Zavrieť

Porady

Môže byť doména komerčnej web stránky vlastnená fyzickou osobou?

Nadpis hovorí za všetko. Modelový príklad. Povedzme, že budem mať komerčnú web stránku (eshop, alebo skrátka inak komerčne zameranú stránku, napríklad web kde budem predávať reklamu, a pod.), ktorá bude patriť / ktorú bude prevádzkovať a aj všade vystupovať (kontakt, atď.) moja s.r.o., ale doménu ako takú si nechám napísanú na seba ako fyzickú osobu. Je to možné? Bude to v poriadku?
Vďaka za odpovede.

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    flector Pozri príspevok
    (Najlepšie bude, keď sa skrátka spýtam polopate: Kto okrem mňa to má právo / to ešte môže prípadne posudzovať??? – Ja sám seba "posudzovať" určite nebudem... )
    Ale, ak je to skutočne formálne nutné, samozrejme bezodkladne urobím čo treba ...
    Posudzovať to môžeš. Ale ak ide o dane, tak to bude posudzovať daňová kontrola, a tá vie veľmi dobre rozlíšiť, čo je predmetom dane z právnických osôb a čo fyzických osôb. Načo si myslíš, že slúži IČO a DIČ? Ty ako FO a tvoja s.r.o. PO sú dva rôzne subjekty. Nemôžeš si miešať daňové príjmy a výdavky ako teba napadne. Je to tak ako keby to boli dve úplne odlišné firmy. Načo si zakladáš s.r.o., keď nemáš ani tušenia o obchodnom zákonníku?
    Naposledy upravil marjankaj : 19.02.11 at 15:03

    blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

    blavaciko
    podla mna ani nemusi uzatvarat zmluvu, ak si nechce dat registracny poplatok do nakladov, prip. si uplatnit DPH.
    najlepsim sposobom by bol transfer domeny na noveho vlastnika samozrejme

    Martin Mocko je offline (nepripojený) Martin Mocko

    Niekedy mám pocit, že v budúcom živote nechcem o účtovaní ani počuť... ...viac Martin Mocko
    Dôležitejší je údaj na faktúre. Ak fakturačná adresa je FO, nedokážeš ju dať do nákladov SRO. Veľa firemných domén vlastní priamo registrátor...

    profesional je offline (nepripojený) profesional

    Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac profesional
    1. Domena sa neda vlastnit. Domena je zaznam v databaze. Mozes akurat tak vlastnit majetkove prava k domene, nakolko domena sama o sebe je tiez iba cosi ako majetkove pravo.

    2. Ak chce s.r.o. vyuzita cudzie majetkove pravo, bez ohladu na to ci tymto pravom disponuje majetkovo alebo personalne prepojena osoba, musi mat k tomuto pravu nejaky uzivaci vztah. Bez prislusneho uzivacieho vztahu k majetkovemu pravu vznika bezdovodne obhatenie.

    3. Domenu teda mozes vlastnit ty ako FO, avsak musis mat so svojou s.r.o. uzatvorenu zmluvu na zaklade ktorej bude mat moznost s.r.o. uzivat domenu ako majetkove pravo a ta ti bude za to platit primeranu trhovu cenu.

    Evino28 je offline (nepripojený) Evino28

    Evino28
    A ako je to v prípade živnostníka? Vlastním doménu ako FO a založila som si živnosť, vrámci ktorej chcem užívať doménu zaregistrovanú na moje meno. Aj tu treba spísať nejakú zmluvu? Budem si ako živnostník platiť sama sebe ako FO poplatok za užívanie?

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    Vidím že tu padli rôzne názory. Pozeral som aj iné zdroje a názory sa rozchádzajú. Od názoru že nieje potrebné nič spisovať a prenajímať, až po názory v duchu ktorý vyjadril profesional.

    profesional - Jasné, formálne to dáva perfektný zmysel a nepochybujem že máš aj pravdu. Ale je to skutočne nutné v prípade jednoosobovej s.r.o. alebo aj tej živnosti ako sa pýtala Evino28?

    Ja osobne, ako jediný majiteľ a konateľ svojej s.r.o nemám predsa záujem na tom aby mi moja vlastná firma platila za moje vlastné domény a projekty trhovú cenu. (A o tom by sa tiež dalo polemizovať, že čo je to tá trhová cena keby už prišlo na vec – zvlášť v prípade niečoho tak "virtuálneho".) Mne osobne stačí, že mi tie projekty prinesú peniaze do mojej firmy formou predaja reklamy, či pomocou affiliate a pod. – nemám ambíciu si ešte aj platiť sám (PO) sebe (FO) prenájom za moje domény a projekty – pokiaľ to samozrejme nieje vyslovene formálne nutné a potrebné. Takže, je to naozaj formálne nutné aj v prípade jednoosobovej s.r.o.?
    (Najlepšie bude, keď sa skrátka spýtam polopate: Kto okrem mňa to má právo / to ešte môže prípadne posudzovať??? – Ja sám seba "posudzovať" určite nebudem ... )
    Ale, ak je to skutočne formálne nutné aj pri jednoosobovej s.r.o., samozrejme bezodkladne urobím čo treba ...

    Inak, nové projekty ktoré sa chystám vytvoriť už chcem mať napísané na svoju s.r.o., ... to je jasné. Ale tie ktoré som si pomaličky a pracne budoval roky ako hobby, doslova od 0 ešte ako študent, si chcem skrátka nechať napísané na seba. Funkčné projekty mám v rôznych štátoch resp. jazykoch a navštevujú ich tisícky ľudí každý deň. Názvy domén tiež majú určite potenciál budúceho zhodnotenia. – Vždy som nákup domén bral ako formu zaujímavej osobnej investície. A teda nevidím jediný dôvod (pokiaľ by to nebolo vyslovene nutné samozrejme) prečo by som sa mal vzdať svojich "osobných" domén a mal ich prepisovať na firmu.
    Chcem len traffic na týchto už existujúcich, pôvodne mojich hobby projektoch, zmonetizovať pomocou reklám a inými komerčnými formami, z ktorých prímy budú plynúť do mojej s.r.o.
    Naposledy upravil flector : 19.02.11 at 14:42

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    marjankaj
    Hold, každý sa to raz musí naučiť … Ale OK, v pohode, … takú odpoveď beriem!

    Takže aby som to zhrnul:
    1.: Treba si nechať právnikom napísať nájomné zmluvy na projekty a domény, za trhovú cenu, … v podstate tak ako povedal profesional ... A moja s.r.o (PO), bude mne (ako FO) za ne platiť nájom tak ako bude v zmluvách dohodnuté.

    Veď aby bolo jasné. Ja s tým vôbec nemám problém – ja to chcem naozaj urobiť správne - ide mi len o to aby som nerobil niečo čo netreba robiť. (Čítal som X názorov ktoré tvrdili že ten nájom nieje nutný, preto som na túto tému chcel počuť ďalšie názory.)
    Ale keď to nutné je, hold, bude mi moja s.r.o. platiť nájom za moje projekty. OK. Ja s tým problém nemám.

    2.: Alebo ešte ďalšia možnosť je projekty predať mojej s.r.o.

    Ešte niekoho napadá iná možnosť ako to spraviť aby to bolo formálne OK? (Ak existuje?)

    Btw.: Nuž, a načo som si založil firmu … no však práve na to, aby som si z toho čo bolo doteraz hobby spravil business.
    Naposledy upravil flector : 19.02.11 at 15:52

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Môj postoj je nasledovný:
    1. Určite si nemôže dávať s.r.o. do nákladov faktúry za domény, ak tieto faktúry boli na FO, inak by to bol pri daňovej kontrole problém. Ak chce mať PO tieto domény v nákladoch, treba zmluvu s FO alebo prepísať domény na PO.
    2. Ak by PO nemala v nákladoch žiadne domény, pochybujem, že by to daňová kontrola nejako riešila. Daňové kontroly sa snažia škrtať neoprávnené náklady, aby boli čo najvyššie dane, nie naopak.

    flector je offline (nepripojený) flector

    flector
    Onko
    Veď tak som to aj myslel, ja som si náklady ktoré by som s tými doménami a projektami mal – obnovovací poplatok, prevádzka, atď. – nechcel dávať do žiadnych nákladov vo firme ani nič podobné. To by som si proste financoval sám ako FO.

    Však aj tak mám niektoré projekty (u ktorých nemám komerčné ambície) ktoré si chcem nechať, rozvíjať a prevádzkovať ich ako FO na vlastné osobné náklady.
    Naposledy upravil flector : 19.02.11 at 16:43

    pedrouan je offline (nepripojený) pedrouan

    pedrouan
    samozrejme, mozes ju mat na seba. inak nikdy nikto domenu vlastnit nemoze, my si domeny iba leasujeme, t.j. len si prenajimame nazov domeny (ako urcity preklad konkretnej IP adresy) na dobu urcitu, ktoru si pravidelne mozeme predlzit... dolezite je, co sa tyka prevadzkovania tvojho shopu, aka osoba vystupuje v obchodno-pravnom procese. domena nie je dolezita.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.