Zavrieť

Porady

banka pyta druhy krat poplatok

Dobry den, riesim prefinancovanie hypoteky, konecne uz finisujem, ale vytocila ma Tatrabanka. Pred mesiacom som bola podat ziadost o predcasne splatenie uveru,slecna v TB sa pytala na termin, tak sme dohodli k 15.12, s tym, ze dotycna pracovnicka mi povedala, ze ak druha banka nestihne do tohto terminu peniaze previest, ze sa nic nedeje-je to jeden papier, pridem si pre nove vycislenie.za toto som zaplatila 110 €. v sadzobniku je to vedene ako poplatok za ziadost o predcasne splatenie.
Tento mesiac som prisla pre nove vycislenie/ nestihlo sa to do terminu/ .A banka pyta opat 110 € !!!!!
Ked som sa ohradila, ze za co, vraj oni to beru ako novu ziadost....pritom ostatne dokumenty, su uz pouzite- napr. suhlas so zapisom do LV...ja uz potrebujem len jeden papier, na ktorom su styri riadky so sumami... Nezaplatila som to, hladam radu. Je to suma, o ktoru sa oplati tahat.
Ma TB pravo takto natahovat normalnych ludi a stahovat z koze? Niekde v ich sadzobnikoch som nenasla sumu za vycislenie zostatku uveru....len poplatok za ziadost o predcasne splatenie...
Co vy na to?
dakujem velmi pekne za radu
Usporiadat
peterknazeje peterknazeje

peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

http://www.bankovyombudsman.sk/
"V prípade vzniku sporu najprv kontaktujte vašu banku a podajte jej sťažnosť. Samozrejme, najlepšie písomne. Ak sa banka k vašej žiadosti nevyjadrí v stanovenej lehote, alebo sa vaša sťažnosť nevyriešila, tak ako ste očakávali, máte možnosť podať podnet na Bankového ombudsmana."
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Silvique Silvique

Silvique je offline (nepripojený) Silvique

dakujem
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Predčasné splatenie

Hypotekárny úver je možné predčasne splatiť kedykoľvek, v niektorých prípadoch je však bankou presne stanovené, kedy najskôr môže klient o predčasné splatenie požiadať. Predčasné splatenie sa realizuje len na základe písomnej žiadosti klienta. Následne banka stanoví termín splatnosti a výšku sumy, ktorú je potrebné v danom termíne uhradiť. Obvykle je potrebné mať k termínu predčasného splatenia potrebné prostriedky na bežnom účte, z ktorého si banka inkasuje pravidelné mesačné splátky úveru.

Poplatok za predčasné splatenie

Spravidla platí, že predčasné splatenie je spoplatnené. Ak sa rozhodnete úver splatiť predčasne počas trvania doby fixácie alebo platnosti pohyblivej úrokovej sadzby, banky Vám zaúčtujú poplatok za predčasné splatenie ako % z výšky predčasne splatenej sumy. Vzhľadom k výške hypotekárnych úverov sa tento poplatok môže pohybovať aj v stovkách eur. Existujú ale prípady, kedy môžete aj pri predčasnom splatení ušetriť nemalé peniaze. Niektoré banky poplatok za predčasné splatenie neúčtujú:
v čase ukončenia lehoty fixácie,
pri zmene úročenia v prípade variabilnej úrokovej sadzby.

V období konca doby fixácie, alebo pri zmene variabilnej úrokovej sadzby, je klient o novom úroku a mesačnej splátke písomne informovaný bankou. V obchodných podmienkach jednotlivých bánk, v zmluve o poskytnutí hypotekárneho úveru, alebo v písomnej komunikácii banky s klientom pri zmene podmienok hypotekárneho úveru, je presne vymedzený časový interval, počas ktorého môže klient požiadať o predčasné splatenie úveru, ak s novými podmienkami (úrokom, splátkou) nesúhlasí. V prípade, ak o predčasné splatenie nepožiada, je to automaticky považované za súhlas s novými podmienkami. Toto pravidlo nemusí platiť pre všetky banky. Niektoré poplatok za predčasné splatenie úveru pri ukončení fixácie alebo zmene variabilnej úrokovej sadzby neodpúšťajú, iné vyžadujú požiadať o predčasné splatenie už dva mesiace pred koncom fixácie úrokovej sadzby a pod.

Hypotekárne úvery - poplatky za predčasné splatenie v jednotlivých bankáchBanka Poplatok za predčasné splatenie úveru
4 % z predčasne splatenej sumy, 0 € k dátumu obnovenia úrokovej sadzby.
4 % z predčasne splatenej sumy, min. 99,58 €. Klient môže jedenkrát ročne uhradiť predčasnú splátku úveru do výšky 20 % z nesplatenej istiny úveru, pričom za takúto splátku neplatí poplatok za predčasnú splátku úveru.
5 % z predčasne splatenej čiastky úveru, min. 166 €. 0 € v prípade, ak klient splatí v jednom kalendárnom roku do 20 % bilančného zostatku úveru (vždy stav k 1.1. príslušného kalendárneho roka).
2 % z výšky mimoriadnej splátky x počet dní do skončenia fixácie / 360. Pre zmluvy uzatvorené do 31.1.2006 je poplatok 4 % z výšky mimoriadnej splátky. 0 € pri úveroch s fixnou sadzbou v období 1 mesiac po ukončení doby fixácie. Pre Úvery s premenlivou sadzbou alebo s premenlivou zvýhodnenou sadzbou poskytnuté na základe Úverovej zmluvy uzatvorenej od 1.2.2006 do 31.7.2008 platí poplatok 0 €.
5 % z predčasne splácanej istiny, 0 € po ukončení lehoty fixácie úroku.
Pre fixácie 1, 2, 4 a 5 rokov 5 % z predčasne splatenej sumy, min. 165,97 €. Pre fixáciu 10 rokov 8 % z predčasne splatenej sumy, min.199,16 €.
4 % z predčasne splatenej istiny (nevzťahuje sa na predčasné splatenie po ukončení fixácie úrokovej sadzby).
4 % z predčasne splatenej čiastky, min.166 €. Poplatok neplatí, ak klient podá žiadosť o predčasné splatenie úveru najneskôr do 15. dňa mesiaca, od ktorého platí nová úroková sadzba.
Predčasné splatenie úveru (celkové) do troch rokov od podpisu úverovej zmluvy uzavretej po 15. 4. 2009 je spoplatnené 3 % z predčasne splatenej sumy úveru. 0 € po troch rokoch. 0 € aj pre predčasné splatenie spotrebiteľského úveru s variabilnou úrokovou sadzbou (celkové i čiastočné) uzavretého po 1.7.2010.

Americké hypotéky - poplatky za predčasné splatenie v jednotlivých bankáchBanka Poplatok za predčasné splatenie úveru
4 % z predčasne splatenej sumy, 0 € k dátumu obnovenia úrokovej sadzby. 1%, resp. 0,5% ak do riadnej splatnosti úveru zostáva menej ako 1 rok a to pre úvery zabezpečené nehnuteľnosťou so splatnosťou do 10 rokov a s výškou úveru do 75 000 €.
4 % z predčasne splatenej sumy, min. 99,58 €. Klient môže jedenkrát ročne uhradiť predčasnú splátku úveru do výšky 20 % z nesplatenej istiny úveru, pričom za takúto splátku neplatí poplatok za predčasnú splátku úveru. 1% (resp. 0,5%) z predčasne splatenej sumy pre úvery so splatnosťou do 10 rokov vrátane a súčasne s objemom úveru do 75.000 €.
Predčasné splatenie úveru (celkové) do troch rokov od podpisu úverovej zmluvy uzavretej po 15. 4. 2009 je spoplatnené 3 % z predčasne splatenej sumy úveru. 0 € po troch rokoch. 0 € aj pre predčasné splatenie spotrebiteľského úveru s variabilnou úrokovou sadzbou (celkové i čiastočné) uzavretého po 1.7.2010.
5 % z predčasne splatenej čiastky úveru, min. 166 €. Pre spotrebiteľské úvery je výška poplatku 1% maximálne v zákonom stanovenej výške.
2 % z výšky mimoriadnej splátky x počet dní do skončenia fixácie / 360. Pre zmluvy uzatvorené do 31.1.2006 je poplatok 4 % z výšky mimoriadnej splátky. 0 € pri úveroch s fixnou sadzbou v období 1 mesiac po ukončení doby fixácie. Pre Úvery s premenlivou sadzbou alebo s premenlivou zvýhodnenou sadzbou poskytnuté na základe Úverovej zmluvy uzatvorenej od 1.2.2006 do 31.7.2008 platí poplatok 0 €.
5 % z predčasne splácanej istiny, 0 € po ukončení lehoty fixácie úroku.
4 % z predčasne splatenej sumy.
3 % z predčasne splatenej sumy.
4 % z výšky mimoriadnej splátky, min.166 €. Poplatok neplatí, ak klient podá žiadosť o predčasné splatenie úveru najneskôr do 15. dňa mesiaca, od ktorého platí nová úroková sadzba.

