Zavrieť

Porady

Mena na fa z iného členského štátu

Mám dotaz. Faktúry z iných členských krajín musia byť prepočítané na euro, alebo môžu byť vystavené v domácich menách? Úhrada aj tak prebehne podľa kurzu NBS platného v deň úhrady.

Na základe príspevkov uvádzam: faktúra je z PĽR a znie na zloté.
Naposledy upravil Naďa : 17.08.04 at 12:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Nerozumiem veľmi otázke. Faktúry z členských krajín EÚ. Väčšina z nich je členom EMÚ, kde je jedinou menou EURO. Myslím, že zo starých členských krajín (t.j. nepočítam čerstvých členov ako sme my) nie sú v EMÚ len 3. V.Británia, Švédsko a na tú tretiu si teraz neviem spomenúť. Len tieto krajiny majú svoju vlastnú menu.

    Skúste trošku presnejšie položiť otázku...

    Luckasari je offline (nepripojený) Luckasari

    Luckasari
    celkom nerozumiem otazke, ale skusim cosi napisat, mozno pomoze, ak nie, tak sa este raz opytaj
    nam chodia fa z EU v EUR, CZK, PLK, USD, ja ich prepocitavam na SKK a uctujem o nich, platime ich v prislusnych menach z korunoveho uctu, a uhradu prepocitavam kurzom komercnej banky

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Taraz vidím, že som neformulovala správne otázku. Dodávateľská faktúra je z Poľska a tovar je fakturovaný v poľskej mene, nie v eurách.

    MirkaV je offline (nepripojený) MirkaV

    MirkaV
    ja v tom nevidím problém, veď aj z Ciech faktúry sú v CZK a nie v EUR. Iba Ty si to prepočítaj na SKK.

    Oldi je offline (nepripojený) Oldi

    Oldi
    Naďa
    Taraz vidím, že som neformulovala správne otázku. Dodávateľská faktúra je z Poľska a tovar je fakturovaný v poľskej mene, nie v eurách.
    Prepočet treba vykonať na SKK. Je jedno z akej cudzej meny.

    Keby sme aj my už boli členmi EMÚ, tak by si to prepočítavala na EURá, ale to zatiaľ hudba budúcnosti (čosi sa šušká, že okolo roku 2006-2007, ale pochybujem, že splníme kritériá )

    Yvett je offline (nepripojený) Yvett

    Yvett
    Mal by som doplňujúcu otázku:
    - ako to bude v tom prípade ak faktúra bude vystavená v CZK alebo PLK a platiť by som chcel v eurách?

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    1/ je dôležité akým spôsobom vediete dev. účty / metóda FIFO alebo metóda váž. priemeru.../
    2/ povedzme, že používate metódu váž. priemeru:
    Na dev. účte máte napr. 50.000 EUR v účt. kurze 37,50 Skk

    V PÚ máte zaúčtovanú túto DF kurzom NBS podľa pl. zákonov napr.
    1 mil. CZK á 1,30 .....1,300.000 Skk t.j. suma na strane DAL 321x

    Pri výpočte budete vychádzať zo sumy 1,300.000 Skk : 37,50 Skk/Váš účt. kurz na EUR-o/ a to sa rovná 34.666,66 EUR by ste mali uhradiť Vášmu dodávateľovi.

    Týmto postupom Vám pri úhrade nevzniká žiaden kurzový rozdiel.
    Ale v každom prípade by ste si mali overiť, či klient bude s takouto úhradou súhlasiť.

    Ešte na záver: Ak používate len kurzy NBS, tak postup by bol :
    Berieme kurzy NBS zo dňa, kedy chceme DF uhrádzať napr. 7.6.06 :
    1 mil. CZK x 1,25 kurz NBS 7.6.06 ...1,250.000 Skk
    kurz NBS 7.6.06 1 EUR á 37,20 Skk
    Výpočet: 1,250.000 Skk : 37,20 Skk ....33.602,15 EUR musíme uhradiť 7.6.06 na účet dodávateľa.
    V tomto prípade vzniká kurzový rozdiel.
    Naposledy upravil Lila : 07.06.06 at 06:01

    Mena na fa z iného členského štátu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.