Zavrieť

Porady

Necerpanie uveru, zrusenie a poplatky

Dobry vecer.
Preliezol som poradu, ale nepodarilo sa mi najst skusenosti s nasledovnym postupom.
Uvazujem o novom uvere na byvanie (momentalne v Slsp), zalozenym mojou nehnutelnostou,
ale stale ma zaujima, ake su moznosti/podminenky v pripade, ze banka
uver schvali, ale ja
1. v danom termine uver nevycerpam vobec (pri ciastocnom vycerpani sumy, viem, ze sa trosku menia podmienky), ale mna zaujima, co ak si nevyberiem ani 'korunu'.
V banke (Slsp) mi tvrdia, ze uver zanikne a mne prepadne poplatok za vybavenie uveru. A tu som si nie isty, ci ma budu nejako inak sankciovat,
resp. ci mi znizia rating, resp. ake ine poplatky, okrem este poplatku za vedenie uveroveho uctu si moze banka uplatnit? (cennik nic ine nespomina)
2. ak uver prepadne/nevycerpa sa, straca banka zalozne pravo na nehnutelnost automaticky, alebo to ma este nejake ine haciky
a mozu ma donutit vycerpat aspon urcitu cast uveru?
3. musim poziadat o odstupenie od zmluvy o uvere?

M.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chelsea34198 je offline (nepripojený) Chelsea34198

    Chelsea34198
    1. V zmluve maš uvedené % p.a. - toto percento sa počíta z vyčerpanej sumy úveru.(to musí byť, tu banka nemá na výber)
    2. ďalej tam musíš mať presne špecifikované , ako bude banka postupovať pri predčasnom splatení úveru. Buď to bude uvedená priamo suma, alebo (čo býva väčšinou) budeš mať uvedené % čo predstavuje v podstate poplatok za predčasné splatenie - to sa počíta zo sumy, ktorá je predčasne splatená a rozdielu (čas) o koľko skôr si to zaplatil. ( týka sa aj keď pošleš napr. dvojnásobnú splátku v jeden mesiac. z polovice sa ti vypočíta tento percentuálny poplatok za obdobie jedného mesiaca).
    3. Čo sa týka banky. Keď ti úver schváli, zmluva začína platiť až po podpise, a to je rôzne. Niekde sa podpisuje najprv návrh a po schválení zmluva, alebo návrch a zmluva naraz s tým, že je dohoda v ktorej súhlasíš,že v prípade schválenia je z tvojej strany zmluva akceptovaná - čiže platí dátumom rozhodnutia o schválení.
    4. Ak už teda máš platnú zmluvu, a nevyčerpáš ani korunu, aj je banka solidná , berie to ako nezrealizovanie dohodnutého obchodu a nárokuje si náhradu škody rsp. náklady za vynaložené na zrealizovanie. To by malo byť tiež v zmluve uvedené.
    5. Ak je už vykonaný zápis v katastry o záložnom práve, banka by to mala po zaplatení poplatku za nezrealizovanie obchodu, zrušiť.
    6. Zo strany banky platí. K záložnému právu má urobený posudok ( ohodnotenie nehnuteľnosti). Hoci je záložné právo ako také väčšinou na celú nehnuteľnosť, v bankovom účtovníctve platí, že záložné práva sa účtujú vo výške protihodnoty(dlhu) na podsúvahe.Tieto evidencie pohľadávok sú ponižované pravidelne k dátumu splátky. Z čoho vyplýva napr. úver. 100.000?- Čerpanie 50.000,- . Nevyčerpané 50.000,- Po uplynutí doby dohodnutej na vyčerpanie banka upraví podsúvahu a eviduje záložné právo na k úverovej pohľadávke len vo výške vyčerpaného úveru.
    7. Vyčerpať aspoň čiastočne úver ťa nemôžu donútiť ale pozor. VÝŠKA DOHODNUTéHO ÚVERU TI BUDE Z ÚVEROVEHO ÚČTU NA 90% PREVEDENÁ NA BEŽNÝ ÚČET, A TO BANKA POVAŽUJE ZA ZAČATIE PLYNUTIA ÚVEROVÉHO OBCHODU. - TEDA AKO BY SI VYČERPAL CELÝ ÚVER. NEBERIE DO ÚVAHY, ŽE FYZICKY SI Z BANKY NIČ NEVYBRAL, PRETOŽE ÚVEROVý účET JE VEDENý SAMOSTANE A NEMá NIč SPOLOčNé S BEžNýM účTOM.
    ----.... Môže nastať strašne veľa rôznych situácii čiže sa to dosť ťažko opisuje. Proste treba poriadne prečítať zmluvu.
    8. K tvojej tretej otázke či musíš požiadať o odstúpenie - Taktiež platí táto možnosť musí byť riešená v zmluve, ináč banka ide podla zákona. Ako poznám úverové zmluvy , určite to tam más.

    Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

    Mirica-LV
    emato Pozri príspevok
    Dobry vecer.
    Preliezol som poradu, ale nepodarilo sa mi najst skusenosti s nasledovnym postupom.
    Uvazujem o novom uvere na byvanie (momentalne v Slsp), zalozenym mojou nehnutelnostou,
    ale stale ma zaujima, ake su moznosti/podminenky v pripade, ze banka
    uver schvali, ale ja
    1. v danom termine uver nevycerpam vobec (pri ciastocnom vycerpani sumy, viem, ze sa trosku menia podmienky), ale mna zaujima, co ak si nevyberiem ani 'korunu'.
    V banke (Slsp) mi tvrdia, ze uver zanikne a mne prepadne poplatok za vybavenie uveru. A tu som si nie isty, ci ma budu nejako inak sankciovat,
    resp. ci mi znizia rating, resp. ake ine poplatky, okrem este poplatku za vedenie uveroveho uctu si moze banka uplatnit? (cennik nic ine nespomina)
    2. ak uver prepadne/nevycerpa sa, straca banka zalozne pravo na nehnutelnost automaticky, alebo to ma este nejake ine haciky
    a mozu ma donutit vycerpat aspon urcitu cast uveru?
    3. musim poziadat o odstupenie od zmluvy o uvere?

    M.
    toto nechápem, pretože SLSP ti poskytne peniaze iba keď budú záložné zmluvy na katastri a ty jej doručíš list vlastníctva s plombou, následne nato banka prevádza peniaze,spravidla je to v ten istý deň, čiž nezakladáš nehnuteľnosť hneď pri podpise úverovej zmluvy
    v SLSP je to tak, že máš tri mesiace na čerpanie úveru, od dátumu schválenia úveru, v prípade, že to nestihneš je možné predlĺžiť túto lehotu, samozrejme za poplatok tuším nejakých 35 eur
    my sme to stihli v posledný deň

    Chelsea34198 je offline (nepripojený) Chelsea34198

    Chelsea34198
    List vlastníctva musí byť doručený banke ešte skôr ako je návrh schválený, z dôvodu, že banky si ešte samostatne overujú potrebné inf. - napr. či nieje nejaký súdny spor napr. zdedičstva -napadnutie( nie vždy je totiž všetko v dobe poskytovania úveru už v katastri zaevidované.
    Keď to všetko overí, schváli úver, a potom záleží aká je dohoda, banka dá zápis do katastra o záložnom práve na základe zmluvy a zároveň prevedie peniaze.

    Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

    Mirica-LV
    Chelsea34198 Pozri príspevok
    List vlastníctva musí byť doručený banke ešte skôr ako je návrh schválený, z dôvodu, že banky si ešte samostatne overujú potrebné inf. - napr. či nieje nejaký súdny spor napr. zdedičstva -napadnutie( nie vždy je totiž všetko v dobe poskytovania úveru už v katastri zaevidované.
    Keď to všetko overí, schváli úver, a potom záleží aká je dohoda, banka dá zápis do katastra o záložnom práve na základe zmluvy a zároveň prevedie peniaze.

    my sme riešili úver pred 3 mesiacmi s postupom ako som napísala
    doniesli sme potvrdenia o príjme, vyrátali nám aká výška úveru by nám vyšla, podpísali sme zmluvu o posk.úveru z lehotou čerpania 3 mesiace, samozrejme nám hneď strhli z účtu popl.za posk.úveru a mohla sa hľadať nehnuteľnosť

    Chelsea34198 je offline (nepripojený) Chelsea34198

    Chelsea34198
    Vo Vašom prípade to bolo tak preto, lebo ste si brali úver na nehnuteľnosť, ktorá ešte nebola vo Vašom vlastníctve - úver na kúpu nehnuteľnosti.
    Ja som reagovala na prípad, keď sa berie hypotekárnu úver s ručením nehnuteľnosťou, ktorá už je vo vlastníctve žiadateľa , čiže buď si berie úver na nákup ďalšej nehnuteľnosti, alebo na niečo iné, a rieši to hypotékou z dôvodu že potrebuje vyšší obnos peňazí , ktorý by mu už banka bez záruky neposkytlo.
    Tak som pochopila otázku, pretože napísal : "Uvazujem o novom uvere na byvanie (momentalne v Slsp), zalozenym mojou nehnutelnostou,".