Presnejšie o bankách tu ...
http://www.totalmoney.sk/viaco/predcasne-splatenie
0 0
Silvique Silvique

Silvique je offline (nepripojený) Silvique

toto vsetko uz mam za sebou, ide mi o to, ze uz som tuto ziadost podavala, aj zaplatila, vsetky papiere som pouzila, jedine jeden potrebujem novy- vycislenie zostatkukedze medzitym odisla este jedna splatka v TB.
Tento papier by mal spadat pod "štandardne
vydávané potvrdenie na žiadosť klienta" -za to by mal byt poplatok 15€,
ale banka mi to chce opatovne uctovat ako "podanie žiadosti o zmenu" za 110....
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

kde v sadzobniku TB si nasla "polatok za ziadost o predcasne splatenie" ???

ja tam vidim len
1. poplatok za zmenu - 110€
2. poplatok za predcasne splatenie - 5% istiny (neplati sa pri skonceni fixacie)

chces vari povedat ze 1. sa plati vzdy pri predcasnom splateni ? a sakra ...
0 0
Silvique Silvique

Silvique je offline (nepripojený) Silvique

no podla banky asi ano ale zajtra idem bojovat za svoje peniaze. max by to malo byt standardne vydavane potvrdenia ziadane klientom- za 15 €...
0 0
lorelei lorelei

lorelei je offline (nepripojený) lorelei

Overila by som si toto este aj v inej pobocke TB. Mam s nimi skusenost, ze sami dokonca ani na centrale v BA nevedia, co robia a maju a musia a nemaju a nemozu. My sa tahame uz 4ty rok s nimi.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Silvique Pozri príspevok
Dobry den, riesim prefinancovanie hypoteky, konecne uz finisujem, ale vytocila ma Tatrabanka. Pred mesiacom som bola podat ziadost o predcasne splatenie uveru,slecna v TB sa pytala na termin, tak sme dohodli k 15.12, s tym, ze dotycna pracovnicka mi povedala, ze ak druha banka nestihne do tohto terminu peniaze previest, ze sa nic nedeje-je to jeden papier, pridem si pre nove vycislenie.za toto som zaplatila 110 €. v sadzobniku je to vedene ako poplatok za ziadost o predcasne splatenie.
Tento mesiac som prisla pre nove vycislenie/ nestihlo sa to do terminu/ .A banka pyta opat 110 € !!!!!
Ked som sa ohradila, ze za co, vraj oni to beru ako novu ziadost....pritom ostatne dokumenty, su uz pouzite- napr. suhlas so zapisom do LV...ja uz potrebujem len jeden papier, na ktorom su styri riadky so sumami... Nezaplatila som to, hladam radu. Je to suma, o ktoru sa oplati tahat.
Ma TB pravo takto natahovat normalnych ludi a stahovat z koze? Niekde v ich sadzobnikoch som nenasla sumu za vycislenie zostatku uveru....len poplatok za ziadost o predcasne splatenie...
Co vy na to?
dakujem velmi pekne za radu

Plati sa za kazdu novu ziadost. Poziadal si o vycislenie konecneho zostatku. Za novu ziadost opat platis, a oni opat vycislia novy zostatok.

Je to tak v kazdej banke. Nielen v TB. Ibaze ja to mam v CSOB za 16,60 a nie za 110 ako ty pises v TB. I ked podla mojich info je to v TB 66 € a nie 110.
0 0
Silvique Silvique

Silvique je offline (nepripojený) Silvique

uz som pred mesiacom platila, bolo to 110 a teraz presne tuto sumu pytaju opat.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Silvique Pozri príspevok
uz som pred mesiacom platila, bolo to 110 a teraz presne tuto sumu pytaju opat.
Ja to platim takisto uz druhy krat. ale v csob je to 16,60 €. Aj za prvu aj za kazdu dalsiu ziadost. Takze viem, ze sa to plati zakazdym. Aky ma kazda banka poplatok to uz je individualne...
0 0
lylyx lylyx

lylyx je offline (nepripojený) lylyx

Dobrý den, chcem sa spýtať na ten poplatok v CSOB? ako sa vola presne ten poplatok, neviem ho nájsť v sadzobníku. Nasla som iba poplatok za zmenu pri hypo uvere ktory je az 66 eur..?
0 0
Silvique Silvique

Silvique je offline (nepripojený) Silvique

tak uz mam prefinancovanie za sebou, opatovnemu poplatku som sa nevyhla...dalsich 110 € vyhodenych do luftu.
taketo sadzby ma TB :/

ale co uz, clovek sa uci na vlastnych chybach. a ja uz som nastastie z Tatrabanky fuc.

134 € mesacne doma
2 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

lylyx Pozri príspevok
Dobrý den, chcem sa spýtať na ten poplatok v CSOB? ako sa vola presne ten poplatok, neviem ho nájsť v sadzobníku. Nasla som iba poplatok za zmenu pri hypo uvere ktory je az 66 eur..?
Nie je uvedeny v sadzobniku. Ani mi ho nevedela pani v sadzobniku najst, tiez som ho chcela vidiet. Zmena v zmluve o hypoteke za 66 € je nieco ine.

Ziadost o predcasne splatenie stoji 16,60 € (uz som to absolvovala, takze viem na istotu)
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

Silvique Pozri príspevok
tak uz mam prefinancovanie za sebou, opatovnemu poplatku som sa nevyhla...dalsich 110 € vyhodenych do luftu.
taketo sadzby ma TB :/

ale co uz, clovek sa uci na vlastnych chybach. a ja uz som nastastie z Tatrabanky fuc.

134 € mesacne doma
Mozem pre zaujimavost vediet ktora banka vyhrala?
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

Silvique Pozri príspevok
tak uz mam prefinancovanie za sebou, opatovnemu poplatku som sa nevyhla...dalsich 110 € vyhodenych do luftu.
taketo sadzby ma TB :/

ale co uz, clovek sa uci na vlastnych chybach. a ja uz som nastastie z Tatrabanky fuc.

134 € mesacne doma
zbytocne nadavas na banku, je to standardny postup ... dala si ziadost, banka vypracovala podklady, ty si k terminu nedodrzala podmienky, dala si novu ziadost s novym terminom, banka musela vypracovat nove podklady, nove zmluvy, atd ... to ze si ty myslis ze ide len o obycajny 1 papier s vycislenim zostatku je len tvoj mylny dojem, je za tym novy proces, ktory banka musela absolvovat este raz

ale suhlasim ze vyska poplatku je zderstvo

btw: ty si asi chcela splatit uver mimo refixu, ze ? lebo pri skonceni fixacie sa tento poplatok 110€ neplati
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

To ze chce banka za to poplatok, to suhlasim aj ja. Ale 110 € sa mi zda neprimerane vysoka suma. Takisto tuto sumu (teda aspon v CSOB) nikde nenajdete v sadzobniku, a to ze vystavenie toho papiera im trva 30 dni sa mi zda tiez neadekvatne.

Keby to spravili do 24h trebars (nie je to problem, lebo pani za prepazkou mi vedela presne povedat sumu na mieste kolko na tom papieri bude), tak je to ine, clovek vie kedy o to ziadat. Takto ked clovek poziada, 30 dni caka na papier, na sumu, bez ktorej novi zaujemcovia o byt, pripadne ina banka nezacne jednat s vami...

Najviac sa mi paci v csob, ze vysku novej urokovej sadzby pred vyprsanim lehoty podla zmluvy posielaju najneskor 3 tyzdne pred vyprsanim urokovej sadzby (teda pred skoncenim fixacie) - bolo to na den presne. Ale schvalovanie predcasneho splatenia im trva 30 dni Takze nielen prakticky, ani len teoreticky sa to neda stihnut. Preto treba dat vypoved zmluvy este skor ako vobec viete aku urokovu sadzbu vam vypocitaju....
0 0
lylyx lylyx

lylyx je offline (nepripojený) lylyx

ja len chcem napísať, že nakoniec v tej CSOB nežiadali odo mna žiadny poplatok za predčasné splatenie. Žiadala som to teraz v máji 2011, tak možno tento poplatok už zrušili. Akurát strašne dlho trvalo, kým vyčíslili zostatok - tri týždne.
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

lylyx Pozri príspevok
ja len chcem napísať, že nakoniec v tej CSOB nežiadali odo mna žiadny poplatok za predčasné splatenie. Žiadala som to teraz v máji 2011, tak možno tento poplatok už zrušili. Akurát strašne dlho trvalo, kým vyčíslili zostatok - tri týždne.
mne ho stiahli nakoneic z bankoveho vypisu, az ked doslo k vyplacaniu hypoteky. uz mate hypoteku vyplatenu? Lebo mne bolo povedane, ze pred vyplatenim hypoteky sa kontroluje ci su splatene vsetky poplatky plynuce k tohto titulu, a v pripade ze nebol este strhnuty, bude strhnuty vtedy ked sa vyplati hypo...

Aspon tak mi bolo povedane, ze banka nevystavi potvrdenie o splateni uveru kym nemas splatene vsetky poplatky s tym suvisiace.

Ale ak to zrusili, tak je to super.
0 0
lylyx lylyx

lylyx je offline (nepripojený) lylyx

hypo bola splatená k 20.5., a už mi došlo aj potvrdenie o splatení, a poplatok mi nestiahli ani z účtu...
Ale ja som sa hneď na začiatku pýtala, keď som si žiadosť dávala, či budem platiť a mladík že nie. Tak som si hovorila, no ved dobre, uvidím....
0 0
zk24 zk24

zk24 je offline (nepripojený) zk24

lylyx Pozri príspevok
hypo bola splatená k 20.5., a už mi došlo aj potvrdenie o splatení, a poplatok mi nestiahli ani z účtu...
Ale ja som sa hneď na začiatku pýtala, keď som si žiadosť dávala, či budem platiť a mladík že nie. Tak som si hovorila, no ved dobre, uvidím....
Tak perfektne, mozno tento hlupy poplatok konecne zrusili. Super
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať