Zavrieť

Porady

Uctovanie výdavkov za rok 2004

Dobry den,
to som uz zistila, ze do uctovnictva - rok 2005 (JU) mozno dat i vydavky za rok 2004 (zivnostnik uz vtedy nakupoval veci sluziace k podnikaniu, ale ZL ma od 01.01.2005). Ale moj problem spociva teraz v tom, ze:
- ako zapisat do pen. dennika tieto vydavky?

Tak ako vsetky ostatne nakupy za tento rok, tj. vydaj v hotovosti a prevazdkova rezia, nakup IM apod. alebo cez uzavierkove operacie cez ID?
Dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    podľa môjho názoru výdavky kúpené ešte pred založením živnosti sa účtujú k 1.1.2005. Najskôr si musíš naúčtovať príjem v pokladni, ako vklad FO, príjem neovplyv.základ dane. Potom sa budú v peňaž.denníku zapisovať tieto výdavky a to dátumom 1.1.2005.

    Klára2 je offline (nepripojený) Klára2

    Klára2
    Podľa mňa sa zriaďovacie výdavky, teda výdavky pred vydaním ŽL zaúčujú 31.12. v rámci uzávierkových operácií. Pozor, ak ich súčet presiahne hodnotu 50 000,-, treba ich pdpisovať.

    dvojka je offline (nepripojený) dvojka

    dvojka
    V prípade, že chceš, aby sa aj vyplatili z pokladne, musíš urobiť najprv osobný vklad do pokladne a zúčtovať ich s dátumom 1.1.2005. Ak si ich vyplácať z pokladne nechceš, účtuješ ich až 31.12. v uzávierkových operáciách.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    keri
    Dobry den,
    to som uz zistila, ze do uctovnictva - rok 2005 (JU) mozno dat i vydavky za rok 2004 (zivnostnik uz vtedy nakupoval veci sluziace k podnikaniu, ale ZL ma od 01.01.2005). Ale moj problem spociva teraz v tom, ze:
    - ako zapisat do pen. dennika tieto vydavky?

    Tak ako vsetky ostatne nakupy za tento rok, tj. vydaj v hotovosti a prevazdkova rezia, nakup IM apod. alebo cez uzavierkove operacie cez ID?
    Dakujem za radu.
    Musím si svoj názor z príspevku č.1 opraviť. Našla som k tejto otázku odpoved. Pojem zriad.výdavky definujú predpisy o účtov.ako výdavky spojené so zriadením (založením) nového podniku. Zriadovacie výdavky sú v zmysle §22 ods.7 zákona o dani z príjmov považované za nehmotný majetok v prípade , ak sú vyššie ako 50 000,00 SK. Do tejto kategórie nehmotného majetku patria rôzne úradné poplatky, preukázateľ.výdavky na advokáta, komer.právnika alebo notára a iné úradné výdavky., výdavky na prac.cesty súvisiace so založením nového podniku, rôzne odmeny za práce a služby súvisiace so založením podniku napr. úverové analýzy, odmeny za sprostredkovanie atd. a iné výdavky, ktoré súvisia s budúcou činnosťou daňovníka. Medzi zriadovacie výdavky nie je možné zaradiť výdavky spojené s obstaraním dlhodobého hmot. a nehmotného majetku s obstaraním zásob, reprezen. a iné náklady, ktoré podľa zákona o dani z príjmu nie sú považované za daňové výdavky.
    Pri daňovom posudzovaní vyššie uvedených výdavkov spojených so zriadením nového podniku bude sa postupovať nasledovne.
    - V prípade , že tieto výdavky presiahnu sumu 50 tis. budú sa musieť premietnuť len prostredníctvom daňových odpisov.
    - V prípade, že tieto zriad.výdavky v úhrne neprekročia sumu 50 tis., tieto výdavky uplatní medzi výdavky vynaložené na dosiahnutie , zabezpečenie a udržanie príjmov v rámci uzavierania účtov.kníh v r.2005.
    Klára 2 mala pravdu.

    Uctovanie výdavkov za rok 2004

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.