Zavrieť

Porady

V predčasnom dôchodku sa bude dať niečo privyrobiť?

Išla som do predčasného dôchodku,lebo mám zamestnanie z nízkou mzdou.
Teraz sa musím rozhodnúť zrušiť predčasný dôchodok a naďalej ešte 2 roky pracovať za nízku mzdu,alebo zostať v predčasnom dôchodku,ktorí je tiež malý ,lebo som celý život mala malý plat.Vzala som si pôžičku,niečo čo bolo staré som si kúpila a teraz to nebudem mať z čoho splácať,lebo budem mať o jeden príjem menej.Môžem si privyrobiť?Môžem brigádovať?Môžem ísť zametať do NR? Poradte mi prosím!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    Popoluška54 Pozri príspevok
    Išla som do predčasného dôchodku,lebo mám zamestnanie z nízkou mzdou.
    Teraz sa musím rozhodnúť zrušiť predčasný dôchodok a naďalej ešte 2 roky pracovať za nízku mzdu,alebo zostať v predčasnom dôchodku,ktorí je tiež malý ,lebo som celý život mala malý plat.Vzala som si pôžičku,niečo čo bolo staré som si kúpila a teraz to nebudem mať z čoho splácať,lebo budem mať o jeden príjem menej.Môžem si privyrobiť?Môžem brigádovať?Môžem ísť zametať do NR? Poradte mi prosím!
    Ako predčasná dôchodkyňa nemôžeš pracovať na trvalý pracovný pomer ale môžeš robiť na dohodu o vykonaní práce, alebo na dohodu o pracovnej činnosti.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    pongovo Pozri príspevok
    Dobrý deň
    Prosím poradiť či predčasný dôchodca môže robiť na dohodu. Ak ano,tak koľko je stanovený max.zárobok.
    áno, PSD môže robiť na dohodu. Odmena nie je ohraničená, záleží, na akej odmene sa dohodnú.

    vieraaaa je offline (nepripojený) vieraaaa

    vieraaaa
    GAP Pozri príspevok
    Predčasna dochodkyna nemoze pracovat na TTP? Ani u podnikatela? Myslela som ze len vo verejnej sprave. a co starobny dochodca?
    Predčasná starobná dôchodkyňa nie - nemôže, starobná áno. Čo sa týka štátnej a verejnej správy, tak o tom sa vravelo na samom začiatku a nakoniec pokiaľ viem, ich sa to netýka, čiže môžu pracovať aj poberatelia predč. starobného dôchodku.
    Predč. starobný dôchodcovia budú môcť poberať aj plat aj dôchodok ešte do konca februára, potom od marca buď budú poberať dôchodok alebo mzdu. Tie dva mesiace sú z dôvodu, že aby sa stihol ukončiť PP s nimi pri dvojmesačnej výpovednej lehote.
    Pokiaľ predčasný dôchodca neukončí PP do konca februára, SP mu prestane vyplácať dôchodok.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    vieraaaa Pozri príspevok
    Predčasná starobná dôchodkyňa nie - nemôže, starobná áno. Čo sa týka štátnej a verejnej správy, tak o tom sa vravelo na samom začiatku a nakoniec pokiaľ viem, ich sa to netýka, čiže môžu pracovať aj poberatelia predč. starobného dôchodku.
    Predč. starobný dôchodcovia budú môcť poberať aj plat aj dôchodok ešte do konca februára, potom od marca buď budú poberať dôchodok alebo mzdu. Tie dva mesiace sú z dôvodu, že aby sa stihol ukončiť PP s nimi pri dvojmesačnej výpovednej lehote.
    Pokiaľ predčasný dôchodca neukončí PP do konca februára, SP mu prestane vyplácať dôchodok.
    Žiadni predčasní dôchodcovia nemôžu od 1.3.2011 pracovať v pracovnom pomere - ani vo verejnej či štátnej správe.

    GAP je offline (nepripojený) GAP

    GAP
    Predčasna dochodkyna nemoze pracovat na TTP? Ani u podnikatela? Myslela som ze len vo verejnej sprave. a co starobny dochodca?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    mapa Pozri príspevok
    Predčasní dôchodcovia-môžu byť konatelia a na konci roka zobrať odmenu zo zisku?

    Akú odmenu zo zisku ? Ak ide o vyplatenie podielu na zisku po zdanení (týka sa to spoločníkov, nie konateľov), tak takéto plnenie sa nepovažuje za mzdu z pracovného pomeru. Teda môže poberať predčasný dôchodok aj citované plnenie.

    MIRKA111 je offline (nepripojený) MIRKA111

    MIRKA111
    Chcem sa opýtať a ako to bude s tými čo majú trojmesačnú výpovednú dobu??? Tý to nestihnú do konca februára.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    MIRKA111 Pozri príspevok
    Chcem sa opýtať a ako to bude s tými čo majú trojmesačnú výpovednú dobu??? Tý to nestihnú do konca februára.
    Prečo trojmesačnú ? Výpoveď dáva zamestnanec - nie zamestnávatel a VD zamestnanca je zo ZP 2-mesačná (iba ak by bola dohodnutá dlhšia v prac.zmluve).

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Popoluška, otvor si tému "Otázky na ministra práce ......... ", tam nájdeš odpoveď.
    Dobrý deň. Neviem či som tu správne ale skusím. Som na predčasnom dôchodku ale zároveň aj pracujem . Som v trvalom pracovnom pomere. Od novembra 2010, kedy som mala úraz som na PN. Zaujíma ma či od marca 2011 mi bude popri predčasnom dôchodku aj naďalej vyplácaná PN

    Miška1 je offline (nepripojený) Miška1

    Účtovníčka som a účtovníčkou zostanem ...viac Miška1
    mapa Pozri príspevok
    Predčasní dôchodcovia-môžu byť konatelia a na konci roka zobrať odmenu zo zisku?
    Bohužiaľ nemôžu, nakoľko sa musia prihlásiť na SP ako zamestnanci s nepravidelným príjmom a tým prídu o predčasný dôchodok. Podľa mňa by však mohli mať dohodu o vykonaní práce a cez túto dohodu im vyplatiť odmenu. No pozor-asi vznikne dvojité zdanenie príjmov, kedže ide o podiely zo zisku( zdaneného).
    Naposledy upravil Miška1 : 09.01.11 at 22:01

    Miška1 je offline (nepripojený) Miška1

    Účtovníčka som a účtovníčkou zostanem ...viac Miška1
    valikaa111 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Neviem či som tu správne ale skusím. Som na predčasnom dôchodku ale zároveň aj pracujem . Som v trvalom pracovnom pomere. Od novembra 2010, kedy som mala úraz som na PN. Zaujíma ma či od marca 2011 mi bude popri predčasnom dôchodku aj naďalej vyplácaná PN
    Obávam sa, že od marca Vám prestanú vyplácať predčasný dôchodok, nakoľko na SP ste evidovaná ako zamestnanec v TPP. Tým, že ste na PN, ešte neznamená, že máte zánik poistenia, stále ste evidovaná ako zamestnanec. Buď ukončíte PN-ku a ku koncu februára aj pracovný pomer a tým budete mať naďalej vyplácaný predčasný dôchodok, alebo ukončíte pracovný pomer. Môžte však pracovať na dohodu o vykonaní práce. Je tam však určité obmedzenie, že práca nesmie prekročiť 350 hodín za rok.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    valikaa111 Pozri príspevok
    Dobrý deň. Neviem či som tu správne ale skusím. Som na predčasnom dôchodku ale zároveň aj pracujem . Som v trvalom pracovnom pomere. Od novembra 2010, kedy som mala úraz som na PN. Zaujíma ma či od marca 2011 mi bude popri predčasnom dôchodku aj naďalej vyplácaná PN
    Ak ukončíš pracovný pomer k 28.2.2011 - ano.

    jana32 je offline (nepripojený) jana32

    jana32
    Dobrý deň prajem , chcem sa pre istotu uistiť, máme zamestnankyňu, ktorá je od decembra na predčasnom starobnom dôchodku a u nás má pracovný pomer na dobu určitú. Čiže od 1.3.2011 nebude môcť pracovať, áno? Ale keďže u nás má len úväzok na 8 hodí týždenne, mohli by sme jej dať dohodu o pracovnej činnosti a neprišla by o predčasný dôchodok. Ďakujem

    Timka1 je offline (nepripojený) Timka1

    Timka1
    jana32 Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem , chcem sa pre istotu uistiť, máme zamestnankyňu, ktorá je od decembra na predčasnom starobnom dôchodku a u nás má pracovný pomer na dobu určitú. Čiže od 1.3.2011 nebude môcť pracovať, áno? Ale keďže u nás má len úväzok na 8 hodí týždenne, mohli by sme jej dať dohodu o pracovnej činnosti a neprišla by o predčasný dôchodok. Ďakujem
    môže pracovať aj po 1.3.2011, ale nebude poberať PSD, do 28.2.2011 sa musí rozhodnúť či bude naďalej zamestnaná alebo bude poberať dôchodok

    tak ako píšeš, pokiaľ má len čiastočný úväzok, je lepšie ukončiť PP a zamestnať ju na DoPČ

    katka50 je offline (nepripojený) katka50

    katka50
    jana32 Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem , chcem sa pre istotu uistiť, máme zamestnankyňu, ktorá je od decembra na predčasnom starobnom dôchodku a u nás má pracovný pomer na dobu určitú. Čiže od 1.3.2011 nebude môcť pracovať, áno? Do 28.2.2011 sa musí rozhodnúť. Ak ostane pracovať od 1.3.2011 jej SP pozastaví výplatu dôchodku. Ak chce poberať dôchodok - musí to oznámiť SP tuším do 10.2.2011, aby jej pokračovala výplata dôchodku bez prerušenia.Ale keďže u nás má len úväzok na 8 hodí týždenne, mohli by sme jej dať dohodu o pracovnej činnosti a neprišla by o predčasný dôchodok. Áno.Ďakujem
    Odpovede v texte.

    pongovo je offline (nepripojený) pongovo

    pongovo
    Dobrý deň
    Prosím poradiť či predčasný dôchodca môže robiť na dohodu. Ak ano,tak koľko je stanovený max.zárobok.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.