Zavrieť

Porady

Rodičovský príspevok popri HPP a PN

Som zamestnaná a poberám rodičovský príspevok. Moja dcéra má 2 roky a stará sa o ňu moja matka.
Od minulého týždňa som PN a vyzerá to na dlhšie (1-2 mesiace). Mám nárok na rodičovský príspevok aj keď som doma práceneschopná?
Pracovný pomer mi trvá.
Usporiadat
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Podla mna ano. Na rodicovsky prispevok ma rodic narok do 3 rokov veku dietata, pokial je dieta doma a celodenne sa on stara dospela osoba - rodic, alebo niekto iny, teda dieta nechodi do skolky alebo jasli alebo podobnych zariadeni - napr. denne sanatorium. Od tohto roku nan ma narok aj zamestnany rodic - matka, ak takuto celodennu opateru zabezpecila. Kedze mala do skolky nechodi, myslim ze by to malo byt OK.
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

A ako je to s rodičovským príspevkom počas výpovednej doby?
(To je prípad mojej kamošky)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Ako tomu mám rozumieť - počas výpovednej doby ?
Keď je niekto na rodičovskej dovolenke, asi nebude vo výpovednej dobe ????
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

Nie, ide o rodičovský príspevok zamestnanej osobe, ktorej sa o dieťa stará napr.stará mama.
Ale má žena, ktorá dostala výpoveď a beží jej výpovedná doba nárok na takýto rodičovský príspevok?
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Pokial dieta nemalo 3 roky a nechodi do skolky, tak podla mojich vedomosti ano. Len matka, pokial sa po ukonceni vyp. lehoty opat nezamestna a ostane potom s dietatom doma ona, by sa mala ist prihlasit na Soc. poist. kvoli soc. poisteniu - bude to za nu platit stat /nemocenske, dochodkove../ a aj na svoju zdraviotnu poistovnu - aj to bude za nu platit stat. Na to ma narok ako osoba, rodic, ktory sa celodenne a osobne stara o dieta vo veku do 6 rokov - teda ak nechodi dieta do skolky. Na rodicovsky - do 3 rokov veku dietata. Ak to dieta nema vazny zdravotny postih - tam je to ine. Dufam, ze sa nemylim.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
janasv
Pokial dieta nemalo 3 roky a nechodi do skolky, tak podla mojich vedomosti ano. Len matka, pokial sa po ukonceni vyp. lehoty opat nezamestna a ostane potom s dietatom doma ona, by sa mala ist prihlasit na Soc. poist. kvoli soc. poisteniu - bude to za nu platit stat /nemocenske, dochodkove../ a aj na svoju zdraviotnu poistovnu - aj to bude za nu platit stat. Na to ma narok ako osoba, rodic, ktory sa celodenne a osobne stara o dieta vo veku do 6 rokov - teda ak nechodi dieta do skolky. Na rodicovsky - do 3 rokov veku dietata. Ak to dieta nema vazny zdravotny postih - tam je to ine. Dufam, ze sa nemylim.
Janka, pripojil som súhlas, je to presne tak, ako píšeš.
0 0
JajaFabša JajaFabša

JajaFabša je offline (nepripojený) JajaFabša

Mmartina
Som zamestnaná a poberám rodičovský príspevok. Moja dcéra má 2 roky a stará sa o ňu moja matka.
Od minulého týždňa som PN a vyzerá to na dlhšie (1-2 mesiace). Mám nárok na rodičovský príspevok aj keď som doma práceneschopná?
Pracovný pomer mi trvá.
Zamestnávateľ s tvojím rodičovským príspevkom nemá nič spoločné, pretože ti ho nevypláca. Pre zamestnávateľa si zamestnanec a nie rodič na rodičovskej dovolenke, takže ti riadne za prvých 10 dní vyplatí náhradu a zbytok sociálka.
Pre sociálku si "ako za dvoch". V jednom prípade si rodič na rodič.dovolenke a v druhom prípade si zamestnanec na PN. Nárok máš na obe plnenia.
0 0
janasv janasv

janasv je offline (nepripojený) janasv

Dakujem za vsetky suhlasy, nerada by som niekoho doplietla. Pekny den.
0 0
Mmartina Mmartina

Mmartina je offline (nepripojený) Mmartina

JajaFabša
Zamestnávateľ s tvojím rodičovským príspevkom nemá nič spoločné, pretože ti ho nevypláca. Pre zamestnávateľa si zamestnanec a nie rodič na rodičovskej dovolenke, takže ti riadne za prvých 10 dní vyplatí náhradu a zbytok sociálka.
Pre sociálku si "ako za dvoch". V jednom prípade si rodič na rodič.dovolenke a v druhom prípade si zamestnanec na PN. Nárok máš na obe plnenia.
Veď práve, čo keď príde kontrola zo sociálky na moju PN a po byte mi pobehuje dieťa? (načo ho dávať mame, keď som doma a nie je to nič infekčné?). Robí sa niečo také ako kontroly, kto sa o dieťa stará?
0 0
JajaFabša JajaFabša

JajaFabša je offline (nepripojený) JajaFabša

No či sa robia kontroly takého typu to neviem, ale asi áno. Väčšinou si inštitúcie kontrolujú to, čo je pod ich legislatívou, len si to dosť dobre neviem predstaviť. Jedine, že by šli na kontrolu tvojej PN a našli dieťa doma, hoci fakt, že je doma ešte nie je dôkazom, že ho máš doma stále. Takže neviem akým spôsobom je toto ošetrené zo strany sociálky.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Mmartina
Veď práve, čo keď príde kontrola zo sociálky na moju PN a po byte mi pobehuje dieťa? (načo ho dávať mame, keď som doma a nie je to nič infekčné?). Robí sa niečo také ako kontroly, kto sa o dieťa stará?
Legislatívne nie je ničím upravené, ako má vyzerať "dodržiavanie liečebného režimu". Takže, ak budeš doma (ak máš vychádzku, môžeš byť aj vonku), nie je možné posudzovať PN a súčasné poberanie rodičovského príspevku ako nejaký "konflikt záujmov". Ide o iné druhy plnení - nemocenské je dávka sociálneho poistenia, ktorú poberáš na základe uznanej práceneschopnosti, RP je štátna sociálna dávka priznaná za to, že sa staráš o dieťa do 3 rokov veku.
0 0
matusco matusco

matusco je offline (nepripojený) matusco

Prosim o rychlu odpoved, kedze nas suri cas...

Manzelka nastupila na matersku dovolenku v VI.2005, nasledne nato sa stala poberatelom rodicovskeho prispevku.

V sept. 2007 nastupila opatovne do zamestnania, pricom dieta sme umiestnili do mestskych jasli (narok na rodicovsky nadalej trval).
V okt. 2007 manzelka onemocnela a od toho casu je na PN, zo SP sme pravidelne dostavali vyplatu nem. davok.

Dnes, 4.6. bola na urade prace manzelka a tam jej povedali, ze neopravnene sucasne poberala aj PN aj rodicovsky prispevok a preto musime rodicovsky prispevok od okt. 2007 v plnej vyske vratit.

Co som zatial zistil info na inete (aj na tomto fore), tak kazdy tvrdi opak, ze PN aj rodicovsky prispevok je mozne poberat sucasne.

Ak je to tak, tak Vas prosim, poradte mi konkretny paragraf zo zakona, alebo presne znenie nejakej vyhlasky, o ktoru sa mozem opriet pri "konzultaciach" na ur. prace, lebo inac budeme musiet vratit rodicovsky prispevok za 6 mesiacov dozadu.

V pripade otazok ma zastihnete aj na matusco @ zoznam . sk alebo na MSN Messangeri matusco_ @ hotmail . com
0 0
evka-janekova evka-janekova

evka-janekova je offline (nepripojený) evka-janekova

maminka už krásnych dvoch detičiek opäť začínajúca v novej práci, teraz už na druhom konci Slovenska :-) ...viac
janasv Pozri príspevok
Podla mna ano. Na rodicovsky prispevok ma rodic narok do 3 rokov veku dietata, pokial je dieta doma a celodenne sa on stara dospela osoba - rodic, alebo niekto iny, teda dieta nechodi do skolky alebo jasli alebo podobnych zariadeni - napr. denne sanatorium. Od tohto roku nan ma narok aj zamestnany rodic - matka, ak takuto celodennu opateru zabezpecila. Kedze mala do skolky nechodi, myslim ze by to malo byt OK.
no chcem to uviesť na správnu mieru. Ak dieťa do 3 rokov navštevuje detské jasle, matka má nárok na rodičovský prispevok aj mzdu. Aj môj syn je v jaslách a mam aj rodičovský. Ak by bolo v školke, vtedy sa na rod. príspevok nie je nárok...

Pekný deň
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
Jasle do školských zariadení nepatrí, takže nárok je. zákon 244/2005
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
matusco Pozri príspevok
Prosim o rychlu odpoved, kedze nas suri cas...

Manzelka nastupila na matersku dovolenku v VI.2005, nasledne nato sa stala poberatelom rodicovskeho prispevku.

V sept. 2007 nastupila opatovne do zamestnania, pricom dieta sme umiestnili do mestskych jasli (narok na rodicovsky nadalej trval).
V okt. 2007 manzelka onemocnela a od toho casu je na PN, zo SP sme pravidelne dostavali vyplatu nem. davok.

Dnes, 4.6. bola na urade prace manzelka a tam jej povedali, ze neopravnene sucasne poberala aj PN aj rodicovsky prispevok a preto musime rodicovsky prispevok od okt. 2007 v plnej vyske vratit.

Co som zatial zistil info na inete (aj na tomto fore), tak kazdy tvrdi opak, ze PN aj rodicovsky prispevok je mozne poberat sucasne.

Ak je to tak, tak Vas prosim, poradte mi konkretny paragraf zo zakona, alebo presne znenie nejakej vyhlasky, o ktoru sa mozem opriet pri "konzultaciach" na ur. prace, lebo inac budeme musiet vratit rodicovsky prispevok za 6 mesiacov dozadu.

V pripade otazok ma zastihnete aj na matusco @ zoznam . sk alebo na MSN Messangeri matusco_ @ hotmail . com
Podľa mňa na tom Vasom Úrade PSVaR nemajú pravdu. Treba sa ich opýtať, podľa ktorého § Vám chcú dať vrátiť RP. Zrejme sa opierajú o §3a zákona č. 280/2002 Z.z. o rodičovskom príspevku, ktorý znie: "Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské ), ak tento zákon neustanovuje inak."
Tento § však hovorí o tom, že RP sa neposkytuje, ak jeden z rodičov má nárok na materské (vyplácané v Slovenskej republíke) alebo nárok na obdobu materského vyplácaného z cudziny.
Asi ich pomýlilo to, že materské je jednou z dávok nemocenského poistenia, ale tento § hovorí výslovne iba o materskom, kedy sa RP neposkytuje...
Ak neuspejete na "konzultáciach na úrade", musia Vám vydať rozhodnutie, kde Vám uložia povinnosť vrátiť aj s príslušnými paragrafmi a voči tomuto rozhodnutiu sa môžete odvolať. Ak neuspejete s 1. odvolaním voči príslušnému úradu, odvolajte 2x sa na Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny, kde úrad rozhodnutie odstúpi.
Naposledy upravil bendo : 04.06.08 at 16:32
0 0
bendo bendo

bendo je offline (nepripojený) bendo

účtovník-začiatočník
Barbara Pozri príspevok
Jasle do školských zariadení nepatrí, takže nárok je. zákon 244/2005
Aj jasle patria do siete škôl a školských zariadení, záleží len na tom, či sú alebo nie sú poskytované tomuto zariadeniu dotácie "zo štátu"... podľa toho sa posudzuje nárok na RP.
0 0
matusco matusco

matusco je offline (nepripojený) matusco

§3a, Zakon 280/2002 Z.z.

<basefont>Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské ), ak tento zákon neustanovuje inak.
<table border="0" cellpadding="0" cellspacing="0" rules="none" width="90%"><tbody><tr><td><dt>
</dt>
</td></tr></tbody></table>Ktora interpretacia je spravna?

A.
Rodicovsky prispevok sa neposkytuje, ak jeden z rodicov ma narok na
1. materske
2. davku nemocenskeho poistenia
3. davku nemocenskeho zabezpecenia toho isteho druhu v cudzine

B.
Rodicovsky prispevok sa neposkytuje, ak jeden z rodicov na narok na
1. materske
2. davku nemocenskeho poistenia alebo nemocenskeho zabezpecenia toho isteho druhu v cudzine.

Ak je spravna interpretacia A ==> budeme platit. Ak je spravna interpretacia B ==> platit by sme nemali.


To je len moj nazor a moja interpretacia zakona . Co je podla vas spravne?
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

bendo Pozri príspevok
Aj jasle patria do siete škôl a školských zariadení, záleží len na tom, či sú alebo nie sú poskytované tomuto zariadeniu dotácie "zo štátu"... podľa toho sa posudzuje nárok na RP.
S týmto súhlasím, ale keďže OÚPSVaR má problém s vyplatením rodičovského príspevku kvôli poberaniu PN a nie z dôvodu, že dieťa navštevuje štátne zariadenie, tak myslím, že toto bude v poriadku.
0 0
jankasm jankasm

jankasm je offline (nepripojený) jankasm

matusco Pozri príspevok
§3a, Zakon 280/2002 Z.z.

<BASEFONT>Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské ), ak tento zákon neustanovuje inak.
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 rules=none width="90%" border=0><TBODY><TR><TD><DT>


</DT></TD></TR></TBODY></TABLE>Ktora interpretacia je spravna?

A.
Rodicovsky prispevok sa neposkytuje, ak jeden z rodicov ma narok na
1. materske
2. davku nemocenskeho poistenia
3. davku nemocenskeho zabezpecenia toho isteho druhu v cudzine

B.
Rodicovsky prispevok sa neposkytuje, ak jeden z rodicov na narok na
1. materske
2. davku nemocenskeho poistenia alebo nemocenskeho zabezpecenia toho isteho druhu v cudzine.

Ak je spravna interpretacia A ==> budeme platit. Ak je spravna interpretacia B ==> platit by sme nemali.


To je len moj nazor a moja interpretacia zakona . Co je podla vas spravne?
No a toto je naozaj zaujímavé.
Po prečítaní toho zákona mám tiež pocit, že sa to dá chápať obidvomi spôsobmi, a nie je to celkom jednoznačné. Bolo by dobré niekde vypátrať nejaký komentár k tomu zákonu.
Som zvedavá, či sa nám k tomu vyjadrí niekto so skúsenejších odborníkov.

</BASEFONT>
0 0
brčko brčko

brčko je offline (nepripojený) brčko

matusco Pozri príspevok
§3a, Zakon 280/2002 Z.z.

<BASEFONT>Rodičovský príspevok sa neposkytuje ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské 5f) alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine (ďalej len materské ), ak tento zákon neustanovuje inak.
<TABLE cellSpacing=0 cellPadding=0 rules=none width="90%" border=0><TBODY><TR><TD><DT>


</DT></TD></TR></TBODY></TABLE>Ktora interpretacia je spravna?

A.
Rodicovsky prispevok sa neposkytuje, ak jeden z rodicov ma narok na
1. materske
2. davku nemocenskeho poistenia
3. davku nemocenskeho zabezpecenia toho isteho druhu v cudzine

B.
Rodicovsky prispevok sa neposkytuje, ak jeden z rodicov na narok na
1. materske
2. davku nemocenskeho poistenia alebo nemocenskeho zabezpecenia toho isteho druhu v cudzine.

Ak je spravna interpretacia A ==> budeme platit. Ak je spravna interpretacia B ==> platit by sme nemali.


To je len moj nazor a moja interpretacia zakona . Co je podla vas spravne?
čítala som tu už takýto problém a aj radu nan (no nájsť si to netrúfam, aj som to skúsila, no asi to bude v príspevkoch o materskej a toho je fuuuuuuura), ktorý vysvetloval, že platí tvoja varianta B. Myslím, že to bola dokonca rada od p.Mihála. Takže podla mna netreba rodič.príspevok vracať, ak to budú požadovať, treba sa odvolať.
</BASEFONT>
Naposledy upravil brčko : 04.06.08 at 15:45
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať