Zavrieť

Porady

Starobný dôchodca a práca na dohodu

Pekný deň prajem všetkým poraďákom a súčasne prosím o radu :
Môže od 1.1.2011 pracovať pre s.r.o. starobný dôchodca na dohodu? - koľko hodín za mesiac a koľko eur za mesiac?
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

zuzana Pozri príspevok
Starobný dôchodca ak pracuje na dohodu o vykonaní práce nemusí byť prihlásený do zdravotnej poisťovne ako samoplatiteľ, ak má len tento zdan.príjem?Niekde som čítala že ak pracuje človek len na dohodu a nemá iný zdan.príjem musí plaťiť do zdravotnej poisťovne odvody vo výške ako samoplatiteľ??Týka sa to napr.študentov po 26.roku a netýka sa to i dôchodcov?
Starobný dôchodca je poistencom štátu, ak pracuje na dohodu - zamestnávatel ho neprihlasuje v ZP. Výška príjmu nie je obmedzená, nepodáva RZZP.
5 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Ďakujem, takže sa to týka iba dobrovolne nezamestnaných?
Naposledy upravil zuzana : 04.04.11 at 04:42
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

chcela by som si zhrnúť

starobný dôchodca alebo predčastný môže na dohodu pracovat stanovený počet hodin alebo dni,
zarobiť môže neobmedzene, nemá z toho žiadne povinnosti ani on ani zamestnavateľ (iba garančné a príjem sa ovšem dani)

poprosím aby mi to niekto osuhlasil aj je to tak dik
0 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

a ešte ma napadla jedna otázka.. ked firma zamestnava dohodára - dôchodcu ktorému sa nepáči že by mal platit dan z prijmu ... da sa z toho vyklučkovat formou cesťakou však? ak dohodár donesie techničák od auta ktoré bude napríklad na jeho dcéru.. (aby nemusela firma zas platit dan z mot. vozidiel) cez cestak mu bude vyplatená len náhrada za naftu a opotrebovanie vozidla nič iné v tom prípade mu tento príjem (dôchodcovi) nikde nevstupuje či?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

alusa783 Pozri príspevok
chcela by som si zhrnúť

starobný dôchodca alebo predčastný môže na dohodu pracovat stanovený počet hodin áno alebo dni, nie
zarobiť môže neobmedzene,áno nemá z toho žiadne povinnosti ani on ani zamestnavateľ (iba garančné a úrazové poistenie a príjem sa ovšem dani)áno

poprosím aby mi to niekto osuhlasil aj je to tak dik
Odpovede v texte
2 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

alusa783 Pozri príspevok
chcela by som si zhrnúť

starobný dôchodca alebo predčastný môže na dohodu pracovat stanovený počet hodin alebo dni,
zarobiť môže neobmedzene, nemá z toho žiadne povinnosti ani on ani zamestnavateľ (iba garančné a príjem sa ovšem dani)

poprosím aby mi to niekto osuhlasil aj je to tak dik
Zamestnávateľ ho prihlási RL FO a platí odvod na garančné a úrazové poistenie. Zamestnanec 19% daň. To či mu budete preplácať cesťák alebo nie, záleží od zamestnávateľa.
2 0
alusa783 alusa783

alusa783 je offline (nepripojený) alusa783

z čoho dohodár platí 19%dan z cesťákou??? či to bolo myslené ak by mal príjem z práce z dohody? ved cesťáky by boli len nahrada za opotrebovanie auta a preplatenie nafty
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

alusa783 Pozri príspevok
a ešte ma napadla jedna otázka.. ked firma zamestnava dohodára - dôchodcu ktorému sa nepáči že by mal platit dan z prijmu ... da sa z toho vyklučkovat formou cesťakou však? ak dohodár donesie techničák od auta ktoré bude napríklad na jeho dcéru.. (aby nemusela firma zas platit dan z mot. vozidiel) cez cestak mu bude vyplatená len náhrada za naftu a opotrebovanie vozidla nič iné v tom prípade mu tento príjem (dôchodcovi) nikde nevstupuje či?
Ak dohodárovi preplatíte CP, musíte to mať ošetrené v dohode, treba tam písomne uviesť, že bude používať súkromné auto na služobné účely. Máš pravdu v tom, že ak je držiteľkou auta dcéra, firma nemá povinnosť platiť DzMV.
Či bude dôchodca platiť daň, záleží aj od výšky ročného príjmu, ak sa zmestí do 1/2 NČZD, daň sa mu pri podaní DP vráti.
1 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

alusa783 Pozri príspevok
z čoho dohodár platí 19%dan z cesťákou??? či to bolo myslené ak by mal príjem z práce z dohody? ved cesťáky by boli len nahrada za opotrebovanie auta a preplatenie nafty
Dohodár platí 19% daň z príjmu na základe dohody, z CP sa daň neplatí
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať