Zavrieť

Porady

Zalozenie zivnosti - student

zdravim, som 18 rocny student a chcel by som zacat podnikat prostrednictvom volnej zivnosti...ale neviem co a jako....tak sa chcem opytat na ten zivnostensky kurz - aky je tam poplatok alebo ci studenti nemaju nejake zlavy popr. ako by som sa k tejto zlave dostal.....
Naposledy upravil Dav : 28.12.10 at 21:00
Usporiadat
mysimis mysimis

mysimis je offline (nepripojený) mysimis

obyčajný človiečik
O aký živnostenský kurz Ti ide?
Ak chceš podnikať ako študent, stačí Ti zájsť na živnostenský úrad a požiadať o vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení a môžeš začať podnikať. K tomu, aby si podnikal nepotrebuješ si robiť žiadny kurz. Kurzy robia na úrade práce a to pre tých, ktorí sú tam evidovaní a chcú začať podnikať.
0 0
Šakalík Šakalík

Šakalík je offline (nepripojený) Šakalík

no ja by som potreboval taky kde by mi povedali co a jako sa robi aj co sa tyka uctovnictva, dane a take veci lebo mne to nema kto poradit ....alebo na to su zvlast ine kurzy?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
áno, ak si chceš viesť účtovníctvo sám, tak sú na to kurzy.
V prvom rade by si však mal podnikať, dosahovať vo svojom odbore úspech a mať príjmy. Činnosti spojené s podnikaním doriešiš aj pomocou externých spolupracovníkov.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Šakalík Pozri príspevok
no ja by som potreboval taky kde by mi povedali co a jako sa robi aj co sa tyka uctovnictva, dane a take veci lebo mne to nema kto poradit ....alebo na to su zvlast ine kurzy?
Zrejme máš na mysli kurz podnikatelského minima, ktorý robí pre žiadatelov o dotáciu UP. Ak si študent denného štúdia, nemôžeš byť evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a nárok na dotáciu nemáš.

Povinnosti začínajúcich podnikatelov sú za Porade rozoberané mnohokrát, ak zadáš do vyhladávania napríklad živnosť študenta získaš veľa informácii. Ak ti nebude niečo jasné, pýtaj sa.

Pokial nemáš skúsenosti s účtovníctvom a neplánuješ absolvovať nejaký kurz, daj si aspoň spracovanie daňového priznania urobiť účtovníčke. Môžeš sa rozhodnúť pre vedenie účtovníctva alebo paušálne výdavky.
1 0
Šakalík Šakalík

Šakalík je offline (nepripojený) Šakalík

"Môžeš sa rozhodnúť pre vedenie účtovníctva alebo paušálne výdavky." aky je v tom rozdiel?

Vo svojom obore uz mam velke zisky a uz potrebujem aby to bolo aj legalne kedze nechcem mat problemy....jedine co teraz riesim je ze ako na to lebo sa nemam koho osobne opytat... kolko by som mal ponuknut € potom tej uctovnicke?
je lepsie si prerusit stredoskolske studium aby som dostal tu dotaciu? alebo si zriadit na skole externe studium?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Šakalík Pozri príspevok
"Môžeš sa rozhodnúť pre vedenie účtovníctva alebo paušálne výdavky." aky je v tom rozdiel?
toto nechaj na účtovníčku.............posúdi podľa dokladov, je to na dlhé lakte a rada nemusí zohľadnovať všetky špecifiká.
Vo svojom obore uz mam velke zisky a uz potrebujem aby to bolo aj legalne kedze nechcem mat problemy....jedine co teraz riesim je ze ako na to lebo sa nemam koho osobne opytat... kolko by som mal ponuknut € potom tej uctovnicke?
je lepsie si prerusit stredoskolske studium aby som dostal tu dotaciu? alebo si zriadit na skole externe studium?
ak dosahuješ veľké zisky /u teba zisk=príjem?/, tak načo chceš dotáciu?
A ešte za cenu prerušenia štúdia?
Doteraz si makal načierno? radšej ani nezverejňuj.
Ak si aj hned teraz založíš živnosť - poradím, radšej počkaj do nového roka -
tak tie doterajšie zisky ťažko zlegalizuješ? A čo na to tvoji odberatelia? nechceli si to dať do nákladov?
Alebo sú to občania-spotrebitelia tvojich produktov?
Pokiaľ sa chceš "hrať" na pána Záhadného, tak ti je ťažko radiť.
Ani neviem odkiaľ si?
O cenách za účto je tu samostatná téma - Pošuškajte, koľko pýtať, sú tam aj cenníky, môžeš si vybrať podľa regionu.
0 0
Šakalík Šakalík

Šakalík je offline (nepripojený) Šakalík

no tych cca 2000eur ci kolko to je je celkom dobra motivacia...
co sa tyka ziskov, oplati sa vybrat vsetko z uctu a ucet zrusit aby neboli problemy neskor?
nie nechceli bola to jednorazova vec ktora bola vyhodna aj pre nich aj ked nemali k tomu doklad ze si to kupili.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
Šakalík Pozri príspevok
no tych cca 2000eur ci kolko to je je celkom dobra motivacia...
co sa tyka ziskov, oplati sa vybrat vsetko z uctu a ucet zrusit aby neboli problemy neskor?
nie nechceli bola to jednorazova vec ktora bola vyhodna aj pre nich aj ked nemali k tomu doklad ze si to kupili.
ok, ak nič iné si nezarobil, tak nemusíš podať DPFO.
Živnosť si založ až v roku 2011, ako SZČO už DPFO za rok 2011 budeš musieť podať.
Ešte zváž, ak sú to vysoké príjmy ale ojedinelé, či to nemôžeš riešiť zmluvou o dielo.
Podnikanie je sústavná činnosť, nie sporadická.
0 0
Šakalík Šakalík

Šakalík je offline (nepripojený) Šakalík

to co je za typ zmluvy ?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
najskôr sa mrkni do Obč.zákonníka, do Obchodného zák. tiež nezaškodí Zákonník práce preštudovať, legálne ako študent môžeš zarobiť aj na základe dohody o vykonaní práce.
Tiež na svoje otázky použi vyhľadávač - klikni na hľadaj na hornej lište, zadaj slovo, slovné spojenie, ktoré potrebuješ vysvetliť a čítaj, čítaj, čítaj......
===================,alebo si z nás strieľaš?
0 0
dudi dudi

dudi je offline (nepripojený) dudi

Zdravím,
už som toho dosť prečítal na internete, ale vačšina článkov(diskusií) boli dosť staré tak by som sa chcel uistiť, či je to naozaj tak aj teraz.
Som študentom strednej školy a rád by som si spravil živnosť a podnikal popri štúdiu. Keby si urobím živnosť v januári 2011, tak musim v roku 2011 platiť poplatky do zdravotnej a socialnej poisťovne? Viem, že do zdravotnej poisťovne nemusím nič platiť, ale nahlasiť sa tam musím aj tak. To isté je aj so socialnou poisťovne, tu ak neprekročím ziskami určitú hranicu, tak nemusím nič platiť. Pokiaľ sa mílim budem rád ak ma opravíte. Ďalej by som sa rád spýtal, že či musím štátu odvádzať 19% daň z prijmov alebo ako študent mám nejaké výhody, ze platím menšiu daň.

Toto sú zatiaľ moje všetký otázky. Vopred ďakujem za odpoveď.
S pozdravom Dušan H.
Naposledy upravil dudi : 12.12.10 at 15:55
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
všetko, čo si napísal je stále pravda. Ako študent nemáš výhody, čo sa týka platenia 19% dane z príjmu.
Ako presne to bude po 1.1.2011 ti na 100% neviem povedať, všetko sa mení a ešte zmenám nie je koniec.
0 0
dudi dudi

dudi je offline (nepripojený) dudi

Ďakujem, že si mi to potvrdil. Ešte sa chcem spýtať k tej zdravotnej poisťovni... poplatky do zdravotnej poisťovni nemusím platiť len prvý rok alebo až dokedy som študent? Pri socialnej poisťovni už ďalší rok musím platiť, že?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

dudi Pozri príspevok
Ďakujem, že si mi to potvrdil. Ešte sa chcem spýtať k tej zdravotnej poisťovni... poplatky do zdravotnej poisťovni nemusím platiť len prvý rok alebo až dokedy som študent? Pri socialnej poisťovni už ďalší rok musím platiť, že?
Či budeš platiť preddavky do zdr. poisťovni v ďalších rokoch závisí od tvojho vymeriavacieho základu pre platenie odvodov do zdr. poisťovne (VZ = tvoj základ dane, u iných SZˇCO zvýšený o zaplatené preddavky do ZP). Aj ako študent si povinný do 31.3. nasl. kal. roka podať ročné zúčtovanie zdr. poistenia
1 0
dudi dudi

dudi je offline (nepripojený) dudi

Takže musím vždy podať ročné zúčtovanie do zdravotnej poisťovne a oni mi potom povedia, či musím niečo platiť alebo nie. Dá sa to takto jednoducho povedať?
Čo sa týka všetkých tých podaní do zdravotnej poistovne a tak, tak s tým mi bude vedieť poradiť (urobi za mňa) účtovníčka, že?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
dudi Pozri príspevok
Takže musím vždy podať ročné zúčtovanie do zdravotnej poisťovne a oni mi potom povedia, či musím niečo platiť alebo nie. Dá sa to takto jednoducho povedať?
Čo sa týka všetkých tých podaní do zdravotnej poistovne a tak, tak s tým mi bude vedieť poradiť (urobi za mňa) účtovníčka, že?
áno, to je úloha účtovníčky - ak si to tak s ňou dohodneš.
0 0
dudi dudi

dudi je offline (nepripojený) dudi

Aha, díky za odpoveď.
Ešte by ma zaujímalo koľko je tá hranica pri ktorej už musím platiť zdravotne a socialne poistenie?
Viem, ze to od noveho roka bude možno inak, ale aspoň približne.
A takisto by ma zaujímala hranica odkedy musím odvádzať daň štátu.
0 0
maiky maiky

maiky je offline (nepripojený) maiky

chcem sa len opýtať čo keď som teraz študent 2 ročníka VŠ denne študium, po treťom ročníku plánujem pokračovať externou formou no nateraz si potrebujem založiť živnosť proste súrne potrebujem zlegalizovať moje prímy nakoľko mám strach podobne ako tu písal kolega, no ale moja otázka- Teraz si založím živnosť bez nejakého príspevku budem fungovať dva roky potom ju zruším z denneho študenta sa stane extarný a hneď potom požiadam o založenie živnosti ( nanovo všetko ) ,,, budem mať nárok na nejakú dotáciu ? keˇuž pred tým som bol živnostník no živnosť som zrušil ,,,

hmm ? ďakujem
0 0
DodoSTI DodoSTI

DodoSTI je offline (nepripojený) DodoSTI

maiky Pozri príspevok
chcem sa len opýtať čo keď som teraz študent 2 ročníka VŠ denne študium, po treťom ročníku plánujem pokračovať externou formou no nateraz si potrebujem založiť živnosť proste súrne potrebujem zlegalizovať moje prímy nakoľko mám strach podobne ako tu písal kolega, no ale moja otázka- Teraz si založím živnosť bez nejakého príspevku budem fungovať dva roky potom ju zruším z denneho študenta sa stane extarný a hneď potom požiadam o založenie živnosti ( nanovo všetko ) ,,, budem mať nárok na nejakú dotáciu ? keˇuž pred tým som bol živnostník no živnosť som zrušil ,,,

hmm ? ďakujem
nie, nárok na dotáciu z UPSVaR mať nebudeš - pre získanie dotácie musím splniť podmienky, medzi ktoré patrí aj povinnosť byť evidovaný na úrade práce min. 3 mesiace.

To ako to je s odvodmi do soc. a zdrav. poisťovne pri študentovi by zaujímalo aj mňa.

Zjednodušene - odvody do zdravotnej poisťovne platí za SZČO študenta štát.

Odvody do sociálnej poisťovne sa platia iba v prípade, že obrat (nie zisk!) SZČO prekročí 12-násobok min. mzdy (čo je momentálne 3804€ - min. mzda 317€ x 12mes).

Správne?
Naposledy upravil DodoSTI : 13.12.10 at 17:24
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
maiky Pozri príspevok
chcem sa len opýtať čo keď som teraz študent 2 ročníka VŠ denne študium, po treťom ročníku plánujem pokračovať externou formou no nateraz si potrebujem založiť živnosť proste súrne potrebujem zlegalizovať moje prímy nakoľko mám strach podobne ako tu písal kolega, no ale moja otázka- Teraz si založím živnosť bez nejakého príspevku budem fungovať dva roky potom ju zruším z denneho študenta sa stane extarný a hneď potom požiadam o založenie živnosti ( nanovo všetko ) ,,, budem mať nárok na nejakú dotáciu ? keˇuž pred tým som bol živnostník no živnosť som zrušil ,,,

hmm ? ďakujem
ak máš príjmy, ktoré sú zaujímavé z hľadiska výšky dane, t.j. najočko viac ako 9000 EZR/rok, tak ťa nejaká smiešna dotácia z úradu práce skutočne nemusí zaujímať. Tých obštrukcií okolo nej - povinná evidencia /t.j. si oficiálne bez príjmu/, predkladať podnikateľský zámer, čakať na peniaze.....
myslím, že na to nie si odkázaný.
Vysporiadať si príjmy môžeš aj bez založenia živnosti - proste ich priznáš ako náhodný príjem odpočítaš cca 4000 EUR a zo zvyšku odvedieš daň.
Nechcem navádzať, ale ak to potrebuješ pre kľudný spánok, tak to vyrieš tak. Legalizovať príjmy môžeš uzavretím dohody o vykonaní práce - a nemáš problém.
A ak ťa trápia odvody, tak si založ sro.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať