Zavrieť

Porady

Otázky pre ministra práce, sociálnych vecí a rodiny, RNDr. Jozefa Mihála

admin
V tejto téme bude 22.12.2010 od 10:30 do 12:30 hod. prebiehať diskusia s RNDr. Jozefom Mihálom o zmenách v zákone o Sociálnom poistení a rodičovských príspevkoch.

V uvedenom čase tu môžete písať svoje otázky a podľa možností Vám bude minister na ne odpovedať (predtým aj potom bude téme uzavretá).
Usporiadat
Téma je uzavretá.
hodmon hodmon

hodmon je offline (nepripojený) hodmon

Jozef Mihál Pozri príspevok
Info k rodičovskému príspevku od roku 2011 nájdete tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010...k-od-1-1-2011/

Ak dáte dcéru do škôlky, nárok na RP v roku 2011 budete mať.

Ale - ak vaše náklady na škôlku budú vyššie ako 190 eur, bude pre vás výhodnejší príspevok na staroslivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov na škôlku, maximálne však 230 eur.
Toto vsetko mam nastudovane, ale pracovnicka na UP mi aj tak povedala, ze mi RP vezmu...ze, dieta nesmie byt v statnej skolke...ja uz neviem ako jej to vysvetlit. Nemam odvahu dat dieta do skolky ak mi ona vzdy povie ze narok na RP stratim. Ako mam postupovat? Minuly tyzden vraj mala skolenie ohladne noveho zakona a ja tak nepomohlo .
0 0
dag dag

dag je offline (nepripojený) dag

dobry den pan minister prosim o odpoved som poberatelom predcasneho dochodku a t.c. som dlhodobo pn vyhlad na rok 2011 cca este 6 mesiacov operacia bed. klbov.ako mi doporucujete postup od r. 2011 podotykam ze este man prac pomer na dobu neurcitu dakujem dag
0 0
datacon datacon

datacon je offline (nepripojený) datacon

Dobrý den, pán Mihál

Skôr ako Vám položím otázku Vám chcem podakovať za to že ste sa chytili práve tohoto rezortu lebo naozaj potrebuje vietrok, akceptujeme že rozhodujete o citlivých témach ale ak by sa dalo pomôcť aj nám mzdárom v neskutočnej administratívnej náročnosti výkonu nášho povolenia budeme Vás obdivovať ešte viac. Želám krásne sviatky, bohatého ježiška a odpočinte si.

S pozdravom.

team Datacon s.r.o.

Naša otázka:

zamestnankyna rozviazala pracovný pomer dohodou k 27/12/2010, je v 12 týzdni tehotenstva a k 28/12/2010 ja nahlasuje na úrad prace ako uchádzačka o zamestnanie, ako tehotnú ju nik nezamestná a približne 15/6/2010 nastupuje na MD, ako sa jej vypočíta Materské, čo bude jej vymeriavací zaklad. Zamestnankyna je posledné 3 roky sústavne zamestnaná.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
wlladko Pozri príspevok
Prosím o odpoveď, pán minister.. je podľa Vás spravodlivý rodičovský príspevok pre všetkých... aj keď porovnáme rómske "matky", ktoré v živote neodvádzali dane, nikde nerobili a na druhej strane ženy, čo robili dlhé roky na tri smeny, za minimálnu mzdu a poctivo platili všetky odvody? Skúste si vstúpiť do svedomia....možete kľudne spávať, pán minister???
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a tie vždy boli aj budú rovnaké pre všetkých bez ohľadu na to, akými "dobrými daňovníkmi" boli predtým, ako ich poberali - princíp plnej solidarity.

K ďalším poznámkam. Uvedomte si, že ak RP poberá rodina, kde nikto nepracuje, dostávajú dávky v hmotnej núdzi. Výška týchto dávok sa zníži, ak súčasťou ich príjmov je práve RP. Takže zvýšením RP o 26 eur príde takáto rodina o 26 eur na dávkach v hmotnej núdzi a ich príjem zo štátnych sociálnych dávok po 1.1.2011 je rovnaký, ako do 31.12.2010.
5 0
popluharova popluharova

popluharova je offline (nepripojený) popluharova

Otazka: PSD je zaroven FO-znalec, musi sa od 1.1.prihlasit do SP ako FO. Moze nadalej poberat PSD, alebo si musi do 28.2.vybrat
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
hodmon Pozri príspevok
Toto vsetko mam nastudovane, ale pracovnicka na UP mi aj tak povedala, ze mi RP vezmu...ze, dieta nesmie byt v statnej skolke...ja uz neviem ako jej to vysvetlit. Nemam odvahu dat dieta do skolky ak mi ona vzdy povie ze narok na RP stratim. Ako mam postupovat? Minuly tyzden vraj mala skolenie ohladne noveho zakona a ja tak nepomohlo .
Pracovníčka UPSVaR vám veci vysvetľuje v súlade s doteraz platným zákonom, od 1.1.2011 dochádza ku zmenám tak, ako som napísal vyššie.

S pánom GR UPSVaR budem mať stretnutie, kde si preberieme ako a kedy boli, resp. budú pracovníčky UPSVaR-ov poriadne zaškolené.
0 0
skocka skocka

skocka je offline (nepripojený) skocka

matka - podnikateľka
Dobrý deň, pracovníčka na materskej, alebo rodičovskej odvolenke dostane ročnú odmenu. Vykáže sa táto odmena v Mesačnom výkaze (pracovníčka je pravidelný pracovník) alebo sa má vykázať vo Výkaze poistného a príspevkov a odmenu rozpočítať na jednotlivé mesiace roka?
Ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

datacon Pozri príspevok
Naša otázka:

zamestnankyna rozviazala pracovný pomer dohodou k 27/12/2010, je v 12 týzdni tehotenstva a k 28/12/2010 ja nahlasuje na úrad prace ako uchádzačka o zamestnanie, ako tehotnú ju nik nezamestná a približne 15/6/2010 nastupuje na MD, ako sa jej vypočíta Materské, čo bude jej vymeriavací zaklad. Zamestnankyna je posledné 3 roky sústavne zamestnaná.
Nárok na materskú jej vznikne v ochrannej lehote, v takom prípade sa jej bude počítať DVZ pre materskú tak, akoby začínala v deň ukončenia pracovného pomeru, t.j. akoby začínala 27.12.2010 - rozhodujúce obdobie bude rok 2009.
1 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Jozef Mihál Pozri príspevok
Rodičovský príspevok je štátna sociálna dávka a tie vždy boli aj budú rovnaké pre všetkých bez ohľadu na to, akými "dobrými daňovníkmi" boli predtým, ako ich poberali - princíp plnej solidarity.

K ďalším poznámkam. Uvedomte si, že ak RP poberá rodina, kde nikto nepracuje, dostávajú dávky v hmotnej núdzi. Výška týchto dávok sa zníži, ak súčasťou ich príjmov je práve RP. Takže zvýšením RP o 26 eur príde takáto rodina o 26 eur na dávkach v hmotnej núdzi a ich príjem zo štátnych sociálnych dávok po 1.1.2011 je rovnaký, ako do 31.12.2010.
tak asi to mohlo ostat po starom, oni by on nic neprisli, a ludia by sa vyhli zbytočným emociam, že su na tom rovnako ako tí, ktorí odvody neplatia .)
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
popluharova Pozri príspevok
Otazka: PSD je zaroven FO-znalec, musi sa od 1.1.prihlasit do SP ako FO. Moze nadalej poberat PSD, alebo si musi do 28.2.vybrat
Ak je znalec, bol aj do 31.12.2010 posudzovaný ako SZČO, od 1.1.2011 sa preto pre neho ako pre SZČO nič nemení.

Ak je povinne poistený v SP tak od 1.3.2011 mu SP pozastaví PSD.
0 0
wlladko wlladko

wlladko je offline (nepripojený) wlladko

Ako to bude s materskou (rodičovským príspevkom) a zároveň s PN (OČR) ženy, ktorá je na materskej platila si dobrovolne poistenie? Dostane ďalšie dávky, ako to je teraz?
1 0
Tinika Tinika

Tinika je offline (nepripojený) Tinika

Jozef Mihál Pozri príspevok
Pracovníčka UPSVaR vám veci vysvetľuje v súlade s doteraz platným zákonom, od 1.1.2011 dochádza ku zmenám tak, ako som napísal vyššie.

S pánom GR UPSVaR budem mať stretnutie, kde si preberieme ako a kedy boli, resp. budú pracovníčky UPSVaR-ov poriadne zaškolené.
dufam, že k takym to situacium už nebude dochádzať, že sa pracovníčky zaškolia, hoci niektoré zákony sú už platné dlhsie, a napriek tomu som ja sama pri vybavovaní RP dostala tri iné odpovede a chodila som tam ako na klavír, aj keď som potrebné papiere mala vopred pripravené a veci preštudované, ale uradnik je uradnik a ked nezoberie papiere, musme sa tam vratit.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
skocka Pozri príspevok
Dobrý deň, pracovníčka na materskej, alebo rodičovskej odvolenke dostane ročnú odmenu. Vykáže sa táto odmena v Mesačnom výkaze (pracovníčka je pravidelný pracovník) alebo sa má vykázať vo Výkaze poistného a príspevkov a odmenu rozpočítať na jednotlivé mesiace roka?
Ďakujem
Použije sa nový výkaz a odmena sa rozpočíta na jednotlivé mesiace, ako pri zamestnancovi, ktorý dostane odmenu po skončení poistenia (prerušenie poistenia sa posudzuje rovnako ako ukončenie poistenia).
0 0
Arava Arava

Arava je offline (nepripojený) Arava

Dobrý deň pán minister,
Konateľ slovenskej a.s. ( občan Dánskeho kráľovstva,) poberá odmenu za výkon funkcie mesačne, ktorá mu je zdaňovaná, zároveň platí odvod do zdravotnej poisťovne - ( má Európsky preukaz zdravotného poistenia )
Je potrebné od 1.1.2011 prihlásiť konateľa-občana Dánskeho kráľovstva do Soc. poisťovne a z odmeny platiť odvody aj do fondov Soc. poisťovne?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Tinika Pozri príspevok
dufam, že k takym to situacium už nebude dochádzať, že sa pracovníčky zaškolia, hoci niektoré zákony sú už platné dlhsie, a napriek tomu som ja sama pri vybavovaní RP dostala tri iné odpovede a chodila som tam ako na klavír, aj keď som potrebné papiere mala vopred pripravené a veci preštudované, ale uradnik je uradnik a ked nezoberie papiere, musme sa tam vratit.
Viem a budem na to dávať pozor.
1 0
Anna Karásková Anna Karásková

Anna Karásková je offline (nepripojený) Anna Karásková

Dobrý deň pan Mihál,
od 1.1.2011 sa musí zamestnanec po skončení pracovného pomeru , ak sa mu ešte dopláca nejaká mzda prihlásiť do sociálnej poisťovne a príslušnej zdravotnej poisťovne.
Moje otázky :
v januári 2011 bude doplatená odmena za 4. štrvrťrok 2010 vystúpeným zamestnancom, musí sa spätne opraviť mzda a poistné za mesiace október, november a december 2010 ? alebo to platí až za rok 2011 v roku 2012 ?
Bežne sa ročné odmeny vystúpeným zamestnancom vyplácajú až po skončení kalendárneho roka , neviem si v praxi predstaviť ako budem opravovať mzdy a poistné za celý predchádzajúci kalendárny rok.
Nestačilo by zamestnanca, ktorý skončil pracovný pomer v prípade doplatku mzdy len prihlásiť do poisťovní a odviesť poistné?, alebo poraďte prosím aký termín doplatku by som mala použiť, aby sa nemuselo opravovať predchádzjúce obdobie?

Ďakujem srdečne za odpoveď
A.Karásková
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
wlladko Pozri príspevok
Ako to bude s materskou (rodičovským príspevkom) a zároveň s PN (OČR) ženy, ktorá je na materskej platila si dobrovolne poistenie? Dostane ďalšie dávky, ako to je teraz?
Pri OČR je nárok na ošetrovné z DNP len ak DNP trvalo najmenej 270 dní
v období 2 rokov pred vznikom nároku.

Pri materskej a PN z DNP sa nezmenilo nič.
0 0
ACCREDO ACCREDO

ACCREDO je offline (nepripojený) ACCREDO

konateľ
ACCREDO Pozri príspevok
Dobrý deň, pán minister,

aké registračné povinnosti voči SP a ZP budú mať po novelách zákonov:

a) spoločník spoločnosti zo štátu mimo EÚ, ktorý má so spoločnosťou uzatvorenú len dohodu o pracovnej činnosti,

b) konateľ spoločnosti zo štátu mimo EÚ, ktorý nie je spoločníkom a dostáva za to jednorazovú odmenu v poslednom mesiaci roka,

c) živnostník zo štátu mimo EÚ, ktorý bol zapísaný do obchodného registra dňa 29.06.2010?

Vopred ďakujeme za odpovede.
Posúvam.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Ospravedlňujem sa, 15 min. pauza .-)
0 0
Ingrid Ondruskova Ingrid Ondruskova

Ingrid Ondruskova je offline (nepripojený) Ingrid Ondruskova

snáď milá osôbka
Dobrý deň,
poberám RP až do júna 2011, ale už od januára by som chcela dať malú do štátnej MŠ na zácvik, aby som mohla bez problémov od leta fungovať v práci. Budem poberať RP od januára do júna 2011, ak bude dieťa chodiť do škôlky a ja nebudemu chodiť do práce? Ďakujem.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať