Zavrieť

Porady

DB kratší prac.úväzok=prepočet minimálnej mzdy

Dobry den, som tu nova, potrebovala by som poradit ohladne danoveho bonusu co sa tyka naroku pri kratsom prac. uvazku, mame uvazok na 2,64 hodiny denne, viete mi poradit ako vypocitam ci ma pani narok na danovy bonus??
Dakujem pekne.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ivka70 je teraz online ivka70

    ivka70
    Narok na danovy bonus nezavisi od vysky uvazku, zavisi od vysky hrubej zdanitelnej mzdy, teda nezavisle od toho kolko hodin, dni pracovnik pracuje:

    Problematika daňového bonusu je upravená v § 33 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v platnom znení (ďalej len „zákon“).



    V priebehu roka má zamestnanec nárok na mesačný daňový bonus, pri splnení ostatných podmienok (podpísané vyhlásenie, príslušné doklady) len vtedy, ak jeho hrubé zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti v príslušnom kalendárnom mesiaci sú aspoň vo výške polovice platnej mesačnej minimálnej mzdy.



    Táto suma do konca roku 2009 predstavovala 147,75 € (295,50 / 2). Od 1. 1. 2010 sa táto suma zvýšila na 153,85 € (307,70 / 2).
    Od 1.1.2011 by to malo byt 158,5 € (317 / 2).

    http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=797

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jelča Pozri príspevok
    Riesim narok na DB a sucasne mzdu, aby mi vysiel narok....a ak niekomu takemu kto nema narok na DB bol priznany, da sa to v rocnom zuctovani vyriesit??
    Pokial mesačná mzda zamestnanca nedosiahne 1/2 min.mzdy (bez ohladu na výšku úväzku), nárok na DB nevznikne - ani na doplatenie v RZD.

    Vyriešiť to môžeš jedine tak, že mu v jednom mesiaci dáš odmenu, aby celkový ročný príjem dosiahol 6-násobok min.mzdy.

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Všetci zamestnanci (aj zamestnaní na dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, spoločníci, konatelia s. r. o., študenti, atď.) musia v priebehu roka na účely mesačného daňového bonusu dosiahnuť zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti v príslušnom mesiaci aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy. U zamestnancov v pracovnom pomere na kratší pracovný úväzok sa najprv musí spraviť prepočet minimálnej mzdy podľa počtu hodín a až z neho sa vypočíta polovica, ako základňa potrebnej minimálnej výšky príjmov na uvedené účely.

    Zdroj : Ing. Dagmar Piršelová
    http://www.daneauctovnictvo.sk/2010/...v-v-roku-2010/

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    U zamestnancov v pracovnom pomere na kratší pracovný úväzok sa najprv musí spraviť prepočet minimálnej mzdy podľa počtu hodín a až z neho sa vypočíta polovica, ako základňa potrebnej minimálnej výšky príjmov na uvedené účely. Do úvahy sa na tento účel berú všetky zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti od príslušného zamestnávateľa, vrátane príjmov zo sociálneho fondu a ďalších príjmov tohto druhu (aj ktoré nie sú mzdou na účely Zákonníka práce, t. j. aj odmeny z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, a pod. – bližšie pozri § 5 ods. 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v z. n. p. ďalej len „ZDP“) . Do úvahy sa neberú len tie príjmy zo závislej činnosti, ktoré sú od dane oslobodené a príjmy, ktoré nie sú predmetom dane.

    Výška minimálnej mzdy má vplyv aj na uplatnenie ročného daňového bonusu. Zamestnanec má naň nárok, ak dosiahne za príslušný rok zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. Za rok 2009 je to aspoň vo výške 1 773 € (295,50 x 6). V roku 2010 pôjde o sumu 1 846,20 € (307,70 x 6). U zamestnancov v pracovnom pomere na kratší úväzok to bude opäť 6-násobok minimálnej mzdy prepočítanej podľa pracovného úväzku. Do tejto sumy sa započítajú zdaniteľné príjmy zamestnanca od všetkých zamestnávateľov, a to bez ohľadu na spôsob ich zdanenia v priebehu roka (t. j. nielen príjmy zdanené preddavkami na daň, ale aj tie, z ktorých bola daň vybratá zrážkou – do 165,97 € mesačne pri nepodpísanom vyhlásení na zdanenie príjmov zo závislej činnosti).

    http://portal.gov.sk/Portal/sk/Defau...tID=39&aid=797

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jelča Pozri príspevok
    Dobry den, som tu nova, potrebovala by som poradit ohladne danoveho bonusu co sa tyka naroku pri kratsom prac. uvazku, mame uvazok na 2,64 hodiny denne, viete mi poradit ako vypocitam ci ma pani narok na danovy bonus??
    Dakujem pekne.
    mesačná mzda zamestnanca musí dosiahnuť minimálne 1/2 min.mzdy - od 1.1.2011 sumu158,50 € mesačne

    Jelča je offline (nepripojený) Jelča

    Jelča
    Pani Veronika, toto som si nasla aj ja n anete, avšak u zamestnancov v pracovnom pomere na kratší pracovný úväzok sa najprv musí spraviť prepočet minimálnej mzdy podľa počtu hodín a až z neho sa vypočíta polovica, ako základňa potrebnej minimálnej výšky príjmov na uvedené účely. Ako si to vypocitam?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jelča Pozri príspevok
    Pani Veronika, toto som si nasla aj ja n anete, avšak u zamestnancov v pracovnom pomere na kratší pracovný úväzok sa najprv musí spraviť prepočet minimálnej mzdy podľa počtu hodín a až z neho sa vypočíta polovica, ako základňa potrebnej minimálnej výšky príjmov na uvedené účely. Ako si to vypocitam?
    Riešiš nárok na DB a súčasne mzdu tak, aby nárok vznikol, alebo prepočt min.mzdy k danému úväzku ?

    Pri takom úväzku ako máte a min.mzde prislúchajúcej uväzku zamestnancovi nárok na DB nevznikne.

    Jelča je offline (nepripojený) Jelča

    Jelča
    Takze to znamena, ze ked ma niekto len cca 105 hrubej mzdy nema narok na danovy bonus?? Pochopila som to spravne??

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jelča Pozri príspevok
    Takze to znamena, ze ked ma niekto len cca 105 hrubej mzdy nema narok na danovy bonus?? Pochopila som to spravne??
    Pochopila si to správne a nevznikne mu nárok ani na doplatok v RZD, lebo pri takomto príjme nesplní podmienku 6-násobku min. mzdy ročne.

    Jelča je offline (nepripojený) Jelča

    Jelča
    Riesim narok na DB a sucasne mzdu, aby mi vysiel narok....a ak niekomu takemu kto nema narok na DB bol priznany, da sa to v rocnom zuctovani vyriesit??

    Jelča je offline (nepripojený) Jelča

    Jelča
    veronikasad Pozri príspevok
    Pokial mesačná mzda zamestnanca nedosiahne 1/2 min.mzdy (bez ohladu na výšku úväzku), nárok na DB nevznikne - ani na doplatenie v RZD.
    To som uz pochopila, dakujem
    Chcem sa opytat ak bol takemuto zamestnancovi dany danovy bonus i napriek tomu, ze nesplnal polovicu min. mzdy - da sa to nejako napravit pri rocnom zuctovani dane??

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jelča Pozri príspevok
    To som uz pochopila, dakujem
    Chcem sa opytat ak bol takemuto zamestnancovi dany danovy bonus i napriek tomu, ze nesplnal polovicu min. mzdy - da sa to nejako napravit pri rocnom zuctovani dane??
    Pri kontrole ti to DU vykáže ako preplatok (s prísl. penálami). Ak nechceš aby mi bol DB odňatý úplne, rieš to odmenou v 12. mesiaci (do výšky 6-násobku min.mzdy za rok).

    Jelča je offline (nepripojený) Jelča

    Jelča
    Zamestnanec má na DB nárok, ak dosiahne za príslušný rok zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. Za rok 2009 je to aspoň vo výške 1 773 € (295,50 x 6). V roku 2010 pôjde o sumu 1 846,20 € (307,70 x 6). To znamena ze ak moj zamestnanec ma HM vo vyske 2822 za rok, tak splnil podmienku, ze?? Ide mi o to, ze od 8 mesiaca sa zmenil PP na kratsi, takze podla tohoto mu mozem este v 12 mesiaci uplatnit DB, ale od januara uz nie, lebo nesplni podmienku 6-nasobku, ze??

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jelča Pozri príspevok
    Zamestnanec má na DB nárok, ak dosiahne za príslušný rok zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy. Za rok 2009 je to aspoň vo výške 1 773 € (295,50 x 6). V roku 2010 pôjde o sumu 1 846,20 € (307,70 x 6). To znamena ze ak moj zamestnanec ma HM vo vyske 2822 za rok, tak splnil podmienku, ze?? Ide mi o to, ze od 8 mesiaca sa zmenil PP na kratsi, takze podla tohoto mu mozem este v 12 mesiaci uplatnit DB, ale od januara uz nie, lebo nesplni podmienku 6-nasobku, ze??
    Pokial je to tak ako píšeš, ano. Myslela som, že si mu v období 08-12/10 vyplácala DB, aj keď mu nevznikol nárok. A skrátený úväzok mal celý rok ...

    Jelča je offline (nepripojený) Jelča

    Jelča
    Nie maL klasicky PP do 7 mesiaca, od 8 m. ma hrubu mzdu 105 Eur a ja som mu aj za to obdobie vyplatila DB...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jelča Pozri príspevok
    Nie maL klasicky PP do 7 mesiaca, od 8 m. ma hrubu mzdu 105 Eur a ja som mu aj za to obdobie vyplatila DB...
    Teraz ti už vôbec nerozumiem. Vyplácala si mu DB za 8-11 (aj keď nemal nárok), alebo mu ho chceš doplatiť v 12/10 ?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jelča Pozri príspevok
    V obdobi od 1-11 mu bol vyplateny danovy bonus, i ked od 8 mesiaca mal HM len 105 Eur
    Potom platí prvá časť odpovede v prísp. č. 11. Ak budete mať kontrolu na závislú činnosť, DU vám to vykáže ako preplatok, resp. nedoplatok na dani. Nárok mu vznikol až v RZD. Za mesiac december mu DB nevyplácaj.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.