Zavrieť

Porady

Prepočet osobamesiacov

Dovoľujem si Vás požiadať o radu,

Bývam v byte s manželom. Moja neter študuje na VŠ, nedostala internát, tak cez pracovný týždeň spí u nás dve noci v týždni (už dva roky). To znamená v pondelok večer príde zo školy k nám, skutočne večer o cca 20.00, opäť v utorok v tom istom čase a v stredu zo školy cestuje domov. Víkendy, skúšobné obdobia a samozrejme prázdniny u nás neprespáva. Nemá u nás nahlásený prechodný pobyt. Keď som to prepočítala, je v našom byte 62 dní, lepšie povedané nocí, za celý kalendárny rok.
Minulý rok zástupca vlastníkov, bez toho aby nás akýmkoľvek spôsobom upovedomil, nám nahlásil zmenu osobomesiacov z 24 na 36. Teda ako keby sme celý rok v byte bývali traja. Chcem sa spýtať:
- existuje definícia osobomesiaca, nikde som to nenšla, logika mi hovorí, že niekde prebýva 1 osoba 30 za sebou idúcich dní,
- ako mám postupovať, aby sme upravili osobomesiace u správcu, aby to správca akceptoval a neriadil sa hlúposťami, ktoré hlási zástupca vlastníkov.
Pripúšťam, že k našim 24 osobomesiacom (manžel a ja) sa pripočítajú ďalšie dva na neter. Ale nesúhlasím s ďalšími 12 mesiacami.
Na základe ročného vyúčtovania nákladov som to prepočítala, ďalšia osoba urobila 80 EUR (spoločné priestory osvetlenie, upratovanie, zimná údržba, odvoz smeti). Podľa mňa to nie je zanedbateľná čiastka.
Za každú dobrú radu vopred ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    "Na osobomesiace sa prepočítava teplo, voda a spol. osvetlenie" - ide o spotrebu energií v spoločných priestoroch, nejako sa to rozpočítať musí, nikdy nie je spravodlivosť, skôr dohoda vlastníkov. Je logické, že svetlo niekto zažne, tak je najmenej spochybňovaný spôsob osobomesiacov. Podobne výťahy. Voda sa využíva na upratovanie (pranie v práčovní by si mali platiť zvlášť) - to by bolo vhodnejšie podľa spolu vlastníckeho polielu, ale aj osobomesiace sa dajú zdôvodniť. Teplo na chodbách nezáleží od počtu osôb, malo by to byť na plochu (podiely).

    Zálohové platby by v podstate mali pokrývať spotrebu, aby nebolo nedostatok peňazí na účte pri platení faktúr. V zákone je stanovené, že vlastníci si určujú príspevky do fondu. Rozhodovanie o zálohovom predpise úhrad by malo byť v zmluve so správcom. Ak je zvýšenie DPH v dome podstatné percento, nech sa upraví.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Ikkka Pozri príspevok
    Dovoľujem si Vás požiadať o radu,

    Bývam v byte s manželom. Moja neter študuje na VŠ, nedostala internát, tak cez pracovný týždeň spí u nás dve noci v týždni (už dva roky). To znamená v pondelok večer príde zo školy k nám, skutočne večer o cca 20.00, opäť v utorok v tom istom čase a v stredu zo školy cestuje domov. Víkendy, skúšobné obdobia a samozrejme prázdniny u nás neprespáva. Nemá u nás nahlásený prechodný pobyt. Keď som to prepočítala, je v našom byte 62 dní, lepšie povedané nocí, za celý kalendárny rok.
    Minulý rok zástupca vlastníkov, bez toho aby nás akýmkoľvek spôsobom upovedomil, nám nahlásil zmenu osobomesiacov z 24 na 36. Teda ako keby sme celý rok v byte bývali traja. Chcem sa spýtať:
    - existuje definícia osobomesiaca, nikde som to nenšla, logika mi hovorí, že niekde prebýva 1 osoba 30 za sebou idúcich dní,
    - ako mám postupovať, aby sme upravili osobomesiace u správcu, aby to správca akceptoval a neriadil sa hlúposťami, ktoré hlási zástupca vlastníkov.
    Pripúšťam, že k našim 24 osobomesiacom (manžel a ja) sa pripočítajú ďalšie dva na neter. Ale nesúhlasím s ďalšími 12 mesiacami.
    Na základe ročného vyúčtovania nákladov som to prepočítala, ďalšia osoba urobila 80 EUR (spoločné priestory osvetlenie, upratovanie, zimná údržba, odvoz smeti). Podľa mňa to nie je zanedbateľná čiastka.
    Za každú dobrú radu vopred ďakujem
    Jednoznačná odpoveď na tvoju otázku neexistuje.

    Faktom je, že tá neter tam u vás býva dosť pravidelne - 2 x týždenne, teda využíva spoločné priestory a robí náklady (osvetlenie, výťah, zašpiní chodbu...). Ono možno to budú niekedy aj 3 či dokonca 4 dni v týždni....len si to nepriznala. (ak ide o 2 noci, tak to už sú 3 dni)

    Nikde nie je dané, kedy sa osoba započítava do osobomesiacov a kedy je to len návšteva. U teba by som povedal, že to nie je návšteva, ale pravidelne bývajúca osoba (hoci len určitú časť mesiaca), aj keď nieje prihlásená na prechodný či trvalý pobyt.

    Ak zástupca vlastníkov má právo meniť osobomesiace, tak to asi urobil na základe toho, že on či susedia vedia, že tá neter u teba pravidelne býva. Môžeš mu skúsiť argumentovať, alebo sa s ním dohodnúť na znížení počtu OM, ak tvoje argumenty akceptuje. V opačnom prípade ti zostane len súdnou cestou dokázať, že tam neter nebýva - ale to asi nedokážeš, lebo sama si napísala, že tam býva (je jedno, či 2, 3 alebo viac dní v týždni). Možno tie prázdniny by si si obhájila.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ikkka Pozri príspevok
    Dovoľujem si Vás požiadať o radu,

    Bývam v byte s manželom. Moja neter študuje na VŠ, nedostala internát, tak cez pracovný týždeň spí u nás dve noci v týždni (už dva roky). To znamená v pondelok večer príde zo školy k nám, skutočne večer o cca 20.00, opäť v utorok v tom istom čase a v stredu zo školy cestuje domov. Víkendy, skúšobné obdobia a samozrejme prázdniny u nás neprespáva. Nemá u nás nahlásený prechodný pobyt. Keď som to prepočítala, je v našom byte 62 dní, lepšie povedané nocí, za celý kalendárny rok.
    Minulý rok zástupca vlastníkov, bez toho aby nás akýmkoľvek spôsobom upovedomil, nám nahlásil zmenu osobomesiacov z 24 na 36. Teda ako keby sme celý rok v byte bývali traja. Chcem sa spýtať:
    - existuje definícia osobomesiaca, nikde som to nenšla, logika mi hovorí, že niekde prebýva 1 osoba 30 za sebou idúcich dní,
    - ako mám postupovať, aby sme upravili osobomesiace u správcu, aby to správca akceptoval a neriadil sa hlúposťami, ktoré hlási zástupca vlastníkov.
    Pripúšťam, že k našim 24 osobomesiacom (manžel a ja) sa pripočítajú ďalšie dva na neter. Ale nesúhlasím s ďalšími 12 mesiacami.
    Na základe ročného vyúčtovania nákladov som to prepočítala, ďalšia osoba urobila 80 EUR (spoločné priestory osvetlenie, upratovanie, zimná údržba, odvoz smeti). Podľa mňa to nie je zanedbateľná čiastka.
    Za každú dobrú radu vopred ďakujem
    Bola doba keď základnou jednotkou na rozpočítanie nákladov bola osoba, pri teple aj pri teplej vode určitý čas m2. Čo bolo, to bolo. Čo je a čo bude?

    Osoba, skôr sa to bralo podľa trvalého pobytu a ten mala osoba v dome, byte celý rok. V roku 1995 sa prešlo u nás na osobomesiace, to znamená, že už nebol podstatný trvalý pobyt, ale pobyt osoby v byte, teda 30 - 31 dní. Je možné sa dohodnúť aj na osobotýždnoch, alebo ako uvádzate vy dni si spočitovať a nahlásiť na konci roka.

    Bolo vašou povinnosťou na konci roka nahlásiť počet osobomesiacov aj za neter. Nahlásili ste?

    Zástupca vlastníkov.

    182/1993, § 8a, odsek 5

    (5) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "schôdza vlastníkov"). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

    Takto by ste mali mať nahlásený počet osobomesiacov radšej o niečo viac ako menej, aby bol vlk nažratý a ovca celá.

    2,2,2,3,2,2,2,3,2,2,2,3, spolu 23 osobomesiacov.

    On vám nemá právo určiť počet osobomesiacov. Treba isť za správcom, domu a stým sa dohodnúť, zástupca ho neoprávnené uviedol v omyl.

    Minulý rok, pod tým rozumiem rok 2009, nie 2010. Na rok 2009 je už dosť neskoro. Ale skúsiť môžete. Na rok 2010 je si treba dať na to pozor.

    Aj človek ktorý je v roku mimo domu, napríklad týždňovky, predsa služby vtedy neužíva, prečo by si nemal tie dni odčítať z osoby, osobomesiacov?

    Tie údaje, o teple, vode a osobomesiacoch na základe ktorých sa rozpočítavajú náklady za služby v dome správca zatajuje vlastníkom, že vraj sú to osobné údaje. Nie sú. Osobné údaje nesmie správca poskytovať tretej osobe.

    Prvá osoba sú všetci vlastníci domu, náklady sú ich majetok, spoločný a spoločne si ich musia rozpočítať, alebo dať rozpočítať. Takže správca je povinný tieto údaje v prípade, že chce prekontrolovať správnosť rozpočítania nákladov predložiť každému vlastníkovi bytu v ich dome, Nikomu inému, to už je tretia osoba, porušil by tým zákon na ochranu osobných údajov.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Áno?! Ale správnosť si musí skontrolovať ten kto ten počet osobomesiacov podpisuje a aj podľa nich zaplatí podiel úhrady na jeho byt z nákladov domu. Alebo Nie?

    Džipák je offline (nepripojený) Džipák

    Džipák
    Dobrý deň. Ja by som sa chcel spýtať na takúto vec. Môj kolega kúpil starší byt, ktorý spravuje OSBD. Pri prepise im bolo povedané, že na osobomesiace sa prepočítava teplo, voda a spol. osvetlenie. Mohol by mi niekto vysvetliť, ako sa prepočítava teplo na osobomesiace ? My keď robíme predpisy, tak na osobomesiace počítame len osvetlenie spol. priestorov. Vodu sme robili podľa toho koľko tak v priemere minuli minulý rok. Len to teplo neviem ako počítajú na osobomesiace. A ešte jedna vec ma zaujíma. Je potrebné dávať nové mesačné predpisy platné od 1.1.2011 ? Pýtam sa preto, lebo OSBD dávalo všetkým nové predpisy pre rok 2011, ktorý menili v položkách ÚK, TÚV, studená voda, zrážková voda a tekutý odpad podľa koeficientu zohľadňujúceho očakávaný nárast cien v roku 2011. A pri havarijnej službe a správy v dôsledku zmeny základnej sadzby DPH z 19% na 20%. Prosím Vás zohľadňujete to aj vy? Mńa ani nenapadlo dať nové predpisy, až teraz som sa pozastavil nad tým, keď mi to kolega doniesol ukázať. Náš bývali predseda dával nové predpisy vždy po vyúčtovaní , podľa toho ako komu vyšlo. kto mal preplatky , tak mi hovoril, že to väčšinou ani neznižoval a zvyšoval len tomu, kto mal väčšie nedoplatky. Ďakujem

    Džipák je offline (nepripojený) Džipák

    Džipák
    Mária27 Pozri príspevok
    "Na osobomesiace sa prepočítava teplo, voda a spol. osvetlenie" - ide o spotrebu energií v spoločných priestoroch, nejako sa to rozpočítať musí, nikdy nie je spravodlivosť, skôr dohoda vlastníkov. Je logické, že svetlo niekto zažne, tak je najmenej spochybňovaný spôsob osobomesiacov. Podobne výťahy. Voda sa využíva na upratovanie (pranie v práčovní by si mali platiť zvlášť) - to by bolo vhodnejšie podľa spolu vlastníckeho polielu, ale aj osobomesiace sa dajú zdôvodniť. Teplo na chodbách nezáleží od počtu osôb, malo by to byť na plochu (podiely).

    Zálohové platby by v podstate mali pokrývať spotrebu, aby nebolo nedostatok peňazí na účte pri platení faktúr. V zákone je stanovené, že vlastníci si určujú príspevky do fondu. Rozhodovanie o zálohovom predpise úhrad by malo byť v zmluve so správcom. Ak je zvýšenie DPH v dome podstatné percento, nech sa upraví.
    Ako sa prepočítava teplo na osobomesiace ?

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Džipák Pozri príspevok
    Dobrý deň. Ja by som sa chcel spýtať na takúto vec. Môj kolega kúpil starší byt, ktorý spravuje OSBD. Pri prepise im bolo povedané, že na osobomesiace sa prepočítava teplo, voda a spol. osvetlenie. Mohol by mi niekto vysvetliť, ako sa prepočítava teplo na osobomesiace ? My keď robíme predpisy, tak na osobomesiace počítame len osvetlenie spol. priestorov. Vodu sme robili podľa toho koľko tak v priemere minuli minulý rok. Len to teplo neviem ako počítajú na osobomesiace. A ešte jedna vec ma zaujíma. Je potrebné dávať nové mesačné predpisy platné od 1.1.2011 ? Pýtam sa preto, lebo OSBD dávalo všetkým nové predpisy pre rok 2011, ktorý menili v položkách ÚK, TÚV, studená voda, zrážková voda a tekutý odpad podľa koeficientu zohľadňujúceho očakávaný nárast cien v roku 2011. A pri havarijnej službe a správy v dôsledku zmeny základnej sadzby DPH z 19% na 20%. Prosím Vás zohľadňujete to aj vy? Mńa ani nenapadlo dať nové predpisy, až teraz som sa pozastavil nad tým, keď mi to kolega doniesol ukázať. Náš bývali predseda dával nové predpisy vždy po vyúčtovaní , podľa toho ako komu vyšlo. kto mal preplatky , tak mi hovoril, že to väčšinou ani neznižoval a zvyšoval len tomu, kto mal väčšie nedoplatky. Ďakujem
    Ahoj, Džipák. Váš predsda to robil správne.

    Ak byt mal náklady za teplo, príklad 500 euro, dobre si je dohodnúť 10 % rezervu, to je 550 : 12 = 46 euro. Mesačná záloha.

    Ostatné služby ktoré sa nerozopčítavajú na osoby, tiež tým istým spôsobom.

    Osvetlenie, výťah , prípadne iné služby, tiež tak ale naviac ešte deleno počet osob, krát počet osôb v byte. Zmysel to má ak v byte poklesne počet nahlásených, alebo odhlásených osôb. Ak nie, je to jedno, tu dvanástinu.

    Jasné, ak sa ceny služieb zvýšia o viac ako je rezerva, je možno vydať nové predpisy aj v priebehu roku. Aby neboli nedoplatky. Ale, je to len na dohode. U vás.

    Správcovia tiež tak uvažujú, aby neboli nedoplatky.

    Prepočet osobamesiacov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.