Zavrieť

Porady

ako vypočitať platby za spoločne priestory

dobry den,
chcela by som sa opýtať,podla čoho sa počitaju platby za spoločne priestory - teda do spoločneho fondu oprav . sme spoločenstvo vlastníkov bytových a nebytových priestorov , v bytovke mame 6 väčšie byty a 3 stredove menšie . doteraz sme platili jednotnu cenu ,na kotrej sme sa dohodli a teraz spravca chce,aby sa platilo tak,že väčšie byty asi o 1/3 viac ako tie menšie,lebo oni su aj tak v nevyhode,nemaju balkony a maju menši byt ... no proste najoprv to zdôvodnovali tým,nakoniec že tak sa to ma robiť ,že sa to počíta podla m2 - kto ma aky velky byt a pod . Ked som navrhovala hlasovat , že so zvýšenám nesuhlasim tak mi bolo povdane,že hlasovanie sa odmieta,alebo malých bytov je menej a automaticky by sme ich prehlasovali,že my väčšie zvýšenie neschvalujeme . nevyznam sa v zakone,ale myslím že ked sme spoločenstgo,všetko zavisi od dohody,prečo ine bytovky nášho typu sa vedia dohodnut na jednotonom plateni všetkým rovnako a my nie ? každy mame svoje kurenie , vodu aj energie a zo spoločneho sa palti len voda v umyvarke a schodiskove osvetlenie . hadam som to dobre napísala,dufam že mi niekto z vas poradi , dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    Správca nemá pravdu. V zmysle zákona 182/1993 Z.z. § 10 sú vlastníci povinní prispievať do FO podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu plus 25% podlahovej plochy za balkón alebo terasu. Odsúhlasí sa platba za 1m2 a potom sa každému vypočíta, koľko má platiť do FO.
    Nájdi si na porade túto tému, je tam okolo toho veľa diskusie.
    ano,vyrukoval s papierom kde bola prave podškrtnuta veta s odstavcom o tom balkone,terase a ložii . ja som sa pýtala,či sa to nemyslím nejaka suma za m2 spoločných priestorov / ciže som myslela spoločne chodby, kočikarena pod ( nie svoj byt a ich byty ) + 25% z balkona,ktory maju väčšie byty .

    alebo sa do fondu oprav plati od velkosti každeho bytu? už amm v tom bordel,ale skusim to pohladat . je to hrozne, schode su len ked si ich vydupeme,začnu hadkou a skončia uškrnami a ničneschvalenim. kým to nedonesiem na papiery,tak smola

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    verkaz Pozri príspevok
    Správca nemá pravdu. V zmysle zákona 182/1993 Z.z. § 10 sú vlastníci povinní prispievať do FO podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu plus 25% podlahovej plochy za balkón alebo terasu. Odsúhlasí sa platba za 1m2 a potom sa každému vypočíta, koľko má platiť do FO.
    Nájdi si na porade túto tému, je tam okolo toho veľa diskusie.
    Teraz má správca pravdu, lebo tiež hovorí o platení za m2:
    hypnoticka Pozri príspevok
    dobry den,
    chcela by som sa opýtať,podla čoho sa počitaju platby za spoločne priestory - teda do spoločneho fondu oprav . sme spoločenstvo vlastníkov bytových a nebytových priestorov , v bytovke mame 6 väčšie byty a 3 stredove menšie . doteraz sme platili jednotnu cenu ,na kotrej sme sa dohodli a teraz spravca chce,aby sa platilo tak,že väčšie byty asi o 1/3 viac ako tie menšie,lebo oni su aj tak v nevyhode,nemaju balkony a maju menši byt ... no proste najoprv to zdôvodnovali tým,nakoniec že tak sa to ma robiť ,že sa to počíta podla m2 - kto ma aky velky byt a pod . ...
    ale počíta sa nejaka suma krat m2 - za velkost každeho bytu ? alebo za velkost spoločných priesotov + 25% z balkona v byte ?

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    hypnoticka Pozri príspevok
    ale počíta sa nejaka suma krat m2 - za velkost každeho bytu ? alebo za velkost spoločných priesotov + 25% z balkona v byte ?
    m2 krát rozloha bytu
    aha vdaka . čiže do fondu oprav sa suma vypočita podla rozlohy bytu + 25% rozlohy balkona - a 1m2 je aj určena nejaka najnižšia suma ,alebo je to lubovolne ?

    a kde sa potom zohladnuje rozloha spoločných priestorov, či to sa ma vypočitatť trebars suma, ktoru mame mesiačne odvadzať na pokrytie elektriny či vody v spoločných priestoroch? to je už asi ina cast,to sa neuhradza z fondu oprav ?

    mrzi ma že tak čisto laicky pišem a vypytujem sa, doteraz sme sa tým nejak nezaoberali , len teraz mi to pride kus blbe,že mame dlhoročných neplatičov na ktorých sme aj tak roky rokuce my platili za ich nadrozmernu spotrebu elektriky zo spoločných prietorov ktore oni využivali na svoje učely a my sme to platili,teda každoročne nedoplatky elektrarnam a proste mi to pride cele nespravodlive,že človek plati jak sprosty a opravy ničoho sa nedočka,lebo na nič väčšie / fasadu či ine veci na chodbách niet penazi . Nakoniec sa aj tak na schodzi len hadame a začne sa vykrikovat kto za kolko odkupil byt z družstva a pre par tisic rozdiel medzi väčším a menším bytom si idu oči škriabať a podstatne veci sa nakoniec aj tak neprerokuju a schodza skonči

    Llívia je offline (nepripojený) Llívia

    Llívia
    Hypnoticka, pozri si témy v/o SVB - je tam dosť popísané orozpočítavaní nákladov.
    (Voda a elektrika v spoločných priestoroch sa neplatí z fondu opráv. V zákone o vlastníctve bytov je napísané, čo sa z neho platí - tiež to nájdeš v témach o SVB.)
    (Ak sa niekto napojí na "spoločnú" elektriku v spoločných priestoroch a využíva ju vo vlastný prospech, treba ho od nej odstrihnúť, veď prečo by ste to mali platiť všetci?! Keďže máte správcu, konať by mal on, len ho na to upozornite.)
    Llívia Pozri príspevok
    (Ak sa niekto napojí na "spoločnú" elektriku v spoločných priestoroch a využíva ju vo vlastný prospech, treba ho od nej odstrihnúť, veď prečo by ste to mali platiť všetci?! Keďže máte správcu, konať by mal on, len ho na to upozornite.)
    no to bolo davnejšie,ked každy byt už mal svoj vlastny plyn.kotol a jedna rodina nemala a ta si nadalej niekolko zím kurila ešte zo starej kotolne . čerpadlo z tej pece išlo celu zimu a cucalo elektriku zo spoločných priestorov. vtedy sa "dohodlo " ,že dana rodina bude symbolicky platit za 1 zimu + 1200SK zato,že im cerpadlo cucka elektriku a každoročne chodilo aj 10tis. nedoplatky elektriky . ako sme ich odpojili od kotla a oni si museli dat svoj plyn.kotol do bytu,zrazu žiadne 10tis, nedoplatky niesu a za elekriku na chodbach platime smiešnu sumičku . avšak dana rodina ma roky rokuce celkovo všetko nevyplatene čo sa spoločenstva týka a neplatia dalej, su už sice pod záštitou exekutora , ale kým my sa dopracujeme k tým peniazom,teda kým to splatia a tie prachy pridu do spoločenstva,tak ja už tu hadama ni nebudem, neviem sice či len v tomto byte,či už ani medzi živymi

    musim si najst večer čas a preluskat to tu,je tu toho velmi vela

    ale dakujem

    verkaz je offline (nepripojený) verkaz

    verkaz
    V rozlohe bytu by mala byť započítaná aj prislúchajúca časť spoločných priestorov k bytu. Malo by to byť na liste vlastníctva.
    Čo sa týka platieb, tak si musíte odsúhlasiť sumu na l m2 sami. Osvetlenie v spoločných priestoroch sa rozpočítava na osobomesiace. Kto Vám čerpá vodu v spoločných priestoroch? Máte tam mať namontovaný podružný merač a podľa neho má platiť ten, kto vodu čerpá. Ide väčšinou o práčovne a každý kto tam perie si za spotrebovanú energiu a vodu zaplatí (podla nameraných hodnôt).
    Doba, kedy to boli halierové položky už dávno minula, mali by ste si to zosledovať a nie platiť všetci.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    hypnoticka Pozri príspevok
    dobry den,
    chcela by som sa opýtať,podla čoho sa počitaju platby za spoločne priestory - teda do spoločneho fondu oprav . sme spoločenstvo vlastníkov bytových a nebytových priestorov , v bytovke mame 6 väčšie byty a 3 stredove menšie . doteraz sme platili jednotnu cenu ,na kotrej sme sa dohodli a teraz spravca chce,aby sa platilo tak,že väčšie byty asi o 1/3 viac ako tie menšie,lebo oni su aj tak v nevyhode,nemaju balkony a maju menši byt ... no proste najoprv to zdôvodnovali tým,nakoniec že tak sa to ma robiť ,že sa to počíta podla m2 - kto ma aky velky byt a pod . Ked som navrhovala hlasovat , že so zvýšenám nesuhlasim tak mi bolo povdane,že hlasovanie sa odmieta,alebo malých bytov je menej a automaticky by sme ich prehlasovali,že my väčšie zvýšenie neschvalujeme . nevyznam sa v zakone,ale myslím že ked sme spoločenstgo,všetko zavisi od dohody,prečo ine bytovky nášho typu sa vedia dohodnut na jednotonom plateni všetkým rovnako a my nie ? každy mame svoje kurenie , vodu aj energie a zo spoločneho sa palti len voda v umyvarke a schodiskove osvetlenie . hadam som to dobre napísala,dufam že mi niekto z vas poradi , dakujem
    Do 31.3.2010 sa tiež platilo podľa m2 bytu bez balkóna. Ale do tedy bola možnosť dvojtretinovou väčšinou rozhodnúť inak. Ak máte šesť bytov väčšich a tri menšie, mohli ste tak rozhodnúť, že rovnakým dielom na byt, boli ste dve tretiny. A zneužili ste toho.

    Zákon bol upravený a možnosť rozhodnúť dvom tretinám vlastníkov bola v zákone zrušená. SVB, a správcovia musia toto rozhodnutie od 1.4.2011 uviesť do súladu so zákonom.


    182/1993, § 10

    (1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

    (2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
    a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
    b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
    c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
    d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
    e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
    f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.


    (3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

    (4) Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.

    (5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.

    (6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    hypnoticka Pozri príspevok
    aha vdaka . čiže do fondu oprav sa suma vypočita podla rozlohy bytu + 25% rozlohy balkona - a 1m2 je aj určena nejaka najnižšia suma ,alebo je to lubovolne ?

    a kde sa potom zohladnuje rozloha spoločných priestorov, či to sa ma vypočitatť trebars suma, ktoru mame mesiačne odvadzať na pokrytie elektriny či vody v spoločných priestoroch? to je už asi ina cast,to sa neuhradza z fondu oprav ?

    mrzi ma že tak čisto laicky pišem a vypytujem sa, doteraz sme sa tým nejak nezaoberali , len teraz mi to pride kus blbe,že mame dlhoročných neplatičov na ktorých sme aj tak roky rokuce my platili za ich nadrozmernu spotrebu elektriky zo spoločných prietorov ktore oni využivali na svoje učely a my sme to platili,teda každoročne nedoplatky elektrarnam a proste mi to pride cele nespravodlive,že človek plati jak sprosty a opravy ničoho sa nedočka,lebo na nič väčšie / fasadu či ine veci na chodbách niet penazi . Nakoniec sa aj tak na schodzi len hadame a začne sa vykrikovat kto za kolko odkupil byt z družstva a pre par tisic rozdiel medzi väčším a menším bytom si idu oči škriabať a podstatne veci sa nakoniec aj tak neprerokuju a schodza skonči
    To nič! Keď nehorí, nie je čo hasiť. A ste vlastníci všetci? Asi nie, ten čo je na ňom exekúcia isto nie, ten patrí družstvu? Treba si najprv uvedomiť, že ten dom je váš a potom sú aj byty v ňom, vaše! Alebo nie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.