Zavrieť

Porady

Ako postupovať pri vklade nehnuteľnosti do s.r.o.

Vlastním nehnuteľnosť ako súkromná osoba, založil som s.r.o. a chcem vložiť
nehnuteľnosť do s.r.o. Aký je postup a čo k tomu potrebujem ?
Budem vďačný za každú radu
Senderov
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    Ak ju chces vlozit do zakladneho imania, tak musis si dat vypracovat znalecky posudok na odhad vseobecnej hodnoty nehnutelnosti.
    A nasledne vypracovat pre OR SR navrh na zmenu udajov zapisanych do OR SR.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Len dodám, že aj keď vkladom sa nebude zvyšovať ZI je potrebný znalecký posudok na určenie vstupnej ceny.

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Ja ešte doplním profesionála:

    Ak sa rozhodnete vložiť nehnuteľnosť do základného imania,
    musíte po vypracovaní znaleckého posudku ako jediný spoločník s.r.o. rozhodnúť o zvýšení základného imania a prevziať záväzok na nový nepeňažný vklad. Konateľ musí následne vypracovať úplné znenie zakladateľskej listiny a potvrdiť splatenie vkladu. Listiny o týchto skutočnostiach je potrebné doložiť spolu so znaleckým posudkom a návrhom zmien (formulár nájdete na www.orsr.sk) do obchodného registra.
    Súčasne môže byť podaný návrh na vklad vlastníctva s.r.o. do katastra.

    Všetko dobré.

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Praktické asi žiadne, resp. mňa nič nenapadá.

    Samozrejme, s.r.o. s vyšším základným imaním pôsobí na zmluvných partnerov dôveryhodnejšie ako 5 tis. eseročka, pretože vyššie základné imanie vytvára zdanie majetnosti. Naozaj to však môže byť iba zdanie, pretože majetok, ktorý pôvodne vytvoril základné imanie, môže s.r.o. predať a o peniaze následne prísť (napr. zle investovať), pričom ZI ostane nezmené.

    Ak by Vám však banka mala poskytovať úver, výška základ. imania nie je pre ňu rozhodujúca, ale bude posudzovať vlastné základné imanie, štruktúru majetku, záväzkov a pohľadávok.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    Senderov Pozri príspevok
    Vlastním nehnuteľnosť ako súkromná osoba, založil som s.r.o. a chcem vložiť
    nehnuteľnosť do s.r.o. Aký je postup a čo k tomu potrebujem ?
    Budem vďačný za každú radu
    Senderov
    možno je to , ale načo je dobré vkladať nehnuteľnosť do jednoosobovej sro? resp. aké to má praktické využitie?
    nakoľko ak by si danú nehnuteľnosť chcel niekedy predávať tak budeš musieť platiť daň zo zisku, (ako FO si za určitých podmienok oslobodený od platenia dane), pri likvidácií sro sú to ďalšie papierovačky ak sa chce nehnuteľnosť vyradiť...

    danú nehnuteľnosť si môžeš ako FO prenajať svojej sro... napr. za 500 € ročne... (t.j. legálnym spôsobom si oslobodený od platenia dane z príjmu a odvodov) čo si sro uplatniť nemôže a sro ju môže prenajímať ďalej za vyššie nájomné......

    john21 je offline (nepripojený) john21

    john21
    Dobrý deň,
    tiež by som potreboval radu ohladom vkladu pozemku do ZI s.r.o.
    Nie je potrebné robiť valnú hromadu formou notárskej zápisnice?
    Je v podstate proces vypracovania dokumentov totožný ako pri navýšení ZI peňažným vkladom? teda musí byť doložený znalecký posudok na majetok.
    Do katastra sa musia aké dokumento podať?
    Je možné teda súbežne podať návrh na zápis zmeny do OR a aj do katastra?
    Dakujem za odpoved a prajem príjemne prežitie vianoc.

