Zavrieť

Porady

Ochrana osobnosti

Dobry vecer,

potrebovala by som pravnu ranu ohladom ochrany osobnosti podla Obcianskeho zakonnika. Mate niekto skusennosti ? Vedeli by ste mi poradit na koho sa obratit v zilinskom kraji ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    HUGOFOGEL je offline (nepripojený) HUGOFOGEL

    HUGOFOGEL
    Dobrý deň,
    ja budem konkrétnejší
    Dňa 23.06.2012 som sa zúčastnil športovej akcie/ ako divák / STREETBAL 2012, konanej na ploche parkoviska pre OC Kauflad - GALÉRIA v Košiciach.. Vzhľadom na moje zdravotné postihnutie/ Parkinsonová choroba v pokročilom štádiu/ je môj vonkajší prejav / zvlášť pri emočnej záťaži / nekoordinovaný sprevádzaný mimovoľnými pohybmi končatín. V čase od 15,15 do 17,00 si moje správanie natáčal mne neznámi pán na kameru. O tomto fakte som nevedel ergo nemal môj súhlas. Túto skutočnosť si však všimla moja manželka / sedela vedľa mňa/, ktorá ho pri odchode vyzval aby daný záznam vymazal. Pán je tvrdil, že som pod vplyvom drog a na takomto podujatí nemám čo hľadať. Po je upozornení, že daný stav je spôsobený chorobou a liekmi žiadal dôkaz na čo mu predložila môj preukaz ZŤPs. Pán sa ospravedlnil no nebol ochotný dané sekvenie z kamery vymazať a odišiel do blízkeho OC. Po jeho príchode som ho opätovne vyzval s upozornením, že sa dopúšťa k porušeniu Občianskeho zákonníka – ochrany osobnosti, k vymazaniu častí záznamu s mojou osobou. To odmietol s tým že celý záznam tvorí archív v ktorom má zápasy svojho syna. Mám značku auta s ktorým odišiel.
    Je to postačujúce na trestné oznámenie alebo iné právne konanie, ktoré by zabezpečilo moju ľudskú dôstojnosť.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Zatiaľ je to v rovine úvah. Ty (resp. tvoja manželka) - môžete žiadať o vymazanie záznamu, ale tento bol zhotovený na verejnosti. Autor (osoba, ktorá záznam zhotovila) je síce autorom, ale nemá povolenie od teba na zhotovenie záznamu - mal teda inkriminovanú časť vymazať - teoreticky. Zatiaľ ale ešte nenaplnil podstatu porušenia ochrany osobnosti - tej sa dopustí v okamihu, keď záznam zverejní (samozrejme bez súhlasu). Vtedy už nastupuje podanie žaloby a žiadanie o stiahnutie záznamu a odškodnenie.

    Druhá vec: tvrdenie pána, že si pod vplyvom drog - toto tvrdil na základe vonkajších prejavov, bez zistenia skutkového stavu. Pokiaľ by si mal svedkov - trestné oznámenie. Nič by už na tom nezmenil fakt, že sa neskôr ospravedlnil - prvotné bolo ohováranie bez podložených dôkazov - aj tu je niečo o tom http://www.porada.sk/t133247-je-to-ohovaranie.html a podobné http://www.webpravnik.sk/?p=147

    Ronnie je offline (nepripojený) Ronnie

    Ronnie
    Kým to video nezverejní nie je porušené Vaše osobnostné právo. S tým podávaním trestných oznámení pozor aby sa to neotočilo proti Vám za krivé obvinenie.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    A dalsia vec je, ze ako divak na verejnych podujatiach mozes byt natacany, netreba na to ziadny specialny suhlas.
    Nie je to porusenie ochrany osobnosti.

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    nie je pravda, že zásahom do osobnostných práv je až zverejnenie záznamu, ale už jeho vyhotovenie je zásahom do osobnostných práv. Zverejnenie je iba ťažšia forma zásahu.

    V tomto prípade by žaloba na ochranu osobnosti nebola úspešná, keďže by dotyčný povedal, že žiaden záznam nevyhotovil, neuchoval a ty by si nemal ako preukázať svoje tvrdenie. O nemajetkovú ujmu v peniazoch taktiež nemôže byť v tomto prípade ani reči.
    HUGOFOGEL Podotýkam v závere celého incidentu bol aj moj syn a jeho kamarát, ktorý počuli ako povedal "celý záznam tvorí archív v ktorom má zápasy svojho syna"

    HUGOFOGEL je offline (nepripojený) HUGOFOGEL

    HUGOFOGEL
    Oprava on nebol usporiadateľ.
    Dakujem za rady, počkám či to ten chudák z Banskej Bystrice niekde uverejní a potom budem konať. Ak mu to urobí dobre nech si ma púšťa aj každý deň lebo božie mlyny melú pomaly ale večne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.