Zavrieť

Porady

Mikuláš

korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Venované téme "Mikuláš".

Za mojich detských čias prichádzal túžobne očakávaný Mikuláš so svojou nádielkou 6. decembra.
Dnes sa presúva jeho návšteva u mnohých na 5. decembra.
Ešte som nepočula, že by si niekto presunul bez mimoriadne vážnych dôvodov Veľkú noc, Vianoce alebo Nový rok o deň skôr, alebo neskôr.
Prečo to robíme práve Mikulášovi?
Usporiadat
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Aby sme svoje deti neprekyslovali.
http://www.akv.sk/index.php?option=c...=710&Itemid=30
.
Tešíte sa na Mikuláša? Mikuláš klope na dvere, deti sa ho nevedia dočkať a vy ako každý rok rozmýšľate, čím ich obdarovať. Na jednej strane ich chcete potešiť, na druhej strane – áno, patríte k tým zodpovedným a moderným rodičom! – zvažujete aj zdravotné hľadisko. A to nie je len o dierach v zuboch, ale aj o ce-lo-ži-vot-nom návyku na sladké. Nechcete predsa budovať vo vašich deťoch takúto závislosť. Stačí, že musíte bojovať s ich neustálym vysedávaním pri počítači a televízore
Takže, aby ste to mali pri vašich úvahách, čím naplniť mikulášsky balíček, jednoduchšie, vytriedili sme pre vás sladkosti do dvoch kategórií:


Určite ÁNO

  • horká čokoláda (v akejkoľvek forme) – už je načase, aby sa deti naučili, čo je skutočná čokoláda, pretože mnohé tie „hnedé hmoty so sušeným mliekom“ (= tzv. mliečne čokolády) majú od čokolády veľmi ďaleko
  • čerstvé ovocie (mandarinky, banány, kivi, pomaranče, mango, jablká, hrušky, hrozno, ananás)
  • rôzne orechy (pražené a solené sa nepočítajú)
  • slnečnicové a tekvicové semená v balíčkoch, ktoré si potom môžete spolu opražiť a zmiešať s hnedým cukrom a škoricou (mňam!)
  • nesladené sušené ovocie (ale nie kilo!)
  • sladkosti/keksy z celozrnnej múky
  • agarové („želatinové“) cukríky (nájdete v predajniach zdravej výživy)
  • žuvačky bez cukru
  • pelendrek (originál)
  • nutelle podobné krémy s vyšším obsahom orechov a kakaa (nájdete v predajniach zdravej výživy)

    Určite/Radšej NIE


  • mliečna čokoláda
  • plnená čokoláda a plnené čokoládové figúrky
  • plnené a máčané keksíky
  • tvrdé cukríky a lízatká
  • želatínové cukríky
  • želatínový („falošný“) pelendrek
  • nutella a jej lacné napodobeniny

Nezabudnite do mikuláškeho balíčka nabaliť aj nejaké milé drobnosti

  • uhlie
  • zemiaky
  • cibuľu
  • a malého čertíka s anjelikom


MUDr. Igor Bukovský, PhD.
MUDr. Alexandra Frolkovičová
4 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Ivenka Ivenka

Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

Lebo by MIkuláš nestihol obísť celú zemeguľu za 24 hodín
0 0
MIRKA111 MIRKA111

MIRKA111 je offline (nepripojený) MIRKA111

No u nás chodil Mikuláš vždy 5. večer, a keď neprišiel osobne tak nám nechal balíčky 6. ráno na okne. A keď sa to tak vezme aj Vianoce sú podobne. Nám Ježiško nosieva darčeky pod stromček kým večeriame a niekde si ich deti nájdu na druhý deň ráno.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

MIRKA111
No u nás chodil Mikuláš vždy 5. večer, a keď neprišiel osobne tak nám nechal balíčky 6. ráno na okne.
To buď rada, pretože teraz to bude:
Klikni a zobrazí sa väčšia verzia obrázku.

Názov:  mikulas.jpg
Zobrazení: 87
Veľkosť:  82.8 KB
1 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

korela Pozri príspevok
Venované téme "Mikuláš".

Za mojich detských čias prichádzal túžobne očakávaný Mikuláš so svojou nádielkou 6. decembra.
Dnes sa presúva jeho návšteva u mnohých na 5. decembra.
Ešte som nepočula, že by si niekto presunul bez mimoriadne vážnych dôvodov Veľkú noc, Vianoce alebo Nový rok o deň skôr, alebo neskôr.
Prečo to robíme práve Mikulášovi ?

Nuž, prečo mu to robíte? My máme dať odpoveď na Vaše praktiky
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
korela Pozri príspevok
Aby sme svoje deti neprekyslovali.
http://www.akv.sk/index.php?option=c...=710&Itemid=30
.
Tešíte sa na Mikuláša?
Uhm ...si nevieš ani predstaviť ...

A čo už len moje malé potešenie , po prvý krát všetko zažíva ...
Minulý týždeň - prvý sneh ...
Teraz bude Mikuláša ...

Čo bude na VIANOCE ???
Híííííííííííííííííí .....



MUDr. Igor Bukovský, PhD.
MUDr. Alexandra Frolkovičová
...a ozaj ...hlavne Bukovského mám teda ja v paži ...

Myslím si , že tie detičky aj úplne niekde inde... s tou jeho diétou ...
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Paula Pozri príspevok
Nuž, prečo mu to robíte? My máme dať odpoveď na Vaše praktiky
Paula, máš pravdu, mala som možno to naformulovať inak, nie za "nás" ako rodinu. Ja som mala na mysli Slovensko a teda obyvateľov Slovenska. Nebola to otázka na iné kultúry tu žijúce z iných vzdialených krajín, imigrantov.
Myslela som si, že každý pochopí v otázke etnologické hľadisko.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

buchač Pozri príspevok
...a ozaj ...hlavne Bukovského mám teda ja v paži ...

Myslím si , že tie detičky aj úplne niekde inde... s tou jeho diétou ...
Najradšej by som sem skopírovala príspevok BMLmiami z inej témy o cukre v strave pre deti, ale neviem či sa to môže preniesť z inej témy.
Ja som tiež nádielku pripravovala zo sladkostí, dnes som múdrejšia.
O čare Vianoc ani nahovorím.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

Piťko-amater Pozri príspevok
.. a vadí to , okrem teba niekomu ???
Prečo sa domnievaš že mi to prekáža, je to suché skonštatovanie s otázkou. Od teba som nečakala takúto reakciu.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

MIRKA111 Pozri príspevok
No u nás chodil Mikuláš vždy 5. večer, a keď neprišiel osobne tak nám nechal balíčky 6. ráno na okne. A keď sa to tak vezme aj Vianoce sú podobne. Nám Ježiško nosieva darčeky pod stromček kým večeriame a niekde si ich deti nájdu na druhý deň ráno.
Niekde..., zrejme v inom časovom pásme. Ja som sa pýtala na naše zaužívané zvyklosti.
0 0
simbata simbata

simbata je offline (nepripojený) simbata

Nerozumiem ako inak chodí Mikuláš... U nás tiež od detstva chodil mikuláš v noci (teda v podstate 5-teho) a balíčky sme si našli 6-teho ráno. A pokiaľ viem, tak tak chodil u všetkých detí, nakoľko ak bola 6-teho škola, tak sme mali všetci v škole hneď ráno niečo sladké.
0 0
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

simbata Pozri príspevok
Nerozumiem ako inak chodí Mikuláš... U nás tiež od detstva chodil mikuláš v noci (teda v podstate 5-teho) a balíčky sme si našli 6-teho ráno. A pokiaľ viem, tak tak chodil u všetkých detí, nakoľko ak bola 6-teho škola, tak sme mali všetci v škole hneď ráno niečo sladké.
Veď som uviedla, že za mojich detských čias. Všetky deti v triede sme dostávali nádielku 6. decembra večer.
A sledujem ako sa to posúva, posunulo o deň vpred. To je všetko. Veď nakoniec na Fun-ku budeme počuť ako sa skomerčieva. Dúfam, že sa nemýlim.
0 0
simbata simbata

simbata je offline (nepripojený) simbata

...a možno nikdy na Slovensku nechodil Mikuláš u všetkých 6-teho večer...
Ozaj by bolo zaujímavé, keby napísalo viac ľudí, lebo ja som na tomto svete tiež už 25 rokov, takže v čase keď nám ako malým deckám nosil sladkosti Mikuláš, tak to ešte nebolo všetko také komerčné ako dnes a predpokladám, že keď to takto robili moji rodičia, tak to zasa mali len z domu, zo zvykov, ktoré uplatňovali ich rodičia.
Sama som zvedavá, čo napíšu "staršie" ročníky.
0 0
Nika Nika

Nika je offline (nepripojený) Nika

korela Pozri príspevok
Veď som uviedla, že za mojich detských čias. Všetky deti v triede sme dostávali nádielku 6. decembra večer.
A sledujem ako sa to posúva, posunulo o deň vpred. To je všetko. Veď nakoniec na Fun-ku budeme počuť ako sa skomerčieva. Dúfam, že sa nemýlim.
korela ja mám 51 rokov, ale odjakživa sme mikuláša dostávali v noci z 5. na 6. teho. ráno 6.12. sme už balíčky mali
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

súhlasím len s tým dátumom s vekom nieee
0 0
renata_k renata_k

renata_k je offline (nepripojený) renata_k

Ja tohto roku presúvam mikuláša na dátum, o ktorom rozhodne pošta :-)) Zajtra posielam mikulášsky balík dcére do Olomouca a 6-teho tam 100% nebude. Ozaj, "nadeľuje" Mikuláš u Vás aj dospelým?
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

Ta mnohý chodia palit sviečky cez víkend,nie ako volakedy na všetkých svetých,ale to možno bude aj inými okolnostami. /štúdium,práca daleko od bydliska/ No a do balíčkov by malo íst dost ovocia,musli tyčinky,želé cukríky-teraz je dobrý výber na to aby sa detičky nemuseli prepchávat nezdravými sladkostami-ono z mierou pri dostatočnom pohybe im neuškodia.Inak mne sa vytráca ta atmosféra a nie iba na Mikuláša.
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

trisestri Pozri príspevok
Ta mnohý chodia palit sviečky cez víkend,nie ako volakedy na všetkých svetých,ale to možno bude aj inými okolnostami. /štúdium,práca daleko od bydliska/ No a do balíčkov by malo íst dost ovocia,musli tyčinky,želé cukríky-teraz je dobrý výber na to aby sa detičky nemuseli prepchávat nezdravými sladkostami-ono z mierou pri dostatočnom pohybe im neuškodia.Inak mne sa vytráca ta atmosféra a nie iba na Mikuláša.
A Bukovský tvrdí, že želé cukríky niéééééééééééé!
Ovocie - aj mandarínky boli, aj arašidy. A ani perník nesmel chýbať.
Atmosféra - jaj, myslíš ako voľakedy, keď bolo nasnežené, vonku tma a v tej tme behali Mikuláši (Mikulášovi?), čerti a anjeli? Chodili od domu k domu a aj nejaký ten darček (sladkosť) priniesli? Alebo keď JRD zorganizovalo Mikulášske posedenie aj s Mikulášom, aj s anjelom, aj s čertom a potom sa premietla No počkaj zajac? (Inak, čerta som sa bála, aj som sa rozrevala a k Miklášovi som nechcela ísť, teda ani som nešla.)

OT: Prečo si myslíte, že zrovna musli tyčinky sú zdravé? Keď som si čítala na obale, koľko obsahujú cukru a tuku, tak to si radšej dám poctivú čokoládu, tá mi aspoň chutí.
Doplním: platí aj o keksoch z celozrnnej múky - keď v nich bude "kilo" tuku a cukru, tak sú asi také zdravé, ako tie z bielej múky.
Naposledy upravil Llívia : 02.12.10 at 12:08
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

100 % súhlas s Willminým príspevkom č. 17.

Áno, u nás aj dospelým nadeľuje Mikuláš. (Ja som tak mame nadelila už pred asi dvoma týždňami, lebo som nádielku nemala kde do Mikuláša opatrovať. A synovec už dostal darček od Ježíška, lebo som nevedela dočkať do Vianoc .)
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

U nás Sv. Mikuláš vždy chodil z 5teho na 6teho decembra, čiže ráno bola Mikulášska nádielka.... a dodržujem to dodnes...
Do balíčka samozrejme dávam ovocie, oriešky, ale taktiež i sladkosti ako lízanku, čokoládku, tyčinku, kinderko....je to síce nezdravé, ale moje deti milujú sladké, a vôbec si nemyslím, že cukor je až taký nebezpečný ako sa všade píše, hovorí ..../je kopec oveľa horších a nezdravších požívatín/
Ja ako decko, keď som sa dostala k cukríkom, pokiaľ som ich všetky poctivo do jedného "nezožrala",od balíka som sa ani nehla.... dnes sladké pre mňa nemusí byť.... Okrem sladkostí však deťom varím poctivú domácu stravu a nepoužívam polotovary, žiadne fasfoody - pretože to mojim deťom ani nechutí..., veľa ovocia, zeleniny a pohybu a doma to u nás vypadá, ako keby som všetko jedla ja, pretože naše deti nemajú ani gram tuku. Keď sa vyzlečú, ako keby odišli
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať