Zavrieť

Porady

Účet na živnostenské podnikanie - ako z neho čerpať prostriedky na bežné výdavky?

Na viacerých miestach sa píše, že ak niekto podniká ako SZČO, mal by mať na tento účel separátny účet, v prvom rade z dôvodu, že je povinný zahrnúť v účtovníctve všetky pohyby na ňom.

1. Je potrebné účtovať všetky pohyby na účte aj v prípade, že si SZČO uplatí paušálnu daň z príjmu?

2. Ako je to s platbami za bežné výdavky? (nájom, jedlo, bežné nákupy - nie predmet podnikania)?? Môže si SZČO napríklad raz za mesiac previesť nejaké peniaze na svoj osobný účet, z ktorého žije, a z neho potom platiť všetky bežné výdavky? Ako sa dá takéto niečo zaúčtovať? Ako to je v prípade uplatnenia paušálnej dane?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Mako22 Pozri príspevok
    A v prípade, ak by podnikateľ neuplatňoval paušálne výdavky a viedol účtovníctvo, ako môže žiť z príjmov z podnikania? Môže napríklad raz za mesiac previesť nejaké peniaze zo svojho účtu, ktorý používa na podnikanie, na svoj bežný účet, z ktorého zaplatí nájom, potraviny atď.?
    Samozrejme, potom v JU je to ako osobná spotreba - výdavok neovplyvniteľný základ dane.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Jano24 Pozri príspevok
    No môže si previesť peniaze na osobný účet a ak trebars vedie jednoduché účtovníctvo tak v peňažnom denníku je kolónka PRIEBEŽNE POLOŽKY /príjem, výdaj/ a cez tieto sa to vedie. Ale sú tu na to lepší VIP kári na tieto otázky.
    Prevod peňazí z podnikateľského účtu na osobný sa neúčtuje cez priebežné položky, ale ako výdaj neovplyvňujúci základ dane (osobná spotreba), ako bolo písané vyššie v príspevku od zanetth.

    Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

    Jano24
    Pri paušalnej dani sa výdavky nesledujú, tak by bolo asi logické, že platby mimo podnikania by sa platiť mohli, ale potom vzniká asi veľa strán výpisu z banky ak sa tam bude platiť veľa položiek, osobné nákupy trebars v supermarketoch pre prehľadnosť.Ale sú tu asi múdrejší, ak by to nebolo tak tak by to nemalo logiku pri uplatnení paušálnych výdavkoch. Ale ako sa vraví potom aj blbý zákon je zákon.

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    V prípade uplatenia výdavkov paušálne sa účtovníctvo nevedie. Robí sa len evidencia zdaniteľných príjmov a pohľadávok.

    Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

    Jano24
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    V prípade uplatenia výdavkov paušálne sa účtovníctvo nevedie. Robí sa len evidencia zdaniteľných príjmov a pohľadávok.
    No poraďak chcel mať jasno asi v praktických veciach. Či sa dá z podnikateľského účtu ak si uplatňujeme paušálne výdavky posielať peniaze trebars na sporožiro, zaplatiť deťom internát ,obedy za školskú jedáleň,prípadne nákup v Tescu nesúvisiace z podnikaním....Ja som to tak pochopil

    Mako22 je offline (nepripojený) Mako22

    Mako22
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    V prípade uplatenia výdavkov paušálne sa účtovníctvo nevedie. Robí sa len evidencia zdaniteľných príjmov a pohľadávok.
    A v prípade, ak by podnikateľ neuplatňoval paušálne výdavky a viedol účtovníctvo, ako môže žiť z príjmov z podnikania? Môže napríklad raz za mesiac previesť nejaké peniaze zo svojho účtu, ktorý používa na podnikanie, na svoj bežný účet, z ktorého zaplatí nájom, potraviny atď.?

    Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

    človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac Zoltán Kovács
    Peniazmi môže narábať ako len chce, len aby to mal správne zaúčtované v účtovníctve.

    Mako22 je offline (nepripojený) Mako22

    Mako22
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Peniazmi môže narábať ako len chce, len aby to mal správne zaúčtované v účtovníctve.
    Prosím ospravedlňte moju neznalosť, ale účtovníctvu vôbec nerozumiem Môže byť niečo správne zaúčtované v mojom podnikateľskom účtovníctve, ak to použijem na osobnú potrebu? Ak áno, čo z toho vyplýva? Zaplatím z toho, čo si vezmem z podnikateľského účtu pred zaplatením dane na osobnú potrebu, daň z príjmu?

    Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

    Jano24
    Zoltán Kovács Pozri príspevok
    Prevod peňazí z podnikateľského účtu na osobný sa neúčtuje cez priebežné položky, ale ako výdaj neovplyvňujúci základ dane (osobná spotreba), ako bolo písané vyššie v príspevku od zanetth.
    Keďže viem že som to nesprávne naformuloval tie priebežné položky v peňažnom denníku , tak som to rýchlo vymazal, ale tu sa nejako rýchlo reaguje...cha, cha
    Najprv na Maka nikto nereagoval 20 minút a teraz sú to sekúndy...

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Mako22 Pozri príspevok
    Prosím ospravedlňte moju neznalosť, ale účtovníctvu vôbec nerozumiem Môže byť niečo správne zaúčtované v mojom podnikateľskom účtovníctve, ak to použijem na osobnú potrebu? Ak áno, čo z toho vyplýva? Zaplatím z toho, čo si vezmem z podnikateľského účtu pred zaplatením dane na osobnú potrebu, daň z príjmu?
    Ak by ste viedli účtovníctvo , tak výber z bežného účtu je bežný pre podnikateľov SZČO. Vyberať môžete kedy chcete a koľko chcete - samozrejme s ohľadom na Vaše záväzky . To znamená , že musí byť zostatok , aby plnili svoje záväzky voči dodávateľom, DU,SP,ZP a iné .Je to na Vašom rozhodnutí výpočtoch a prepočtoch .

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.