Zavrieť

Porady

Otázky pre ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, RNDr. Jozefa Mihála

admin
V tejto téme bude 22.12.2010 od 10:30 do 12:30 hod. prebiehať diskusia s RNDr. Jozefom Mihálom o zmenách v zákone o Sociálnom poistení a rodičovských príspevkoch.

V uvedenom čase tu môžete písať svoje otázky a podľa možností Vám bude minister na ne odpovedať (predtým aj potom bude téme uzavretá).
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Richard Richard

Richard je offline (nepripojený) Richard

admin
Tému otváram, vítam v diskusii ministra Jozefa Mihála a zároveň všetkých diskutujúcich.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dobrý deň p. Mihál,

pýtala som sa v diskusii na prednáške. Môžete prosím ešte raz potvrdiť alebo vyvrátiť povinnú registráciu živnostníka od 1.1.2011, ktorý v roku 2009 presiahol obrat, k 1.7. 2010 nebol živnostníkom. Novú živnosť založil v auguste 2010 a trvá.

Je povinným platitelom odvodov od 1.1.2011, ak ano, na základe ktorého § novely zákona o SP?

Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Pozdravujem všetkých Poraďákov a teším sa na vaše otázky. Zrejme ich bude veľa, uprednostňovať preto budem tie, ktoré môžu informačne obohatiť čo najviac ľudí.
0 0
mojto mojto

mojto je offline (nepripojený) mojto

Dobrý deň.
Konateľ a zároveň jediný spoločník s.r.o. je PSD, od júna bude SD. Odmeny nepoberá a ani nebude. Je povinný prihlásiť sa na dôchodkové poistenie do 31.1.2011?
0 0
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

Dobry den, ja by som sa chcela opytat ohladne zmien v rodicovskom prispevku. Na RP mam narok do maja 2011. Dceru som zapisala do skolky od januara 2011, ale medzicasom mi bolo oznamene, ze mozem do zamestnania nastupit max na 50 percentny uvazok alebo dokonca vobec . Chcem sa opytat, ci v roku 2011 podla noveho zakona pridem o RP ak dam dceru do statnej skolky. S ohladom na RP je to jedno ci nastupim do zamestnania alebo budem doma? Na nejakom chate som citala, ze od noveho roka nebude RP zavisiet od toho ci zena pracuje alebo ci je dieta v skolke. Chcela by som si najst nove zamestnanie alebo rozbehnut zivnost, ale na vychodnom slobensku a navyse s dietatom doma je to nerealne. Rada by som si pracu zabezpecila zaciatkom roka, pretoze v lete pocas dovoleniek urcite nic nenajdem a budem minimalne pol roka bez prijmu.
1 0
slavuska slavuska

slavuska je offline (nepripojený) slavuska

Dobrý deň. Chcem sa opýtať, či zmeny v poistení bude mať aj nejaký vplyv na študentov pracujúcich na dohody. ďakujem.
0 0
drobeceva drobeceva

drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

Dobrý deň, p. minister
Od augusta tohto roku máme dozornú radu a prvýkrát im ideme vyplatiť odmenu v mesiaci decembri. Na SP som ich nenahlasovala /podľa starého zákona nie je potrebné/, prihlásila som ich na ZP.
Podľa nového zákona pôjde o nepravidelný príjem, tak by som ich mala prihlásiť na SP. Ale nevie sa, kedy im tá odmena bude vyplatená a či bude.
Mám ich nahlásiť od januára, alebo až vtedy, keď sa o tom dozviem, že odmena bude vyplatená? Ďakujem.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
Srdečne Vás zdravím páni;

mám otázku ohľadne pracujúcich invalidov - bude platiť naďalej, že byť zamestnaný a nemať veľký príjem - kvôli odvodom a ich prínosu na budúci dôchodok - alebo sa nejak zmení ich postavenie od roku 2011 ?
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

Dobrý deň pán minister,

Mám otázku k predčasným dôchodkom u spoločníkov sro bez príjmu
Poberateľ predčasného dôchodku je súčasne spoločníkom a konateľom sro. Za prácu vo svojej sro nepoberá žiadny príjem, ani odmeny za výkon funkcie konateľa. Jediný príjem ktorý z sro má je podiel na zisku ( dividendy) vyplatené po valnom zhromaždení. Žiadny iný príjem inde nemá, iba prípadne na dohodu o pracovnej činnosti.

Moja otázka: mení sa niečo pre týchto poberateľov predčasného dôchodku od 1.1.2011 v prípade že nebudú poberať ani v roku 2011 príjem za prácu a naďalej budú poberať iba dividendy , prípadne budú mať príjem z dohôd o pracovnej činnosti ?
Ďakujem za odpoveď
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Na prednáške ste mi odpovedal na otázku: Konatelia s.r.o. s nepravidelným príjmom (pravdepodobne aj Spoločníci s.r.o. s nepravidelným príjmom) - dôchodcovia, že platia z odmeny DP + RSF.

Môže si potom konateľ dôchodca, spoločník-dôchodca dať prepočítať nanovo dôchodok?
Ďakujem.
1 0
lenuska1979 lenuska1979

lenuska1979 je offline (nepripojený) lenuska1979

Dobrý deň p. minister,
Chcem sa opýtať aké odvody na SP a ZP bude platiť SZČO, ktorá od 1.1.2011 požiada o rodičovský príspevok, keďže od 1.1.2011 je možné vykonávať i SZČO i poberať rodičovský príspevok?
2 0
majovrabel majovrabel

majovrabel je offline (nepripojený) majovrabel

Chapem spravne, ze zdravotne odvody zo zisku s.r.o. sa nebudu platit zo zisku dosiahnuty tento rok, ale az za zisk dosiahnuty v roku 2011.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
veronikasad Pozri príspevok
Dobrý deň p. Mihál,

pýtala som sa v diskusii na prednáške. Môžete prosím ešte raz potvrdiť alebo vyvrátiť povinnú registráciu živnostníka od 1.1.2011, ktorý v roku 2009 presiahol obrat, k 1.7. 2010 nebol živnostníkom. Novú živnosť založil v auguste 2010 a trvá.

Je povinným platitelom odvodov od 1.1.2011, ak ano, na základe ktorého § novely zákona o SP.

Ďakujem.
Áno, je povinne poistená osoba od 1.1.2011, viď § 21 ods. 5 (v novele). Podľa § 228 ods. 1 je povinná prihlásiť sa do 9.1.2011 v SP a od januára 2011 má povinnosť platiť poistné.
1 0
grammatika grammatika

grammatika je offline (nepripojený) grammatika

<!--[if gte mso 9]><xml> <w:WordDocument> <w:View>Normal</w:View> <w:Zoom>0</w:Zoom> <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone> <w:PunctuationKerning/> <w:ValidateAgainstSchemas/> <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid> <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent> <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText> <w:Compatibility> <w:BreakWrappedTables/> <w:SnapToGridInCell/> <w:WrapTextWithPunct/> <w:UseAsianBreakRules/> <wontGrowAutofit/> </w:Compatibility> <w:BrowserLevel>MicrosoftInternetExplorer4</w:BrowserLevel> </w:WordDocument> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 9]><xml> <w:LatentStyles DefLockedState="false" LatentStyleCount="156"> </w:LatentStyles> </xml><![endif]--><!--[if gte mso 10]> <style> /* Style Definitions */ table.MsoNormalTable {mso-style-name:"Normálna tabuľka"; mso-tstyle-rowband-size:0; mso-tstyle-colband-size:0; mso-style-noshow:yes; mso-style-parent:""; mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt; mso-para-margin:0cm; mso-para-margin-bottom:.0001pt; mso-pagination:widow-orphan; font-size:10.0pt; font-family:"Times New Roman"; mso-ansi-language:#0400; mso-fareast-language:#0400; mso-bidi-language:#0400;} </style> <![endif]--> Pán minister,
prosím Vás, zaujímalo by ma:

  • či Výkaz poistného a príspevkov, ktorý sa podáva za zamestnancov s nepravidelným príjmom treba posielať aj nulový?

AK teda vyplácame nepravidelné odmeny konateľovi napríklad len v mesiaci september 2011, a máme to zazmluvnené, čiže vieme, že odmenu v roku 2011 dostane, tak ho prihlásime cez registračný list do SP do konca januára 2011. A ak mu vyplatíme odmenu v septembri, budeme musieť podávať nulové výkazy za mesiace 01 – 08/2011?
Alebo nemusíme a tieto nové výkazy nemusíme posielať každý mesiac, ale len v tom období, v ktorom sa vyplatí nepravidelný príjem?


  • v prípade zahraničného českého štatutára slovenskej sročky, ak sa mu vyplatia odmeny, tak by mal platiť sociálne odvody? Mal by byť teda registrovaný v SP?

Pretože v prípade zdravotného poistenia, ak je táto odmena zdaňovaná podľa §5 zákona o dani z príjmov, tak zamestnávateľ (slovenská sročka) musí byť prihlásená v českej zdravotnej poisťovni na základe nariadenia EU 883/2004 a 987/2009 a teda platiť zdravotné odvody v čechách a nie na slovensku.

Ďakujem veľmi pekne
0 0
MIS MIS

MIS je offline (nepripojený) MIS

Moja otázka sa týka rodičovského príspevku a materskej.
Materská dovolenka mi končí presne 31.12.2010. Na úradoch mi povedali, že rodičovský príspevok nebudem dostávať vo výške 256€, ale len 191€, t.z. podľa nového zákona. Ale materská dovolenka nebude trvať 34 týždňov, ale len 28 týždňov, t.z. podľa starého zákona.
Tým pádom budem znevýhodnená oproti ostatným matkám a prídem o dosť peňazí. Existuje § podľa ktorého by som mala nárok buď na zvýšenú materskú alebo zvýšený rodičovský? Je to nefér, že v zákone sa neberú do úvahy aj tieto hraničné dátumy.
Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0
mlyn16 mlyn16

mlyn16 je offline (nepripojený) mlyn16

optimistka
Dobrý deň pán minister,
1. Bude podliehať odvodom aj podiel na zisku vyplatený obchodnou spoločnosťou spoločníkovi, ktorý je zároveň konateľom spoločnosti za roky 2004-2009 vyplatený v roku 2011?
2. Budú podliehať odvodom dovolenkový alebo vianočný príspevok zo sociálneho fondu, ktorý bol zadotovaný prídelom zo zisku?
3. Prečo majú mať starostovia, primátori, poslanci nárok na odstupné, keď sú volení na dobu určitú? Prečo ste nezrušili „zlaté balíčky“, keď tak tvrdo idete po výhodách zamestnancov?
2 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
mojto Pozri príspevok
Dobrý deň.
Konateľ a zároveň jediný spoločník s.r.o. je PSD, od júna bude SD. Odmeny nepoberá a ani nebude. Je povinný prihlásiť sa na dôchodkové poistenie do 31.1.2011?
Nie je povinný, pretože nepoberá ani nebude poberať odmeny.
0 0
m.hladka m.hladka

m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

som
Prosím Richarda, keď uzavrie túto tému, aby sa dalo do nej nahliadnúť, pretože musím súrne odísť. Ďakujem.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
majovrabel Pozri príspevok
Chapem spravne, ze zdravotne odvody zo zisku s.r.o. sa nebudu platit zo zisku dosiahnuty tento rok, ale az za zisk dosiahnuty v roku 2011.
Áno, až zo zisku za rok 2011.

Pls otázky na zdravotné poistenie mi v tejto diskusii dnes nedávajte.
0 0
Jajina Jajina

Jajina je offline (nepripojený) Jajina

Dobrý deň,
invalidný dôchodca viac ako 75% a zároveň zamestnanec s pracovným úväzkom 5hodín a mesačnou mzdou 250 EUR
prenajíma byt a príjem z prenájmu má len do výšky prevádzkových nákladov - inkaso (elektrika, voda, plyn.....)
Od 1.1. sa prihlási na zdravotnú poisťovňu a nebude mať povinnosť platiť preddavky.

Pri RZZP bude musieť doplatiť poistenie do výšky minimálneho VZ ? aj keď žiadny čistý zdaniteľný príjem z prenájmu nedosiahol?
Naposledy upravil Richard : 22.12.10 at 08:44
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať