Zavrieť

Porady

Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

Zdravím Vás všetkých, dovoľte mi touto cestou obrátiť sa na vás o radu, ako postupujete v prípadoch obdržania faktúr z EÚ pred samotným nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu. (oneskorenie dodania tovaru za Fa sú aj 2 mesiace - podľa potreby, podľa fázy výroby). V zmysle § 20 ods.1 b zákona o DPH je daňová povinnosť dňom vyhotovenia faktúry a zároveň je v zmysle §49 a § 51 aj uplatnenie práva na odpočítanie dane. Podľa §69 ods. 6 vyššie uvedeného zákona pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu je povinná platiť daň osoba, ktorá tovar nadobudne podľa §11 a §11a. V zmysle §49 ods.2 písm. c) platiteľ dane môže odpočítať daň, ak je ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa §11 a §11a. Podľa ustanovenia §51 ods.1 písm. c) právo na odpočítanie môže platiteľ dane uplatniť, ak má faktúru od dodávateľa z iného členského štátu. Podľa §11 sa nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného členského štátu rozumie nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s HHM. Podľa vyššie uvedeného, dobrovoľne je daňová povinnosť podľa § 20 ods.1, ale skutočná povinnosť by mala byť až podľa § 69 ods.6., lenže v čase nadobudnutia tovaru akým kurzom zdaňovať uvedený príjem? Kurzom Fa z pred dvoch mesiacov? Co na to DÚ? Ďakujem. Roman
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Romidar je offline (nepripojený) Romidar

    Romidar
    Mne tam hlavne vadí ten § 11 odst. 1 ,ktorý hovorí, že nadobudnutím tovaru v tuzemsku z iného štátu je nadobudnutie práva nakladať ako vlastník s hhm. V momente vystavenia faktúry, ešte toto právo nemáš. Pozri ešte §20 odst.2, kde sa hovorí, kedy sa považuje nadobudnutie za uskutočnené. Možno už si ho zaplatil a v zmysle zmluvy obyčajne býva, že tovar ostáva vo vlastníctve až do zaplatenia. Potom by to možno sedelo. Tovar ešte nie je u teba v sklade, ale už si ho zaplatil a preto si získal právo nakladať s ním ako vlastník.

    Mám ten istý problém so službami (viď môj prísp. piatok)

    Volala som kôli tomu aj na DU a tam mi povedali "urobte si poriadok s Vašimi dodávateľmi, pretože nemajú vystaviť faktúru pred tým než dodajú tovar."
    NO COMMENT

    romanf je offline (nepripojený) romanf

    romanf
    Vďaka. Som s tým podobne ako Ty, z DÚ som dostal tiež odpoveď, že nech si zistím, že čo a ako zdaňujú moji dodávatelia z EÚ a čo a kedy davájú do súhrnného vykazu. Problém je, že tých dodávateľov mám asi tisíc.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Otázka je tak obšírne rozpísaná, že neviem či som ju právne pochopila.Ale vyšlo MU k uplatňovaniu § 19-21 zák. o DPH ( na stránkach DRSR) a tam je príklad.Polský dod vyhotoví Fa 27,1 z dôvodu požadovania skoršej úhrady.DP nastane 15. deň po kal. mesiaci, kedy sa uskutočnilo nadobudnutieto. Tovar nadobudol 16.2. DP je 15.3.

    Nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.