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Dobrý deň,

    áno, keď chcete vložiť do ZI pozemok, musí valné zhromaždenie, resp. jediný spoločník rozhodnúť o zvýšení základného imania nepeňažným vkladom, oceneným znaleckým posudkom (neplatí vždy - ust. §59b obch. zák.).

    Osoba, ktorá vkladá nehnuteľnosť do ZI s.r.o., prevezme písomný záväzok na nový nepeňažný a presne identifikovaný vklad. Táto listina spolu s vyhlásením konateľa o prevzatí nepeňažného vkladu a návrhom na vklad vlastníckeho práva s.r.o. k nehnuteľnosti sa podáva do katastra.
    Podľa mojich skúseností je možné podať súčasne návrh na vklad VP do katastra, ako aj návrh na zápis zvýšenia základného imania spoločnosti do obchodného registra. Ak by ste s tým potrebovali pomôcť, návrhy do ORSR podávame so zaručeným elektronickým podpisom (50% zníženie súdneho poplatku).

    Všetko dobré.
    ak chcem vložiť nepeňažný vklad do spoločnosti a ide o nehnuteľnosť..čo by sme mali pripojiť k návrhu na vklad VP do katastra?
    stačí iba písomné vyhlásenie vkladateľa s overeným podpisom,výpis z obchodného registra?aj ten znalecký posudok?
    Ďakujem!

    Eva10 je offline (nepripojený) Eva10

    Eva10
    Nestačí. Písomné vyhlásenie vkladateľa je len prejavom vôle jednej strany-vkladateľa. K právnemu úkonu potrebuješ aby sa stretli prejavy vôle vkladateľa o tom, že nehnuteľnosť do ZI spoločnosti vkladá a na druhej strane vôla spoločnosti, že zvýši ZI týmto nepeňažným vkladom. Toto by malo byť súčasťou rozhodnutia VZ alebo jediného spoločníka, nahrádzajúce VZ o tom, že sa zvýši ZI nepeňažným vkladom a čo bude predmetom a v akej výške sa započíta do ZI.

    john21 je offline (nepripojený) john21

    john21
    viete mi prosím poradiť, môže spoločnosť navýšiť základné imanie o pozemok ktorý reálne vlastní? ak áno viete mi poradiť postup?
    dakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    potrebuješ znalecký posudok.
    Čo tým sleduješ?

    john21 je offline (nepripojený) john21

    john21
    znalecký posudok máme. potrebujeme to kôli banke.. ide o to či ten pozemok musia vložiť do základného imania spoločníci alebo môže spoločnosť pozemok obstarať a tým potom navýšiť ZI?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    john21 Pozri príspevok
    viete mi prosím poradiť, môže spoločnosť navýšiť základné imanie o pozemok ktorý reálne vlastní? ak áno viete mi poradiť postup?
    dakujem
    ak sro vlastní pozemok, tak ho má na 031 - alebo?
    john21 Pozri príspevok
    znalecký posudok máme. potrebujeme to kôli banke.. ide o to či ten pozemok musia vložiť do základného imania spoločníci alebo môže spoločnosť pozemok obstarať a tým potom navýšiť ZI?
    ako môže sro niečo obstarať, čo už vlastní?

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Dobrý deň,

    ak s.r.o. už vlastní pozemok (ak ho nenadobudla za vklady spoločníkov, t.j. z prostriedkov základného imania, ale napr. z výnosov získaných pri vlastnej činnosti, z nerozdeleného zisku a pod.), môže zvýšiť svoje základné imanie podľa § 144 obch. zák.

    V tom prípade však nepôjde o zvýšenie zákl. imania nepeňažným vkladom, ale z vlastných zdrojov spoločnosti (napr. z vlastného imania, nerozdeleného zisku a pod.).

    Teda, ak sa nadobudnutie nehnuteľnosti alebo iných hodnôt prejaví na zvýšení vlastného imania s.r.o., s.r.o. môže o rozdiel vlastného imania a základného imania zvýšiť svoje základné imanie.
    Postup máte v ust. § 144 obch. zák.

    Všetko dobré.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.