prosím týka aj dôchodcov ???

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    sway
    dúfam je to k téme - toto sa prosím týka aj dôchodcov ???
    Ivka, ak dôchodca (starobný alebo predčasný starobný) poberá dôchodok celý rok, nemôže si odpočítať nezdaniteľnú čiastku od základu dane (iba ak by jeho dôchodok bol nižší, ako je NZD 87.936 Sk, môže si odpočítať rozdiel dôchodku a NZD).

    matafe je offline (nepripojený) matafe

    matafe
    Ak daňovník dosiahne za zdaňovacie obdobie príjmy nepresahujúce 43 968 (1/2 odpočítateľnej položky - r.2005), nemusí podať daňové priznanie. (Zákon o dani z príjmov §32).
    Ak sa jedná napr. o študentov, ktorý pracujú iba na dohodu a nemajú podpísane vyhlásenie, tak sa im oplatí podať DP, pretože budú mať preplatok na dani.

    Ale pozor na na ZP. Po 1.9.2005 je podstatné koľko zarobí študent(osoba, za ktorú platí poistné na ZP štát). Ak za obdobie 09-12/2005 zarobí menej než 13 000, nemusí podávať ročné zúčtovanie ZP, v opačnom prípade áno a poistne na ZP zaplatí. Viac sa dá zistiť v príspevkoch týkajúcich sa ZP.

    sway je offline (nepripojený) sway

    som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac sway
    ajobs
    Ivka, ak dôchodca (starobný alebo predčasný starobný) poberá dôchodok celý rok, nemôže si odpočítať nezdaniteľnú čiastku od základu dane (iba ak by jeho dôchodok bol nižší, ako je NZD 87.936 Sk, môže si odpočítať rozdiel dôchodku a NZD).
    Vďaka, to je mi jasné, práveže neodpočítavam jej, ale zarazilo ma, či si bude musieť podať DP ? - dúfam že nie, veď jej všetko zdaňujem....

    wisperka je offline (nepripojený) wisperka

    wisperka
    Ahojte. Potrebuje súrnu odpoved na moj problém.
    Som zamestnaná v jednej firme a tam riadne všetko odvádzam. A robím aj v druhej firme kde som na Dohodu o vykonaní práce.
    Ako je to so zdanovaním mzdy? mám nárok na odpočitatelnu položku alebo nie. Ako je to. Ja mam HM 7000,- a kolegyna 800,- Sk
    Prosim pomožte mi......

    Luba2 je offline (nepripojený) Luba2

    Luba2
    Odpočitateľnú položku si zrejme uplatňuješ u svojho zamestnávateľa, kde máš trvalý pracovný pomer. Pri dohode už potom nemáš na ňu nárok.

    ata111 je offline (nepripojený) ata111

    ata111
    Čisto teoreticky, ak ročný príjem z hl.zamestnania nedosiahne výšku odpočítateľnej položky, pri ročnom zúčt. dane by som zrátala príjmy z HP + DOVP a odpoč. položku by som uplatnila. Mýlim sa? Tak to vychádza aj z konštrukcie daňového priznania.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Ak by tvoj hrubý príjem za rok 2005 bol nižší ako 7328 Sk mesačne, potom by malo pre teba význam podať DP a uplatniť si vrátenie preddavku z DoVP alebo jeho časti. Netreba zabúdať aj na odpočítanie 12000 Sk za komerčné či účelové sporenie, ktoré je možné odpočítať zo základu dane za rok 2005-musí však spĺňať zákonom stanovené kritériá.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.