    emato je offline (nepripojený) emato

    emato
    bod 2 bol mysleny v tom zmysle, ze banka pri normalnom ukonceni uverovej zmluvy, resp. jej predcasnym vyplatenim, vyda dokument (myslim kvitanciu), ktorym potvrdzuje vyrovnanie pohladavky a zalozne pravo zanika dorucenim na kataster, by sa malo vymazat.

    emato je offline (nepripojený) emato

    emato
    Chelsea34198 Pozri príspevok
    1. V zmluve maš uvedené % p.a. - toto percento sa počíta z vyčerpanej sumy úveru.(to musí byť, tu banka nemá na výber)
    2. ďalej tam musíš mať presne špecifikované , ako bude banka postupovať pri predčasnom splatení úveru. Buď to bude uvedená priamo suma, alebo (čo býva väčšinou) budeš mať uvedené % čo predstavuje v podstate poplatok za predčasné splatenie - to sa počíta zo sumy, ktorá je predčasne splatená a rozdielu (čas) o koľko skôr si to zaplatil. ( týka sa aj keď pošleš napr. dvojnásobnú splátku v jeden mesiac. z polovice sa ti vypočíta tento percentuálny poplatok za obdobie jedného mesiaca).
    3. Čo sa týka banky. Keď ti úver schváli, zmluva začína platiť až po podpise, a to je rôzne. Niekde sa podpisuje najprv návrh a po schválení zmluva, alebo návrch a zmluva naraz s tým, že je dohoda v ktorej súhlasíš,že v prípade schválenia je z tvojej strany zmluva akceptovaná - čiže platí dátumom rozhodnutia o schválení.
    4. Ak už teda máš platnú zmluvu, a nevyčerpáš ani korunu, aj je banka solidná , berie to ako nezrealizovanie dohodnutého obchodu a nárokuje si náhradu škody rsp. náklady za vynaložené na zrealizovanie. To by malo byť tiež v zmluve uvedené.
    5. Ak je už vykonaný zápis v katastry o záložnom práve, banka by to mala po zaplatení poplatku za nezrealizovanie obchodu, zrušiť.
    6. Zo strany banky platí. K záložnému právu má urobený posudok ( ohodnotenie nehnuteľnosti). Hoci je záložné právo ako také väčšinou na celú nehnuteľnosť, v bankovom účtovníctve platí, že záložné práva sa účtujú vo výške protihodnoty(dlhu) na podsúvahe.Tieto evidencie pohľadávok sú ponižované pravidelne k dátumu splátky. Z čoho vyplýva napr. úver. 100.000?- Čerpanie 50.000,- . Nevyčerpané 50.000,- Po uplynutí doby dohodnutej na vyčerpanie banka upraví podsúvahu a eviduje záložné právo na k úverovej pohľadávke len vo výške vyčerpaného úveru.
    7. Vyčerpať aspoň čiastočne úver ťa nemôžu donútiť ale pozor. VÝŠKA DOHODNUTéHO ÚVERU TI BUDE Z ÚVEROVEHO ÚČTU NA 90% PREVEDENÁ NA BEŽNÝ ÚČET, A TO BANKA POVAŽUJE ZA ZAČATIE PLYNUTIA ÚVEROVÉHO OBCHODU. - TEDA AKO BY SI VYČERPAL CELÝ ÚVER. NEBERIE DO ÚVAHY, ŽE FYZICKY SI Z BANKY NIČ NEVYBRAL, PRETOŽE ÚVEROVý účET JE VEDENý SAMOSTANE A NEMá NIč SPOLOčNé S BEžNýM účTOM.
    ----.... Môže nastať strašne veľa rôznych situácii čiže sa to dosť ťažko opisuje. Proste treba poriadne prečítať zmluvu.
    8. K tvojej tretej otázke či musíš požiadať o odstúpenie - Taktiež platí táto možnosť musí byť riešená v zmluve, ináč banka ide podla zákona. Ako poznám úverové zmluvy , určite to tam más.
    Dakujem za vycerpavajucu odpoved, dozvedel som sa predsa len viac ako od 'specializovanej' pracovnicky v banke.
    Inak som hned ziadal o predlozenie/zaslanie vzoru uverovej zmluvy, a stale cakam, kedy ju poslu, aby som si mohol podrobne prestudovat vsetky podmienky.

    Necerpanie uveru, zrusenie a poplatky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.