Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti a registrácia.

Dobrý večer, poradí mi niekto? Známa chce prenajímať časť rodinného domu študentovi za 100 EUR mesačne.Je povinná splniť si oznamovaciu povinnosť u správcu dane ak je tá suma menšia ako životné minimum a uviesť tento príjem v DP ak je to FO, ktorá má príjem zo zamestnania. Ďakujem.
Usporiadat
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

Zita5 Pozri príspevok
Už som presne tento článok niekde na Porade uvádzala, tak ho prilepím aj sem

Hlavným znakom, ktorý obidve zmluvy odlišuje je odplatnosť. Zmluva o výpožičke je zásadne bezodplatná. Je to jeden z jej základných pojmových znakov, ktorý nie je možné zmeniť. Ak by obsahovala dojednanie o odplate, posudzovala by sa ako zmluva nájomná, bez ohľadu na jej názov. Naproti tomu zmluva nájomná je charakteristická, okrem iných znakov, práve jej odplatnosťou. Zmluva musí byť dojednaná ako odplatná a odplata sa v tomto prípade nazýva nájomné.

http://www.tvojdom.sk/financie-pravo...pozicke-a.aspx

Ďakujem za usmernenie. Teda ak by to bola zmluva o výpožičke, tak odpadá povinnosť registrácie na daňovom úrade?

V prípade, že s.r.o. používa požičaný majetok (nehnuteľnosť) bezodplatne, je to pre s.r.o. nepeňažný príjem...a má to povinnosť zdaniť?
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Registrovať na DU netreba. Je možné si zmluvne ošetriť platby energií a bežnú údržbu - potom to môže mať s.r.o. v nákladoch.
Myslím, že hovoriť o nepeňažnom príjme u s.r.o. nemá zmysel.
0 0
topper1 topper1

topper1 je offline (nepripojený) topper1

hena22 Pozri príspevok
Registrovať na DU netreba. Je možné si zmluvne ošetriť platby energií a bežnú údržbu - potom to môže mať s.r.o. v nákladoch.
Myslím, že hovoriť o nepeňažnom príjme u s.r.o. nemá zmysel.
Ďakujem, takže tomu rozumiem tak, že ak to bude zmluva o výpožičke, tak je to z pohľadu s.r.o. v poriadku a nič viac už okolo toho nepotrebujem riešiť.
0 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

dobrý deň, chcela by som sa spýtať na podobný problém
manžel má vo vlastníctve nehnuteľnosť (nadobudol ju darom počas manželstva) a chce prenajímať manželke živnostníčke priestory na základe zmluvy o výpožičke s tým, že manželka bude platiť len energie. Má manžel povinnosť prihlásiť sa na DÚ s tým, že budú tieto platby energií pre neho nepeňažný príjem? A po odrátaní nákladov prípadne aj platiť daň? ďakujem vám veľmi pekne
0 0
bama17 bama17

bama17 je offline (nepripojený) bama17

prosím, nikto mi nevie poradiť?? ďakujem
0 0
nelaB nelaB

nelaB je offline (nepripojený) nelaB

hena22 Pozri príspevok
Registrovať na DU netreba. Je možné si zmluvne ošetriť platby energií a bežnú údržbu - potom to môže mať s.r.o. v nákladoch.
Myslím, že hovoriť o nepeňažnom príjme u s.r.o. nemá zmysel.
riešim podobnú situáciu. od svojich starých rodičov si chcem prenajať nehnuteľnosť na podnikanie, ale nájomné odo mňa nechcú, takže ho platiť nebudem. zaplatím iba energie, daň z nehnuteľnosti a bežnú údržbu. čiže ja ako SZČO uzavriem s nimi zmluvu o výpožičke, v ktorej ošetrím platby energií. oni sa nemusia registrovať na DU a ja si môžem platby za energie dať do nákladov. pochopila som to správne?
ďakujem
0 0
Stanka 2 Stanka 2

Stanka 2 je offline (nepripojený) Stanka 2

mám otázku, registráciu treba nahlásiť v mieste trvalého pobytu, alebo v mieste nájmu = sú to dve rozličné mestá??alebo je to jedno? môže sa nájom nahlásiť na DU aj v treťom meste kde sa najčastejšie nájomca nachádza?

ďakujem za odpovede
0 0
megyzah megyzah

megyzah je offline (nepripojený) megyzah

Mám rovnaký problém, registráciu na DÚ riešim podľa miesta trvalého bydliska osoby ktorá byt prenajíma, alebo podľa toho kde sa byt nachádza - ide o dve rôzne miesta. Ďakujem
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

megyzah Pozri príspevok
Mám rovnaký problém, registráciu na DÚ riešim podľa miesta trvalého bydliska osoby ktorá byt prenajíma, alebo podľa toho kde sa byt nachádza - ide o dve rôzne miesta. Ďakujem
podľa trvalého pobytu vlastníka nehnuteľnosti- vo Vašom prípade.....
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

Prosim Vas,ked otec prenajima dcere byt za 480 e / rocne, plati mu
mesacne v hotovosti
staci ustna dohoda,alebo treba aj pisomnu najomnu zmluvu?
musi sa otec ako prenajimatel registrovat na dan.urade-asi ano vsakze
ked neprekroci za rok oslobodenu ciastku 500 e , musi platit nejake
odvody,dan...?
je dochodca,prijem iba z dochodku

dakujem pekne vopred za pomoc
0 0
tibor1000 tibor1000

tibor1000 je offline (nepripojený) tibor1000

tibor1000 Pozri príspevok
Prosim Vas,ked otec prenajima dcere byt za 480 e / rocne, plati mu
mesacne v hotovosti
staci ustna dohoda,alebo treba aj pisomnu najomnu zmluvu?
musi sa otec ako prenajimatel registrovat na dan.urade-asi ano vsakze
ked neprekroci za rok oslobodenu ciastku 500 e , musi platit nejake
odvody,dan...?
je dochodca,prijem iba z dochodku

dakujem pekne vopred za pomoc
posúvam prosím....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať