Zavrieť

Porady

Faktúra v roku 2010 a Dobropis v roku 2011

Dobrý deň,
v roku 2010 som dodal tovar, pričom faktúra bola vystavená a uhradená s 19% DPH.
V roku 2011 mi však zákazník tovar vráti a ja mu potrebujem vystaviť dobropis a vrátiť peniaze.
Ako prosím postupovať, a ako zaúčtovať DPH, aj z pohľadu Daňového priznania k DPH?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    calimero1 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    v roku 2010 som dodal tovar, pričom faktúra bola vystavená a uhradená s 19% DPH.
    V roku 2011 mi však zákazník tovar vráti a ja mu potrebujem vystaviť dobropis a vrátiť peniaze.
    Ako prosím postupovať, a ako zaúčtovať DPH, aj z pohľadu Daňového priznania k DPH?
    Ďakujem.
    Dobropis vystavíš s 19% dph.

    joey1986 je offline (nepripojený) joey1986

    joey1986
    Chcem sa opýtať v nadväznosti na túto tému, musí tým pádom robiť dodatočné daňové priznanie DPH za nejaké obdobie v roku 2010 alebo si o tú sumu odpočítam svoju daňovú povinnosť v bežnom období?
    človiečik Vladimír Ozimý
    žiadne DDP, postupujete v súlade so zákonom o DPH, doklad zahrniete do zdaňovacieho obdobia, kedy ho vystavíte.

    Tina855 je offline (nepripojený) Tina855

    Tina855
    A dátum zdaniteľného plnenia na dobropise bude ako aj dátum vystavenia dobropisu? Pretože sme vystavili dobropis jednej našej zákazníčke s 19%nou sadzbou, dátum vystavenia aj zdaniteľného plnenia sme dali včerajší. a prišla mi táto odpoveď:

    "Prajem pekný deň, poprosím Vás o info, jedná sa o dobropis 11000143 na sumu -36,84. Je tam DPH 19%, a pritom dátum vzniku zdan.plnenia 10.1.2011.

    Nemal by tam byť správne dátum zdan.plnenia 31.12.2010, aby som to mohla dať do priznania DPH za 4.Q 2010 s 19%nou DPH. Poprosím Vás o vyjadrenie, a ak nie, na ktorý paragraf sa to odvoláva."

    Prosím viete niekto poradiť? Ďakujem.

    ITAMS je offline (nepripojený) ITAMS

    ITAMS
    lenkam68 Pozri príspevok
    Máš to správne. Odvolať sa môžeš na § 25 ods. 3 a 7.
    Poprosila by som o upresnenie. Menovaný paragraf 25 ods. 3 a 7 nehovoria doslovne o DÁTUME ZDAŇ.PLNENIA, ktorý sa má dávať na dobropis. Tento dátum podľa Vás by mal byť zhodný s dátumom vystavenia dobropisu, a nie s dátumom faktúry, ku ktorej sa dobropis vystavil, dobre to chápem?
    Máme takúto paradoxnú troj-situáciu: 1/ dobropisy vystavené automaticky načítavajú ako dátum zdaň.plnenia dátum vystavenia faktúry, na ktorú sa odkazujú; 2/ pôvodná účtovníčka pri ručne vystavovaných dobropisoch držala pravidlo ako bod 1/; 3/ nová účtovníčka dáva na ručne vystavené dobropisy vždy dátum vystavenia samotného dobropisu, aj keď robí dobropis súhrnne na viacero faktúr z rozličných predošlých období; śúčasne sa naďalej generujú automaticky dobropisy s dátumom zdaň.plnenia ako v bode 1/.
    Zmätok nad zmätok? Ako postupovať odteraz? To, čo so už vystavilo, treba opraviť, alebo nechať tak?
    Posledná, nemenej dôležitá otázka: zmenilo sa niečo okolo tohto od r.2008? Vtedy sme dostali od poradcu info, že dátum zdaň.plnenia na dobropise sa má zhodovať s dátumom vystavenia faktúry, ktorú dobropisujeme.
    Ďakujem Vám za objasnenie.
    MS

    megyzah je offline (nepripojený) megyzah

    megyzah
    Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať, firma vystavila faktúru na dodávku služieb v 4.Q. roku 2010. Faktúra ostala do dnešného dňa neuhradená, teraz sú " ochotný " faktúru uhradiť ale nie v plnej výške a na časť sumy sa vystaví dobropis - podnikatelia sa takto dohodli. Prosím, dobropis pôjde normálne do 4. Q 2012 s DPH 20% ? A s tým rokom 2010 už nebudeme robiť nič? Ďakujem

