Zavrieť

Porady

kedy si mám zrušiť živnosť?

Mám živnosť a práve si zakladám sro. Sro bude teda hotova od zaciatku februara, no ja si potrebujem ponechat zivnost az do marca-aprila kvoli svojmu aktualnemu zamestnavatelovi.

Chcela by som vediet, ako to budem riesit s platenim odvodov do SP a ZP.
Ako konatel sro som povinna platit SP a ZP mesacne hned od vzniku sro? Alebo to ma tiez pravidla ako SZCO, ktora je oslobodena od platenia SP na rok? Alebo budem pokracovat v platbach vypocitanych za minuly rok podla mojich prijmov zo zivnosti? Ked si zrusim zivnost, pokracujem nadalej v platbe tych istych vysokych sum na SP?

Ospravedlnujem sa za chaoticke vyjadrovanie, nevyznam sa v tomto.

Dakujem krasne za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sroservis je offline (nepripojený) sroservis

    sroservis
    Dobrý deň, odpovede Vám dávam v texte.

    Ako konatel sro som povinna platit SP a ZP mesacne hned od vzniku sro? Nie, až pri vyplate odmeny. Pozriete si túto stránku, sú tam zhrnuté všetky zmeny v sociálnom poistení účinné od 1. 1. 2011: http://www.socpoist.sk/zmeny-vo-vybere-poistneho/39118s

    Alebo to ma tiez pravidla ako SZCO, ktora je oslobodena od platenia SP na rok? Nie, konateľ je podľa novej právnej úpravy považovaný za zamestnanca, pričom jeho odvodové povinnosti závisia od druhu príjmu - pravidelný mesačný príjem - platí dôchodkové, nemocenské a poistenie v nezamestnanosti, nepravidelný príjem - len dôchodkové poistenie)

    Alebo budem pokracovat v platbach vypocitanych za minuly rok podla mojich prijmov zo zivnosti? Ked si zrusim zivnost, pokracujem nadalej v platbe tych istych vysokych sum na SP? Ako SZČO ste povinná platiť odvody zdravotné aj sociálne až do dňa zrušenia živnosti (vrátane).

    Všetko dobré.

    m.hladka je offline (nepripojený) m.hladka

    som m.hladka
    Živnosť si nemusíš rušiť, môžeš si ju len pozastaviť od toho marca-apríla, napr. na 2 roky, podľa potreby, nikdy nevieš, kedy by si ju znova potrebovala.

    Ako konateľ sro nie si povinná platiť SP a ZP, pokiaľ nemáš príjem, inak ako píše "sroservis".

    Môžeš byť zamestnancom svojej sro a potom platíš odvody ako zamestnanec + odvádza zamestnávateľ.

    Lucia00 je offline (nepripojený) Lucia00

    Lucia00
    Dakujem pekne, pomohli ste mi!

    Este mam jednu otazku - moj partner - druhy konatel sro je student denneho studia na VS. Ako sa tyka platenie SP a ZP jeho? Ma to stale vsetko zabezpecene skolou?

    kedy si mám zrušiť živnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.