Zavrieť

Porady

Spojenie dvoch SZČO pod jedno obchodné meno

Zdravím Vás,
potrebujem radu. Som živnostník a spolu s kamarátom,ktorý je tiež živnostník a má rovnaký predmet podnikania ako ja, by sme chceli vystupovať pod jedným menom. Sme projektanti pozemných stavieb a momentálne každý má obchodné meno svoje meno a sídlo firmy máme každý inde a chceme byť v jednej kancelárií. Neviem ako sa to dá spraviť, lebo nechceme s.r.o. kvôli tomu, že nechceme byť platcami DPH. Neexistuje nejaká zmluva, ktorá by nám umožňovala mať jeden názov a sídlo a vystavovať naň faktúry?
Prosím o pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    mrtvy Pozri príspevok
    Zdravím Vás,
    potrebujem radu. Som živnostník a spolu s kamarátom,ktorý je tiež živnostník a má rovnaký predmet podnikania ako ja, by sme chceli vystupovať pod jedným menom. Sme projektanti pozemných stavieb a momentálne každý má obchodné meno svoje meno a sídlo firmy máme každý inde a chceme byť v jednej kancelárií. Neviem ako sa to dá spraviť, lebo nechceme s.r.o. kvôli tomu, že nechceme byť platcami DPH. Neexistuje nejaká zmluva, ktorá by nám umožňovala mať jeden názov a sídlo a vystavovať naň faktúry?
    Prosím o pomoc.
    1. To, že si založíte spol. s r.o. ešte neznamená automaticky stať sa platiteľom DPH. To záleží na obrate.
    2. Existuje také niečo ako združenie. Treba si spraviť zmluvu o združení dvoch szčo (daj do vyhľadávača tu na porade).

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    1. To, že si založíte spol. s r.o. ešte neznamená automaticky stať sa platiteľom DPH. To záleží na obrate.
    2. Existuje také niečo ako združenie. Treba si spraviť zmluvu o združení dvoch szčo (daj do vyhľadávača tu na porade).
    Je jedno či budú mať združenie alebo s.r.o. Ak presiahnu stanovený obrat 49790 € za posledných 12 mesiacov, aj tak budú musieť požiadať o registráciu DPH §4 ods.2) zákona o DPH.

    Rozdiel bude iba v účtovníctve.
    s.r.o. musí viesť podvojné účtovníctvo a združenie môže viesť jednoduché účtovníctvo.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    marjankaj Pozri príspevok
    Je jedno či budú mať združenie alebo s.r.o. Ak presiahnu stanovený obrat 49790 € za posledných 12 mesiacov, aj tak budú musieť požiadať o registráciu DPH §4 ods.2) zákona o DPH.

    Rozdiel bude iba v účtovníctve.
    s.r.o. musí viesť podvojné účtovníctvo a združenie môže viesť jednoduché účtovníctvo.

    Myslím si, že môj príspevok nie je v rozpore s označeným, alebo sa mýlim?

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    mrtvy Pozri príspevok
    dakujem za radu..najviac sa mi pozdava to zdruzenie..idem to postudovat
    Ja ešte upozorním, že na faktúrach budete každý vystupovať pod svojim menom ako máte v živnostenskom a až za tým môže byť označenie názvu združenia. No obchodné meno každého z Vás je najdôležitejšie !!! Názov je združenia by som povedala že je taká okrasa, resp. môže tvoriť logo faktúry. Snáď som to napísala dosť jasne.

    Mária.K. je offline (nepripojený) Mária.K.

    Mária.K.
    mrtvy Pozri príspevok
    Zdravím Vás,
    potrebujem radu. Som živnostník a spolu s kamarátom,ktorý je tiež živnostník a má rovnaký predmet podnikania ako ja, by sme chceli vystupovať pod jedným menom. Sme projektanti pozemných stavieb a momentálne každý má obchodné meno svoje meno a sídlo firmy máme každý inde a chceme byť v jednej kancelárií. Neviem ako sa to dá spraviť, lebo nechceme s.r.o. kvôli tomu, že nechceme byť platcami DPH. Neexistuje nejaká zmluva, ktorá by nám umožňovala mať jeden názov a sídlo a vystavovať naň faktúry?
    Prosím o pomoc.
    Iba doplním. Združenie fyzických osôb nemá spoločné obchodné meno. Jednotlivé fyzické osoby môžu mať len rovnaký dodatok obchodného mena. Aj keď bude niektorý člen združenia poverený vedením účtovníctva za združenie, každý člen združenia bude musieť podávať vlastné daňové priznanie k dani z príjmov.

    Spojenie dvoch SZČO pod jedno obchodné meno

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.