Zavrieť

Porady

Účtovanie prijatej platby zo zahraničia

Prosím, pomôžte mi objasniť účtovanie prijatých zahraničných platieb ? Mám v tom totálne nejasnosti a neviem sa z toho vymotať..
za pomoc všetkým vopred ďakujem


Naša firma má otvorené pohľadávky z r.2008 v slovenských korunách voči českej spoločnosti. Česká firma nám zaplatila v roku 2010 za staré pohľadávky čiastkovými platbami v mene Eur. Aký kurz máme použiť pri úhrade pohľadávky ? Na výpise nie je uvedený, je tam len suma v Eur a variabilný symbol. Použiť pri úhrade kurz ECB CZK voči Eur zo dňa úhrady ? Ako úhradu zaevidovať v knihe pohľadávok, ked pohľadávky boli vystavené v Sk a prepočítané konverzným kurzom 30,126 ? Vznikajú tam kurzové rozdiely ? Učtujú sa kurzové rozdiely v JÚ ?
Príklad platby:
prijatá úhrada 18.11.2010 140,59 Eur VS00010 (suma FA 40000,00 Sk)
prijatá úhrada 18.11.2010 1823,78 Eur VS00015 (suma FA 150000,00 Sk)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    renka27 Pozri príspevok
    Prosím, pomôžte mi objasniť účtovanie prijatých zahraničných platieb ? Mám v tom totálne nejasnosti a neviem sa z toho vymotať..
    za pomoc všetkým vopred ďakujem

    Naša firma má otvorené pohľadávky z r.2008 v slovenských korunách voči českej spoločnosti. Česká firma nám zaplatila v roku 2010 za staré pohľadávky čiastkovými platbami v mene Eur. Aký kurz máme použiť pri úhrade pohľadávky ? Na výpise nie je uvedený, je tam len suma v Eur a variabilný symbol. Použiť pri úhrade kurz ECB CZK voči Eur zo dňa úhrady ? Ako úhradu zaevidovať v knihe pohľadávok, ked pohľadávky boli vystavené v Sk a prepočítané konverzným kurzom 30,126 ? Vznikajú tam kurzové rozdiely ? Učtujú sa kurzové rozdiely v JÚ ?
    Príklad platby:
    prijatá úhrada 18.11.2010 140,59 Eur VS00010 (suma FA 40000,00 Sk)
    prijatá úhrada 18.11.2010 1823,78 Eur VS00015 (suma FA 150000,00 Sk)

    Ak platili v EUR, tak nemáš aký kurz použiť predsa. EUR voči EUR je 1:1.
    Tie pohľadávky by si už mala mať predsa evidované tiež v EUR. Vzniknuté prípadné rozdiely sa v JÚ neútujú, len v knihe pohľadávok sa dorovná, aby neostali visieť neuhradené.

    renka27 je offline (nepripojený) renka27

    renka27
    dakujem Ti, máš pravdu, zrejme ma pletie účtovanie do PD,lebo mi software ponúkne zahraničnú faktúru v SK a žiada doplniť kurz ...

    Účtovanie prijatej platby zo zahraničia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.