Zavrieť

Porady

aky mam zvolit postup pri kupe bytu?

Ako slobodna som dostala peniaze od rodicov na kupu bytu. Neskor som sa vydala, pol bytu darovala manzelovi. Byt sme teraz predali, moji rodicia mi priplatia a planujeme kupit novy-vacsi. Aky mam zvolit postup, aby byt patril iba mne (popripade nasmu dietatu ?? 6r.), kedze vsetky peniaze boli z nasej strany a manzel neprispel ani eurom. Chcem byt poistena v pripade rozvodu, aby som si v takej situacii napr. nemusela brat uver na vyplatenie manzela, kedze do bytu nic neinvestoval. Maju mi ho rodicia darovat, alebo predat (poplatky?), alebo je vobec nejaka moznost ako bude za mojho zivota iba moj a mojho syna?
Dakujem velmi pekne za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No manželovi si darovala pol bytu, takže prostriedky z predaja bytu už sú aj jeho. Nielen tvoje.
    Takže už aj ked rodičia priplatia, tak byt nový väčší kúpite rovno do BSM, a v prípade rozvodu budeš musieť dokazovať, že na byt prispeli tvoji rodičia - prevod z ich účtu na tvoj, s popisom napríklad dar dcére na kúpu bytu aby si to mala lahšie pri dokazovaní.

    Poprípade sa dá požiadať o zrušenie alebo zúženie BSM, a po dohode s mng. byt nadobudneš do svojho výlučného vlastníctva.

    k.i.n.o. je offline (nepripojený) k.i.n.o.

    k.i.n.o.
    Peniaze z predaja bytu "vrátite" tvojim rodičom (na jeho kúpu ti požičali...). Oni si k nim doplatia a kúpia si väčší byt. Ak ti ho následne darujú, bude len v tvojom výlučnom vlastníctve.
    Ale všetko má svoje pre aj proti...

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Xanti Pozri príspevok
    No manželovi si darovala pol bytu, takže prostriedky z predaja bytu už sú aj jeho. Nielen tvoje.
    Takže už aj ked rodičia priplatia, tak byt nový väčší kúpite rovno do BSM, a v prípade rozvodu budeš musieť dokazovať, že na byt prispeli tvoji rodičia - prevod z ich účtu na tvoj, s popisom napríklad dar dcére na kúpu bytu aby si to mala lahšie pri dokazovaní.

    Poprípade sa dá požiadať o zrušenie alebo zúženie BSM, a po dohode s mng. byt nadobudneš do svojho výlučného vlastníctva.
    len doplním, že dohoda o zúžení zákonom stanoveného rozsahu BSM musí byť formou notárskej zápisnice

    Cocoa je offline (nepripojený) Cocoa

    Cocoa
    ..byt mozem dostat do svojho vylucneho vlastnictva pocas manzelstva z hociakeho dovodu, staci ze si to tak s manzelom prajeme? Nie je to podmienene nicim, napr. ze iba ak by som chcela podnikat, alebo nejaky taky dovod?
    Nebola by jedna z moznosti, ze by sme spisali dokument, kde mi manzel daruje financny obnos, ktory ziskal (1/2 z predaja bytu). Cize by boli vsetky peniaze zase moje. Nasledne kupim byt a da sa to hned pri kupe napisat iba na mna, ked pripojime k tomu dokument, ze je to vylucne iba moje vlastnictvo? Alebo ho musime kupit spolu a nasledne vymazavat manzela z vlastnictva?
    Prepacte za laicke otazky, neviem o tom uplne nic. Dakujem za trpezlivost. Musim nieco vymysliet, kym je manzel ochotny podpisat hocico.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Cocoa Pozri príspevok
    ..byt mozem dostat do svojho vylucneho vlastnictva pocas manzelstva z hociakeho dovodu, staci ze si to tak s manzelom prajeme? Nie tak to nefunguje, musí to byť oficiálny dokument. Lebo aj keby si bola na LV napísaná len ty, a bol by byt kupovaný počas manželstva tak stále by patril do BSM a v prípade rozvodu by mal manžel nárok na vyplatenie .
    Nie je to podmienene nicim, napr. ze iba ak by som chcela podnikat, alebo nejaky taky dovod?
    Nebola by jedna z moznosti, ze by sme spisali dokument, kde mi manzel daruje financny obnos, ktory ziskal (1/2 z predaja bytu). Cize by boli vsetky peniaze zase moje.Nie tade cesta nevedie. Nasledne kupim byt a da sa to hned pri kupe napisat iba na mna, ked pripojime k tomu dokument, ze je to vylucne iba moje vlastnictvo? Alebo ho musime kupit spolu a nasledne vymazavat manzela z vlastnictva? Nikto manžela nevymaže z LV, preto pred kúpou bytu musíš mať zúžené BSM, v tom Ti poradí notár.
    Prepacte za laicke otazky, neviem o tom uplne nic. Dakujem za trpezlivost. Musim nieco vymysliet, kym je manzel ochotny podpisat hocico.
    Chod za notárom, ten Ti poradí najlepšie a investuj pár eur do jeho služieb iste je to oveľa menej ako by si potom musela vyplácať manžela keby niečo.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Cocoa Pozri príspevok
    Prepacte za laicke otazky, neviem o tom uplne nic. Dakujem za trpezlivost. Musim nieco vymysliet, kym je manzel ochotny podpisat hocico.
    Alebo urob ako píše k.i.n.o , vráť peniaze rodičom. Oni nech kúpia nový byt, na svoje meno, a potom nech Ti ho darovacou zmluvou prevedú. A bude v tvojom vlastníctve.

    stormcatcher je offline (nepripojený) stormcatcher

    stormcatcher
    ..najlepšie urobíš ak sa hneď rozvedieš a až potom si kúpiš byt. Potom si už nejakého blba nájdeš...

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Je to smutné, že musíš takto uvažovať. Ale najlepšie by bolo urobiť tak, ako je uvedené v príspevku č. 3. Určite budú s tým súhlasiť aj tvoji rodičia. Lebo ak by ti manžel aj teraz niečo podpísal môže sa v budúcnosti stať, že bude tvrdiť, že to urobil pod nátlakom.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    verkaz Pozri príspevok
    Je to smutné, že musíš takto uvažovať. Ale najlepšie by bolo urobiť tak, ako je uvedené v príspevku č. 3. Určite budú s tým súhlasiť aj tvoji rodičia. Lebo ak by ti manžel aj teraz niečo podpísal môže sa v budúcnosti stať, že bude tvrdiť, že to urobil pod nátlakom.

    ....hm , poopravil by som trošičku ...zabŕdnem do slovenčiny , respektíve do iných výrazov ...

    Cocoa nemusí , ona tak UŽ vopred / pesimistiticky ? / uvažuje ...to je to smutné ...iné veci sa musia ...

    Prečo potom vôbec darovala manželovi byt po sobáši ???...túto skutočnosť nechápem .
    Síce ľudia sú všeliakí , možno naliehal , možno nie ...neviem ...

    Ale inak ???...za seba ???
    Takéto zmýšľanie je mi bohovo proti srsti ...teda mne ...nakoľko v týchto prípadoch by mali určité pravidlá platiť .
    Pravidlá vzájomnej tolerancie , slušnosti ...aj keď v prípade mamonu je to odsunuté na slepú koľaj .
    Musim nieco vymysliet, kym je manzel ochotny podpisat hocico....
    ...no a k tomuto sa teda radšej ani nevyjadrujem ...

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    buchač Pozri príspevok
    Prečo potom vôbec darovala manželovi byt po sobáši ???...túto skutočnosť nechápem .
    Síce ľudia sú všeliakí , možno naliehal , možno nie ...neviem ...
    Láska je slepá, lenže potom prídu očné kvapky vo forme reality všedného života a hneď sa problém vidí v ostrejšom svetle - lenže to už je neskoro.

    Cocoa je offline (nepripojený) Cocoa

    Cocoa
    ... neuvazujem pesimisticky ... neplanujem sa rozvadzat ...

    Manzelovi som po svadbe darovala pol bytu, pretoze mi to vtedy tak pripadalo spravne, aby nemal pocit ze byva u mna, ale u nas.

    Po 11 rokoch spoluzitia mi to pripada ako dost dobry napad, kedze som uz pri zopar hadkach pocula, ze ked sa mi nepaci MOZEM IST ...

    Mozem sa vam zdat ako vypocitava pesimisticka mrcha ... ale zda sa vam fer, aby som si o par rokov - s dietatom pod pazuchou ... musela brat uver .. aby som mala kde byvat .. alebo aby som mala niekoho vyplacat ... z niecoho k comu neprispel ani korunou ..

    Bodaj by sa ludia nemenili a vsetko by bolo nonstop ruzove .. aj po par rokoch ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.