Zavrieť

Porady

NETBOOK LENOVO U165

Niekolko otazok ohladne netbooku Lenovo U165 - Win 7 home premium

1. Originalita WiN - na spodku NB mam - MS Win 7 Home premium - 64 OA a nejake cislo znaky : 4ZCU7-FUF4F-.xxxxx-xxxxx-xxxxx. ale ked sa pozriem do characteristik systemu tak tam pisu ze system win je aktivny a KOD PRODUCT ID je: 00470-OEM-7893587-xxxxx - tak ktore si vlastne mam zapamatat / zapisat pre pripad potvrdenia originality OS.

2. NB nema diskovu mechaniku - co v pripade potreby preinstalovania systemu? Nemam vlastne ziadne DVD na pripadnu obnovu systemu.

3. HDD je 500GB a je deleny na C - 470 GB a D-30 GB. Chcel by som to pomenit ci uz za pomoci EASUS portion master alebo Partion vizard na 3 casti, C-system, D-data a programi, U - Ubuntu
- staci na win 7, disk C - 50GB - vsetky programy chcem instalovat na D (NOD, Firefox, Thunderbird, KMplayer atd...)
- staci na UBUNTU disk U - 50 GB + programi Firefox, Thunderbird, Open Ofice.....
- je mozne nechat cast C ako NTSF a cast D zmenit na FAT 32, system je win 64. je mozne mat na jednom fyzickom disku dve rozne alokacne tabulky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    kergulaan Pozri príspevok
    Niekolko otazok ohladne netbooku Lenovo U165 - Win 7 home premium

    1. Originalita WiN - na spodku NB mam - MS Win 7 Home premium - 64 OA a nejake cislo znaky : 4ZCU7-FUF4F-.xxxxx-xxxxx-xxxxx. ale ked sa pozriem do characteristik systemu tak tam pisu ze system win je aktivny a KOD PRODUCT ID je: 00470-OEM-7893587-xxxxx - tak ktore si vlastne mam zapamatat / zapisat pre pripad potvrdenia originality OS.

    2. NB nema diskovu mechaniku - co v pripade potreby preinstalovania systemu? Nemam vlastne ziadne DVD na pripadnu obnovu systemu.

    3. HDD je 500GB a je deleny na C - 470 GB a D-30 GB. Chcel by som to pomenit ci uz za pomoci EASUS portion master alebo Partion vizard na 3 casti, C-system, D-data a programi, U - Ubuntu
    - staci na win 7, disk C - 50GB
    - vsetky programy chcem instalovat na D (NOD, Firefox, Thunderbird, KMplayer atd...)
    - staci na UBUNTU disk U - 50 GB + programi Firefox, Thunderbird, Open Ofice.....
    - je mozne nechat cast C ako NTSF a cast D zmenit na FAT 32, system je win 64. je mozne mat na jednom fyzickom disku dve rozne alokacne tabulky?
    2. samozrejme, ze nema cd/dvd mechaniku, ved je to netbook. Nebol uz v netbooku nainstalovany nejaky soft, ktorym si mal urobit recovery (na nejaku skrytu particiu) ?
    3. Manazovanie disku mozes robit napr. ces acronis disc director, alebo nejaky iny soft.

    staci

    aj ked ich nainstalujes na D, tak niektore casti sa nainstaluju aj na c napr. kniznice, prip. zapisy do registrov ....a pod. Takze pri reinstale budes musiet niektore programy znova instalovat

    staci

    Arnold123 je offline (nepripojený) Arnold123

    Arnold123
    kergulaan Pozri príspevok
    Niekolko otazok ohladne netbooku Lenovo U165 - Win 7 home premium

    1. Originalita WiN - na spodku NB mam - MS Win 7 Home premium - 64 OA a nejake cislo znaky : 4ZCU7-FUF4F-.xxxxx-xxxxx-xxxxx. ale ked sa pozriem do characteristik systemu tak tam pisu ze system win je aktivny a KOD PRODUCT ID je: 00470-OEM-7893587-xxxxx - tak ktore si vlastne mam zapamatat / zapisat pre pripad potvrdenia originality OS.

    2. NB nema diskovu mechaniku - co v pripade potreby preinstalovania systemu? Nemam vlastne ziadne DVD na pripadnu obnovu systemu.

    3. HDD je 500GB a je deleny na C - 470 GB a D-30 GB. Chcel by som to pomenit ci uz za pomoci EASUS portion master alebo Partion vizard na 3 casti, C-system, D-data a programi, U - Ubuntu
    - staci na win 7, disk C - 50GB - vsetky programy chcem instalovat na D (NOD, Firefox, Thunderbird, KMplayer atd...)
    - staci na UBUNTU disk U - 50 GB + programi Firefox, Thunderbird, Open Ofice.....
    - je mozne nechat cast C ako NTSF a cast D zmenit na FAT 32, system je win 64. je mozne mat na jednom fyzickom disku dve rozne alokacne tabulky?
    1. Product ID sa generuje na základe zadaného product key a HW, na ktorý sa inštaluje system.

    2. Určite budeš mať skrytú partíciu. Výrobcovia dnes málokedy dajú DVD. Existuje možnosť nechať si poslať za mierny poplatok DVD so systemom. Na PC, ktoré má DVD mechaniku je možné potom vytvoriť boot USB.
    Niektoré utility od výrobcu netbooku majú možnosť tiež vytvoriť boot USB zo skrytej partície.
    Prípadne môžeš použiť nejaký soft na klonovanie disku.

    3. Pri zmene veľkosti partícií nie je zaručené, že sa dáta nepoškodia, odporúčal by som to radšej niekam zálohovať. Niečo sa mi marí, že malo Kubuntu v LiveCD na klonovanie diskov.
    Nástroj na rozdelenie diskov má aj Ubuntu v LiveCD - GParted.
    - 50 GB sa mi zdá málo pre Win 7.
    - Ubuntu dovoluje adresár Home uložiť aj ako inú partíciu. Je to dobré keď preinštaluješ Ubuntu a nastavenia všetkých programov ostanú.
    - FAT32? To sa ešte dnes používa niekde okrem USB? Dovoluje uložiť súbory max. veľkosti 4 GB. Možné to je, ale dnes už sa to veľmi nepoužíva. Radšej NTFS. Ten je odolnejší proti tvrdým reštartom.
    Win 7 na svoju systemovu particiu ani nedovolí dať iný ako NTFS.

    Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

    Vlado40
    Ak rozdelíš 500GB HDD ,tak určite nemudeš mať C 470GB a a D 30GB.Skôr tam bude HDD 640GB ,ktorý má približne 596 GB a tých 96GB je skrytý oddiel recovery.Pozri sa do biosu a budeš vedieť aký máš HDD.Kúp si externú DVD mechaniku cez USB a využiješ ju aj na napaľovanie.

    kergulaan je offline (nepripojený) kergulaan

    kergulaan
    Dakujem vsetkym za odpovede / rady.

    Pre Nandrolon
    - FAT 32 - iba ma to zaujimalo, zo zvedavosti ci je to mozne?
    - C a U chcem co najmensie, aby D bolo co najvacsie, budem tam mat dost dat. Ved aj preto som si vybral NtB s 500 GB diskom.


    Pre Fero11
    - Na NtB bol uz nainstalovany WIN 7 Home Premium 64. Pri spusteni sa ma to len spytalo na jazyk ktory chcem a to bolo vsetko. Lenovo ma, teda aspon na tomto NtB OneKey Rescue System - kde sa na disku uklada zrkadlovy obraz nastaveni atd. Takze asi tam bude to Recovery.
    - delenie disku - vies mi poradit v com je Acronis disk director iny / lepsi ako mnou spomynane EASUS portion master alebo Partion vizard - nema s tym ziadne skusenosti, takze neviem posudit kvalitu.

    Pre Arnold123
    Na NtB nemam zatial nic, najprv si chcem porobit tie particie a potom az zacnem instalovat programi.
    UBUNTU a Home adresar - moznost novej particie pre Home adr. sa mi ukaze pri instalacii Ubuntu, alebo musi byt urobena vopred. V tom pripade by som mal disk rozdelit 4 casti C, D U, H ?

    Pre Vlado40
    Disk je deklarovany ako 500 GB, samozrejme je tam skryta particia a aj prepocet kB, MB a GB je iny ore system a iny pre vyrobcov HDD - ja som to napisal tak len pre zjednodusenie. Mne ukazuje C: 421 - volne 402 a D 28 a volne 27

    Este raz vdaka

    Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

    Fero11
    kergulaan Pozri príspevok
    Pre Fero11
    - Na NtB bol uz nainstalovany WIN 7 Home Premium 64. Pri spusteni sa ma to len spytalo na jazyk ktory chcem a to bolo vsetko. Lenovo ma, teda aspon na tomto NtB OneKey Rescue System - kde sa na disku uklada zrkadlovy obraz nastaveni atd. Takze asi tam bude to Recovery.
    - delenie disku - vies mi poradit v com je Acronis disk director iny / lepsi ako mnou spomynane EASUS portion master alebo Partion vizard - nema s tym ziadne skusenosti, takze neviem posudit kvalitu.
    Neviem v com je acronis lepsi, ja som nic ine nepouzival iba acronis

    Arnold123 je offline (nepripojený) Arnold123

    Arnold123
    kergulaan Pozri príspevok
    Pre Arnold123
    Na NtB nemam zatial nic, najprv si chcem porobit tie particie a potom az zacnem instalovat programi.
    UBUNTU a Home adresar - moznost novej particie pre Home adr. sa mi ukaze pri instalacii Ubuntu, alebo musi byt urobena vopred. V tom pripade by som mal disk rozdelit 4 casti C, D U, H ?
    V Ubuntu sa home ako iná partícia dá nastaviť pri inštalácii v možnosti Upresniť.


    Prípojný bod potom bude /home. Ubuntu potrebuje ešte jednu partíciu - Swap.


    Dalo by sa to aj dodatočne urobiť už v nainštalovanom systeme, ale je s tým trocha práce.

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    1. dôležité je to čo je na štítku, ale môžeš si opísať obidve, ja nemám opísané pre istotu nič :-)))

    2. možno budeš mať inštaláciu windowsu v nejakom skrytom oddiele, ktorý nevidíš, ale pri stisku určitej kombinácii klávesy, alepo padnutí systému ju vyvoláš. Ak by si ju nemal, môžeš si od niekoho požičať dvd a nainštalovať konkrétne tú verziu, čo máš písanú na štítku a zadáš si svoje číslo

    3. pre WIN 7 by som kľudne nechal 100 GB /pri 500 GB disku to nie je veľa/
    - na jednom fyzickom disku aj NTFS aj FAT - neskúšal som, ale mohlo by to fungovať...

    - mimochodom kvôli čomu chceš ešte FAT32 ?

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    na veľkosť a rozdelenie disku sa pozri:

    štart-ovládací panel-nástroje na správu-správa počítača-ukladací priestor-správa diskov

    tam uvidíš všetky podrobnosti o disku, prípadne je možné aj zväčšiť aj zmenšiť ale pozor nikdy sa nedá upravovať veľkosť oddielu, čo sú proti sebe, teda prvému oddielu nepridáš miesto z tretieho...

    toto ale umoňujú programy, ja osobne používam ACRONIS DISK DIRECTOR a na klonovanie disku ACRONIS TRUE IMAGE, sú to asi najlepšie programy čo som skúšal, sú v SK, resp. CZ jazyku... ale platené, takže ....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.