Zavrieť

Porady

Zdravotné poistenie v kocke

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Zdravotné poistenie je upravené zákonom č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len "ZZP").

Kto je poistenec - kto je poistený podľa ZZP.

Podľa ZZP sa za poistenca považujú v zásade všetky fyzické osoby (FO) s trvalým bydliskom na Slovensku, okrem FO pôsobiacich v cudzine a zdravotne poistených v cudzine (§ 3 ods.2 ZZP).

Poistencami sú i FO ktoré nemajú trvalé bydlisko na Slovensku, ak sú ekonomicky aktívne na Slovensku a nie sú zdravotne poistené v inom členskom štáte EÚ (§ 3 ods.3 ZZP).

Platitelia poistného.

ZZP definuje ako platiteľov poistného:
1. Zamestnancov a ich zamestnávateľov
2. Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO)
3. Štát
4. Osoby, ktoré nie sú ani zamestnancami ani SZČO a za ktorých neplatí poistné štát - tzv. "samoplatitelia".

Ak je FO súčasne zamestnancom i SZČO, platí poistné aj ako zamestnanec aj ako SZČO. Viď ďalej.

Zamestnanci a zamestnávatelia.

Za zamestnanca sa považuje FO v pracovnom pomere, služobnom pomere, štátny zamestnanec, spoločník s.r.o. - konateľ - člen družstva - člen štatutárneho, dozorného, samosprávneho orgánu právnickej osoby - ak za výkon funkcie poberá odmenu, atď - viď § 11 ods.3 ZZP.

Vymeriavací základ (VZ) zamestnanca a zamestnávateľa.

VZ je daný ako zdaniteľný príjem zamestnanca (§ 13 ods.1 až 3 ZZP), s niektorými výnimkami, uvedenými v § 13 ods.4 ZZP (odstupné, príjem zo sociálneho fondu, životné a pracovné jubileá, náhrada pri prac.pohotovosti atď.). Do VZ sa nezapočítavajú nezdaniteľné príjmy zamestnanca, napr. príjmy v rámci zákona o cestovných náhradách, stravné a pod. Do VZ sa nezapočítavajú príjmy plynúce zamestnancovi na základe iných právnych vzťahov ako vzťahov z ktorých je považovaný za zamestnanca - napr. nezapočítava sa príjem z dohôd o vykonaní práce a brigádnickej práci študentov.

VZ je najmenej vo výške úhrnu minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO zamestnancom. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pozor, suma minimálneho základu sa nekráti pri neplatenom voľne zamestnanca.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platné pre rok 2005).

Poistné zamestnanca a zamestnávateľa.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). Zamestnanec má určenú sadzbu 4%. Zamestnanec, ktorý je osobou so zdravotným postihnutím, má sadzbu 2%. Zamestnávateľ má určenú sadzbu 10%, za zamestnanca so zdravotným postihnutím 5%.

Osoba so zdravotným postihnutím je:
- poberateľ invalidného dôchodku priznaného podľa zákona č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení,
- poberateľ invalidného alebo čiastočného invalidného dôchodku priznaného podľa predpisov účinných do 31.12.2003,
- osoba, ktorá je podľa rozhodnutia Sociálnej poisťovne osobou so zníženou pracovnou schopnosťou od 20% do 39%
- držiteľ preukazu ŤZP.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v ročnom zúčtovaní (RZ) poistného.

Preddavky zamestnanca a zamestnávateľa.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výška je daná určenou sadzbou zo započítateľného príjmu zamestnanca, najmenej však zo sumy minimálneho základu, najviac zo sumy základu 43095 Sk. Preddavky sa zaokrúhľujú na celé Sk nahor.

SZČO.

Za SZČO sa považuje samostatne hospodáriaci roľník, živnostník, osoby podnikajúce podľa osobitných predpisov - notári, advokáti, znalci, zdravotnícki pracovníci, sprostredkovatelia, spoločníci V.O.S., komanditisti, profesionálni športovci, umelci a autori na základe ich vlastného vyhlásenia, atď. - viď § 11 ods.4 ZZP. Zjednodušene sa dá povedať, že za SZČO sa považuje každá FO, ktorá vykonáva činnosti z ktorých príjem je zdanený podľa § 6 zákona o dani z príjmov (s výnimkou príjmov z prenájmu, príjmov z činnosti osobného asistenta a umelcov-autorov, ktorí môžu ale nemusia byť prihlásení ako SZČO).

VZ SZČO.

VZ je daný ako podiel základu dane z činnosti SZČO (§ 6 zákona o dani z príjmov, ďalej ZDP) s výnimkou príjmov z prenájmov (§ 6 ods.3 ZDP) a príjmov zdanených zrážkovou daňou (§ 43 ZDP), neznížený o poistné na zdravotné poistenie a konštanty 2,14. Viď § 13 ods.6 ZZP.

Inak povedané, VZ vypočítame ako základ dane z príjmu podľa § 6 ZDP, okrem príjmov podľa § 6 ods.3 ZDP a príjmov podľa § 43 ZDP, ku ktorému pripočítame poistné na zdravotné poistenie, účtované do nákladov a tento výsledok vydelíme 2,14.

VZ je najmenej vo výške úhrnu minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO považovaná za SZČO. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pre rok 2005 to znamená sumu 6500 Sk. V prípade SZČO ktorá má 16 alebo 17 rokov je to suma 4875 Sk. V prípade SZČO mladšej ako 16 rokov a v prípade poberateľa invalidného dôchodku je to suma 3250 Sk.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platné pre rok 2005).

Poistné SZČO.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). SZČO má určenú sadzbu 14%. SZČO, ktorá je osobou so zdravotným postihnutím (definícia týchto osôb viď vyššie), má sadzbu 7%.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v RZ poistného.

Preddavky SZČO.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výška je v čase od 1.7.2005 do 30.6.2006 daná ako sadzba krát jedna dvadsaťštvrtina základu dane z činnosti SZČO (okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou) za rok 2004. Viď § 31 ods.4 ZZP.

Od 1.7.2006 bude výška preddavku SZČO daná sadzbou z pomernej časti základu dane z činnosti SZČO (okrem príjmov z prenájmu a príjmov zdanených zrážkou) za rok 2005, deleného konštantou 2,14. Viď § 16 ods.2 písm. b) ZZP.

Pomerná časť sa pritom rozumie základ dane neznížený o poistné na zdravotné poistenie, deleno počet kalendárnych mesiacov prevádzkovania činnosti SZČO v roku 2005 (na mesiac, v ktorom sa začala činnosť po prvom dni, sa neprihliada).

Ak SZČO v predošlom roku základ dane z činnosti SZČO nemala, výšku preddavku si určí sama.

Suma preddavku vypočítaná podľa predošlého postupu v prípade SZČO, ktorá súčasne nie je ani zamestnancom a nie je ani osobou podľa § 11 ods.8 písm.a) až i) a k) - to sú napr. študenti a dôchodcovia - musí byť najmenej vo výške sadzby krát minimálneho základu, v roku 2005 to štandardne je suma 910 Sk, v roku 2006 to bude suma 966 Sk.

Suma preddavku môže byť v prípade akejkoľvek SZČO v roku 2005 maximálne 6034 Sk, v roku 2006 maximálne 6647 Sk.

Ak výška preddavku vypočítaná podľa predošlého postupu je menšia ako 100 Sk, SZČO preddavok neplatí.

Preddavok SZČO sa zaokrúhľuje na celé Sk nahor.

Poistenci štátu.

Štát platí poistné za niektoré skupiny osôb, vymenované v § 11 ods.8 ZZP. Sú to napr. nezaopatrené deti, dôchodcovia, osoby evidované na úrade práce ako uchádzači o zamestnanie, osoby poberajúce dávku v hmotnej núdzi, práceneschopní zamestnanci a SZČO atď.

Výška poistného, ktoré platí štát, je v roku 2005 suma 575 Sk mesačne.

Za osoby, uvedené v § 11 ods.8 písm. a) až i) a k) ZZP - sú to najmä nezaopatrené deti (študenti) a dôchodcovia, platí štát poistné aj v prípade, ak sú zamestnancami, ak sú SZČO alebo ak majú v čase, kedy nie sú ani zamestnancami ani SZČO príjmy podľa § 5 a 6 ZDP, ak výška ich VZ z týchto činností je maximálne do výšky polovice úhrnu minimálnych miezd za obdobie, kedy sa v danom roku považuijú za takéto osoby. Suma minimálnej mzdy sa pritom berie vo výške 6500 Sk v roku 2005 - a vo výške 6900 Sk v roku 2006 pre každú takúto osobu bez rozdielu.

Napr. štát platí poistné za študenta za rok 2006 aj vtedy, ak študent zarobí v zamestnaní a v čase, kedy nie je zamestnaný, na dohody, v úhrne do 41400 Sk za rok 2006. Takýto študent sám poistné neplatí.

Štát platí poistné za dôchodcu - SZČO za rok 2006 aj vtedy, ak VZ tejto osoby dosiahne za rok 2006 maximálne sumu 41400 Sk. Takýto dôchodca napriek tomu že je súčasne SZČO, sám poistné neplatí.

Naopak to znamená, že ak VZ uvedených osôb presiahne hranicu polovice úhrnu minimálnych miezd, za takéto osoby štát poistné neplatí - takáto osoba si platí poistné ako každý iný zamestnanec alebo SZČO, prípadne sa stáva "samoplatiteľom" - poistencom podľa § 11 ods.2 ZZP.

Napr. študent za obdobie september až december nie je zamestancom a nie je ani SZČO a zarobí v tomto čase na dohody 20.000 Sk. Pretože je to viac ako 13.000 Sk = 1/2 z 4 x 6500), bude si musieť po skončení roka zaplatiť poistné sám, vo výške 14% z dosiahnutého príjmu 20.000 Sk.

Samoplatitelia.

Poistencami podľa § 11 ods.2 ZZP ("samoplatitelia") sú všetci poistenci, ktorí nie sú ani zamestnancami ani SZČO a ani za nich neplatí poistné štát. Typický príklad sú ženy (a muži) v domácnosti, osoby žijúce z úspor, z kapitálových príjmov, z náhodných príjmov atď. Sem patria aj osoby, za ktrorých inak platí poistné štát, ale prekročili hranicu príjmu danú ako polovica úhrnu minimálnych miezd - viď vyššie.

VZ samoplatiteľa.

VZ je daný ako dosiahnutý príjem podľa § 5 a § 6 ZDP. V praxi pôjde hlavne o príjmy zo závislej činnosti dosiahnuté v čase, kedy sa daná osoba nepovažuje za zamestnanca podľa ZZP (viď vyššie) - najmä príjmy z dohôd o vykonaní práce. Ďalej tu môže ísť o príjmy podľa § 6 dosahované z činnosti umelca a autora v prípade osoby, neprihlásenej ako SZČO. Viď § 13 ods.7 ZZP.

Ak samoplatiteľ takýto príjem nemá, VZ si určuje sám.

VZ je najmenej vo výške úhrnu súčinu "koeficientu" (= 0,6315) a minimálnych základov za všetky kalendárne mesiace rozhodujúceho obdobia, počas ktorých bola FO považovaná za samoplatiteľa. Minimálny základ je pritom daný ako minimálna mzda zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou podľa zákona č.90/1996 Z.z. o minimálnej mzde, platného k 1.1. daného roka. Pre rok 2005 to znamená sumu 6500 Sk. V prípade samoplatiteľa ktorý má 16 alebo 17 rokov je to suma 4875 Sk. V prípade samoplatiteľa mladšieho ako 16 rokov a v prípade poberateľa invalidného dôchodku je to suma 3250 Sk.

V roku 2005 sa takto posudzuje len obdobie a príjem od septembra do decembra 2005 (§ 31 ods.9 ZZP).

Za obdobie september až december 2005 je minimálny VZ samoplatiteľa (štandardne) suma 16419 Sk.

VZ je najviac vo výške 517140 Sk (platí pre rok 2005).

Poistné samoplatiteľa.

Poistné sa vypočítava percentuálne danou sadzbou z VZ (§ 12 ZZP). Samoplatiteľ má určenú sadzbu 14%. Samoplatiteľ, ktorý je osobou so zdravotným postihnutím (definícia týchto osôb viď vyššie), má sadzbu 7%.

Poistné sa platí preddavkami na poistné a zúčtováva sa v RZ poistného.

Preddavky samoplatiteľa.

Preddavky sa platia každý mesiac. Ich výšku si samoplatiteľ určuje sám. Viď § 16 ods.2 písm. d) ZZP.

Suma preddavku musí byť najmenej vo výške sadzby z minimálneho základu, v roku 2005 to štandardne je suma 575 Sk, v roku 2006 to bude suma 634 Sk.

Suma preddavku môže byť v roku 2005 maximálne 6034 Sk, v roku 2006 maximálne 6647 Sk.

Ročné zúčtovanie poistného.

Zmyslom ročného zúčtovania je vypočítať poistné z príjmov uplynulého roka - podobne, ako je to pri výpočte dane a daňových priznaniach.

Ročné zúčtovanie (RZ) sa robí po skončení roka v termíne do konca marca. RZ je povinné pre všetkých, ktorí boli počas uplynulého roka čo len deň SZČO.

Ostatní poistenci, teda poistenci, ktorí neboli SZČO, nemusia všetci podávať povinne RZ.

Zamestnanci sú povinní podať RZ vtedy, ak počas roka mali "kolísavé" príjmy - tj. mali mesiace s príjmom do 43095 Sk a aj mesiace s príjmom nad 43095 Sk. Ak počas celého roka mali príjem pod 43095 Sk alebo naopak počas celého roka príjem nad 43095 Sk, RZ podávať nemusia (ale môžu).

Samoplatitelia musia podať RZ vtedy, ak ich príjem bol vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd.

Poistenci štátu musia podať RZ rovnako len vtedy, ak ich príjem bol vyšší ako polovica úhrnu minimálnych miezd.

Koniec

Viac o zdravotnom poistení a ročnom zúčtovaní poistného sa dozviete na seminároch, termíny a miesta konania nájdete tu:
http://www.porada.sk/t14843-roene-zu...ako-na-to.html
Naposledy upravil Jozef Mihál : 03.12.05 at 22:07
Usporiadat
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Súhlas - listy SB a SD sa vzájomne vylučujú.

Ak bol čo len časť roka SZČO - a to bol, lebo podľa zákona platného v čase od 1.1.2005 do 31.8.2005 sa považoval za SZČO ako konateľ - musel použiť list SB - na list SD preto zabudnime.

V liste SB mal uviesť v časti týkajúcej sa výpočtu VZ (B07 a okolie) okrem príjmov konateľa aj základ dane z autorských honorárov - za celý rok 2005, z daňového priznania za rok 2005.
0 0
Zauzana Zauzana

Zauzana je offline (nepripojený) Zauzana

Veľmi pekne ďakujem za odpoveď, ak môžem ešte poprosiť o doplnenie k tejto téme: pokiaľ by zamestnanec nebol konateľom a mal príjmy podľa autorského zákona, mal uviesť na liste SD príjmy za aké obdobie /za celý rok 2005 alebo iba za obdobie od 1.9.2005 - 31.12.2005/?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ešte k tej otázke - prečo je to tak, nájdete vo vyhláške MZ SR k RZZP (239/2006) a najmä si nájdite "Poučenia" k jednotlivým tlačivám - je to aj tu niekde na Porade.

...ak by zamestnanec nebol konateľom a mal príjmy podľa autorského zákona, mal uviesť na liste SD príjmy za celý rok 2005.
0 0
Nikolka Kovacsova Nikolka Kovacsova
Neviem, na koho by som sa mala obrátiť s našim problémom. Ide o to, že môj otec je zamestnaný v Severnom Írsku, má odtiaľ aj Európsky preukaz zdravotného poistenia.Prišiel na vianoce domov, bol u lekára na vyšetrení kvôli vysokému krvnému tlaku a lekár ho odmietol vyšetriť. Povedal mu, že ho vyšetrí len v prípade, ak si za to zaplatí.
Vôbec neviem, ako je to vlastne s týmto európskym preukazom, aj ja ho mám, ale ani neviem, ako a kde by som ho mohla využiť, keď vraj v zahraničí neplatí... ??
Otec má na ňom UK, a sestrička sa ho pýtala, kde pracuje, na Ukrajine??
0 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Dobrý deň, do 16.10.2006 som bola na rodičovskej dovolenke a zároveň aj v pracovnom pomere, ktorý som ukončila 16.10.2006.
Od 1.3.2006 som SZČO. Za obdobie od 1.3.-16.10.2006 (moja RD) som preddavky na ZP neplatila, tak ma informovali na ZP, platil za mňa štát. Do ZP som platila úhrady od skončenia RD a rozviazania prac.pomeru, od 16.10.2006. Idem si zhruba pripraviť RZ ZP za rok 2006, celkom príjmy ako SZČO za obdobie od 3-12/06 som mala 250.000,-Sk, z pracovného pomeru som nemala žiadne príjmy. Som povinná doplatiť v ročnom zúčtovaní ZP aj za obdobie keď som bola na RD a súčasne aj v pracovnom pomere? Ďakujem pekne.
Katarína
0 0
bobacc bobacc

bobacc je offline (nepripojený) bobacc

Chcem povedať že sa mi páči velmi tento príspevok a cchem podakovat......
0 0
turbo turbo

turbo je offline (nepripojený) turbo

Stavebný inžinier
Pekný deň!
Podľa zákona o zdravotnom poistení SZČO má do konca marca urobiť RZ ZP. Avšak akosi som nepostrehol, čo a ako s RZ ZP za rok 2006. Zatiaľ akesi akoby ticho pred búrkou, ani nové tlačivá, ani žiadne horúce diskusie ako minulý rok. Žeby som bol niečo prehliadol? Tak sa pýtam ako je to teda s RZ ZP za rok 2006.
Pokojný deň!
0 0
Vilma54 Vilma54

Vilma54 je offline (nepripojený) Vilma54

Prosím poradiť či som dobre postupovala pri nedoplatku z RZZP za rok 2005 za zamestnancov, ktorí mali v priebehu roka 2005 nepravidelné príjmy.
- Nedoplatok zamestnancov - sadzba 4% som na základe RZZP zrazila
zo mzdy za 09/06 a uhradila som nedoplatok poisťovni.
- Nedoplatok zamestnávateľa - sro - podvojné účtovníctvo - sadzba 10%
som na základe RZZP uhradila z prostriedkov SRO poisťovni.
V účtovníctve roku 2005 som zúčtovala do HV - daňových nákladov predpokladanú výšku 73.427,- nedoplatku na ZP ako rezervu na účty 554/323 a v roku 2006 som účtovala 323/336 a 336/221.

Prosím o radu či môžem takto postupovať aj v roku 2006/2007,lebo nikde
som nečítala usmernenie o zúčtovaní nedoplatkov ZP právníckých osôb, ktorí sú tiež platcami ZP.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Jozef Mihál Pozri príspevok
Ad malina:
Áno, SZČO, ktorá má priznaný invalidný dôchodok, sa považuje na účely zákona o zdravotnom poistení za osobu so zdravotným postihnutím a má sadzbu poistného 7%.
Súčasne má minimálny základ v polovičnej výške, tj. v roku 2005 to bolo 3250 Sk, v roku 2006 to bude 3450 Sk.

Zníženie minimálneho základu sa týka aj SZČO, viď § 13 ods.17, kde odkaz 49 odkazuje na poznámku pod čiarou "§ 2 ods.1 písm. b) až d) zákona 90/1996 o minimálnej mzde".

Keby táto poznámka bola len "§ 2 ods.1 písm.b) zákona..." mali by pravdu pracovníčky Vašej ZP. Ale nie je tomu tak.

stále je v platnosti tento príspevok - aj na rok 2006 ?
Ďakujem.
Naposledy upravil lenkak : 04.03.07 at 14:06
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Lenka: Áno.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Jožko, potešil si ma,
ďakujem za uistenie.
Ešte ma napadlo:
platí to aj na čiastočne invalidnú SZČO - ešte po starom?
Ešte nie je preklasifikovaná po novom.
Naposledy upravil lenkak : 04.03.07 at 15:06
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Našla som:
pre r. 2006:
-75% zo sumy 6900 Sk, ak ide o SZČO, ktorá je požívateľom čiastočného invalidného dôchodku, a o mladistvú SZČO staršiu ako 16 rokov (= 5175 Sk).
-50% zo sumy 6900 Sk, ak ide o SZČO, ktorá je požívateľom invalidného dôchodku, invalidnú SZČO mladšiu ako 18 rokov a o SZČO mladšiu ako 16 rokov (= 3450 Sk).
0 0
deyna deyna

deyna je offline (nepripojený) deyna

Dobrý deň,
chcela by som sa informovať, ak študent je od 1.2.2006 SZČO a tiež pracuje celý rok na dohodu o brigádnickej práci študentov. Berú sa do úvahy príjmy z dohody alebo nie? Ďakujem
Naposledy upravil deyna : 14.03.07 at 10:53
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Len príjem z dohody za január.
0 0
SLAVKA.H SLAVKA.H

SLAVKA.H je offline (nepripojený) SLAVKA.H

Daňovník sa stal SZČO od 13.6.2006 dovtedy (od 1.1.2005 do 13.6.2006) nebol nikde evidovaný ani nepracoval. Zdravotná poisťovňa mu za toto obdobie vypočítala odvodovú povinnosť ktorú uhradil v marci, apríli a máji 2006. Môže si do daňového priznania r.2006 ako výdavok zahrnúť celé zaplatené poistné (za roky 2005-2006) alebo iba poistné týkajúce sa obdobia kedy bol SZČO teda od 13.6.2006 do 31.12.2006?

Ďakujem za odpoveď
Slavka
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Môže si v DP za r. 2006 zahrnúť do výdavkov aj poistné, ktoré musel platiť za r.2006 ako samoplatca.
0 0
Sponka Sponka

Sponka je offline (nepripojený) Sponka

Dobry vecer,
chcela by som aj ja prispiet svojou troskou do mlyna otazok o ZP.
Vstupne udaje:
SZCO, poberatel starobneho dochodku od 30.9.2005, zivnost ukoncena 4.1.2006. Prijmy zo zivnosti ziadne, vydavky do ZP za 1/2006 (124,- +910,- ako RZ ZPoistneho za r.2005) a do SP 900,-.
Prijmy z DVP (§5) za r.2006 vo vyske 44.150,- zdanene preddavkovo + 4.741,- zdanene zrazkou (§43).
Otazka je: musi podat D.priznananie B (lebo bol SZCO a vykazal stratu za r.2006 - § 32 Z. o dani z P.) aj ked jeho zdanitelny P nepresiahol limit 45.408,- a potom v termine aj rocne zuctovanie ZP, lebo P presiahli limit 1/2 min. mzdy?
Chcela by som sa poradit, ak ano, teda musi podat DP aj RZ ZP, bude musiet doplatit ZP z celeho prijmu 44.150,- pri rocnom zuctovani ZP? Mne to vychadza, ze ano, kde sa potom odpocitaju len zaplatene preddavky za 1/2007.

Keby nevykazal stratu, teda by sa nasla faktura na 2000,-Sk, aby pokryla jeho vydavky, stale by to bolo o tom, ze zdanitelne Pr. su nad (44.150 + 2000) 45.408,- a teda opat musi podat DP a nasledne aj RZ ZP (limit 41.400 prekroceny)?

Este jedna alternativa, DP musi podat, ale kedze zdanitelny prijem nepresiahol 45.408,-, to, co bolo zdanene preddavkovo sa mu vrati cele. RZ ZP bude musiet podat a zaplatit poistne z celej sumy.

Dakujem vsetkym vopred za radu.
Naposledy upravil Sponka : 16.03.07 at 19:05
0 0
vierka22 vierka22

vierka22 je offline (nepripojený) vierka22

Dobrý večer. Potrebovala by som poradiť. Mám klienta, ktorý mal v roku 1995-2001 živnosť. Dňa 30.11.2001 ukončil živnosť s tým, že si vysporiadal všetky poisťovne, myslím, že sa ani nedalo ukončiť bez toho živnosť a dostal aj potvrdenie, že to má OK. Dňa 26.04.2010dostal výzvu na zaplatenie 279 Eur.On tie doklady vyhodil už je to 9-10 rokov teraz od neho žiadajú tento nedoplatok. čo má robiť? Poraďte prosím, ako sa má brániť? Vierka 22
0 0
mimi1111 mimi1111

mimi1111 je offline (nepripojený) mimi1111

Dobry den ,prosim o pomoc,chceme zamestnat dochodcu do TPP,treba ho nahlasit do SP a ZP?Dakujem velmi pekne
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno treba, tak ako každého iného zamestnanca.
0 0
Načítať ďalšie