Zavrieť

Porady

Ukoncenie ziv. poistenia a sudne vymahanie dlznej sumy?

Ahojte,dufam ze pisem do dobrej sekcie
Takze priatelkina mama po cca 4-5 rokoch predcasne skoncila zivotnu poistku,vybavila vypoved vsetko v poriadku uz len pockat na peniaze a jedneho dna jej prisiel list ze eviduju dlzne poistne a ak to nezaplati tak to budu sudne vymahat.
To sa mi zda nejake cudne ved ziv. poistenie nieje uver ani hypoteka ani nakup na splatky co im ma co ona dlzit,za co?Nemala uhradeny posledny mesiac a na dalsi to isla zrusit.Snad by sa tym padom mala len znizit odkupna hodnota a tym menej jej potom vyplatia nie?
Vdaka za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Miso85 Pozri príspevok
    Ahojte,dufam ze pisem do dobrej sekcie
    Takze priatelkina mama po cca 4-5 rokoch predcasne skoncila zivotnu poistku,vybavila vypoved vsetko v poriadku uz len pockat na peniaze a jedneho dna jej prisiel list ze eviduju dlzne poistne a ak to nezaplati tak to budu sudne vymahat.
    To sa mi zda nejake cudne ved ziv. poistenie nieje uver ani hypoteka ani nakup na splatky co im ma co ona dlzit,za co?Nemala uhradeny posledny mesiac a na dalsi to isla zrusit.Snad by sa tym padom mala len znizit odkupna hodnota a tym menej jej potom vyplatia nie?
    Vdaka za odpovede.
    Málo údajov si uviedol na to, aby sme ti vedeli kvalifikovane povedať, či je dlžná suma oprávnená alebo nie.

    V prvom rade - bola to kapitálová živ. poistka, alebo nejaká iná?

    Platilo sa to mesačne, alebo ročne či v iných intervaloch?

    Treba si uvedomiť, že ak vypovieš poistku, tak tá nekončí v tom mesiaci, kedy výpoveď dáš, ale existuje nejaká výpovedná doba, ktorá je 6 týždňov. Takže sa môže stať, že po podaní výpovede ešte poistka platí 2 mesiace a za tú dobu treba platiť. Možno od nej požadujú zaplatiť tú splátku za posledný mesiac.

    Na druhej strane, ak poistka má odkupnú hodnotu, tak poisťovňa pri výplate odkupnej hodnoty si dlžné poistné odpočíta. Otázne je, aká je odkupná hodnota.

    Ak chceš s tým pomôcť, bude treba pozrieť poistnú zmluvu, dátum doručenia výpovede a list, čo poslala poisťovňa.

    Miso85 je offline (nepripojený) Miso85

    Miso85
    Neviem nieje to moja poistka takze nejake extra detaily nepoznam ale je to investicne zivotne poistenie od ING.Platila sa mesacne nejakych 50€ post. poukazkou a odkupna hodnota bola cca 1000€ k julu.Momentalnu odkupnu hodnotu este neposlali.
    Ale ide o ze preco sa tym padom ze jej chybaju tie posledne 3mesiace(1.5neuhradeny+1.5 ta odstupna lehota) neznizi len ta odkupna hodnota a to menej jej vratia a nie teraz pred vianocami od nej pytaju doplatit 208€.Samozrejme nic nezdokladovane len tak tresnuta suma ze 208€ dlzne na poistnom a zaplat.A este to ani nesedi ved 3x50 nieje 208 a este jej v nejakom doplnujucom liste napisali ze vypoved zo zmluvy im bola "dorucena" pomaly o mesiac neskor ako v skutocnosti bola podpisana neviem ci ju dorucovali mesiac z pobocky do sidla prip. co myslia tym ze "dorucena".V den kedy bola podpisana vypoved zacina plynut vypovedna doba nie?Rusila to 14.septembra a v novembri mala dostat peniaze podla pracovnika na pobocke,teraz podla najnovsieho listu zas vypovedna doba vyprsi az 12.12.10 kedze im bola vypoved "dorucena" az 5.10.10.Cele to je nejake divne...
    Akoze dlzit im dlzi,dobre ale sposob akym to chcu kompenzovat -zaplat lebo pojdes na sud mi pride trocha prehnany...

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Je veľmi ťažké vyjadrovať sa k veciam, keď nevidím písomné doklady. To, čo podávaš, môže byť skreslené alebo neúplné. Odpoviem ti, ale poprehadzovanie, než si sa pýtal.

    Miso85 Pozri príspevok
    Akoze dlzit im dlzi,dobre ale sposob akym to chcu kompenzovat -zaplat lebo pojdes na sud mi pride trocha prehnany...
    Netreba to brať tak doslova. Tá formulácia je štandardná vo výzvach na uhradenie nedoplatku. Klienti keď vidia, že ak neuhradia, tak sa to bude vymáhať súdnou cestou, tak sa často naľakajú a zaplatia. Ak by ich len poisťovňa požiadala o uhradenie dlžnej sumy, tak časť z nich by list odignorovala. Kým by to išlo na súd, ešte sú tam medzikroky. Ak sa to stiahne z odkupnej hodnoty, tak by to na žiadny súd nešlo. Ako píšem, to sú štandardné znenia listov, ktoré sa tlačia automaticky.

    Miso85 Pozri príspevok
    Neviem nieje to moja poistka takze nejake extra detaily nepoznam ale je to investicne zivotne poistenie od ING.Platila sa mesacne nejakych 50€ post. poukazkou a odkupna hodnota bola cca 1000€ k julu.Momentalnu odkupnu hodnotu este neposlali.
    Jasné, že neposlali, lebo poistenie ešte neskončilo. Aj sám uvádzaš, že jej oznámili, že poistenie skončí 12.12.2010. Až po skončení poistenia sa vypláca odkupná hodnota poistky.


    Miso85 Pozri príspevok
    Ale ide o ze preco sa tym padom ze jej chybaju tie posledne 3mesiace(1.5neuhradeny+1.5 ta odstupna lehota) neznizi len ta odkupna hodnota a to menej jej vratia a nie teraz pred vianocami od nej pytaju doplatit 208€.
    Hádžeš tu mesiace lárom fárom. Treba presne uviesť, kedy bolo uhradené posledné poistné. Potom môžeme hovoriť, či dlhuje poistné za 3 alebo 4 mesiace.

    Miso85 Pozri príspevok
    Samozrejme nic nezdokladovane len tak tresnuta suma ze 208€ dlzne na poistnom a zaplat.
    Akože nezdokladované? A odkiaľ má tú sumu? To jej len zavolali telefonicky, že má zaplatiť 208 EUR? To hádam nie... Určite dostala list, kde je oznámili, že na poistnom dlží do konca poistenia sumu 208 EUR. Nie sú povinní presne vyčísľovať, ako k tej sume došli. AK raz majú v systémoch, že dlží 208, tak mi ver, že tá suma bude na 99% správna. Dlžnú sumu poisťovňa len tak "netreskne". Poisťovňa má presnú evidenciu o poistnom.

    Je to štandardný spôsob rušenia zmluvy. Ak poisťovňa dostane od klienta výpoveď, tak označí poistku, že sa bude rušiť, vyrubí sa poistné do konca poistenia a oznámi sa dlžné poistné klientovi. Podľa správnosti by klient mal zaplatiť toto poistné, lebo on je do konca poistenia poistený. Ak je klient zodpovedný a seriózny, tak si svoje záväzky uhradí.

    Potom príde deň D, kedy skončí poistka. Poisťovňa vypočíta odkupnú hodnotu poistky (keďže ide o investičné poistenie, odkupná hodnota je veľmi závislá od aktuálnej hodnoty podielovej jednotky) a od nej odpočíta dlžné poistné. Klientovi potom vyplatí sumu zníženú o dlžné poistné.

    Miso85 Pozri príspevok
    A este to ani nesedi ved 3x50 nieje 208
    Ako som už napísal, len ty si myslíš, že dlhuje 3 poistné. Ono to budú 4 poistné a nejaká alikvótna časť za nejaké dni do konca poistenia. Presnú sumu ti ja neviem povedať.

    Miso85 Pozri príspevok
    a este jej v nejakom doplnujucom liste napisali ze vypoved zo zmluvy im bola "dorucena" pomaly o mesiac neskor ako v skutocnosti bola podpisana neviem ci ju dorucovali mesiac z pobocky do sidla prip. co myslia tym ze "dorucena".V den kedy bola podpisana vypoved zacina plynut vypovedna doba nie?
    Tak to sa teda mýliš. Pozri si Všeobecné poistné podmienky (VPP). Tam je presne napísané, kedy sa písomnosť (teda aj výpoveď) považuje za doručenú. U nás je to napr. vtedy, ak je prijatá poisťovňou, nie keď ju spíše klient s nejakým poradcom. Ale v ING to môže byť inak. Treba si to overiť v tých VPP. Ak máte na kópii výpovede potvrdené prevzatie poisťovňou, tak
    platí tento dátum.

    Miso85 Pozri príspevok
    Rusila to 14.septembra a v novembri mala dostat peniaze podla pracovnika na pobocke,teraz podla najnovsieho listu zas vypovedna doba vyprsi az 12.12.10 kedze im bola vypoved "dorucena" az 5.10.10.Cele to je nejake divne...
    K tomuto sa neviem vyjadriť - treba pozrieť tie VPP a dátum doručenia. AKo bola podaná výpoveď? Poštou? Alebo na pobočke poisťovne? Možno ste v tomto ohľade v práve... neviem. Ak bola skutočne doručená výpoveď 14. 9. (tento dátum je potvrdený na kópii výpovede), tak by sa dalo argumentovať pri reklamácii a požadovať zmenu dátumu zrušenia.

    Divné to je, ak nemáš príslušné písomné doklady pred sebou.

    Ukoncenie ziv. poistenia a sudne vymahanie dlznej sumy?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.