Zavrieť

Porady

Údržba a prístup k nehnutelnosti na hranici pozemku

Ahoj poraďáci

Viem že sa to tu už preberalo viackrát, ale nemôžem to nájsť.

Niektorý zákon Stavebný, alebo občianský zákonník riešia údržbu nehnuteľnosti umiestnenej na hranici pozemku, a hlavne prístup k nej pri tejto údržbe. Píše sa tam asi niečo ako. "Vlastník susedného pozemku je povinný umožniť prístup k nehnuteľnosti za účelom jej údržby v rozsahu a na dobu nevyhnutnú na jej vykonanie." Je to len volný prepis toho čosi pamätám, a teraz by som to potreboval uplatniť aj s citáciou a číslom zákona a paragrafu, ale ako na potvoru to nikde nemôžem nájsť. Už som niekoľko krát prelistoval stavebný zákon, aj do občianského som nazrel, a nie a nie na to naraziť.

Budem vám vďačný ak ma nasmerujete. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    radek666 je offline (nepripojený) radek666

    radek666
    lakon Pozri príspevok
    Ahoj poraďáci

    Viem že sa to tu už preberalo viackrát, ale nemôžem to nájsť.

    Niektorý zákon Stavebný, alebo občianský zákonník riešia údržbu nehnuteľnosti umiestnenej na hranici pozemku, a hlavne prístup k nej pri tejto údržbe. Píše sa tam asi niečo ako. "Vlastník susedného pozemku je povinný umožniť prístup k nehnuteľnosti za účelom jej údržby v rozsahu a na dobu nevyhnutnú na jej vykonanie." Je to len volný prepis toho čosi pamätám, a teraz by som to potreboval uplatniť aj s citáciou a číslom zákona a paragrafu, ale ako na potvoru to nikde nemôžem nájsť. Už som niekoľko krát prelistoval stavebný zákon, aj do občianského som nazrel, a nie a nie na to naraziť.

    Budem vám vďačný ak ma nasmerujete. Ďakujem
    Občiansky zákonník § 127

    (1) Vlastník veci sa musí zdržať všetkého, čím by nad mieru primeranú pomerom obťažoval iného alebo čím by vážne ohrozoval výkon jeho práv. Preto najmä nesmie ohroziť susedovu stavbu alebo pozemok úpravami pozemku alebo úpravami stavby na ňom zriadenej bez toho, že by urobil dostatočné opatrenie na upevnenie stavby alebo pozemku, nesmie nad mieru primeranú pomerom obťažovať susedov hlukom, prachom, popolčekom, dymom, plynmi, parami, pachmi, pevnými a tekutými odpadmi, svetlom, tienením a vibráciami, nesmie nechať chované zvieratá vnikať na susediaci pozemok a nešetrne, prípadne v nevhodnej ročnej dobe odstraňovať zo svojej pôdy korene stromu alebo odstraňovať vetvy stromu presahujúce na jeho pozemok.

    (2) Ak je to potrebné a ak to nebráni účelnému využívaniu susediacich pozemkov a stavieb, môže súd po zistení stanoviska príslušného stavebného úradu rozhodnúť, že vlastník pozemku je povinný pozemok oplotiť.

    (3) Vlastníci susediacich pozemkov sú povinní umožniť na nevyhnutnú dobu a v nevyhnutnej miere vstup na svoje pozemky, prípadne na stavby na nich stojace, pokiaľ to nevyhnutne vyžaduje údržba a obhospodarovanie susediacich pozemkov a stavieb. Ak tým vznikne škoda na pozemku alebo na stavbe, je ten, kto škodu spôsobil, povinný ju nahradiť; tejto zodpovednosti sa nemôže zbaviť.

    lakon je offline (nepripojený) lakon

    lakon
    Vďaka

    Hádam to bude ono.
    Neviem prečo ma to viac smerovalo do stavebného zákona.
    Potrebujem vymeniť okapy od suseda, a ten nie a nie privoliť. Tak mu to skúsim zatiaľ podobrom ukázať v zákone.

    Údržba a prístup k nehnutelnosti na hranici pozemku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.