Zavrieť

Porady

ERP alebo uhrada pohladavky

Priklad 1: nakupujem a predavam surove drevo - gulatinu. Mojimi odberatelmi su zivnostnici, firmy aj obcania. Pri kazdom predaji vystavim fakturu, v pripade potreby mi ju uhradia sice v hotovosti, ale az napr. o tyzden, o dva, na druhy den. Nikdy nie v den vystavenia fa. Nastala nejaka zmena v evidencii trzieb cez ERP ? Je tato uhrada v hotovosti povazovana za uhradu pohladavky, alebo som povinna evidovat tuto trzbu cez ERP ?

Priklad 2: Cast tohoto dreva dam upravit na pilu. Tym sa z materialu-suroviny stava vlastne polotovar /hoci aj v 1. priklade moze ist o tovar, nie ?/. Zase ho mozem predat vsetkym trom kategoriam odberatelov, ale pri predaji vlastne neviem, kto z nich ho bude brat ako polotovar a dalej ho spracuje /stavebna firma/ alebo je konecny spotrebitel /obcan/, hoci neviem popredu ani u neho, ci to pouzije pre seba a nie na dalsi predaj. Ked budem vystavovat fa ako v priklade 1. a trzby prevezmem v hotovosti tiez neskor, evidovat tuto trzbu cez ERP alebo nie ?
Prosim necitovat zakon, ten som citala, ale asi ho neviem pouzit v praxi.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Oldi je offline (nepripojený) Oldi

  Oldi
  K príkladu 1:

  Keďže tu nešlo o tržbu v hotovosti, ale o úhradu faktúra, ERP tu nemá opodstatnenie, ide o úhradu pohľadávky.

  K príkladu 2:

  Aj tu pokiaľ nepôjde o tržbu v hotovosti, ale vystavíte faktúru a potom Vám ju neskôr uhradia, hoci aj v hotovosti, pôjde len o úhradu pohľadávky. Samozrejme, faktúra musí spĺňať všetky náležitosti.
  Čo sa týka druhej časti otázky, Vás nemusí zaujímať, čo bude s tým odberateľ ďalej robiť, Vy to predávate ako tovar. Chcelo by to viac informácií. Vy to drevo nakupujete a spracovávate ? Alebo s ním len obchodujete ? Máte drevospracujúcu výrobu ? Podľa toho možno ešte presnejšie posúdiť, ako zaúčtovať tržby, či pôjde o tržby za tovar, materiál, príp. výrobky atď.

  Janca je offline (nepripojený) Janca

  Janca
  S drevom len obchodujem. 2. priklad zvazujem, lebo je o to zaujem a spracovanie by bolo dodavatelske nejakou pilou. Fa za upravu dreva od pily by vstupovala do predajnej ceny.

  Oldi je offline (nepripojený) Oldi

  Oldi
  Myslím, že v každom prípade pôjde o tovar. Technologicky však treba posúdiť, či spracovanie dreva možno považovať za výrobu...

  Janca je offline (nepripojený) Janca

  Janca
  Myslim, ze u mna pojde o tovar aj v 1. aj v 2. pripade, zaujimala ma nutnost vedenia trzieb ERP v tychto pripadoch, ked bude vlastne vzdy vystavena fa /s nalezitostami podla zakona aj keby to bol obcan/ a uhrada bude neskor ako v den dodania tovaru a vystavenia faktury.

  Oldi je offline (nepripojený) Oldi

  Oldi
  Tak, ako som už písal skôr. Nejde o tržbu v hotovosti, takže to nejde cez registračku... Bude to klasický predaj na faktúru... Stačí takáto odpoveď ?
  Želám pekný deň!

  Janca je offline (nepripojený) Janca

  Janca
  Oldi tak nestaci.
  Prave som dostala stanovisko /ustne/ z nasho DU, ze takeho "oneskorene uhrady" by sa mali stat nahodile, nie pravidelne, lebo oni a ich
  kontrolori to povazuju za obchadzanie zakona o evidencii trzieb registracnou pokladnou. O ktory paragraf a znenie toho zakona sa da opriet, aby sa nemusela ta ERP pouzivat, ked ide o uhradu faktury v hotovosti po dni vystavenia faktury?

  rosemary je offline (nepripojený) rosemary

  rosemary
  My takýmto spôsobom predávame tovar už dlhšiu dobu.Tak že vystavíme faktúru a zákazník nám je uhradí do pokladne niekedy aj hneď na druhý deň. Teraz, keď niektoré ERP nevyčíslujú na bločkoch základ dane, tiež sa to rieši tak, že dodavateľ vystaví faktúru a bloček z ERP dá ako úhradu faktúry, lebo sa to inak vyriešiť nedá.

  Janca je offline (nepripojený) Janca

  Janca
  Myslis tym, ze tu fakturu zaplatia po dni vystavenia a dodania do pokladne /do ERP/ alebo na PPD a VPP ?

  Oldi je offline (nepripojený) Oldi

  Oldi
  Typický daňováci. Oni ti žiadny § ani zákon neuviedli však ? No tak napríklad, podľa vyhlášky MF SR 55/1994 Z.z. o spôsobe vedenia evidencie tržieb ERP v znení neskorších predpisov, konkrétne § 2 hovorí:

  Na účely tejto vyhlášky sa rozumie
  a)...
  b)...
  c)...úhradou v hotovosti príjem peňazí v hotovosti, a to bankoviek a mincí platnej meny, za úhradu v hotovosti sa NEPOVAŽUJE ÚHRADA POHĽADÁVKY A ÚHRADA DOBIERKY...

  Nuž a žiadny daňovák ti nemôže zakázať, aby si nepredávala na faktúru. Keďže predaj na faktúru je bežný spôsob obchodovania a nikde nie je napísané, že musíš predávať len za hotovosť. Povinnosť viesť tržby na ERP je pri predaji za hotovosť. Pri zavádzaní registračných pokladní išlo o zamedzenie čiernych tržieb v hotovosti. Avšak faktúra je čosi iné. Predávam, no nepožadujem úhradu ihneď. Existuje predsa lehota splatnosti. Najistejší spôsob je úhrada faktúr cez účet. Výpis z účtu je totiž jednoznačným dokladom, kde nemôže byť pochýb o obchádzaní zákona.
  Osobne priam neznášam podobné pripomienky daňovákov, pretože sa málokedy vedia oprieť o zákon, len tápajú a vyhrážajú sa. Skús sa ich ešte opýtať, na základe akého zákona a hlavne ktorého § to tvrdia. Len tak, informatívne, slušne, zo zvedavosti, pretože sa ti to nezdá... Daj vedieť, ako budú reagovať.
  Naposledy upravil Oldi : 17.08.04 at 11:20

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.