Zavrieť

Porady

Zneužívanie §54 pre predĺženie pracovnej zmluvy na určitú dobu?

Dobrý den prajem,
mám vážny zaujem o ujasnenie paragrafov Zákonníka práce v súvislosti s predlžovaním pracovnej zmluvy (z vlastnej skúsenosti).
Pri nástupe do práce som sa dohodol na zmluve na dobu 6 mesiacov. Pred ukončením dohodnutej doby mi ponúkli predĺženie doby o 3 mesiacov, potom o ďalšie 3 mesiace a nakoniec 2 mesiace.
V každom dodatku k pracovnej zmluve bolo uvedené nasledovné:

"(zml a zmc) sa v zmysle §54 Zákonníka práce dohodli na uzatvorení tohto Dodatku k pracovnej zmluve, ktorý Dodatok k pracovnej zmluve nadobudne účinnosť dňa .....
1. Zmluvné strany sa dohodli,
že pracovná zmluva sa mení tak, že pracovný pomer je dohodnutý na dobu určitú, a to do ....."

Môže zamestnávateľ takýmto spôsobom ľubovoľne predlžovať dobu pracovnej zmluvy, keď v zmysle odsekov §48 by to nemohol?

Veľká vďaka za odpovede.
Juraj G.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    v.balogova Pozri príspevok
    A ako to je v prípade, že za posledné 3 roky bola prac. zmluva dodatkami 4x predĺžená stále na dobu určitú - dôvod stále rovnyký, zastupovanie počas RD? Nie je porušovanie zákonníka práce?
    Pokial ide o zastupovanie pocas RD, tak zmluva moze byt predlzovana aj viackrat aj na dlhsie obdobie ako 2 roky. Je to v sulade so ZP.

    § 48
    Pracovný pomer na určitú dobu
    ...
    (4) Ďalšie predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru na určitú dobu do dvoch rokov alebo nad <strike></strike>dva roky je možné len z dôvodu
    a) zastupovania zamestnanca,
    b) vykonávania prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
    c) vykonávania prác, ktoré sú závislé od striedania ročných období, každý rok sa opakujú a nepresahujú osem mesiacov v kalendárnom roku (sezónna práca),
    d) vykonávania opatrovateľskej služby podľa osobitného predpisu,
    e) vykonávania prác, pre ktoré sa vyžaduje vzdelanie umeleckého smeru,
    f) vykonávania prác tvorivého zamestnanca vedy, výskumu, vývoja,


    <strike></strike> g) <strike></strike> vykonávania prác dohodnutých v kolektívnej zmluve.

    (5) Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru podľa odseku 4 sa uvedie v pracovnej zmluve.
    ....

    v.balogova Pozri príspevok
    Ešte som zabudla poznamenať, že práca na dobu určitú je stále uvedená najdlhšie do .... dátum. To znamená, že ak sa zamestnanec vráti skôr z RD automatický končí prac. pomer na dobu určitú pri zastupovaní?
    Ano, presne to to znamena.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    JURI-MT Pozri príspevok
    Dobrý den prajem,
    mám vážny zaujem o ujasnenie paragrafov Zákonníka práce v súvislosti s predlžovaním pracovnej zmluvy (z vlastnej skúsenosti).
    Pri nástupe do práce som sa dohodol na zmluve na dobu 6 mesiacov. Pred ukončením dohodnutej doby mi ponúkli predĺženie doby o 3 mesiacov, potom o ďalšie 3 mesiace a nakoniec 2 mesiace.
    V každom dodatku k pracovnej zmluve bolo uvedené nasledovné:

    "(zml a zmc) sa v zmysle §54 Zákonníka práce dohodli na uzatvorení tohto Dodatku k pracovnej zmluve, ktorý Dodatok k pracovnej zmluve nadobudne účinnosť dňa .....
    1. Zmluvné strany sa dohodli,
    že pracovná zmluva sa mení tak, že pracovný pomer je dohodnutý na dobu určitú, a to do ....."

    Môže zamestnávateľ takýmto spôsobom ľubovoľne predlžovať dobu pracovnej zmluvy, keď v zmysle odsekov §48 by to nemohol?

    Veľká vďaka za odpovede.
    Juraj G.
    § 54 umožňuje síce vykonať zmeny v prac. zmluve ak sa na tom zmluvné strany dohodnú, ale tieto zmeny nesmú odporovať iným ustanoveniam ZP. Napr. nie je možné, aby dohodli (aj keby s tým zamestnanec súhlasil) nižšiu mzdu, než je minimálna, lebo by to bolo v rozpore s ust. § 119 ods. 1:

    (1) Mzda nesmie byť nižšia ako minimálna mzda ustanovená osobitným predpisom.

    Rovnako ani to predlžovanie nesmie byť v rozpore s iným ustanovením ZP, konkrétne § 48 ods. 2:

    (2) Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť najdlhšie na dva roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v rámci dvoch rokov najviac dvakrát.

    Takže ak zamestnávateľ predĺžil prac. pomer 3x v priebehu 2 rokov, tak konal v rozpore s ustanoveniami ZP. Treba ho na to upozorniť a zamestnanec sa môže dožadovať nápravy.

    Samozrejme za predpokladu, že neexistovali dôvody na opätovné predĺženie PP, ktoré sú uvedené v § 48 ods. 4.

    Janka 52 je offline (nepripojený) Janka 52

    Janka 52
    Nemožno!

    podľa § 48 ods. 2 ZPprac. pomer na určitú dobu možno predĺžiť v rámci dvoch rokov najviac 2x.

    Ak sú však vecné dôvody, tak možno - ide o dôvody uvedené v § 48 ods. 4 ZP - napr. zastupovanie zamestnanca a pod.

    JURI-MT je offline (nepripojený) JURI-MT

    JURI-MT
    Ďakujem Janka,
    myslím si to isté, a odsek 4 v mojom prípade nemá opodstatnenie, ak tak tou dohodou v kolektívnej zmluve, ale ako som ju čítal, tak obsahuje len skopírované paragrafy zo zákonov, čo sa týka pracovných zmlúv.
    Som zvedavý či dostanem aj "súhlasné" reakcie na znenie temy

    JURI-MT je offline (nepripojený) JURI-MT

    JURI-MT
    Ďakujem Chobot

    Síce zamestnanci s takýmto dodatkom môžu súhlasiť, ale som zvedavý koľko % zamestnancov pozná presné znenia zákonov, ako v mojom prípade ma zmiatlo pri podpisoch že tie paragrafy su relatívne blízko pri sebe
    Naposledy upravil JURI-MT : 05.01.11 at 08:51

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    JURI-MT
    Dobry den,
    dakujem za Vas prispevok k mojej teme, ktory mi velmi pomohol.
    Ale rad by som vedel, ci su dodatky neplatne aj z toho dovodu, ze neobsahuju pisomny dovod na predlzenie doby urcitej podla ods.4 (podla ods.5 by to tak malo byt)
    Pre istotu sem skopirujem moje znenie temy a Vas prispevok.
    Dakujem.
    Súkromné správy neslúžia na poskytovanie rád. Nabudúce otázku treba zadať v pôvodnej téme a pokračovať v diskusii. Teraz som tvoju otázku skopíroval a pridal k téme.

    Toto je skôr právnická otázka. Ale podľa mňa to, že dôvod na predĺženie nie je uvedený v zmluve ešte neznamená automaticky, že zmluva je neplatná. Faktom je len skutočnosť, že zmluva je v rozpore s ustanoveniami ZP, ale bola riadne uzatvorená a preto je platná. Pokiaľ žiadna zo strán nenamietne nič voči zmluve, je platná. Ak niekto namietne, že nie je v poriadku, kto môže rozhodnúť o jej neplatnosti? Jedine súd.

    Takže ak chceš preukázať neplatnosť dodatku, treba podať určovaciu žalobu na súd o vyhlásenie neplatnosti dodatku a zároveň o určení, že PP je tým uzavretý na neurčitý čas.

    v.balogova je offline (nepripojený) v.balogova

    v.balogova
    A ako to je v prípade, že za posledné 3 roky bola prac. zmluva dodatkami 4x predĺžená stále na dobu určitú - dôvod stále rovnyký, zastupovanie počas RD? Nie je porušovanie zákonníka práce?
    Ešte som zabudla poznamenať, že práca na dobu určitú je stále uvedená najdlhšie do .... dátum. To znamená, že ak sa zamestnanec vráti skôr z RD automatický končí prac. pomer na dobu určitú pri zastupovaní?

    JURI-MT je offline (nepripojený) JURI-MT

    JURI-MT
    viete si predstavit, ze vedenie firmy si priznalo chybu, je sokovane ze taketo informacie pozna radovy zamestnanec, a ze ma zaujem aby sa o tom nikto nedozvedel?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    JURI-MT Pozri príspevok
    viete si predstavit, ze vedenie firmy si priznalo chybu, je sokovane ze taketo informacie pozna radovy zamestnanec, a ze ma zaujem aby sa o tom nikto nedozvedel?
    Preco nie, vediet si priznat chybu patri k vlastnostiam dobreho managera .

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    JURI-MT Pozri príspevok
    viete si predstavit, ze vedenie firmy si priznalo chybu, je sokovane ze taketo informacie pozna radovy zamestnanec, a ze ma zaujem aby sa o tom nikto nedozvedel?
    Koho myslia tým nikto? Asi len nechceli, aby sa to zbytočne ťahalo cez IP alebo iné inštitúcie. Aj tak je chvályhodné, že si uznali chybu a že sa jej v budúcnosti budú vyvarovať. Ak ti upravili zmluvu, tak nemusíš záležitosť nikde rozmazávať. Pre teba je to kladne vybavené. (Dúfam)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.