Zavrieť

Porady

Založenie živnosti počas rodičovskej dovolenky

Dobrý deň,
dovoľujem si Vás žiadať o informáciu ohľadom založenia si živnosti. Momentálne som na rodičovskej dovolenke, poberám rodičovský príspevok vo výške 256 eur a chcela by som si pokiaľ je to možné založiť si v januári 2011 živnosť.
Živnosť a podnikanie bude za účelom vydania knihy (vo vlastnom náklade, nie cez vydavateľstvo) a jej následného predaja. Dieťa, s ktorým som na rodičovskej dovolenke, má momentálne 17 mesiacov a aj napriek živnosti by naďalej zostal v mojej starostlivosti, tzn. nedám ho do zariadenia, ani opatrovateľke.
Chcela by som sa opýtať nasledovné:
1. Aké poplatky sa spájajú so založením si živnosti? Aké podmienky musím splniť, ak by som chcela využiť príspevok na podnikanie?
2. Čo to pre mňa znamená? Ovplyvní založenie si živnosti a podnikanie pod touto živnosťou môj rodičovský príspevok? Budem ho dostávať aj naďalej?
3. V prípade, že by som v priebehu roka 2011 zostala tehotná a nastúpila na materskú dovolenku, je nutné pozastavenie živnosti?
4. V prípade založenia živnosti stratím nejaké výhody, čo sa týka materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, rodičovského príspevku, alebo inej podpory od štátu?
5. Aké budú nutné platby odvodov vyplývajúce zo živnosti? (mesačné, ročné)
6. Aké bude pre mňa daňové zaťaženie v prípade živnosti? Kedy a z čoho sa bude v rámci podnikania vyplácať daň?

Ďakujem veľmi pekne za ochotu a zodpovedanie mojich otázok.

S pozdravom


Martina
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    gabriska je offline (nepripojený) gabriska

    gabriska
    Martinka, aj ja mam podobnu dilemu ako ty, od noveho roka by som si chcela zalozi zivnost, a kedze som v tom uplny novacik, privitala by som, keby sa ozval niekto, kto vie poradit ...

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    K tomu, čo viem :
    2. Živnosť RP po 1.1.2011 neovplyvní, budeš ho naďalej poberať vo výške 256 Eur do 20 mesiacov dieťaťa, potom 191,10.
    3. Nie je to nutné, materské sa vypláca aj keď je súčasne príjem na živnosť. Ale si dobrovoľne poistená alebo ti beží zamestnanie, z ktorého budeš mať materské?
    4. V uvedených veciach nie, iba ťa nezaregistrujú na Úrade práce, ak by si chcela po skončení rodičovského príspevku.
    5. Do SP začneš povinne platiť poistné až od 1.7.2012, ak v r.2011 hrubé príjmy budú nad cca 12x330 (v tom aj príspevok od štátu). Platiť budeš potom podľa základu dane, minimálne z minimálneho základu, ktorý bude platiť v r. 2012 (dnes nevieme).
    Zdravotné poistenie kým poberáš rodičovský príspevok - preddavky nepaltíš, ale po skončení r.2011 si urobíš ročné zúčtovanie a z vymeriavecieho základu = základ dane deleno 2,14 odvedieš poistné 14%, potom podľa toho ako ti to v zúčtovaní vyjde, pravdepodobne začneš platiť preddavky, keď skončíš poberanie rodičovského príspevku, budeš platiť preddavky na ZP najmenej z minimálneho základu (ak nebudeš súčsne zamestnaná).
    6. Možno nerozumiem otázke, ale daň sa platí zo základu dane mínus nezdaniteľná časť (3559,30€ v r.2011), základ dane je príjem zo živnosti mínus výdavky, výdavky si môžeš určiť aj percentom z príjmov, ak je to pre teba výhodnejšie (40%).

    gabriska je offline (nepripojený) gabriska

    gabriska
    Na stranke soc. poistovne som natrafila na nasl. info, citujem:
    "
    Samostatne zárobkovo činnej osobe sa prerušuje povinné nemocenské poistenie a povinné dôchodkové poistenie:

    • v období, v ktorom je vo väzbe alebo vo výkone trestu odňatia slobody a počas jej vykonávania bol vzatý do výkonu väzby alebo nastúpil výkon trestu odňatia slobody,
    • od 11. dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) do skončenia potreby tohto ošetrovania alebo tejto starostlivosti,
    • v období, v ktorom má nárok na rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu, ak podľa svojho vyhlásenia nevykonáva činnosť povinne nemocensky poistenej a povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby,
    • odo dňa nasledujúceho po uplynutí 52 týždňov trvania dočasnej pracovnej neschopnosti do jej skončenia. "

    Z tohto mi teraz nie je jasne, ze ci teda pocas RD sme "oslobodene" od platenia nemocenskeho a dochodkoveho poistenia alebo sa nam to tak ci tak vyuctuje nasl. rok pri rocnom zuctovani?
    Alebo to plati len v pripade, ze SZČO nahlasi, ze pocas RD nebude mat ziaden prijem zo zivnosti? Toto by uz od 01012011 nemalo hrat ziadnu ulohu, mam pravdu?

    Prosim vas, ake plat. povinnosti mi teda vzniknu voci Soc. poistovni pocas cerpania RD, ked budem zaroven vykonavat zivnost - od 01012011?

    Jedna sa len o tieto nasl. druhy poistenia?

    "
    Platenie poistného



    • povinne nemocensky poistená a povinne dôchodkovo poistená SZČO platí poistné
      • na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu,
      • na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu (ak je sporiteľom starobného dôchodkového sporenia, 9 % posiela Sociálna poisťovňa na osobný účet sporiteľa v príslušnej dôchodkovej správcovskej spoločnosti),
      • na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu,
      • do rezervného fondu solidarity so sadzbou 2 % z vymeriavacieho základu (sadzba 2 % platí za obdobie od 1. apríla 2009 do 31. decembra 2010 podľa prechodného ustanovenia § 293bg zákona o sociálnom poistení; za obdobie od 1. januára 2011 platí sadzba 4,75 % z vymeriavacieho základu). "


    A co take poistenie v nezamestnanosti?
    Nejako sa stracam v tom mnozstve informacii, pomoze mi v tom sa nejako zorientovat?
    Dakujem.
    G.

    brčko je offline (nepripojený) brčko

    brčko
    gabriska,
    odpovedala ti už Janka Motyčková v odpovedi č.5.
    Ak začneš živnost dajmetomu od 1.1.2011, tak povinnost platiť odvody do SP ti môže vzniknúť najskôr od 1.7.2012, ak prekročíš určitú hranicu hrubého príjmu v r.2011(predpokladám, že si v r.2009-2010 nebola szčo, ak áno, mohlo by to byť inak).

    A pre úplnosť, ak si nezamestnaná (netrvá ti prac.pomer), tak v zmysle zákona nečerpáš RD (tú môže čerpať len zamestnanec, ktorému trvá prac.pomer), t.j. ty len čerpeš rodičovský príspevok počas riadnej starostivosti o dieťa.

    Počas vykonávania zárobkovej činnosti szčo od 1.1.2011 predpokladám môžeš byť nadalej dôch.poistená štátom ako osoba riadne sa starajúca o dieťa do 6rokov, aj ked sa o dieťa stará iná plnoletá fyzická osoba alebo právnická osoba (t.j. môže dieťa navševovať škôlku aj na 8hod. denne), ale len dovtedy, pokial ti nevznikne povinné dôch./nem. poistenie, teda bud povinné poistenie szčo alebo prac.pomer alebo pokial dieťa nedovrši 6rokov. Potom sa treba odhlásiť do 8dní.
    Naposledy upravil brčko : 26.12.10 at 08:45

    ivika74 je offline (nepripojený) ivika74

    ivika74
    ahoj všetci,
    pripájam sa do vašej porady, nakoľko ma téma zaujala. tiež rozmýšľam o založení živnosti v Novom roku, tiež som poberateľkou RP a chcela by som sa opýtať, ako to je v prípade, keď mi ešte prac. pomer trvá. v oktobri 2011 bude mať synček 3 roky, tak sa vraciam späť do zamestnania (vlastne mala by som sa) a preto rozmýšľam o zmene. je lepšie založiť živnosť počas RP a lebo až keď dám výpoveď a potom. tiež ma zaujíma ako to je s dotáciou od štátu, či by som mala nárok alebo musím byť 3 mesiace nezamestnaná predtým alebo keď som na RP tak mám možnosť o dotáciu požiadať. vopred ďakujem za odpoveď

    gabriska je offline (nepripojený) gabriska

    gabriska
    Mna by este zaujimala jedna vec:
    Kedze v roku 2011 nebudem platit ziadne odvody do SP-ani nemocenske, ani dochodkove...co v pripade, ze by som pocas nasl. roka (r.2011) ostala PN, prip. nedajboze, v pripade nejakeho urazu, nehody ostala s trvalymi nasledkami?
    Na co mam v tom pripade narok?
    Nebolo by lepsie, platit si nejaky min. preddavok mesacne uz v r. 2011, aby som sa potom vyhla prip. velkej sume pri rocnom zuctocani v juli 2012? Alebo aby som bola poistena aj pre pripady, ktore som uviedla?

    ZoraŽ je offline (nepripojený) ZoraŽ

    Matka krasneho syna Daniela (3rôčky) ...viac ZoraŽ
    Ja sa tieš rozhodujem o založeni živnosti no potrebovala by som aj penažny príspevok nenavratny najlepšie kam sa mam obratit okrem toho aby som musela byt 3mes bez roboty

    tinsy9 je offline (nepripojený) tinsy9

    tinsy9
    Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Obrátila som sa aj na Sociálnu poisťovňu, Úrad práce, Živnostenský úrad aj Daňový úrad, avšak nejakej spokojnej odpovedi som sa nedočkala. Každý sa odvoláva na novelizácie zákonov a každý úrad ma posiela, aby som sa obrátila na iný úrad. Ide mi hlavne o to, keby som chcela vydať knihu cez vydavateľstvo, nemusela by som si zakladať živnosť, ale ak si knihu chcem vydať sama, tzn. vytlačiť v tlačiarni a aj predávať sama, či je potrebné založiť si živnosť, alebo toto vydanie a predaj sa dá aj inak uskutočniť? Ak viete prosím poraďte. Ďakujem

    Založenie živnosti počas rodičovskej dovolenky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.