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    megyzah Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať, firma vystavila faktúru na dodávku služieb v 4.Q. roku 2010. Faktúra ostala do dnešného dňa neuhradená, teraz sú " ochotný " faktúru uhradiť ale nie v plnej výške a na časť sumy sa vystaví dobropis - podnikatelia sa takto dohodli. Prosím, dobropis pôjde normálne do 4. Q 2012 s DPH 20% ? A s tým rokom 2010 už nebudeme robiť nič? Ďakujem

    § 25
    Oprava základu dane

    (3) Rozdiel medzi pôvodným základom dane a opraveným základom dane a rozdiel medzi pôvodnou daňou a opravenou daňou sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom sa vyhotovil doklad o oprave základu dane, a pri oprave základu dane pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu alebo pri dodaní tovaru alebo služby, keď je povinný platiť daň nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby,rozdiel sa uvedie v daňovom priznaní za zdaňovacie obdobie, v ktorom nadobúdateľ tovaru alebo príjemca služby obdržal doklad o oprave základu dane
    -------------

    (7) Pri oprave základu dane sa použije sadzba dane, ktorá bola platná v čase vzniku daňovej povinnosti pri zdaniteľnom obchode, na ktorý sa oprava základu dane vzťahuje.
    Naposledy upravil Paula : 31.10.12 at 08:17 Dôvod: doplnenie

    megyzah je offline (nepripojený) megyzah

    megyzah
    Ďakujem, len prosím o vysvetlenie, lebo priznám sa nie som z toho múdrejšia. Prosím, skúste mi to ešte vysvetliť : dobropis sa bude vystavovať na čiastku 650 € bez DPH, to znamená že dobropis vystavím na sumu 650 € + 130 € DPH = 780 €, pričom pôvodná suma bola 650 € + 123,50 € = 773,50 €. Čo s tým rozdielom, v DP ho uplatním vo výške 130 €? Veľmi pekne ďakujem.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    megyzah Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem, chcem sa opýtať, firma vystavila faktúru na dodávku služieb v 4.Q. roku 2010. Faktúra ostala do dnešného dňa neuhradená, teraz sú " ochotný " faktúru uhradiť ale nie v plnej výške a na časť sumy sa vystaví dobropis - podnikatelia sa takto dohodli. Prosím, dobropis pôjde normálne do 4. Q 2012 s DPH 20% ? A s tým rokom 2010 už nebudeme robiť nič? Ďakujem
    Dobropisuješ s daňou platnou v období, kedy došlo k samotnému dodaniu. Takže nie s 20% dph.

    megyzah je offline (nepripojený) megyzah

    megyzah
    Twety ďakujem, prosím ťa poradíš mi ešte ako túto daň zapísať do daňového priznania ku DPH? Tam už kolonky s 19% daňou nie sú, čiže to bude treba asi zapísať do iného riadku. A ešte jedna vec, ide o dobropis na dve faktúry, môžem vystaviť jeden dobropis, alebo musím povinne ku každej faktúre vystaviť extra dobropis. Ďakujem tisíc krát.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    ťQUOTE=megyzah;2174270]Twety ďakujem, prosím ťa poradíš mi ešte ako túto daň zapísať do daňového priznania ku DPH? Tam už kolonky s 19% daňou nie sú, čiže to bude treba asi zapísať do iného riadku. A ešte jedna vec, ide o dobropis na dve faktúry, môžem vystaviť jeden dobropis, alebo musím povinne ku každej faktúre vystaviť extra dobropis. Ďakujem tisíc krát.[/QUOTE]
    Zapíšeš to do riadku s 20% dph. Môžeš vystaviť jeden dobropis ale s rozpisom a číslom obidvoch faktúr.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.